Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.03.2007, 10:11:43
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu?
Am auzit ca s-ar face o/(mai multe?)turtita(e) care se iau in loc de anafura.Cum se prepara nu stiu, as vrea sa mi se zica daca stie cineva.
In ceea ce priveste uleiul sfintit, se mai foloseste la candela si... cumva si la prepararea mancarii / doar in salate?
La Sf.Maslu se poate aduce paine in loc de faina?
Acestea sunt cateva din intrebarile mele la care astept raspuns.
Mi-ar face placere sa mi se spuna mai multe despre Sf. Maslu & despre dobandirea sanatatii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.03.2007, 11:47:03
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza
Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu?
Am auzit ca s-ar face o/(mai multe?)turtita(e) care se iau in loc de anafura.Cum se prepara nu stiu, as vrea sa mi se zica daca stie cineva.
In ceea ce priveste uleiul sfintit, se mai foloseste la candela si... cumva si la prepararea mancarii / doar in salate?
La Sf.Maslu se poate aduce paine in loc de faina?
Acestea sunt cateva din intrebarile mele la care astept raspuns.
Mi-ar face placere sa mi se spuna mai multe despre Sf. Maslu & despre dobandirea sanatatii.
In mare parte ati cam raspuns singura ce se face cu uleiul si faina de la Sf.Maslu...ideea este sa pregatiti in asa fel alimentele incat sa nu va ramana si sa aruncati,ci sa mancati tot iar ceea ce pregatiti indicat ar fi sa fie de post.
Turtitele se pregatesc exact ca painea sau un fel de gogosi pur si simplu,nimic in mod special sau deosebit si nu se mananca ca si anafura...e logic gandind ca puteti manca uleiul si altfel preparat(in supe,salate...etc)
Puteti sa folositi uleiul si la candela dar si sa va miruiti cu el cand simtit o durere sau pur si simplu dupa ce faceti rugaciunea.
La Sf.Maslu se poate aduce si paine dar nu in loc de faina...de fapt poti aduce totul(faina,ulei,paine),ceva din tot sau nimic...importanta este participarea si motivatia pt.care participi la aceasta Sf.Taina.

In rest despre Sf.Maslu mai puteti citi in acest forum la sectiunea dedicata special Maslului(putin mai jos in pagina forumului)...nu are sens sa repetam aici ceea ce deja s-a spus...si mai puteti cauta pe net daca acasa nu aveti de unde va documenta sau imprumuta carti despre acest domeniu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.03.2007, 12:49:20
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Multumesc pt raspuns Clausemi.Tot tu ai fost primul care mi-a raspuns si la o alta intrebare mai veche_apropo, pot sa ma adresez la persoana a II-a singular, nu te deranjeaza, nu?(Daca se poate, as vrea sa mi te adresezi la fel, chiar daca nu sunt inregistrata de multa vreme, pe forum suntem ca niste prieteni, nu?.Dupa parerea mea respectul nu vine din modul de adresare, ci din continutul mesajului, din esenta sa).
Acum ma mai incearca o intrebare: fiind in post avem voie sa preparam si sa mancam cu ulei? stiind ca, in general, in post nu trebuie folosit untdelemn, decat daca avem dezlegare din calendar sau de la duhovnic_si aici apare nedumerirea de a nu stii cum e bine sa procedezi.Tot la fel am avut si nelamurirea in ceea ce priveste folosirea uleiului sfintit la mancaruri pt ca: un preot de la o manastire a zis sa nu se utilizeze la prepararea mancarii/pt prajeli ci doar in salate, in timp ce un preot de la o biserica permitea acest lucru.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.03.2007, 13:11:18
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

tinutza draga mi te poti adresa cum vrei si cum te simti tu bine...pt mine asta conteaza cel mai mult.

In finalul mesajului tau ai spus un lucru foarte important : preotul din manastire nu permite consumarea uleiului in post si asta pt ca in manastire viata este mai aspra si conform canoanelor postul calugarilor este mai aspru...dar la ora actuala si in mnastiri se mai fac dezlegari..asta depinde de staret si duhovnic.
Tinand cont ca tu esti mireanca ai un alt regim...poti consuma ulei in post...doar daca tu vrei sa tii un post mai aspru va trebui sa vorbesti cu duhovnicul,sa-i spui acest lucru si motivul pt care te-ai hotarat la asta iar cu binecuvantarea duhovnicului poti tine acel post mai aspru...in cazul in care nu primesti binecuvantarea nu trebuie sa te mahnesti ci sa faci ascultare,considerand ca duhovnicul te cunoaste si ti-a dat tratamentul cel mai bun pt sufletul tau.

Sper ca ai inteles :poti tine post cu ulei...iar duhovnicul este cel mai bun sfatuitor al tau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.03.2007, 21:23:32
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza
Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu?
Am auzit ca s-ar face o/(mai multe?)turtita(e) care se iau in loc de anafura.Cum se prepara nu stiu, as vrea sa mi se zica daca stie cineva.
In ceea ce priveste uleiul sfintit, se mai foloseste la candela si... cumva si la prepararea mancarii / doar in salate?
La Sf.Maslu se poate aduce paine in loc de faina?
Acestea sunt cateva din intrebarile mele la care astept raspuns.
Mi-ar face placere sa mi se spuna mai multe despre Sf. Maslu & despre dobandirea sanatatii.
sf.maslu este una din cele 7 sfinte taine ale bisericii care este de folos totdeauna dar mai ales cind sintem bolnavi;dar e bine sa participam de cite ori avem ocazia pt ca putem fi bolnavi sufleteste chiar fara sa ne dam seama.se duce la maslu ulei ,faina si putina sare intr-o hirtiuta pusa in punga cu faina.se fac pomeniri la maslu pe o hirtie care se inmineaza la preoti si acasa se prepara o turta din faina ,ulei ,apa de la robinet sau fintina si sarea,apoi se coacela cuptor. Va iesi o turta pe care o insemnati cu cutitul in patratele ca sa o puteti mai usor rupe pt consum. Se ia 7 DIMINETI PE NEMINCATE. DIN ULEI se poate pune in mincare ,dar nu la candela pt ca acolo se pune ulei obisnuit care se sfinteste prin arderea lui.Asa am aquzit de la preot ca se face.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se face cu uleiul si faina de la Sf.Maslu? anisoara Maslul 87 02.03.2014 00:30:07
Uleiul de la Sfantul Maslu cristiboss56 Mirungerea(Ungerea cu Mir) 46 03.06.2012 00:20:55
Faina si uleiul de la Sf.Maslu speranta Maslul 29 15.03.2010 23:24:56
maslu elisei Maslul 7 16.06.2007 00:29:39