Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.02.2011, 17:15:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Niște substanțe chimice care-ți măresc mușchii.
nu sunt substante chimice.
atentie, nu ma refer la steroizi.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 11.02.2011, 17:19:02
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
da, carnea e cea mai populare la noi.
poate si din cauza ca nu se gasea in comunism
am vrut sa subliniez ca nu este singura proteina eficienta.
Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu sunt substante chimice.
atentie, nu ma refer la steroizi.
Stii tu ce stii... PS tot carnea ramane baza. Am spus,numai in gratare as tine-o


Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Raoul dragule...dar fetili te plac oricum....
Oarecum ai dreptate. Dar arat nashpa acum,nu-mi place... Inainte toate intorceau capu dupa mine cand ieseam afara,eram numai la tricou mulat,blugi,ochelari de soare... Ce-mi placea sa ma duc la sala
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.02.2011, 17:23:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Stii tu ce stii... PS tot carnea ramane baza. Am spus,numai in gratare as tine-o

Oarecum ai dreptate. Dar arat nashpa acum,nu-mi place... Inainte toate intorceau capu dupa mine cand ieseam afara,eram numai la tricou mulat,blugi,ochelari de soare... Ce-mi placea sa ma duc la sala
da, orice sportiv de performanta stie ca piptul de pui la gratar e cel mai bun prieten al lui.
asta pentru ca daca bei 2 litri de lapte, cum spunea, bagi in tine o gramada de grasimi.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.02.2011, 17:24:29
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Stii tu ce stii... PS tot carnea ramane baza. Am spus,numai in gratare as tine-o



Oarecum ai dreptate. Dar arat nashpa acum,nu-mi place... Inainte toate intorceau capu dupa mine cand ieseam afara,eram numai la tricou mulat,blugi,ochelari de soare... Ce-mi placea sa ma duc la sala
Și acum cum arăți?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.02.2011, 17:34:30
Ominune's Avatar
Ominune Ominune is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit Pr Calistrat despre vegetarieni

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Cum ar trebui sa posteasca o persoana care e vegetariana ?
Pr Calistrat -învățături despre treptele postului-de la carnivori, lacto-vegetarieni, vegetarieni...pana la cei care supraviețuiesc doar din hrănirea cu Trupul și Sângele Mântuitorului.

http://www.youtube.com/watch?v=AkW4O...eature=related (min. 5..)

http://www.youtube.com/watch?v=7duavbhnru4
__________________
"Ascultarea este mormânt al voinței și înviere a smereniei".(Sf Ioan Scararul)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.02.2011, 17:35:17
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
da, orice sportiv de performanta stie ca piptul de pui la gratar e cel mai bun prieten al lui.
asta pentru ca daca bei 2 litri de lapte, cum spunea, bagi in tine o gramada de grasimi.
Pai te umfli in burta din 2 litri,cine poate sa bea atat?? Si am spus,trebuie sa bei mai mult de 2 litri de lapte sa iei proteine cat dintr-un ou. Asa ca...

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Și acum cum arăți?
Cum sa arat,normal. Mai slab,nu mai sunt asa umflat,doar ca putin mai definit. Dar e ceva justificat: alimentatie mai slaba,munca,lipsa sportului... Intentionez sa ma reapuc de sala,in 2-3 luni o sa fiu de nerecunoscut
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.02.2011, 17:42:47
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Red face

Citat:
În prealabil postat de Ominune Vezi mesajul
Pr Calistrat -învățături despre treptele postului-de la carnivori, lacto-vegetarieni, vegetarieni...pana la cei care supraviețuiesc doar din hrănirea cu Trupul și Sângele Mântuitorului.

http://www.youtube.com/watch?v=AkW4O...eature=related (min. 5..)

http://www.youtube.com/watch?v=7duavbhnru4
un batran pustnic se nevoia mancand, in fiecare zi, o fiertura vegetala.
venind postul mare, nu stia cum sa posteasca. atunci a luat o mana de cenusa din vatra si a aruncat-o in oala cu fiertura zilnica.
cred ca e din Pateric, nu mai stiu :)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.02.2011, 18:02:21
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Ar fi minunat sa reusim sa nu mai fim sclavii propriilor placeri, dar din pacate f putini oameni reusesc asta.
Chiar si cand tinem post ne plangem si cautam sa mancam mancaruri bune si gustoase, cand de fapt scopul postului este infranarea, infranarea de la patimi in general, nu numai de la mancare.

Dupa cunostintele mele, e mai pacat sa te plangi/ sau sa te lauzi ca tii post, decat atunci cand mananci ceva de dulce cu sau fara stiinta. Mantuitorul ne indeamna:
"Tu insa, cand postesti, unge-ti capul si spala-ti fata, pentru ca nu oamenilor sa te arati ca postesti, ci Tatalui tau Care este intru ascuns; si Tatal, Care vede intru ascuns, iti va rasplati la aratare."

Mie daca mi s-a intamplat sa fiu servita cu ceva de dulce in zi de post, am luat si mi-am cerut iertare de la Dumenzeu in sinea mea, iar cand am avut prilejul i-am marturisit parintelui duhovinic.
Daca s-a intamplat sa uit, am sarit peste acel moment si mi-am vazut de post in continuare.
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.02.2011, 20:08:47
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicole_Alma Vezi mesajul
de fapt scopul postului este infranarea, infranarea de la patimi in general, nu numai de la mancare.

Mie daca mi s-a intamplat sa fiu servita cu ceva de dulce in zi de post, am luat si mi-am cerut iertare de la Dumenzeu in sinea mea, iar cand am avut prilejul i-am marturisit parintelui duhovinic.
Daca s-a intamplat sa uit, am sarit peste acel moment si mi-am vazut de post in continuare.
nu crezi ca te contrazici? daca te serveste cineva cu ceva de dulce in post, poti sa spui la fel de usor "nu , multumesc." Altfel cum te mai infranezi?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 11.02.2011, 20:16:07
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu știu dacă persoana vegetariană face bine că se abține și în zile de sărbătoare.
dar de ce ar fi un lucru rau sa nu mananci carne? poate ar fi chiar o fapta buna ca in zi de sarbatoare nu se macelareste vreun animal ca sa fie manacat cu pofta. :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faci cand chemi un Sfant sa-ti fie ocrotitor? roxana23 Reguli in Biserica 6 19.02.2011 23:30:09
Ce acatist sa faci cand esti acuzat pe nedrept? ellamarin Rugaciuni 18 14.02.2011 23:42:05
Ce faci cand iti pierzi increderea in cei de langa tine?? Florentina75 Generalitati 14 07.03.2010 15:45:38
ce faci cand nu mai dai de duhovnic? onyx235 Preotul 10 05.09.2009 16:30:23