Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.08.2012, 09:45:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Alarmismul prin presa

Vă amintiți de povestea aceea a lui Creangă, în care două femei bocesc un copil care nu a murit, care nu e nici măcar bolnav, dar care, dacă ar fi să ajungă într-o anumită situație, ar putea suferi un accident ?

Ei bine, o poveste asemănătoare am citit în presa economică. Azi dimineață, m-am așezat tacticos să-mi beau cafeaua, mi-am aprins țigara și am deschis browserul, dornic să aflu părerile specialiștilor despre ce se petrece în lume și dornic ca ei să mă lumineze, așa cum fac adesea, din ce motiv se petrece ceea ce se petrece. Și ce îmi văd ochii, chiar pe fluxul principal de știri de pe yahoo ? Citiți aici:
http://ro.stiri.yahoo.com/o-nouă-bom...175211249.html

Pe scurt, ipoteza de lucru, adică drobul de sare, este ce s-ar întâmpla dacă Iu Chei ar ieși din UE. A ridicat această problemă o bancă din Japonia, Nomura. Desigur, ați auzit de Banca Nomura. Pesemne că există, în cadrul băncilor, niște funcționari, previzioniștii, care trebuie să facă zilnic previziuni plecând de la tot felul de ipoteze de lucru. Iar concluzia științifică a studiului a fost neașteptată: că efectul ar fi necuantificabil.

Deci, nimeni din administrația Perfidului Albion, nici măcar valetul subsecretarului cu problemele leguminoaselor de la Agricultură nu a sugerat, nici măcar în cel mai învăluit mod, că țara sa se pregătește să se retragă din UE. Dar, dacă, într-o zi, se va retrage ? Efectul ar fi necuantificabil, ne asigură specialiștii în previziuni economice de la Nomura.

Căldură mare, monșer ! Și sunteți la curent cu dezastrul ? Culturile de rapiță ar putea fi expuse. E cod galben în Uniunea noastră. Citiți Răcnetul Carpaților !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.08.2012 at 09:50:23.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.08.2012, 12:48:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Domnule Mihnea, pentru mine important este sa nu se retraga Dumnezeu din creatie. Cine intra si cine iese din UE e mai putin relevant pentru mine.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.08.2012, 12:52:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dumnezeu nu are cum să Se retragă din creație. În schimb noi oamenii nu mai știm ce să facem ca să Îl dăm afară.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.08.2012, 13:46:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Pe lîngă subiect...

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
m-am așezat tacticos să-mi beau cafeaua, mi-am aprins țigara
Domnule doctor, dacă tot ați ținut să aflăm că fumați, cum se împacă țigara cu creștinismul și cu medicina? Sînt topicuri dedicate subiectului, puteți răspunde acolo.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.08.2012, 13:59:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

La catolici se împacă bine. Papa fumează (sau a fumat) și atunci care-i problema?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.08.2012, 14:25:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dumnezeu nu are cum să Se retragă din creație. În schimb noi oamenii nu mai știm ce să facem ca să Îl dăm afară.
Cand am scris de retragerea Sa, ma gandeam la ceea ce spunem in psalmul de la Vecernie "Lua-vei duhul lor si se vor sfarsi si in tarana se vor intoarce". (Ps 103, 30)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.08.2012, 00:15:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu cred ca e o gluma, nu cred ca au catolicii liber la fumat iar un caracter asa puternic ca dl. Mihnea Dragomir nu ar fi dependent de un astfel de viciu trivial.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.08.2012, 01:11:42
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu cred ca e o gluma, nu cred ca au catolicii liber la fumat iar un caracter asa puternic ca dl. Mihnea Dragomir nu ar fi dependent de un astfel de viciu trivial.
ma indoiesc ca merge. In orice, are si Dl. Mihnea pacatele lui. Dumnezeu sa-l ajute sa le depaseaca.

p.s.:
jumatate din discutie e offtopic.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.08.2012, 05:32:40
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mihnea, daca ti-ai pus in gand sa ne sochezi, ca sa te renegam total si irevocabil (oops, never say never!), nu pot sa spun decat ca ... ai facut rating mai bun cu scrisoarea de multumire ptr "Stimata Doamna". :)

PS: Sper totusi sa te lasi de fumat in curand. Pai se poate, domnu' doctor?!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.08.2012, 21:34:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

In legatura cu fumatul, cei care nu urmaresc subiectele de pe forum, Dl. Mihnea si-a exprimat de mai multe ori opinia ca fumatul nu e un pacat. Ca si alti catolici (dl. MihaiG): http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=432
De asemenea, se pare ca multi sfinti catolici (sfinti din punctul lor de vedere) erau fumatori.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prin fire si prin har anonim30 Dogmatica 174 26.01.2012 14:29:37
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 27 14.08.2010 13:49:50
Comunicat de presă cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.09.2009 04:49:55
Presa bisericeasca catalinabalhui Biserica Ortodoxa si Massmedia 0 09.04.2009 09:10:58