Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2008, 14:35:58
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Cititi si voi ce enormitati se pot intampla cu cei care nu-l cunosc pe Dumnezeu, nu se roaga, nu merg la biserica...!


Ce faci pe 29? m-a întrebat într-o zi.
- Nu știu, de ce mă întrebi?
- Noi pe 29 ne căsătorim, vrei să vii la cununia civilă?
- Sigur... ești sigură că asta vrei?
- Da. Mă iubește și îl iubesc, de fapt sunt nebună, atâta l-am bătut la cap cu "nu mă iei și pe mine de nevastă? dar când mă iei de nevastă? aiurea, dacă tu chiar voiai să mă iei de nevastă, până acum te interesai măcar de ce acte e nevoie... ". Alaltăieri s-a enervat, a oprit la Starea Civilă, a făcut o listă cu actele de care avem nevoie și azi am luat certificatul prenupțial și pe 29 ne căsătorim.

"Bine, dar eu am glumit" avea să spună amuzată, pe 29... "voi chiar m-ați luat în serios?". O luasem în serios, după ce o văzusem bravând: "Eu m-am măritat prima... sunt singura femeie măritată din familia noastră... și mă iubește cum pe voi nu v-a iubit nici un bărbat în viața voastră... e prost de bun ce e... e curat bărbatul meu și are un suflet extraordinar... "

"Mă iubește” spunea, “uite, mi-a cumpărat medicamente și mă duce cu mașina la doctor și când nu are bani rupe o crenguță dintr-un pom și mi-o aduce, n-am avut bani de-o floare dar m-am gândit, gândul contează" se convingea pe sine proaspăta doamnă T.

Au stat o vreme cu chirie apoi și-au făcut socotelile și au ajuns la concluzia că oricum, părinții lui au două camere proprietate personală și ei stau mai mult la țară, nu vin la București decât iarna ... ce rost are să arunce banii pe fereastră?

- Nu, iubitule, nu mă trece prin asta, s-a rugat ea, n-o să fie bine. Hai să ne mutăm singuri, pâine cu apă dacă mâncăm, mai bine așa decât să trăim înghesuiți...
- Lasă, strângem din dinți iarna asta și toamna următoare ne mutăm singuri, ai încredere, părinții mei sunt oameni de treabă, a zis soțul.

Într-o zi, Femeia-fetiță a descoperit că din salariul ei se plătesc întreținerea, telefonul și cablul și pensia copiilor lui din prima căsnicie... A descoperit lucrurile astea când datoriile au început să se adune pentru că de două luni nu are slujbă. A fost secretara unui dobitoc care într-o zi a întrebat-o dacă se pricepe la sex oral. Pe urmă a dat-o afară pentru că n-avea haine destul de frumoase pentru o secretară.

De atunci a mers la tot soiul de interviuri, a dat teste de engleză și de calculator, s-a descurcat bine și toți i-au promis că au să o sune. E drept că locuia cam departe de toate slujbele astea și peste tot salariul era de trei milioane jumate dar s-ar fi dus și pe banii ăștia numai să nu mai stea acasă toată ziua, cine o ține pe ochi frumoși? "Unul nu m-a sunat", spune și scrâșnește din dinți, “... am crezut că dacă eu mă port frumos cu oamenii și ei se vor purta frumos cu mine. Aiurea, nu îți dă nimeni nici o șansă, niciodată... "

A rămas acasă. Părinții lui nu erau chiar atât de drăguți cum și-ar fi dorit fetița. Soțul ei nu câștiga cât i-ar fi trebuit femeii. Și și-a adus aminte că cizmele le poartă de patru ani... că dresuri își permite să-și cumpere o dată pe an... că luna lor de miere a fost de fapt noaptea de vineri spre sâmbătă în care au dormit îmbrățișați în mașină, la Predeal.

Că poate merita mai mult și mai bine și mai frumos decât să dea socoteală unde pleacă, la ce oră se întoarce... voia mai multă libertate, se săturase de dragostea asta sufocantă a domnului T. care niciodată nu o lăsa singură, nici măcar când pleca în vizită la soră-sa.

"Sunt bolnavă, nu pot să mă bucur de nimic, trebuie să țin regim toată viața, ce viață e asta? Poftesc de trei săptămâni la o bucățică de crenwurst... o bucățică... și nu pot să mă ating, că mi se face rău. Dau milioane pe medicamente care mă distrug, le cumpăr ca să mă distrugă, uite-te la mine, uite ce e pe mine... eu nu pot să mai port o fustă... nu pot să port o bluză fără mâneci, am 21 de ani... Mi-e și rușine să mă dezbrac în fața bărbatului meu... De ce să mai trăiesc? Tu știi ce liniște e dincolo? "

- Dacă Dumnezeul ăsta al tău vrea să trăiesc, o să facă el o minune și n-am să mor, i-a spus domnului T. după ce acesta i-a confiscat cele 80 de pastile pe care le strânsese în ultimele săptămâni. Lasă, mergi la muncă... e totul în regulă, nu-ți face griji.

Domnul T. a plecat la muncă. Fetița-femeie s-a spălat, s-a parfumat, s-a rujat, s-a îmbrăcat cu cele mai frumoase hăinuțe pe care le avea și apoi a înghițit un tub de distonocalm, combinat cu un lichior ieftin – cel mai ieftin, pe care îl putuse cumpăra pe bani puțini. Voia doar să se termine. Să nu se mai gândească la datorii, la pensia copiilor alteia, la banii pentru reparațiile mașinii, la toanele și nazurile socrilor, la medicii incompetenți care nu reușeau să o facă să se simtă mai bine, să nu-i mai fie rău niciodată, să nu o mai doară nimic, să nu-i mai fie rușine cu nimic.

Fetița-femeie se hotărâse să moară, dar voia să nu doară, voia să moară frumoasă și curată, de-aia se spălase și se îmbrăcase, să nu fie alții nevoiți să facă treburile astea, înainte să o ardă și să o arunce deasupra mării.

"Când m-am trezit în spital nu mi-a venit să cred că o iau de la capăt... ai fost vreodată atât de tristă încât să nu îți mai dorești nimic? Eu nu îmi mai doresc nimic. De ce nu mă lăsați să mor? De ce hotărâți voi pentru mine? Am 21 de ani, e dreptul meu să hotărăsc, nu? Eu nu vreau decât să mor... Sunt o povară pentru voi toți, am vrut să vă scutesc de un chin... La ce să mai trăiesc... Tu care ai citit atâta, tu care ai văzut atâtea, chiar nu-ți dai seama că sunteți toți niște proști? Trăiți să plătiți facturi... "

Fetița plânge. Femeia scrâșnește din dinți. Își smulge perfuziile din mâini. Strigă la doctori și la asistente. Fetița aceasta tristă, femeia aceasta furioasă nu mai vrea să trăiască în lumea proștilor și a facturilor lor. Are 21 de ani. Și iar au întors-o din drum...

Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2008, 14:55:53
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Deci, astfel de articole se pot citi in revistele pt dame...
Hal de educatie morala...! revistele astea sunt numai maculatura!
Nimic crestinesc in ele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sinuciderea tinerilor si adolescentilor-cauze posibile Iustin45 Sectiune dedicata profesorilor de religie 61 25.12.2015 21:05:25
Sinuciderea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 4 13.11.2012 11:39:42
articol care propovaduieste sinuciderea in ziarul Lumina mihailt Generalitati 12 26.03.2009 22:50:15
sinuciderea brainiac_x Eutanasia 51 26.01.2008 09:24:56
eutanasia si sinuciderea jezisovi_pivo_nelej Eutanasia 23 28.10.2007 21:52:04