Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.11.2010, 18:49:47
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Scuze ca intervin si eu dar banuiesc ca nu ati inteles topicul. Aici se cer solutii, parinte, nu lamentari fara sfirsit si filozofii fara finalitate practica. Aveti ceva care sa sustina teoria dumnezvoastra sau doar facem discutii?
Ce propuneti in schimbul prezervativului?.. si pentru boli si pentru controlul populatiei si implicit oprirea foametei cronice?

In schimb daca nu aveti nimic cu ce ortodoxia poate ajuta PRACTIC, mai bine ascultati poate la altii ce au de oferit CA SOLUTIE!
Frate intru credinta ortodoxa,tema dezbaterii era ca,papa a gasit o solutie...prezervativul.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.11.2010, 18:58:26
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ovidiu Vasile Pop Vezi mesajul
Doamna draga,eu sant de credinta Ortodox,asa ca ce spun cei de alte credinte ,e treaba lor.Eu mi-am spus parerea si am indraznit sa mai spun si altceva in completare,fara sa jignesc pe nimeni.Iertare,iertare,iertare. Doamne ajuta.
Suntem ortodocsi insa pamantul asta il stapanim cu totii, si ortodocsi si catolici si musulmani si hindusi, etc. Problemele globale trebuie rezolvate impreuna, altfel orice demers devine imposibil.
Asadar, cum putem sa bagam capul in nisip precum strutii, pretinzand ca nu ne intereseaza nimic din ce afirma ceilalti?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.11.2010, 19:06:27
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ovidiu Vasile Pop Vezi mesajul
Frate intru credinta ortodoxa,tema dezbaterii era ca,papa a gasit o solutie...prezervativul.
N-a spus Papa chiar atat de direct ca prezervativul reprezinta o solutie, pentru ca nu da bine sa recunosti atat de brusc ca puteai sa previi milioane de decese in Africa daca admiteai mai demult ca solutiile pe care le promovai sus si tare nu dadeau roadele asteptate.
Insa e de apreciat ca Vaticanul si-a supus preceptele unui reality-check si incepe sa dea semne ca intelege realitatea de dincolo de teorie.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.11.2010, 19:17:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ovidiu Vasile Pop Vezi mesajul
Frate intru credinta ortodoxa,tema dezbaterii era ca,papa a gasit o solutie...prezervativul.
Asa, in timp ce solutia noastra este...?

Ei macar umbla cu banana si prezervativul, noi ortodocsii cu ce umblam, ...cu cuvintul Hristos scris pe o hirtie?...bine de acord, insa oare cum poate aceasta hirtie tiparita sa te ajute in lupta cu SIDA si altele?

Last edited by andreicozia; 23.11.2010 at 19:20:06.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.11.2010, 19:30:05
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asa, in timp ce solutia noastra este...?

Ei macar umbla cu banana si prezervativul, noi ortodocsii cu ce umblam, ...cu cuvintul Hristos scris pe o hirtie?...bine de acord, insa oare cum poate aceasta hirtie tiparita sa te ajute in lupta cu SIDA si altele?
Rugaciune catre D-zeu,cat mai multa si cat mai curata! Eu sper sa de-a D-zeu gand bun de rezolvare a acestei mari probleme,celor care sant...responsabili de aceasta. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.11.2010, 19:45:08
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ovidiu Vasile Pop Vezi mesajul
Rugaciune catre D-zeu,cat mai multa si cat mai curata! Eu sper sa de-a D-zeu gand bun de rezolvare a acestei mari probleme,celor care sant...responsabili de aceasta. Doamne ajuta.
Sigur, asa se vor rezolva problemele socio-economice ingrozitoare cu care se confrunta lumea a treia: cu rugaciunea ortodocsilor, cu speranta, si mai ales cu constatarea ca... altii sunt responsabili si sa rezolve ei...

Va rog sa nu invinuiti Biserica Catolica daca la acestea isi mai permite sa mai adauge niste mijloace practice - misiuni, spitale, educatie etc....

Atata timp cat in Africa se gasesc, "pe teren", cateva mii de misionari catolici care ingrijesc bolnavii, invata copii si adultii, fac munca de cateheza cu crestinii si de evanghelizare cu necrestinii, renuntand la confortul unei vieti in Europa sau America natala, riscandu-si de cele mai multe ori sanatatea sau chiar viata in numele lui Cristos, in vreme ce BO se multumeste sa se roage, eu cred ca dumneavoastra nu prea aveti autoritatea morala sa criticati.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.11.2010, 20:51:36
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
N-a spus Papa chiar atat de direct ca prezervativul reprezinta o solutie, pentru ca nu da bine sa recunosti atat de brusc ca puteai sa previi milioane de decese in Africa daca admiteai mai demult ca solutiile pe care le promovai sus si tare nu dadeau roadele asteptate.
Insa e de apreciat ca Vaticanul si-a supus preceptele unui reality-check si incepe sa dea semne ca intelege realitatea de dincolo de teorie.
Coralina, nu inteleg de ce incerci sa pui in gura papei ceea ce el nu a spus. Daca intr-adevar Vaticanul ar crede ca prezervativul ar salva milioane de vieti, ar trimite pur si simplu milioane de prezervative. Mult mai ieftin si mai simplu decat sa trimiti misionari care sa faca educatie, nu crezi?

Echivalentul a ce a spus Papa este asta: daca sa spunem este un tip care se culca in fiecare noapte cu alta femeie, daca el s-ar stabili la una doar, chiar daca nu se casatoreste cu ea, tot este in pas inainte pentru umanizarea atitudinii sale fata de sex. Ceea ce nu inseamna ca el nu savarseste un pacat foarte mare care il trimite drept in iad chiar si asa acum cand e doar cu o femeie.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.11.2010, 21:28:18
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Coralina, nu inteleg de ce incerci sa pui in gura papei ceea ce el nu a spus. Daca intr-adevar Vaticanul ar crede ca prezervativul ar salva milioane de vieti, ar trimite pur si simplu milioane de prezervative. Mult mai ieftin si mai simplu decat sa trimiti misionari care sa faca educatie, nu crezi?

Echivalentul a ce a spus Papa este asta: daca sa spunem este un tip care se culca in fiecare noapte cu alta femeie, daca el s-ar stabili la una doar, chiar daca nu se casatoreste cu ea, tot este in pas inainte pentru umanizarea atitudinii sale fata de sex. Ceea ce nu inseamna ca el nu savarseste un pacat foarte mare care il trimite drept in iad chiar si asa acum cand e doar cu o femeie.
Noesissa, tu ai citit ce scrie pe linkul dat de mine? Sau de prin alte ziare (uite si unul in olandeza, nu stiu daca stapanesti limba: http://www.nu.nl/boek/2383645/paus-v...allen-oke.html).

Benedict said that, in some cases, such as for male prostitutes, condoms could be justified by the Catholic Church “in the intention of reducing the risk of infection”. He added that the Catholic Church “of course does not regard it as a real or moral solution, but, in this or that case, there can be nonetheless, in the intention of reducing the risk of infection, a first step in a movement toward a different way, a more human way, of living sexuality.”

In excerpts of the book, called Light of the World, published in the Vatican newspaper, the Pope cites the example of the use of condoms by prostitutes as “a first step towards moralisation,” even though condoms are “not really the way to deal with the evil of HIV infection”.


Vaticanul nu va trimite niciodata prezervative in Africa pentru ca s-ar contrazice pe sine insusi. Ei au fost (si sunt) cei care au promovat toleranta 0 impotriva anticonceptiei.
Pe de o parte sunt milioanele de morti de pe urma virusului HIV iar de partea cealalta avem impreunarea neingradita (fara folosirea anticonceptionalelor). Cum s-ar putea situa Papa in mod deschis de partea prezervativelor cand el se proclama adversar al anticonceptiei?
Eu credeam ca lucrurile astea sunt evidente.
Fireste ca tot ceea ce pot face ei pentru a-si sustine propriile solutii la problema este sa trimita misionari care sa promoveze abstinenta. Cu ce rezultate, se poate vedea pe linkul lui Mihnea Dragomir. Insa dandu-si seama ca progresul inregistrat reprezinta o picatura intr-un ocean, acum declara ca fiind partial acceptabila si varianta prezervativului.

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Echivalentul a ce a spus Papa este asta: daca sa spunem este un tip care se culca in fiecare noapte cu alta femeie, daca el s-ar stabili la una doar, chiar daca nu se casatoreste cu ea, tot este in pas inainte pentru umanizarea atitudinii sale fata de sex. Ceea ce nu inseamna ca el nu savarseste un pacat foarte mare care il trimite drept in iad chiar si asa acum cand e doar cu o femeie.

Faptul ca dpdv moral / religios nu i s-ar recunoaste unui asemenea barbat (care se lasa de sarit din floare-n floare si se stabileste la o singura femeie) asumarea unei raspunderi si respectiv lepadarea unui pacat, mi se pare demotivant. Tot in iad va ajunge.
Desi prin comportamentul sau reduce riscul infectarii multor femei (in cazul in care el insusi este purtator de HIV).

Nu putem deveni peste noapte sfinti desavarsiti avand pana mai ieri un trecut pacatos. Orice pas in directia cea buna este important si trebuie apreciat ca atare.

Plus ca noi discutam acum despre niste oameni care nu cunosc principiile vietuirii crestine (catolice sau ortodoxe), asa cum bine observa Fani.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.11.2010, 22:05:28
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Sigur ca am citit ce scrie in ziare.

Ideea este ca, dupa cate vad eu, nu s-a schimbat nimic in ceea ce priveste ceea ce invata Biserica Catolica despre prezervativ/anti-conceptie in relatie cu mantuirea. Folosirea prezervativului si anti-conceptia artificiala in general raman pacat mortal, adica din cele care te trimit in iad direct. Asumearea unui anumit grad de responsabilitate nu echivaleaza cu neutralizarea pacatului.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.11.2010, 22:12:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ovidiu Vasile Pop Vezi mesajul
Rugaciune catre D-zeu,cat mai multa si cat mai curata! .
Din ce stiu sigur, inainte sa-ti muncesti pamintul, spui o rugaciune SCURTA si te APUCI DE LUCRU CU MINECILE SUFLECATE( altfel daca o lungesti te prinde noaptea ca n-ai facut NIMIC).
Nu cred ca rugaciunea oricit de lunga iti va rezolva secerisul sau semanatul, sau oricit de melodica, sau spusa cu o voce duioasa si profunda.

In rest Erethorn ti-a raspuns foarte la obiect.

Este foarte ciudat felul in care vad unii preoti problema aplicarii in practica a ceea ce predica. Oare de unde li se trag aceste obiceiuri nefiresti rupte de realitate?..oare de vina este tot Traditia?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa este pe cale de a pescui un pește mare Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 17 13.02.2012 21:26:45
CEDO admite organizarea clericilor în sindicat. bob2909 Stiri, actualitati, anunturi 22 03.02.2012 22:32:26
Folosirea limbajului costel Generalitati 3 02.06.2011 22:40:57