Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.03.2013, 02:13:29
Camy93 Camy93 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2013
Religia: Catolic
Mesaje: 49
Implicit Cum si ce mancam? Cum sa avem grija de corpul si sufletul nostru?

In primul rand, imi cer scuze daca mai exista un topic asemanator, am folosit functia "Cautare" dar nu am primit niciun rezultat!

Ce si cum ar trebui sa manance un bun crestin ca sa putem spune cu adevarat ca are grija de trupul, sufletul si mintea lui?

Eu din cauza prietenilor care au obiceiuri foarte proaste uneori mananc foarte nesanatos, cum ar fi chipsuri, alte chestii asemanatoare de rontait, ciocolata combinata cu te-miri-ce, MC, Burger King... mancaruri foarte daunatoare! Nu numai ca animalele sunt tratate cu foarte multe antibiotice si asta are efect asupra noastra, dar ce mancam ne afecteaza si pe plan spiritual. Am simtit de multe ori ca atunci cand mananc ceva sanatos, ceva bun, ceva crud, am mult mai multa energie, o stare generala mai buna, pielea pare sa se curete, ma simt mai bine, sistemul digestiv pare sa functioneze foarte bine si nu am probleme deloc.

Din pacate, tocmai acelea care au cel mai bun gust sunt cele mai daunatoare!

Eu incercand sa ma indrept, va intreb pe voi, cei care respectati mesele si aveti grija, ce si cum ar trebui sa manance un bun crestin? Exista vreun model pe care ar trebui sa-l respectam?

Sper sa nu mi-o luati in nume de rau, dar daca aveti meniuri care le respectati, as vrea sa le aud si eu! As vrea sa devin mai sanatoasa, mai activa, sa las de o parte mancarea care nu e buna nici pentru trup nici pentru suflet. Ce imi recomandati sa mananc intr-o zi normala? Ce se va manca intr-o zi de post?

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.03.2013, 02:51:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Camy93 Vezi mesajul
Din pacate, tocmai acelea care au cel mai bun gust sunt cele mai daunatoare!
Gusturile se educa dar se si corup.
Ca si virtutea de altfel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.03.2013, 08:13:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Gusturile se educa dar se si corup.
Ca si virtutea de altfel.

Asa este...in plus,foarte multe produse pline de chimicale de pe piata (precum bauturile colorate) dau,se pare, dependenta.
Organismul nostru stie foarte bine de ceea ce are nevoie din natura,insa noi l-am pervertit,i-am adormit simturile indopandu-l sistematic cu o hrana artificiala si toxica.
O detoxifiere ar fi in primul rand binevenita,dupa care o restructurare a intregului regim alimentar,dar si de viata.Poate unii vor reusi mai rapid,altii mai lent.Insa,important este sa se inceapa de undeva.
Si,apoi,in timp,vei observa Camy,ca si gusturile tale,chiar si mirosul se vor transforma,organismul tau va deveni un bun detector a tot ceea ce este nociv pentru el si te va indemna sa te hranesti cat mai natural si benefic.

Iti recomand o carticica plina de retete minunate pe care am primi-o de curand de la o prietena:

__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.03.2013, 08:41:41
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Intr-o zi de post se mananca fara hrana animala: fara carne,oua,lapte si preparatele din aceste ingrediente. Se mananca numai fructe si legume, ceea ce este si sanatos. Dezlegarile la peste si vin sunt doar in anumite zile(vb. de cele 4 posturi,caci imediat incepe postul mare). Deobicei in post ai sansa sa mananci mai sanatos.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.03.2013, 13:08:12
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Camelia,eu ti-as sugera sa nu-ti pierzi timpul prea mult cu retete complicate.Intr-o zi de post poti incerca un mix de legume,ti-as sugera porumb,morcov,mazare(preferatul meu,bogat in fibre),niste cartofi cu ceapa si castraveti,sau salata de cartofi si mixul de legume,castraveti,ardei,poti adauga si un morcov acolo.Alune/nuci pentru proteine;mere/banane/kiwi/pere ce gasesti tu,poti incerca si niste fulgi de ovaz combinati cu o banana si apa in blender pentru zilele de post si pentru cele normale poti inlocui apa cu laptele.Sa nu uitam de broccoli,rosii,castraveti pe care le poti adauga dupa bunul plac.In aceste mancaruri ai tot ce-ti trebuie : proteine,glucide,fibre,vitamine cat cuprinde.
Intr-o zi normala,daca vrei carne ti-as sugera pui si mai ales peste,un ou,pentru ca are foarte multe vitamine + destule proteine,niste gris/fidea cu lapte,o ciorba cu carne de pui si foarte multe legume,poti adauga si maioneza in mixul de legume si cartofi,castraveti,ardei,va fi delicios.Aceste sunt doar niste idei,insa sa nu uitam ca atunci cand tinem post trupesc,trebuie neaparat sa tinem si post sufletesc.Si sa nu mananci foarte mult chiar daca bucatele vor fi delicioase,infranarea pantecului ramane cea mai importanta.Hrana sufletului primita plin implinirea voii Domnului si rugaciune va fi suficienta.
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.03.2013, 14:39:59
AlanTigrisorulTristVeselModernsitulburat AlanTigrisorulTristVeselModernsitulburat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.03.2013
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Pai eu mananc des de la fast -food in special de la Mc Donald's dar si de la alte fast-fooduri,a si imi place si Mini Calzoni!Costa 4 lei si e foarte foarte buna,un fel de pizza si sandvis,un fel am zis adica e o asociatie intre ele.
Stiu foarte bine ca nu e sanatos deloc,am vrut si sa ma las dar nu am reusit.Insa vreau sa mentionez ca nu am luat in greutate de la mancarea fast-food ci de la pastilele antidepresive care mi le-a dat doctorul.Dar am o mare fericire:Dupa Invierea lui Jesus Christ,a Mantuitorului mi-a zis ca le scade si le lasa foarte foarte putine si mai ales vrea sa le elimine de tot din viata mea.Cred ca e foarte bine.Personal ma gandesc sa iau ceva naturist.E mai bine.
In rest imi place pizza aa a si am uitat ESENTIALUL:imi plac foarte mult dulciurile in special ciocolata cu lapte si alune dar in general toate.Imi plac absolut toate dulciurile in afara de bezele.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.03.2013, 15:05:28
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlanTigrisorulTristVeselModernsitulburat Vezi mesajul
Pai eu mananc des de la fast -food in special de la Mc Donald's dar si de la alte fast-fooduri,a si imi place si Mini Calzoni!Costa 4 lei si e foarte foarte buna,un fel de pizza si sandvis,un fel am zis adica e o asociatie intre ele.
Stiu foarte bine ca nu e sanatos deloc,am vrut si sa ma las dar nu am reusit.Insa vreau sa mentionez ca nu am luat in greutate de la mancarea fast-food ci de la pastilele antidepresive care mi le-a dat doctorul.Dar am o mare fericire:Dupa Invierea lui Jesus Christ,a Mantuitorului mi-a zis ca le scade si le lasa foarte foarte putine si mai ales vrea sa le elimine de tot din viata mea.Cred ca e foarte bine.Personal ma gandesc sa iau ceva naturist.E mai bine.
In rest imi place pizza aa a si am uitat ESENTIALUL:imi plac foarte mult dulciurile in special ciocolata cu lapte si alune dar in general toate.Imi plac absolut toate dulciurile in afara de bezele.
Nu-i bai, pe 18 incepe Postul Mare si ai sansa sa iei o pauza de la fast-food. (problema cu ele nu se pune daca iei in greutate, ci cate chimicale au si cum afecteaza organismul pe termen lung)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.03.2013, 15:11:13
AlanTigrisorulTristVeselModernsitulburat AlanTigrisorulTristVeselModernsitulburat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.03.2013
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Da am sa tin post,dar nu tot.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.03.2013, 15:12:41
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlanTigrisorulTristVeselModernsitulburat Vezi mesajul
Insa vreau sa mentionez ca nu am luat in greutate de la mancarea fast-food ci de la pastilele antidepresive care mi le-a dat doctorul.Dar am o mare fericire:Dupa Invierea lui Jesus Christ,a Mantuitorului mi-a zis ca le scade si le lasa foarte foarte putine si mai ales vrea sa le elimine de tot din viata mea.Cred ca e foarte bine.Personal ma gandesc sa iau ceva naturist.E mai bine.
Poti incerca sa apelezi la terapia florala Bach - http://www.remediiflorale.ro/ .
Nu are absolut nici un fel de contraindicatii.Am testat-o atat personal,cat si niste cunoscuti de ai mei,cu rezultate foarte bune.Totul este sa te tii de ea.Deasemenea,foarte importante si benefice sunt si sedintele de psihoterapie in acest caz.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.03.2013, 15:32:38
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Deasemenea,foarte importante si benefice sunt si sedintele de psihoterapie in acest caz.
Alin, heaven are dreptate. Cred că ți-ar folosi mult niște ședințe de psihoterapie. Sper că nu ești reticent în acest sens, deși o problemă pentru urmarea unor astfel de ședințe ar putea fi costul lor. Se vede că ai nevoie de comunicare și de îndrumare în viață. Mai ales ai niște răni nevindecate cauzate de reacțiile violente ale celor din jur. Părerea mea este că nu-ți folosește să le expui în fața tuturor, ci doar celor care te pot ajuta. Ajutorul specializat ți-l poate oferi un psihoterapeut. În altă ordine de idei, sau poate în aceeași ordine de idei, de mare folos ți-ar fi un duhovnic. Știu că ți s-a mai recomandat de către noi, dar nu-mi aduc aminte răspunsul tău, dacă ai sau nu un părinte duhovnic căruia să-i mărturisești ce îți stă pe suflet.
Reply With Quote
Răspunde