Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.01.2013, 19:39:04
pacepentrunoi pacepentrunoi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Mesaje: 4
Implicit Unde ar vrea Dumnezeu sa faci donatie, unei biserici sau unei familii sarace?

Buna seara, sunt noua pe Forum. Va citesc mesajele de ceva vreme, insa abia acum m-am simtit pregatita sa scriu. Ma preocupa o chestiune, poate ca nu ar fi de mare importanta, dar mi-a venit in gand si poate nu intamplator. Daca ar trebui sa alegem intre a dona o suma de bani unei biserici in constructie si o familie saraca, cu copii, cui ar dori Dumnezeu sa-i oferim? Eu sunt in dilema. As da fara ezitare banii familiei care ar avea mare nevoie sa-si tina in viata copiii. In acelasi timp, cred ca biserica construita ar ajuta nenumarate suflete sa aleaga si sa mentina calea dreapta spre credinta. Este vorba despre 2 nevoi: cea materiala si cea spirituala. Pe mine alegerea ma frange in doua: mi se rupe inima de bietii copii dar in acelasi timp ma preocupa si grija pentru cele sfinte.
Astept cu interes raspunsurile voastre.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.01.2013, 19:52:17
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Da banii familiei sarace.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.01.2013, 19:54:57
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sunteti in situatia aceasta sau va puneti problema doar ipotetic?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.01.2013, 20:02:32
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Nu opri o binefacere celui ce are nevoie de ea, când poți s-o faci. Nu zice aproapelui tău: „Du-te și vino iarăși; îți voi da mâine!” când ai de unde să dai. (Proverbe 3:27-28)

Cine dă săracului nu duce lipsă, dar cine închide ochii este încărcat cu blesteme. – (Proverbe 28:27)

Milostenia izvoraste din iubirea de Dumnezeu si de aproapele, deci cel care face milostenii se gandeste si la unul si la celalalt. Sa nu credeti ca un om care doneaza bani pentru Catedrala Mantuirii Neamului sau alte lacase de cult nu-si ajuta si aproapele, ca e orb fata de nevointele semenilor sai. La modul in care ati pus problema banuiesc ca nu sunteti crestin-ortodoxa.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.01.2013, 20:10:28
pacepentrunoi pacepentrunoi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Mesaje: 4
Implicit

<La modul in care ati pus problema banuiesc ca nu sunteti crestin-ortodoxa.>
Ce aveti oameni buni? Era o intrebare ipotetica. Nu as sta pe ganduri sa dau ajutor unor amarati. Isus a raspuns la toate intrebarile, cu calm, cu talc si nu a jicnit pe nimeni. Daca ne aflam pe un forum crestin, aveti bunul-simt si nu jicniti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.01.2013, 20:13:00
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Niciodata nu exista Maria fara Marta !
Nici macar in rinduiala cerurilor acestea nu se exclud .
Ele sunt de unul si acelasi folos omului .

Dar sa nu uitam , saracii adevarati , saracii binecuvintati si salasluiti in pronia divina nu sunt nici pe departe cei care ies in fata , care isi trimbiteaza saracia si nevoile, care fug de la o biserica la alta simbata sau in zile de sarbatoare ca sa stringa si mai mult si si mai bine , nu sunt cei care au pretentii la a primi milostenie (adica nu primesc orice le dai), nu sunt cei care nu merg de dimineata la Sf. Liturghie ci sunt cei care apar in cohorte cam cind slujba este pe sfirsite, nu sunt cei carora le dai 50 de bani si ei ii arunca pt. ca ii jignesti , nu sunt cei care iti cer ei de la inceput "un leu" sau care iti impun o anume suma de bani pt. nevoia lui deosebita .
Saracii si vaduvele sarace a lui Dumnezeu sunt cei care isi tainuiesc nevoile , care sunt nedespartiti de biserica si care isi rezolva problemele prin intermediul preotului unei parohii (primesc hirtie si binecuvintare de la preotul paroh , care le cunoaste f. bine situatia, pt. a putea merge si la alti parohi pt. ajutor).
Aceia sunt vaduvele si saracii si orfanii cu care ne indeamna Hristos sa facem milostenie !
Ceilalti sunt sarlatanii .


Eu in primul si primul rind intreb mamele din biserica (desemnate pt. pastrarea rinduielii in biserica) daca cersetorii care sunt prezenti la sfirsitul slujbei au fost de la inceput , altfel nu dau nimic milostenie .
Itinerantii de biserici nu primesc nimic .
Deasemenea , cind ies in curtea bisericii si vad cersetori le scot o hirtie de 50 de lei si le spun ca vreau sa fac milostenie dar nu am bani marunti . Daca ar avea ei sa imi schimbe .
Nu mare mi-a fost mirarea , de nenumarate ori , cind cersetorii au scos suluri de bani depasind 50 de lei ca sa imi schimbe si sa nu piarda nimic din partea mea .

Eu asa incerc sa deosebesc ... duhurile

NB: daca aveti maniere de salon , aici pe forum , veti fi dezamagit/a . Ortodocsii in mare parte sunt altfel !
Rezistati pe forum si va veti convinge ! Si chiar va veti insusi si dvs. aceste "minime uzante" !
Inaca mai sopune un proverb romanesc : spune-mi cu cine te insotesti , ca sa-ti spun cine esti
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 28.01.2013 at 20:29:58.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.01.2013, 20:13:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Personal, fac aceste donatii din fonduri diferite.
Pentru Biserica dau aproximativ 1 % din totalitatea bruta a veniturilor. Asigurarea cu cele materiale necesare bunei functionari a Bisericii este una dintre cele doua misiuni care revin prin excelenta laicilor. Nu pot pretinde preotilor si calugarilor sa-si faca datoria de preoti, respectiv de calugari, daca eu, ca laic, nu imi fac datoria de laic.

Saracilor le dau (uneori tot prin intermediul Bisericii) dintr-un borcan unde adun ce ar trebui sa mananc vinerea la pranz, dar nu mananc. Altfel spus, vinerea, atata vreme cat e soarele pe cer, pot manca numai paine si bea apa. Rezulta un mic castig saptamanal, care se acumuleaza intr-un borcan din bucatarie pe care il golesc din cand in cand, fie cu vreo ocazie (un sarac care stiu sigur ca e in nevoie), fie se face o suma rotunda pe care o dau la serviciul social al parohiei (diaconia).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 28.01.2013 at 20:15:41.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.01.2013, 20:13:53
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacepentrunoi Vezi mesajul
Nu as sta pe ganduri sa dau ajutor unor amarati. Isus a raspuns la toate intrebarile, cu calm, cu talc si nu a jicnit pe nimeni. Daca ne aflam pe un forum crestin, aveti bunul-simt si nu jicniti.
Am intuit corect, nu sunteti crestin-ortodox(a). Si repet, la modul in care ati pus problema, eu am intuit ca nu sunteti ortodox. Nu e nico jignire, doar o constatare. Daca nu ati sta pe ganduri, inseamna ca in fond nu exista dilema :) O seara placuta.

Last edited by ioanna; 28.01.2013 at 20:32:14.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.01.2013, 20:26:50
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacepentrunoi Vezi mesajul
<La modul in care ati pus problema banuiesc ca nu sunteti crestin-ortodoxa.>
Ce aveti oameni buni? Era o intrebare ipotetica. Nu as sta pe ganduri sa dau ajutor unor amarati. Isus a raspuns la toate intrebarile, cu calm, cu talc si nu a jicnit pe nimeni. Daca ne aflam pe un forum crestin, aveti bunul-simt si nu jicniti.
Adica asa cum dvs incercati sa faceti cu Biserica. Pentru un ortodox se vede de la o posta intentia de denigrare a Bisercii atunci cand vin unii cu astfel de intrebari ipotetice.

Si Iuda s-a intrebat daca nu ar fi fost mai bine ca mirul sa fi fost vandut si sa se imparta banii saracilor si nu sa se "iroseasca" pe Hristos.

Si nu, Hristos nu a raspuns cu calm la toate intrebarile. Hristos a fost aspru si i-a mustrat pe cei care incercat sa-L ispiteasca.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.01.2013, 21:08:48
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacepentrunoi Vezi mesajul
Buna seara, sunt noua pe Forum. Va citesc mesajele de ceva vreme, insa abia acum m-am simtit pregatita sa scriu. Ma preocupa o chestiune, poate ca nu ar fi de mare importanta, dar mi-a venit in gand si poate nu intamplator. Daca ar trebui sa alegem intre a dona o suma de bani unei biserici in constructie si o familie saraca, cu copii, cui ar dori Dumnezeu sa-i oferim? Eu sunt in dilema. As da fara ezitare banii familiei care ar avea mare nevoie sa-si tina in viata copiii. In acelasi timp, cred ca biserica construita ar ajuta nenumarate suflete sa aleaga si sa mentina calea dreapta spre credinta. Este vorba despre 2 nevoi: cea materiala si cea spirituala. Pe mine alegerea ma frange in doua: mi se rupe inima de bietii copii dar in acelasi timp ma preocupa si grija pentru cele sfinte.
Astept cu interes raspunsurile voastre.
Fii bun și deschide linkul: http://www.bibliaortodoxa.ro/
1. Noi nu suntem ai noștri.
Aparținem lui Dumnezeu.
Sau nu știți că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveți de la Dumnezeu și că voi nu sunteți ai voștri? Căci ați fost cumpărați cu preț! Slăviți, dar, pe Dumnezeu în trupul vostru și în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu. 1 Corinteni 6:19
2. Nimic din ceea ce avem nu ne aparține.
Familia noastră, posesiunile noastre, tot ceea ce avem aparține lui Dumnezeu. Noi suntem doar administratorii a ceea ce El ne-a dăruit.
Al Domnului este pământul și plinirea lui; lumea și toți cei ce locuiesc în ea. Psalmul 23:1
3. Un procent din ceea ce câștigăm trebuie să-i dăruim Bisericii Lui.
Din toate veniturile noastre, din tot ceea ce el ne-a ajutat să agonisim, Dumnezeu ne cere să-i dăruim Lui o măsură. Acești bani se duc la Casa Domnului, la Biserică. Câți bani, ce procent din salariul tău?
Atât cât hotărăști în inima ta. În vechea lege era 10%. Sper să nu te gândești că în legea cea nouă va fi mai puțin.
Aduceți toate zeciuielile la vistierie și să fie merinde în casa Mea și puneți-Mă și pe Mine la încercare», zice Domnul Savaot, «și veți vedea că voi deschide, la dorința voastră, stăvilarele cerului și voi vărsa din belșug binecuvântarea, spre binele vostru. Maleahi 3:10
Fiecare să dea cum socotește cu inima sa, nu cu părere de rău, sau de silă, căci Dumnezeu iubește pe cel care dă cu voie bună. 2 Corinteni 9:7
4. Facerea de bine.
Pe lângă partea Domnului, pe care creștinul o duce la Biserică, se mai fac și dărnicii și milostenii. Poate vrei să susții financiar un orfelinat sau un radio creștin. Vrei să faci o milostenie unei familii sărace cu mulți copii. Este la latitudinea ta. Nu trebuie să știe nimeni unde merg milosteniile tale.
Iar facerea de bine și întrajutorarea nu le dați uitării; căci astfel de jertfe sunt bine plăcute lui Dumnezeu.Evrei 13:16
Tu însă, când faci milostenie, să nu știe stânga ta ce face dreapta ta,ca milostenia ta să fie într-ascuns și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție. Matei 6:3,4
Prin urmare, partea Domnului pe care o duci la Biserică și milostenia pe care o faci săracilor sunt două chestiuni diferite.
Dilema ta „ori - ori” se rezolvă relativ simplu: „și-si”
Un creștin autentic va dărui un procent din veniturile lui la Biserică și va ajuta după îndemnul inimii pe cei lipsiți
Reply With Quote
Răspunde