Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.11.2012, 01:20:29
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Da, bineinteles ca stiu pastori ce m-ar boteza. Fara nici o discutie.
Pentru că n-ai putut fi sincer și te gândeai cum să minți fără să clipești, ai scris prostii. Acum poți face așa:

De ce sa te mai boteze daca esti deja sectar cu acte-n regula?
Te-am întrebat despre cununie. Dar las-o, nu poți fi sincer.

Dacă vrei să te creadă cineva scrie numele unui predicator care cunună în biserica un sectar cu o ortodoxă!
Hai scrie-l, daca vrei să-și piardă pâinea a doua zi!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.11.2012, 07:05:47
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Pentru că n-ai putut fi sincer și te gândeai cum să minți fără să clipești, ai scris prostii. Acum poți face așa:

De ce sa te mai boteze daca esti deja sectar cu acte-n regula?
Te-am întrebat despre cununie. Dar las-o, nu poți fi sincer.

Dacă vrei să te creadă cineva scrie numele unui predicator care cunună în biserica un sectar cu o ortodoxă!
Hai scrie-l, daca vrei să-și piardă pâinea a doua zi!
Ai dreptate, am scris de botez, dar ai dreptate, ma gandeam la cununie.

Numele acestei persoane este Velastegui Norma, si e dintr-o biserica carismatica in Madrid (unde sunt rezident acum). Acum stii numele, te rog sa o "declari" si sa o lasi fara paine. Ea si sotul ei sunt pastori intr-o biserica in zona Alcorcon (sud-vestul Madridului).

Legat de sinceritate, este un si preot ortodox ce mi-a zis ca ar accepta aceasta nunta daca am probleme cu partea BO Ruse in Arganda del Rey (e o comunitate de langa Madrid, plina de romani). Oare ai sa dai afara pe toti preotii, sau vei face o investigatie ca sa vezi cine a zis ipotetic ca ar face nunta? Ori vei declara ca sunt mincinos?

Legat de a face un atac la persoana, ai citit regulile acestui forum? Daca nu, aici e linkul:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=15661

Citat:
2. Părțile aflate în polemică folosesc drept argument fie teorii științifice, fie fapte concrete din realitate care sînt relevante în ceea ce privește problema discutată.

3. Părțile nu au dreptul să aducă în discuție caracterul, temperamentul sau trecutul adversarului, deoarece acestea nici nu infirmă, nici nu confirmă validitatea ideilor pe care le susține.

4. Părtile nu au dreptul să pună în discuție motivele care determină atitudinea ideatică a adversarului, deoarece aceasta abate discuția de la problema în sine.

5. Etichetarea adversarului, prin menționarea școlii de gîndire, clasei sociale, organizației profesionale sau partidului politic din care acesta face parte, constituie o încălcare a regulilor polemicii și dezvăluie slăbiciunea lipsei de argumente.

Last edited by Ciprian Mustiata; 23.11.2012 at 07:12:42.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.11.2012, 07:22:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

"Indurare vreau, și nu jertfă" dar cu sectarii nu trebuie să stai prea mult de vorbă.
Chiar nu-ți dai seama de idioțenia dorinței voastre? Pentru ce să te mai "cununi" religios (ghilimelele sunt datorate contextului) dacă tu ești pe calea pierzării sufletului?
Pentru soție? Dacă e așa, apăi botează-te, căiește-te pentru rătăcirile, păcatele, măscările făcute până acum și începeți o adevărată viață în Hristos.
Tu crezi că-L păcălești pe Hristos făcând "cununie" dar nebotezându-te? Chiar atât de puțină judecată ai???
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.11.2012, 07:41:55
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
"Indurare vreau, și nu jertfă" dar cu sectarii nu trebuie să stai prea mult de vorbă.
Daca luam istoric BOR e secta ca e separata din BO Greaca. Idem BO Rusa e secta din cea Greaca. Sa nu zic ca sunt multe ramuri de ortodoxi: Armeni, Sirieni, Etiopieni, Coptici ce nu sunt nici macar "derivati" din greci. Exista Oastea Domnului in BOR. Pot sa continui ca este azi o ruptura intre preotia ce a fost instituita de bolsevici in Rusia si cea traditionala ce nu accepta instituirea ex-bolsevica. Deci a vorbi de sectari si de secte, poti pleca de la Ortodoxie.
Pentru tine Dragos, poti sa imi spui ca acesti credinciosi sunt secta in ortodoxie sau nu? http://en.wikipedia.org/wiki/Old_Bel...atriarch_Nikon
Deoarece ei au fost ce era BO in zona noastra acum 4 secole. Faceau crucea cu 2 degete, scriau Isus cu un I, si foarte probabil noi faceam la fel. E Biserica Rusa, ortodoxie sau nu pentru tine? Este biserica etiopiana?
Citat:
Pentru soție? Dacă e așa, apăi botează-te, căiește-te pentru rătăcirile, păcatele, măscările făcute până acum și începeți o adevărată viață în Hristos.
Tu crezi că-L păcălești pe Hristos făcând "cununie" dar nebotezându-te? Chiar atât de puțină judecată ai???
Legat de "idiotenia dorintei noastre" am inteles, am inteles ce era de inteles: sunt o minoritate de preoti BOR ce considera ca este mai mare pacatul sa lase doi oameni necununati, si sa se roage in felul lor la Dumnezeu (ca doar nu am fi atei), ce relativ cred dar au alte valori, sa fie posibile ca si casatorie. Dar nu trebuie spus tare pe forumuri ca pot ramane fara paine.
Legat de a fi ortodoxie sau nu, si a accepta botezul altor credinte ce sunt crestine, este practicat in tari vestice (una in care traiesc), de exemplu aici 10 biserici diferite isi accepta una alteia botezul (in Germania): http://www.lutheranworld.org/lwf/ind...f-baptism.html
A considera ca sotia mea are un nivel de credinte mutual suficient de mare cat sa nu fie relevanta o conversie in nici o directie, mi se pare normal intr-o casatorie. A cauta sa facem casatoria religios e cel putin in optiunea de a cauta, fara a ofensa ceilalti ce cred diferit.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.11.2012, 07:52:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Scutește-mă te rog de predici d'astea sfornăitoare și sforăitoare, că la mine nu ține.
Caută mai întâi să-ți răspunzi la ultimele mele două întrebări din postul meu anterior.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.11.2012, 08:04:29
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Scutește-mă te rog de predici d'astea sfornăitoare și sforăitoare, că la mine nu ține.
Caută mai întâi să-ți răspunzi la ultimele mele două întrebări din postul meu anterior.
Intrebarile tale fiind:
Citat:
Tu crezi că-L păcălești pe Hristos făcând "cununie" dar nebotezându-te?
Sunt botezat, deci intrebarea ta nu are rost. A pune premiza ca botezul meu este valid sau invalid depinde de multe lucruri, intre altele fiind pus intr-un raspuns anterior al meu:

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Daca Duhul Sfant e ceea ce ne motiveaza sa ne rugam, sa iubim aproapele, sa postim, probabil ca multi crestini il au, cu acceptul ortodoxilor sau nu. Daca Duhul Sfant poate fi doar la botezul ortodox, si cineva ce nu are "sansa" de a fi botezat ortodox, face totul doar din bunavointa, ca si cum as fi un ateu, probabil ca intrebarea nu numai ca e pe pozitia 3, dar nu trebuia pusa deloc.

Nu de alta, ca Iisus a zis, "Bunatate doresc, nu jertfa".
Deoarece se pare ca ai atacat "gramatica" si "traducerea" Scripturii, dar nu ai discutat paragraful anterior, se pare ca raspunsul l-am pus in intelegerea mea.

Citat:
Chiar atât de puțină judecată ai???
Despre ce parte? De a nu sti toate detaliile canonului ortodox - nefiind ortodox - si sa intreb daca un lucru e posibil sau nu? De a discuta optiunea si pozitia BOR asupra unui subiect? Daca e legata aceasta intrebare de intrebarea anterioara, daca iei raspunsul abia dat, intrebarea ta nu are fundament (logic). Esti inginer electronist, poti sa intelegi ca daca tai un circuit inainte, nu merge toata discutia.

Legat de secte si culte, am pus in primul post, ca prefer sa nu zic ca sunt sectant sau membru a unui cult, deoarece aceste cuvinte inseamna altceva:
Citat:
Buna ziua, sunt neo-protestant (prefer in locul de sectant, deoarece definitia ar insemna ca suntem separati dintr-o biserica, pe cand sunt ortodoxi ce sunt secte, prin ideea ca accepta traditii neaceptate in biserica mama, si nici de cult, deoarece nu avem un conducator ce conduce cu autoritate ceea ce credem)
Nu am zis la ortodoxi schismatici (desi unele ramuri din ortodoxie clar sunt!) deoarece ataca caracterul persoanei, fara a ataca punctele de vedere ale acestuia. Vezi aici:
Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Legat de a face un atac la persoana, ai citit regulile acestui forum? Daca nu, aici e linkul:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=15661

Last edited by Ciprian Mustiata; 23.11.2012 at 08:07:32.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.11.2012, 08:14:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Sunt botezat, deci intrebarea ta nu are rost. A pune premiza ca botezul meu este valid sau invalid depinde de multe lucruri, intre altele fiind pus intr-un raspuns anterior al meu:
Ești botezat prin întreită scufundare în numele Tatălui, al Fiului și al Sfântului Duh de un preot ortodox? Dacă nu, vorbim discuții degeaba.
Citat:
De a nu sti toate detaliile canonului ortodox - nefiind ortodox - si sa intreb daca un lucru e posibil sau nu?
Nu e posibil și nici nu văd cum ar fi tu refuzând botezul. E clar că nu ai nici un gând (cel puțin la acest moment) să te lepezi de rătăcirile (in)sectare.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.11.2012, 08:29:22
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ești botezat prin întreită scufundare în numele Tatălui, al Fiului și al Sfântului Duh de un preot ortodox? Dacă nu, vorbim discuții degeaba.
Nu e posibil și nici nu văd cum ar fi tu refuzând botezul. E clar că nu ai nici un gând (cel puțin la acest moment) să te lepezi de rătăcirile (in)sectare.
Draga Dragos,
Daca preotul ortodox ar fi etiopian ortodox s-ar aplica definitia de a fi botezat? Chiar daca ei nu au o Biblie "canonica", si considera Chivotul Legii ca fiind cel mai important lucru in Crestinatate, langa Bathsheba si ful ei ce a adus Chivotul din primul templu al lui Solomon, "dovedind" ca ei sunt cea mai importanta crestinatate deoarece ei au Chivotul Legii in Axum?
Lasand la o parte "credinta" ta ca sunt botezat sau nu, atacul la persoana nu iti este garantat, este fara bun simt. Ce sunt rataciri insectare? Se pare ca prea multe circuite nu prea merg in a forma o fraza corecta. Daca e a face ironie, eu unul nu am gustat gluma, iar daca tu crezi ca asta ar ajuta pe cineva sa "se intoarca" la "dreapta credinta", cu siguranta este unul din cele mai improbabile feluri de a ajunge vreodata ortodox.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.11.2012, 08:45:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bine dragă sectarule.
Ți-am înțeles punctul de vedere.
Mă rog pentru sufletele voastre!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.11.2012, 08:53:20
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bine dragă sectarule. (...)
Si n-ai avut curtoazia sa raspunzi la intrebarea ca biserica etiopiana, sau vechii credinciosi sunt secte in ortodoxie? Nu de alta ca ti-am raspuns la intrebarile tale:
Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Scutește-mă te rog de predici d'astea sfornăitoare și sforăitoare, că la mine nu ține.
Caută mai întâi să-ți răspunzi la ultimele mele două întrebări din postul meu anterior.
Nu erau predici erau intrebari
Iti multumesc ca ai sa te rogi pentru mine, sper ca sa te rogi pentru binele nostru, ca eu unul nu inteleg contextul, si este bine sa fie clarificat.
In rest iti doresc toate bune!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt fobiile voastre? Bast-et Intrebari utilizatori 69 27.03.2017 20:23:33
nunta mixta monicaelena Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 286 22.09.2014 09:52:40
problemele noastre + problemele altora = un ocean de probleme VladCat Spiritualitatea ortodoxa 11 07.06.2012 09:49:48