Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.02.2011, 15:06:57
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit Adevărul lui Hristos se numește Ortodoxia!

SFANTUL EFREM SIRUL: " Atunci, la a doua venire a Domnului, se va cere de la fiecare din noi mărturisirea credinței și unirea Botezului. Și dacă am păstrat credința curată de orice eres și pecetea neștearsă și haină neîntinată… Se cuvine ca toți cei ce se apropie de Dumnezeu și vor să se învrednicească vieții celei veșnice, să păzească mai înainte de toate Credința Ortodoxă neîntinată. Dar nu trebuie să fie trădată neprețuita comoară a credinței nici în schimbul dobândirii vreunei vrednicii, nici pentru lingușirile ocârmuitorilor, nici pentru a evită frica de ei."

SFANTUL FOTIE CEL MARE: " Cea mai bună comuniune este comuniunea în Credința și în dragostea cea adevărată… Nu există nimic mai minunat decît Adevărul! Există doar o singură Biserică a lui Hristos, Apostolească și Sobornicească. Nu mai multe, nici măcar două. Iar celelalte sunt sinagogi ale celor ce viclenesc și sinod al răzvrătiților. Noi, dreptcredincioșii creștini, acestea gândim, așa credem, pe acestea le vestim. Este nevoie să păzești toate fără nici o excepție și, mai presus de toate, cele ale Credinței."

SFANTUL IGNATIE BRIANCIANINOV: " Ortodoxia este adevărata cunoaștere și cinstire a lui Dumnezeu; Ortodoxia este închinarea la Dumnezeu în Duh și în Adevăr; Ortodoxia este proslăvirea omului de către Dumnezeu, prin harul Preasfântului Duh, dăruit omului. Duhul este slava creștinilor. Unde nu este Duh, acolo nu există Ortodoxie."

SFANTUL IOAN DAMASCHIN: " Auziți popoare, seminții, limbi, bărbați, femei și copii, cei mai mari, cei mai tineri și pruncii, sfântul neam al creștinilor! Dacă cineva vă învață, în afară acestora pe care le-a primit Sfânta Biserică Sobornicească, de la Sfinții Apostoli, de la Părinți și de la Sinoade, să nu-l ascultați, nici să primiți sfatul șarpelui, după cum l-a primit Eva și a cules moarte. Și chiar dacă v-ar învăța un înger sau un împărat în afara acestora pe care le-ați primit, astupați-vă urechile."

SFANTUL IOAN DE KRONSTADT: "Care dintre ortodocși nu ar dori unirea cu toți catolicii sau luteranii și să fie una cu ei în Hristos, o singură Biserică, o singură obște a celor credincioși! Care însă, dintre aceste-zise biserici, mai ales dintre întîi-statatorii numiți papi, patriarhi, mitropoliți, arhiepiscopi și episcopi, preoți sau pateri se va învoi să se lepede de rătăcirile sale? Nici unul. Iar noi nu putem să ne invoim la învățătura lor eretică fără să aducem vătămare mîntuirii sufletului nostru. Oare se pot uni cele de neunit – minciuna cu adevărul? "

SFANTUL IOAN GURA DE AUR: " Dacă episcopul sau clericul este viclean în chestiunile credinței, atunci fugi și leapădă-te de el, nu numai că de un om, ci chiar și înger din cer de-ar fi. Cel care dorește mîntuire personală, cel care vrea să fie un adevărat fiu al Bisericii Ortodoxe, acela caută la corabia lui Noe scăpare de potop. Cel care are teamă de trăsnetul strașnic al anatemei, care omoară sufletul și trupul, acela să ia asupra-i dulcele jug al dogmelor Bisericii lui Hristos, să-și îmblânzeasca îndărătnicia cugetului său, cu ajutorul legilor bisericești și să se supună în toate maicii sale - Biserica…"

SFANTUL IUSTIN POPOVICI :" Prin dogmă despre infailibilitatea papei, papa a fost de fapt declarat drept Biserică și el, un om, a luat locul Dumnezeului-Om. Acesta e triumful final al umanismului, dar este în același timp și “moartea a două” a papismului iar prin el și cu el, a oricărui umanism. Totuși, înaintea Adevăratei Biserici a lui Hristos care de la arătarea Dumnezeului-Om Hristos există în lumea noastră pamîntească ca Trup divino-uman, dogmă despre infailibilitatea papei este nu numai erezie, ci o panerezie, fiindcă nici o erezie nu s-a ridicat atît de radical și atît de integral împotriva Dumnezeului-Om Hristos și a Bisericii Lui, așa cum a făcut papismul prin dogma despre infailibilitatea papei - om. Nu există nici o îndoială că dogma această este erezia ereziilor, chinul chinurilor, o răzvrătire nemaivăzută împotriva Dumnezeului-Om Hristos. Dogma această este, vai, cea mai îngrozitoare surghiunire a Domnului nostru Iisus Hristos de pe pămînt, o nouă trădare a lui Hristos, o nouă răstignire a Domnului - numai că nu pe crucea cea de lemn, ci pe crucea de aur a umanismului papist. Și toate acestea sunt iad, iad, iad pentru sărmana ființă pamântească ce se numește om. Acolo unde Îl înlocuiesc pe Dumnezeul-Om Hristos cu omul, fie și cu cel numit infailibil, acolo se desparte trupul de Cap. Și după cum din această pricină Biserica dispare de acolo, tot așa se pierde și ierarhia apostolească divino-umană și succesiunea apostolică sacramentală."

SFANTUL MARCU EUGENICUL: " Credința noastră este dreapta mărturisire a Părinților noștri. Cu ea, noi nădăjduim să ne înfățișăm înaintea Domnului și să primim iertarea păcatelor; iar fără de ea, nu știu ce fel de cuvioșie ne-ar putea izbăvi de chinul cel veșnic. Toți Dascălii, toate Sinoadele și toate dumnezeieștile Scripturi ne îndeamnă să fugim de cei ce cugetă în mod diferit și să ne îndepărtăm de împărtășirea cu ei."
"Învățăturile dascălilor apuseni nici nu le cunosc, nici nu le primesc, încredințat fiind că sunt înșelătoare. În materie de credință ortodoxă nu există concesie. Distrugerea credinței obștești este pierzarea de obște a tuturor. Chestiunile credinței ortodoxe nu admit iconomia."

SFANTUL MAXIM MARTURISITORUL:"A tăinui cuvântul Adevărului înseamnă a te lepăda de el. Bine este să trăim în pace cu toți, dar numai cu aceia care cugetă aceleași despre buna credință ortodoxă. Și este mai bine să ne războim, atunci cînd pacea lucrează conglăsuirea către rău."

SFANTUL NICHIFOR MARTURISITORUL: " Și chiar dacă foarte puțini rămân înlăuntrul Ortodoxiei și a bunei credințe, aceștia sunt Biserică și în mâinile lor se găsește autoritatea și apărarea așezămintelor Bisericii. Și dacă aceștia ar trebui să sufere pentru buna credință, aceasta va fi veșnică laudă pentru ei și li se va dărui mîntuirea sufletului."

SFANTUL NICOLAE VELIMIROVICI : "Nu este oare aceasta și credința noastră, a purtătorilor de Hristos, și credința celor mai sfinți strămoși ai noștri ? Aceasta să fie și credința copiilor noștri, din generație în generație. Aceasta este credința ortodoxă salvatoare, ce nu a fost rușinată niciodată, adâncă precum adâncul mormântului și înaltă ca înaltul cerului. Credința ortodoxă salvatoare predică pocăința și purificarea. Credința ortodoxă salvatoare este acceptată și păstrată de către oamenii cu adevărat aleși, de către cei ce poartă icoana lui Dumnezeu în ei. În Ziua Judecății lor vor fi miluiți și ei vor fi numiți binecuvântați."

SFANTUL TEODOR SUDITUL: " Și chiar dacă am fi păcătoși în multe, totuși suntem ortodocși și mădulare ale Bisericii Universale, îndepărtându-ne de orice erezie și urmînd oricărui Sinod recunoscut ca ecumenic sau local. Și nu numai acestora, ci și hotărârilor pe care le-au luat și le-au propovăduit Sinoadele. Nici nu este ortodox desăvărșit, ci pe jumătate, cel care crede că are dreapta credință, dar nu se alătură dumnezeieștilor Canoane. "

SFANTUL VASILE CEL MARE : " Vădita necredință a ereticilor ne vatămă puțin. Cu toate acestea, cei ce poartă piele de oaie și se prezintă pe dinafară cu chip pașnic, sfâșie dinăuntru oile cele înțelegătoare ale lui Hristos și vătăma mult, înșelându-i pe cei mai simpli. Aceștia sunt mai periculoși și greu se apără cineva de ei. Ce lucru îndrăzneț nu au făcut acești înnoitori? Din această pricină, i-a despărțit Biserica și s-au rupt de ortodocși și au făcut mincinoasă adunare… Totuși, trebuie să cunoașteți că, prin harul lui Dumnezeu, nu sunteți singuri, ci aveți pe mulți împreună cu voi care apără Ortodoxia Sfinților Părinți, care au alcătuit la Niceea evlavioasele dogme ale Credinței."
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.02.2011, 15:07:41
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

IPS BARTOLOMEU ANANIA: "Noi, ortodocșii, fără să îi disprețuim și cu atât mai puțin să îi persecutăm pe ceilalți, posedăm adevărul întreg ! "
"Rețineți vă rog: Crezul pe care l-ați rostit voi la această biserică împreună cu noi este cel pe care Sfinții Părinți ai Bisericii l-au formulat în primele două sinoade ecumenice. Fără nici un adaos și fără nicio știrbire ! Toate celelalte biserici au adăugat ceva sau au știrbit ceva. Noi l-am păstrat întreg! Conservatori? Dacă vreți, conservatori! Fundamentaliști? Bine, dacă vreți, fundamentaliști! Păi Iisus Hristos a fost primul fundamentalist. Cel ce va crede și se va boteza, se va mântui, iar cel ce nu va crede, se va osândi. Scurt pe doi! "

PARINTELE ARSENIE BOCA: "Era prin anul 372 când însuși împăratul Valent a mers în Cezareea Capadociei unde păstorea Sfântul Vasile cu gând să-l abată de la dreapta credință la arianism. Sfântul Vasile i-a răspuns liniștit și cuviincios că ține credința pe care au mărturisit-o Sfinții Părinți la Niceea (325) și că nimeni nu are putere să dea altă mărturisire de credință peste aceea."

PARINTELE ARSENIE PAPCIOC: "Am trăit și continuăm să trăim în vremuri apostolice. Adevărul rămâne acolo unde n-ai cedat. Dacă unul singur ține adevărul, acolo e Biserica. Ortodoxia va supraviețui prin el."

PARINTELE DUMITRU STANILOAIE:"Prin Ortodoxie ne-am păstrat credința creștină de la început, sau adevărata credință, primită o dată cu începuturile existenței noastre ca neam, această credință constituind astfel o componentă esențială a spiritualității noastre."

PARINTELE GHEORGHE CALCIU:"Într-o lume de negație Biserica lui Hristos nu poate decât să fie detestată. Lotul nostru al creștinilor este suferința. Să nu fugim de ea ! Însă în această luptă trebuie să afirmăm adevărul credinței, dacă nu-l afirmăm, suntem oameni care nu iubim cu adevărat Biserica noastră; să nu ne temem de atacurile vrăjmașului au fost altele mai grozave… nu a fost atac mai dur sau mai criminal decât atacul comunist. Rugăciunea este suficientă, postul, mărturisirea păcatelor și iarăși rugăciunea."

PARINTELE ILIE CLEOPA: " Ortodoxia se identifică cu însăși tradiția apostolică, așa cum a fost confirmată, interpretată și dezvoltată prin consensul Bisericii Universale. De fapt, didascalia – adică regula de credință apostolică – a fost criteriul de bază al Ortodoxiei."

PARINTELE IUSTIN PARVU: "Ortodoxia și neamul nostru au coexistat încă din primele veacuri ale creștinismului și de atunci ortodoxia a fost sufletul acestui neam. De aceea noi am și dăinuit în istorie cu demnitate până astăzi, datorită binecredincioșilor noștri voievozi și tuturor mărturisitorilor și rugătorilor acestei țări, care au preferat mai bine să moară decât să vândă credința predată nouă de Sfântul Apostol Andrei și au fost totdeauna conștienți că aceasta este cinstea și puterea neamului, și nu altceva. Datorită faptului că am păzit credința nevătămată mai rezistă acest neam în istorie, acum."

PARINTELE RAFAIL NOICA :" Dar, când zic că Ortodoxia este firea omului, multora dintre voi o să vă fie greu să înțelegeți aceasta. Eu am trăit-o (iarăși vă zic) tot pe pielea mea, că am tot căutat, cât am fost în protestantism, și intrând înapoi în Biserică, revenind la Biserică, după prima spovedanie și împărtășanie, a început în mine să trăiască o viață și să-mi dezvăluie niște lucruri de unde am înțeles că numai în mediul acesta poate înflori ceva duhovnicesc în om. Acesta este pământul în care pot trăi plantele acestea, pământul pe care toți îl caută, drept și strâmb."
"Ortodoxia este răspunsul lui Dumnezeu prin întrupare și prin jertfă dumnezeiască, răspunsul tuturor căutărilor omului, prin care ne găsim identitatea – „Ce este omul?” – , identitate pe care ne-a arătat-o Hristos;"

PARINTELE STEFAN NUTESCU: "Una este dragostea pe care o avem pentru oricare făptură a lui Dumnezeu, mai cu seamă pentru omul făcut după chipul Său, și altceva este toleranța ințeleasă ca dragoste cu orice preț față de credințele străine Ortodoxiei."
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.02.2011, 20:32:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Sunt de folos toate citatele, majoritatea dintre ele nu le cunoasteam.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.02.2011, 03:10:52
cz4000 cz4000 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2011
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sunt de folos toate citatele, majoritatea dintre ele nu le cunoasteam.
Ai mare dreptate, “ortodoxule”! Acuma nu-ti mai ramine altceva decit sa le si aplici:

Dacă cineva vă învață, în afară acestora pe care le-a primit Sfânta Biserică Sobornicească, de la Sfinții Apostoli, de la Părinți și de la Sinoade, să nu-l ascultați, nici să primiți sfatul șarpelui, după cum l-a primit Eva și a cules moarte. Și chiar dacă v-ar învăța un înger sau un împărat în afara acestora pe care le-ați primit, astupați-vă urechile."

Dacă episcopul sau clericul este viclean în chestiunile credinței, atunci fugi și leapădă-te de el, nu numai că de un om, ci chiar și înger din cer de-ar fi. Cel care dorește mîntuire personală, cel care vrea să fie un adevărat fiu al Bisericii Ortodoxe, acela caută la corabia lui Noe scăpare de potop.

Nici nu este ortodox desăvărșit, ci pe jumătate, cel care crede că are dreapta credință, dar nu se alătură dumnezeieștilor Canoane.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.02.2011, 10:09:46
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

ADEVARUL LUI HRISTOS ESTE...CREDINTA....prin iubirea de DUMNEZEU.....si apartine tuturor care cred in EL !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.02.2011, 12:30:13
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
ADEVARUL LUI HRISTOS ESTE...CREDINTA....prin iubirea de DUMNEZEU.....si apartine tuturor care cred in EL !
...si au o credinta DREAPTA si fapte pe masura credintei...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.02.2011, 12:54:05
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
ADEVARUL LUI HRISTOS ESTE...CREDINTA....prin iubirea de DUMNEZEU.....si apartine tuturor care cred in EL !
Am zis asta de 100 de ori, nu prin credinta poti fi mantuit, ca si DIAVOLII CRED. Prin credinta si fapte, adica prin fapte de credinta!!
Daca o iei asa, "apartine tuturor", nu te contrazic, dar in materie de religie te contrazic. "Un domn, o credinta, un botez". Deci un adevar....
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos Calea, Adevarul si Viata tatolivia Intrebari utilizatori 0 09.10.2011 16:10:56
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 23:07:54
Nume Botez (in functie de nume ceftificat si sex copil) Tatic Botezul 3 14.12.2008 22:25:10
ortodoxia e frumusetea Chipului lui Hristos gothic_klau Generalitati 0 21.06.2007 14:22:22