Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.09.2009, 15:07:30
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu legalizeaza nicio crima! Pur si simplu vina nu mai cade pe victima! Ca si cum pentru un viol ar intra la inchisoare victima! Stiu ca mentalitatea romaneasca e sa dai vina pe saraca fata, dar nu e normal.
Cat despre prostitutie, am mai spus, n-o sa dispara asa ca mai bine sa exista un cadru legal in care femeile respective sa fie protejate din orice punct de vedere. Altfel, treburile vor merge in continuare ca acum: fete exploatate de niste specimene cu lant gros la gat.
Chiar si cu prostitutia legalizata, acele fete tot exploatate vor fi de aceleasi specimene. Vor aparea in schimb alti intreprinzatori care vor angaja alt gen de fete si vor infiinta bordeluri oficiale. Si ne vom trezi astfel cu mai multa prostitutie din care o mare parte tot nelegala va fi.

Iar fiica mea (daca voi avea una), cand va creste va putea sa-si aleaga fara probleme aceasta meserie, daca tot e legal. Ca si client ar putea sa se intalneasca cu fiul meu, caruia imi va fi la fel de greu sa ii explic de ce nu e bine sa se duca la curve, atata timp cat statul "protejeaza aceasta afacere".
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.09.2009, 15:30:06
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
caruia imi va fi la fel de greu sa ii explic de ce nu e bine sa se duca la curve, atata timp cat statul "protejeaza aceasta afacere".
De ce iti este greu sa ii explici de ce nu e bine sa mearga la curve?
Statul protejeaza si alte "afaceri" ce nu sint benefice unui copil (si nici unui adult, dealtfel), fumatul de pilda.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.09.2009, 15:38:52
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu legalizeaza nicio crima! Pur si simplu vina nu mai cade pe victima! Ca si cum pentru un viol ar intra la inchisoare victima! Stiu ca mentalitatea romaneasca e sa dai vina pe saraca fata, dar nu e normal.
Cat despre prostitutie, am mai spus, n-o sa dispara asa ca mai bine sa exista un cadru legal in care femeile respective sa fie protejate din orice punct de vedere. Altfel, treburile vor merge in continuare ca acum: fete exploatate de niste specimene cu lant gros la gat.
Ha ha, metalitatea romaneasca-tiganeasca crezi ca nu functioneaza si aici?!? O prostituata oricum se va imbolnavi si doar nu credeti ca patronii tigani vor vrea sa-si piarda "fata" (sper ca in Romania nu se va sta la coada pentru angajarea la bordel). Adeverinte medicale se cumpara usor, fiti siguri prostituatele infectate vor ramane muuuuuuuuuuult timp bolnave in bordel. Cand totusi boala ei nu va mai putea fi ascunsa, "fata" va intra pe piata neagra a prostitutiei. Boala se va descoperi probabil in momentul cand mai multi clienti vor descoperi ca au contactat boala de la ea. Nu uitati ca in prospectul prezervativelor scrie ca nu sunt 100% sigure nici in preventia sarcinii si nici a bolilor cu transmitere sexuala.
Cei care isi vor musca mainile ca nu au bani sa intre in bordelul curat la care jinduiesc zilnic (ca trec prin fata lui), vor fi indrumati spre piata mai ieftina a prostitutiei ilegale. Fireste ca cei cu mai putini bani si mai tentati sa obtina sex usor si fara complicatii sunt chiar tinerii.
Deci lasati-o balta cu protectia femeilor care se prostitueaza si a clientilor lor. Romania e prea necivilizata chiar si pentru prostitutie.

Nu am luat in discutie aspectele duhovnicesti si morale pentru ca le-au amintit ceilalti coforumisti. Din punctul meu de vedere primeaza aspectele morale primeaza, dar intr-o tara cu totul secularizata, probabil ca acestea vor avea prea putina valoare. In schimb consider ca vorbinduse de protectia sanatatii ni se arunca praf in ochi. Mie mi se pare o nesimtire ca o tara cu o politie atat de incapabila si mai ales corupta, cu un sistem medical corupt, cu justitie corupta, sa vrea sa legalizeze prostitutia sub motivul posibilitatii de a o controla "in interesul cetatenilor".
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.09.2009, 15:55:34
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Nu am luat in discutie aspectele duhovnicesti si morale pentru ca le-au amintit ceilalti coforumisti. Din punctul meu de vedere primeaza aspectele morale primeaza, dar intr-o tara cu totul secularizata, probabil ca acestea vor avea prea putina valoare.
Care sint principiile morale crestine care incrimineaza legalizarea prostitutiei?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.09.2009, 16:08:17
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu legalizeaza nicio crima! Pur si simplu vina nu mai cade pe victima! Ca si cum pentru un viol ar intra la inchisoare victima! Stiu ca mentalitatea romaneasca e sa dai vina pe saraca fata, dar nu e normal.
Cat despre prostitutie, am mai spus, n-o sa dispara asa ca mai bine sa exista un cadru legal in care femeile respective sa fie protejate din orice punct de vedere. Altfel, treburile vor merge in continuare ca acum: fete exploatate de niste specimene cu lant gros la gat.
Pt. droguri:
- de la consumator la dealer e un pas mic, mic. Iti garantez ca vor exploda dealerii care poseda droguri pentru consum...
- legalizand drogurile in Romania, unde nu exista consiliere, nu exista comunicare intre parinti si copii etc = SINUCIDERE.

Pt. prostitutie:
- legalizare inseamna : Prostituata "X" se face pfa si presteaza cu bon fiscal? sau e ca la amsterdam unde se platesc camerele - adica nu conteaza cati clienti ai , platesti o taxa fixa pe zi.
- pestii vor disparea peste noapte? NU isi vor lua taxa fara sa fie deranjati. Daca ai observat nicio prostituata nu-si reclama pestele (de frica, din dragoste etc)
- se creaza o alternativa pentru fetele din mediul rural sau cele fara educatie, prin care sa-si castige painea... Ele vor spune ca este provizoriu , dar nu vor mai iesii niciodata din schema.
- in momentul de fata se face evaziune la greu in toate domeniile si nimeni nu pateste nimic. Parca vad prostituatele stand la coada la fisc sa cotizeze

Nivelul de educatie este mult sub medie la nivel de tara si orice portita reprezinta o cale sigura catre distrugere.

Sa nu mai discutam si latura crestina.

E drept ca aceste fenimene nu vor disparea, dar ele nu pot fi incurajate.

Last edited by luchian; 23.09.2009 at 16:10:22.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.09.2009, 16:16:59
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Sa nu mai discutam si latura crestina.
Pai cred ca latura crestina ar trebui discutata, deocamdata nu am auzit decit despre motivul cum ca statul nu ar fi in stare sa gestioneze si sa controleze o astfel de afacere.
Nu zic ca nu aveti dreptate, dar sint curios care sint motivele morale crestine, izvorite din Biblie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.09.2009, 16:28:10
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Pai cred ca latura crestina ar trebui discutata, deocamdata nu am auzit decit despre motivul cum ca statul nu ar fi in stare sa gestioneze si sa controleze o astfel de afacere.
Nu zic ca nu aveti dreptate, dar sint curios care sint motivele morale crestine, izvorite din Biblie.
Statul oricum nu gestioneaza mai nimic bine, ci societatea nu e pregatita pentru asa ceva. Iar daca va fi pregatita (societatea) inseamna ca a atins un grad ridicat de mandrie.

Din punct de vedere crestin e simplu:

1. prostitutia se incadreaza in porunca desfranarii
2. drogurile se incadreaza la vicii nocive omului , alaturi de bautura si tutun, prin care isi pierde ratiunea - si sper sa nu vii aici sa zici ca ar trebui interzise tutunul si alcoolul.

Versetele biblice cred ca le stii si tu , mai bine ca mine, daca nu se va gasi cineva sa-ti dea raspunsul dorit.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.09.2009, 16:33:20
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
1. prostitutia se incadreaza in porunca desfranarii
Eu n-am auzit sa existe o porunca a desfrinarii
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.09.2009, 16:39:43
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luchian Vezi mesajul
Cred ca coceai de mult aceasta intrebare, dar acum ca s-a pomenit, hop si tu...
Curat inspiratiune ca am dat later edit!
Citat:
Nu-i nevoie sa cumperi ziarul ca sa citesti stirea, sunt multe fluxuri de stiri care preiau stirile din ziare.
Si care ar fi diferenta intre a citi un ziar cumparat sau a citi ziarul pe net?
Citat:
Esti complet deplasat...in afirmatii si cauti sa urechesti cu orice ocazie. Nu e sub demnitatea ta de fiinta evoluata sa stai la discutie cu oameni ce-si etaleaza "conceptiile invechite" ?
Imi testez limitele si capacitatile deci nu e deloc sub demnitatea mea. Plus ca nu toti userii sunt la fel. E o experienta extrem de interesanta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.09.2009, 16:40:48
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Eu n-am auzit sa existe o porunca a desfrinarii
aha, deci vrei o analiza semantica pe text... PAS , nu am timp
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum va petreceti timpul liber? alexdu Generalitati 7 12.01.2013 18:21:42
Ce sa facem in timpul liber? alexdu Generalitati 18 31.12.2010 08:29:41
timp liber luminita- Intrebari utilizatori 9 08.06.2010 19:59:37
Alcoolul si tutunul, droguri usoare topcat Generalitati 166 21.01.2010 11:50:01