Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.01.2013, 23:09:45
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ei, nu o mai luați așa în tragic domnule Lucian că doar n-am murit Dumnezeu - Doamne iartă-mă! Are cine să ne ierte păcatele, important e să ni le recunoaștem, să ne cerem iertare și să le părăsim!
Eeee, n-o fi murit, dar in acceptiunea adventista Dumnezeu nu e prea consecvent.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.01.2013, 06:46:54
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Eeee, n-o fi murit
N-a murit precis!

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
in acceptiunea adventista Dumnezeu nu e prea consecvent.
Uite, eu n-am sesizat asta, însă am observat că noi forumiștii suntem teribil de inconsecvenți în a ne păstra pe linia topicului...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 07.01.2013, 08:43:09
Vlad_7 Vlad_7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2012
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Răspunsul e simplu: am aflat un adevăr superior.
Și care este adevărul „superior”? Fiecare sectă spune că doctrina ei este cea adevărată...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 07.01.2013, 08:59:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad_7 Vezi mesajul
Și care este adevărul „superior”? Fiecare sectă spune că doctrina ei este cea adevărată...
Ca s-o spun mai pe scurt (suntem off-topic), adevărul superior "adevărului ortodox" pe care l-am găsit, este Adevărul Sfintelor Scripturi. Acesta este absolut, deci deasupra oricărei dogme sau doctrine denominaționale.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.01.2013, 09:02:29
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad_7 Vezi mesajul
Și care este adevărul „superior”? Fiecare sectă spune că doctrina ei este cea adevărată...
Uite ca ati gresit aici. Daca se intampla la ortodocsi (greci, rusi, sirieni, etiopieni, sau fata de catolici), nu inseamna ca se intampla in aceeasi masura in lumea protestanta.

Adevarul in lumea protestanta e bazat pe Solas, adica parafrazat: Hristos, Scriptura si Credinta, si stiu foarte multe nunti interconfesionale. Si desi exista diferente de suprafata, si cateodata de continut, acestea au loc la nivel teoretic, fara a arunca cu rosii in celalalt.

Din cate se vede eu ca baptist sustin pozitia adventista, si nu ca am ceva de ascuns, ci pur si simplu vad ca in multe locuri are sens, chiar si in puncte in care acea pozitie coincide cu pozitia mea, si nu cea baptista (de genul ca eu consider razboiul imoral).

Considerati de exemplu faptul ca papa si-a cerut iertare in numele bisericii sale este un model pentru crestinatate si lumea ortodoxa in particular? Eu unul cred ca da.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.01.2013, 09:29:33
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul

Din cate se vede eu ca baptist sustin pozitia adventista, si nu ca am ceva de ascuns, ci pur si simplu vad ca in multe locuri are sens, chiar si in puncte in care acea pozitie coincide cu pozitia mea, si nu cea baptista (de genul ca eu consider razboiul imoral).
haideti, lasati-o balta! un baptist care sa creada ca sufletul e muritor, ca Iadul nu este un loc de chinuri vesnice sau care sa tina Sabatul, nu mai e baptist !

faptul ca va incanta neparticiparea la razboi, asta e o latura comuna cu oricine, sunt convins ca multor oameni, chiar atei, nu le face placere gandul ca ar trebui sa participe la razboi, unde se omoara oameni.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.01.2013, 09:32:08
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu știu cum se face, dar eu când postesc, nici nu simt nevoia de a bea apă; poate e un caz particular. E drept, n-am experimentat un post mai lung de 24 de ore.
normal ca nu ati postit mai mult de 24 de ore, deoarece aveti credinta mica !

noi ortodocsii avem, in timpul anului, mai multe posturi (muuult mai lungi de 24 de ore):

http://www.sfaturiortodoxe.ro/_post.htm
Reply With Quote
  #38  
Vechi 07.01.2013, 09:39:26
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
normal ca nu ati postit mai mult de 24 de ore, deoarece aveti credinta mica !
Aici recunosc, am credință mică.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
noi ortodocsii avem, in timpul anului, mai multe posturi (muuult mai lungi de 24 de ore):
Am spus eu că n-am mai multe posturi pe an (și mă refer la posturi, nu la postări)?
Cât despre ei, ortodocșii, au într-adevăr posturi mai lungi de 24 de ore, însă nu sunt posturi totale, sau negre cum li se spune în limbaj comun.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 07.01.2013, 09:39:30
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
normal ca nu ati postit mai mult de 24 de ore, deoarece aveti credinta mica !

noi ortodocsii avem, in timpul anului, mai multe posturi (muuult mai lungi de 24 de ore):

http://www.sfaturiortodoxe.ro/_post.htm
Ati facut-o fara apa pe timpul postului Pastelui sau a Craciunului? Daca nu, cred ca ati pierdut esenta mesajelor
Reply With Quote
  #40  
Vechi 07.01.2013, 09:43:08
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Aici recunosc, am credință mică.
.

daca ati incepe sa frecventati o biserica ortodoxa, asa cum v-am sfatuit, ati invata si ce inseamna postul corect si credinta ar incepe sa vi se mareasca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protestanti, Luther si ........invatatura lui alecsandru Biserici Protestante 118 08.09.2015 18:50:21
Experiente cu protestanti danyel Secte si culte 83 12.02.2013 16:18:24
Mantuirea la protestanti! Templier Knight Secte si culte 67 20.11.2011 21:13:03
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
sfintii cei noi sunt catolici sau protestanti? grecu Biserica Romano-Catolica 21 21.07.2009 04:02:01