Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.08.2010, 02:26:26
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit exista moaste ale SFINTEI MARIA?

Din cate am inteles, cand Dansa a decedat a fost luata la cer cu tot cu trup, am inteles corect?

multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.08.2010, 02:40:25
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
Din cate am inteles, cand Dansa a decedat a fost luata la cer cu tot cu trup, am inteles corect?

multumesc
:)))))))))) Care Dansa bre?!!!?
N-am mai auzit pana acum genul asta de exprimare adresat Maicii Domnului.
Scuzati-ma dar nu m-am putut abtine sa nu rad...desi pana la urma poate fi si aceasta o forma de politete...ca doar in Moldova dansul se zice si la scaun.

Iar in rest Dansa nu a decedat...a adormit...nicaieri nu scrie ca a decedat.
pe 15 august biserica ortodoxa sarbatoreste ADORMIREA Maicii Domnului...nu decesul Dansei.
:)))))))
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2010, 05:01:06
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
:)))))))))) Care Dansa bre?!!!?
N-am mai auzit pana acum genul asta de exprimare adresat Maicii Domnului.
Scuzati-ma dar nu m-am putut abtine sa nu rad...desi pana la urma poate fi si aceasta o forma de politete...ca doar in Moldova dansul se zice si la scaun.

Iar in rest Dansa nu a decedat...a adormit...nicaieri nu scrie ca a decedat.
pe 15 august biserica ortodoxa sarbatoreste ADORMIREA Maicii Domnului...nu decesul Dansei.
:)))))))
nu vad nimic de ras decat multa ingamfare prosteasca

Last edited by ingerul_pazitor; 15.08.2010 at 05:09:35.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.08.2010, 05:10:36
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
:)))))))))) Care Dansa bre?!!!?
N-am mai auzit pana acum genul asta de exprimare adresat Maicii Domnului.
Scuzati-ma dar nu m-am putut abtine sa nu rad...desi pana la urma poate fi si aceasta o forma de politete...ca doar in Moldova dansul se zice si la scaun.

Iar in rest Dansa nu a decedat...a adormit...nicaieri nu scrie ca a decedat.
pe 15 august biserica ortodoxa sarbatoreste ADORMIREA Maicii Domnului...nu decesul Dansei.
:)))))))
asta forma de politete am gasit eu de cuvvinta, imi pare rau ca radeti de mine.Apelativul "bre" intr-adevar se foloseste la tara, forma de politete "dansa" exista in vocabularul lb romane, poate nu in vocabularul duhovnicesc.PRIN ADORMIRE AM CREZUT CA SE INTELEGE DECESUL.
Decat sa intreb si sa vad ca va bateti joc mai bine nu mai intreb, unii chiar nu stiu sa se exprime in termeni specifici, in fine...no more comments
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.08.2010, 05:25:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ghetsimani, ia aminte la ce ti-a zis Iubirea, ca n-a zis-o cu rautate.

Maica Domnului are atatea apelative frumoase (Nascatoarea de Dumnezeu, Fecioara Maria, Imparateasa cerurilor) incat este nedemn pentru noi sa ne adresam cu "Dansa" sau chiar "Sfanta Maria - asta pentru ca sunt multe alte Marii sfinte, dar Maica Domnului una singura este.

Si intr-adevar, nu spunem nici ca a decedat, ci ca a adormit si s-a mutat la cer.

"Toata firea ingereasca te inalta pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, iar neamurile omenesti te maresc, ca pe o Maica a lui Dumnezeu si serbeaza preacinstita Adormirea ta, Imparateasa. Caci pamantenii prin tine se impreuna cu cele ceresti, iar noi intr-un glas cantam lui Dumnezeu: Aliluia!"
(Condac din Acatistul Adormirii Maicii Domnului)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.08.2010, 11:10:01
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
nu vad nimic de ras decat multa ingamfare prosteasca
Pe mine m-a interesat textul si am raspuns acestui fapt care nu este in concordanta cu religia ortodoxa, nu mai spun ca in limba romana acest "dansul si dansa" nu mai sunt folosite nici ca pronume de politete, este bine sa le eviti deoarece deja au intrat oarecum in randul arhaismelor sau chiar al cuvintelor care nu indica politetea, pentru politete avem alte pronume...dar tu ca sa stii toate astea trebuie sa inveti limba romana si mai exact gramatica pronumelui de politete...
Deci, in concluzie pe mine nu m-a interesat persoana care a scris...el a dovedit prin postare ca este un incepator si este bine sa ia aminte, sa invete.

Prin raspunsul tau, tu daca te rezumi la persoana care a scris (adica si respectiv eu) ai dreptate...dar eu zic ca mai important este sa iei de invat...iar mai presus de toate, ca sa intelegi oamenii si pe tine, incearca sa inveti si sa-ti insusesti Viata si Invatatura lui Hristos...sunt convinsa ca vei vedea altfel apoi...nu ai mai fi atat de frustrat.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.08.2010, 11:35:52
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
:)))))))))) Care Dansa bre?!!!?
N-am mai auzit pana acum genul asta de exprimare adresat Maicii Domnului.
Scuzati-ma dar nu m-am putut abtine sa nu rad...desi pana la urma poate fi si aceasta o forma de politete...ca doar in Moldova dansul se zice si la scaun.

Iar in rest Dansa nu a decedat...a adormit...nicaieri nu scrie ca a decedat.
pe 15 august biserica ortodoxa sarbatoreste ADORMIREA Maicii Domnului...nu decesul Dansei.
:)))))))
cu cata "iubire" i-ai raspuns lui ghetsimani
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.08.2010, 11:54:25
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
cu cata "iubire" i-ai raspuns lui ghetsimani
Asa este...ma bucur ca ai sesizat...asta inseamna ca stii deja ca iubirea este de mai multe feluri sau ca se poate revarsa intr-o cantitate mai mare sau mai mica...cu o intensitate mai mare sau mai mica...

Multumesc ca existi pe forum!!!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.08.2010, 12:21:40
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghetsimani Vezi mesajul
asta forma de politete am gasit eu de cuvvinta, imi pare rau ca radeti de mine.Apelativul "bre" intr-adevar se foloseste la tara, forma de politete "dansa" exista in vocabularul lb romane, poate nu in vocabularul duhovnicesc.PRIN ADORMIRE AM CREZUT CA SE INTELEGE DECESUL.
Decat sa intreb si sa vad ca va bateti joc mai bine nu mai intreb, unii chiar nu stiu sa se exprime in termeni specifici, in fine...no more comments
Dragule, eu daca nu interpretam obiectiv si pozitiv prima ta postare, nu-ti raspundeam asa cum am facut-o...e adevarat ca pentru mine a fost hilara exprimarea dar nu de condamnat...deoarece eu chiar interpretez ca esti un incepator si nu cunosti vocabularul, expresiile duhovnicesti...nu mai spun de invatatura si restul.

Dar...daca as fi raspuns fara sa gandesc putin...te-as fi invitat fix sa parasesti forumul considerand o mare jignire adusa Maicii Domnului prin felul in care te-ai exprimat.

Asa ca, de aceasta data eu te invit sa fii obiectiv si sa inveti din tot si toate...inclusiv din palma pe care e posibil sa o mai primesti de la viata...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.08.2010, 05:22:12
ghetsimani ghetsimani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Locație: bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Dragule, eu daca nu interpretam obiectiv si pozitiv prima ta postare, nu-ti raspundeam asa cum am facut-o...e adevarat ca pentru mine a fost hilara exprimarea dar nu de condamnat...deoarece eu chiar interpretez ca esti un incepator si nu cunosti vocabularul, expresiile duhovnicesti...nu mai spun de invatatura si restul.

Dar...daca as fi raspuns fara sa gandesc putin...te-as fi invitat fix sa parasesti forumul considerand o mare jignire adusa Maicii Domnului prin felul in care te-ai exprimat.

Asa ca, de aceasta data eu te invit sa fii obiectiv si sa inveti din tot si toate...inclusiv din palma pe care e posibil sa o mai primesti de la viata...
poate sunt o draga de unde stii ce sex am? din profil nu reiese...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodoxia si icoana Sfintei Fecioare Maria de Guadalupe Victoria2005 Despre Biserica Ortodoxa in general 12 09.12.2016 12:46:43
Cateva din aparitiile Sfintei Maria in ortodoxie spre_rasarit Generalitati 0 05.02.2012 12:54:21
Mantia sfintei fecioare maria de guadalupe andreicozia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 31.12.2009 01:11:45