Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.01.2010, 15:28:45
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Stiu ca s-a dovedit stiintific comportamentul de socializare, in randul multor animale. E un lucru minunat, care arata, ca atat ele cat si noi, am fost adusi la existenta de acelasi Creator.
Touche, pusicat!
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.01.2010, 15:30:18
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Stiu ca s-a dovedit stiintific comportamentul de socializare, in randul multor animale. E un lucru minunat, care arata, ca atat ele cat si noi, am fost adusi la existenta de acelasi Creator.
Nu stiu daca, de exemplu, in cazul a doi virusi care nu se ataca unul pe altul (e un caz extrem, puteam sa aleg altul, cum ar fi doi rechini), se poate vorbi de socializare.
E un lucru minunat, care arata ca altruismul e un algoritm de supravietuire mai bun decit egoismul .
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.01.2010, 15:51:30
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
E un lucru minunat, care arata ca altruismul e un algoritm de supravietuire mai bun decit egoismul .
De acord, studiul cu pricina tocmai acest lucru punea in evidenta. Numai ca, doar persoana umana este prin defintie altruista, pe cand in lumea animala altruismul este unul aparent, dictat de instinct.

Totusi, in sens crestin, notiunea de "aproape" nu se caracterizeaza doar prin altruism. Este infinit mai mult decat atat deoarece se intemeiaza pe iubirea crestina. Il consider "aproapele meu" nu numai pe cel de la care obtin beneficii, ci si pe cel care ma uraste, pe cel de alta credinta etc.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.02.2010, 22:43:22
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit la noi

aproapele nostru, de prea multe ori este cel :
-care ne injunghie pe la spate,cand are cea mai buna ocazie !
-care ne minte in fata frumos,si cauta sa profite de buna noastra credinta !
-e camaradul care iti intoarce spatele cand ai cea mai mare nevoie de el !
-e omul pe baza caruia nu poti pune nici cea mai mica incredere !
-e prietenul fatarnic,care ne lauda ,dar ne invidiaza cu dintii stransi,pe la spate !
-e prietenul care nu ar pregeta sa-ti ia nevasta, si tot avutul,daca ar putea !
-e cel care, promitand ceva, ne lasa cu ochii in soare !

Doamne, multi sunt asa ! Cum de-i suporta pamantul ?!
Cat,despre omul bun, exista si el saracul,dar doame cat de putin ca numar !
Io sper sa-i indrepte Dumnezeu pe cei de mai sus, asa cum numai El insusi stie !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.02.2010, 08:23:29
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
aproapele nostru, de prea multe ori este cel :
-care ne injunghie pe la spate,cand are cea mai buna ocazie !
-care ne minte in fata frumos,si cauta sa profite de buna noastra credinta !
-e camaradul care iti intoarce spatele cand ai cea mai mare nevoie de el !
-e omul pe baza caruia nu poti pune nici cea mai mica incredere !
-e prietenul fatarnic,care ne lauda ,dar ne invidiaza cu dintii stransi,pe la spate !
-e prietenul care nu ar pregeta sa-ti ia nevasta, si tot avutul,daca ar putea !
-e cel care, promitand ceva, ne lasa cu ochii in soare !

Doamne, multi sunt asa ! Cum de-i suporta pamantul ?!
Cat,despre omul bun, exista si el saracul,dar doame cat de putin ca numar !
Io sper sa-i indrepte Dumnezeu pe cei de mai sus, asa cum numai El insusi stie !
imi pare rau sa citesc ca traiesti printre asemenea oameni. cred ca eu sunt intr-o zona favorizata, in care genul de oameni pe care-i enumeri nu sunt asa de multi.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.07.2014, 17:05:39
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Presupun că pilda samarineanului milostiv nu se referă doar la relațiile din afară, dintre oamenii văzuți. Deși contextul pildei (și majoritatea tâlcuirilor pe marginea temei) arată spre relațiile dintre oameni, interpersonale.
Cuvântul Dumnezeiesc însă nu obișnuiește să se lase epuizat în afară... Așa am băgat de seamă, să fiu iertat de opinie. Altfel spus, doar în trecere (țintind spre un scop mai înalt și nespus mai important) Domnul face sociologie și psihologie socială, morală. Ba chiar, cred că nici la psihologia individuală Cuvântul nu se oprește decât pentru a o aduna de jos și a o ridica, transfigurînd-o, spre "arealul" Duhului, al Cerului...
La Hristos orice discurs are ca țintă finală învierea și împlinirea duhovnicească, să fiu iertat pentru evidența precizării.
Dacă aș îndrăzni să schițez o oarecare interpretare cu iz duhovnicesc (ca exercițiu copilăresc, desigur) aș considera că samarineanul e mintea omului (eul cel făcut din duhurile amestecate ale omenescului lumii acesteia), cel căzut e omul dinlăuntru (născut prin Botez), prigonitorii sunt dracii și patimile iar casa de ajutor e Biserica.
Cred că Hristos țintește în această pildă (și) îndreptarea cugetului către lăuntrul omului, acolo unde zace rănit omul duhovnicesc pe care, cum spune Gheron Iosif în textul din semnătură, voiește să îl ajute harul Dumnezeiesc.
Mintea care ia aminte că în propriul univers lăuntric zace un om rănit (ori poate ucis de tâlharii din văzduhuri, de patimi) este îndemnată de Mântuitor să se oprească din drum și să grijească pe cel căzut.
Sufletul meu, așadar, e căzut și are nevoie de milostenie. Din partea minții mele mai întâi, întrucât ea, mintea, e cea mai aproape și cunoaște cel mai bine (de este luminată prin har) nevoile și rănile celui dinlăuntru. Sarcina minții, pentru a fi pe placul Domnului, este să facă toate cele de trebuință pentru ridicarea și vindecarea celui căzut (adică a sufletului care a păcătuit și păcătuiește în adâncul inimii). Să facă deci toate cele propovăduite de Hristos, actuale și depline în Biserică.
Medicamentul care întremează pe cel căzut lângă drum este harul Dumnezeiesc.

Dragostea pentru aproapele din afară trece prin miluința față de aproapele dinlăuntru. Rănile, foamea și setea acestui om lăuntric cer asistența și sprijinul cugetului meu care are de ales dacă se oprește din drum sau trece cu nepăsare mai departe.

O minte care își adună resursele pentru a-și duce sufletul la Spovedanie, de pildă, este un bun, un foarte bun samarinean.

Last edited by Ioan_Cezar; 11.07.2014 at 17:17:53.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.07.2014, 20:23:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Cred că Hristos țintește în această pildă (și) îndreptarea cugetului către lăuntrul omului, acolo unde zace rănit omul duhovnicesc pe care, cum spune Gheron Iosif în textul din semnătură, voiește să îl ajute harul Dumnezeiesc.
Interesanta interpretare. Desi, dupa umila mea parere, nu e mai mult decat o speculatie. Cu frumusetea si pericolul ei. Umbland sa deschidem usile Cartii cu asemenea cheie, ajungem si la intelegerea iadului despre care vorbeste atat de des Isus ca fiind o realitate subiectiva (intrapsihica).

Eroarea e insasi ideea (gnostica) dupa care am avea nevoie de cine stie ce cheie. Ei bine, spre dezamagirea amatorilor de ermetisme si decriptari: Isus a fost un om simplu. Ne-a lasat o invatatura simpla. Exoterica, si nu ezoterica. Intr-un limbaj simplu. Pentru oamenii simpli. Cu cat vom umbla cu hermeneutici mai sucite, cu atat vom rataci mai tare.
Fericiti cei saraci cu duhul!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.07.2014 at 20:30:47.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.07.2014, 23:36:49
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Mihnea, amintește-ți te rog că toți Părinții, în Duhul lui Hristos, arată neîncetat, indiferent de epoca istorică, înspre omul lăuntric / omul duhovnicesc. Este realitatea noastră ființială cea mai autentică, singura capabilă să se unească cu Dumnezeu, restul fiind deșertăciune supusă vremii, putreziciunii, viermelui morții.
Gheron Iosif, printre alți bărbați cucernici din zilele noastre, nu face decât să reașeze în atenția minții noastre pe acest om lăuntric. Asemenea sfinților Teofan Zăvorâtul sau Siluan ș.a.m.d. Mesajul lui este acela că adevăratul folos în relațiile dintre semeni este condiționat de sănătatea și vigoarea omului lăuntric. Așadar de acesta să ne ocupăm mai întâi, el fiindu-ne cel mai aproape de cuget și fiind, evident, rănit grav la fiecare dintre noi creștinii.
Înțelegem relativ ușor/repede cum e cu moralitatea dintre oameni însă, în mod oarecum curios, negăm și minimalizăm văzduhul tainic al adâncimilor minții, al inimii, al omului duhovnicesc din noi. Ne temem în cel mai firesc mod de întuneric, acel întuneric din noi pe care doar Lumina îl poate străbate și risipi. Și fugim în cele exterioare: cugete, vorbe, aspirații, țeluri, idealuri, fapte inutile și dăunătoare care nu sunt altceva decât lumescul și pământul din noi.

Lumea de azi e tot mai extrovertă și risipită în afară. Că e trasă cu meșteșug din ale ei taine și tainițe.
Biserica, însă, are mereu grijă să țină cugetul orientat către lăuntru (vezi cercetarea de sine cu Lumina Dumnezeiască străbătîndu-ne oarecum "din spate", așadar cu harul pocăinței, precum și discernerea gândurilor etc.) și să poarte harul tocmai acolo unde sălășluiește și unde crește sămânța învierii: în omul lăuntric, omul duhovnicesc din fiecare creștin.

Asceza creștină este centrată tocmai pe aceste aspecte ale devenirii întru Ființă, proces tainic, lăuntric, asistat și condus de harul Dumnezeiesc pe măsura participării libere a voinței noastre conștiente.

Lucrarea învierii nu se rezumă la actele exterioare dintre oameni și nici la dialogul intern al psihologiei obișnuite, ci țintește mai la adânc, sau altfel spus în relația inimii cu văzduhurile...
Dar pentru a urca în cerurile interioare către unirea cu Dumnezeu, străbătînd întunericul iadului personal ("Ține-ți mintea în iad..."), mintea trebuie să se coboare pe sine din turnul babilonian al înfumurării intelectuale, recunoscîndu-și nimicnicia și rolul subaltern în raport cu omul lăuntric, cel sădit și îngrijit cu iubire necontenită de Bunul Dumnezeu.

Last edited by Ioan_Cezar; 11.07.2014 at 23:45:03.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.01.2015, 13:32:17
alina_ghita alina_ghita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.01.2015
Mesaje: 15
Implicit Intrebare

Este frumos sa-ti ajuti aproapele, dar cum e sa-ti bati joc de aproapele tau?Cum este ca sa ti se spuna in biserica(Biserica Rusa-Biserica Studentilor -Bucuresti),, este nebuna, este c....este proasta, preotu John, se stramba,managerul doamna X-profesor de matematica explica elevilor pe holul scolii,, parintele Vasile a pus-o sa demisioneze. etc, etc.(epitete adresate mie, care mi-am dat demisia de la scoala ,,sf. trei ierrahi''-bucuresti ca profesor de chimie;nici nu am venisem bine in acea scoala;acum sincer chiar le multumesc cadrelor didactice de acolo , elevilor si parintilor acestora , daca nu se purtau asa stateam din respect- care nu-l merita nimeni din acei ce lucreaza in acea biserica), si e ,,ortodoxia te educa''-citat parintele Vasile,cum te simti?Iar tu sa gandesti ,,biserica nu este un a voastra ci a lui Dumnezeu''.M-am gandit auzind toate acestea ca Domnul Dumnezeu ar trebui sa vina si sa faca faca ordine, adica sa ne judece si sa ne dea pedeapsa cuvenita fiecaruia.

Multumesc sincer in primul rand : cadrelor didactice , elevilor si parintilor elevilor din acea scoala, ca prin atitudinea lor am luat hoararaea de a demisiona anul trecut, daca nu se purtau asa, ajungeam sigur la spital.

Am luat acesta horarare de a povesti doar o parte din ceea ce mi s-a-ntamplat, pentru ca dum,neavoastra sa sti si sa ma judecati, asa cum au facut-o si altii, ca de, judecata nu o face Bunul Dumnezeu , el ,,e mort de mult,,.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.01.2015, 14:59:40
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din perspectiva mea discursurile Mantuitorului sunt foarte dificil de incadrat intr-o schema fixa. Intradevar, in multe momente, a spus lucruri foarte direct si foarte clar,adresandu-se unor oameni simpli,precum taranii evrei din Galilea. Este logic sa presupunem ca acele discursuri au fost spuse intr-o maniera ce permitea intelegerea lor cat mai simpla si directa, altfel ar fi fost doar niste discursuri fascinante pt istorie dar incomprehensibile pt destinatarii lor de atunci. Insa in alte situatii s-a adresat unor oameni invatati dpdv teologic, care aveau exercitiul interpretarii Torei. De foarte multe ori a folosit parabole iar acestea aveau particularitatile lor lor in lumea de atunci. In alte situatii s-a adresat cercului restrans de ucenici si textele NT arata ca nici acestia nu au inteles mereu despre ce era vorba cu claritate. Exista o anumita importanta a contextului si destinatarilor si cred ca mai este o problema: reactia celor care le-au auzit. De exemplu marea majoritate a celor care au auzit predica de pe Munte erau oameni simpli care apoi s-au intors in satele lor, nu a urmat un exod al populatiei, care sa abandoneze tot si sa plece dupa Mantuitor.Acei oameni, daca ne raportam strict la acel discurs exceptional, s-au intors la viata lor de zi de zi, evreiasca, probabil au mers in continuare la sinagoga. Ei nu au auzit in acel discurs ce au auzit fariseii in alte ocazii, nu stim cum au aplicat aceea invatatura si ce s-a intimplat cu ei mai departe, cel putin din perspectiva textului. Cel mai probabil ei au perceput discursul ca unul deosebit de tot ce stiau intr-un anumit sens dar un discurs in interiorul iudaismului in care traiau. Nu cred ca si-a imaginat vreunul evolutia ulterioara a evenimentelor. S-ar putea sa fie o foarte mare diferenta intre modul cum intelegeau ei, in contextul lor, si noi, dupa 2000 de ani de evolutie teologica a evenimentelor. Este foarte dificil sa-i judeci dupa criteriile noastre si asta genereaza, pe cale de consecinta, probleme de hermeneutica. Eu de exemplu cred ca primele comunitati crestine nici nu-si imaginau ca istoria va mai dura atat sau ca omul va zbura efectiv prin spatiu avand si o Biblie cu el, intr-o nava spatiala. Cumva cred ca toti au incercat sa inteleaga discursurile conditionati, intr-o anumita masura, de contextul lor. In acest caz este foarte dificil sa imparti intelegerea textelor in cadegorii fixe. Ce am spus sunt doar opinii personale si trebuie tratate ca atare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine este Mos Craciun? florinna01 Generalitati 501 01.01.2016 18:38:31
cine din voi este in Bruxelles? TIBS Generalitati 9 17.06.2010 00:27:49
cine este din iasi? bogdan_222 Calugarul 0 14.05.2010 13:22:05
Cine este responsabil? eclat_de_lune Generalitati 1 07.11.2009 14:57:06
Cine este cel mai puternic om? amatyyy Teologie si Stiinta 29 16.09.2009 13:49:04