Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 11.06.2013, 11:43:39
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Pr Theodoros Zisis- Manastirea Adamclisi (jud. Constanta), 30 mai 2013, partea 1 din 3
http://www.youtube.com/watch?v=U545hOyKbIE
Citat:
Viata monahala. Erezia ecumenismului si lipsa de informare a poporului in aceasta privinta. Definitia ecumenismului. Ecumenismul este antievanghelic si antipatristic si conduce la revenirea in intunericul de dinainte de Hristos, Lumina cea adevarata. De la ecumenismul intercrestin la cel interreligios. Evitarea marturisirii este o forma de ateism, dupa Sf. Grigorie Palama. Biserica locala a Georgiei si cea a Bulgariei au parasit Consiliul mondial al bisericilor; situatia Greciei si a Serbiei; actiunile antiecumeniste ale Sfantului Munte, cele ale IPS Serafim de Pireu si cele ale sinaxei clericilor si monahilor ortodocsi din Grecia; "Marturisirea de credinta antiecumenista". Ascultarea se opreste la urmarea ereziilor ierarhului. Pe patriarhul eretic Nestorie l-a vadit un simplu laic, prezent la predica eretica a acestuia. Sf Maxim Marturisitorul si Sf Marcu Eugenicul, ca unici opozanti ai ereziei. Sfintii marturisitori si martiri prigoniti si ucisi de catre papistasi. Dumnezeu nu ne-a dat duhul fricii, ci pe cel al tariei, puterii, marturisirii. Ex. Sf Teodor Studitul, care a aparat ortodoxia, in locul zidurilor moarte ale manastirii sale infloritoare, pe care a parasit-o, pentru a marturisi- misiunea noastra nu este de a apara pietre si cladiri, ci de a apara credinta si a ne mantui sufletele. Invaliditatea opririi de la slujire a clericilor marturisitori. "Martirii" ereticilor nu sunt martiri. Erezia catolica antievanghelica filioque.
Pr Theodoros Zisis- Manastirea Adamclisi (jud. Constanta), 30 mai 2013, partea 2 din 3
http://www.youtube.com/watch?v=bJ7YqvlxiBQ
Citat:
Erezia monofizita si nefericitele roade ale "dialogului" dintre ortodocsi si "Bisericile" Orientale. Clericul ecumenist necaterisit este purtator de har si savarseste Taine valide. Arta liturgica (inclusiv muzica) de influenta occidentala trebuie evitate, ca neortodoxe. Poporul trebuie sa auda rugaciunile Sfintei Liturghii, inclusiv cele considerate "tainice". Pictarea falsului sfant eretic, papistas, Francisc de Assisi intr-o biserica ortodoxa, de catre pr Arsenie Boca face parte din manifestarile ereziei sincretismului si a ecumenismului. Ratacirea celor care se alatura schismaticilor sau initiaza schisme, din pricina propovaduirii ereziei ecumeniste de catre clericii canonici. Daca nu face pocainta publica, mitropolitul Nicolae Corneanu ar trebui sanctionat si chiar caterisit, pentru impartasirea cu ereticii greco-catolici. Casatoriile mixte ortodox(a)-eretic(a) sunt necanonice, invalide- neortodoxul trebuie mai intai botezat(a). Isihasmul in lume. Tema cea mai potrivita pentru viitorul sinod panortodox este ecumenismul. Fobia Apocalipsei, tipica pentru ereticii neoprotestanti si improprie ortodocsior. Concluzia sinaxei clericilor si monahilor ortodocsi din Grecia- cipul (actele electronice) nu contin(e) simbolul lui antihrist.
Pr Theodoros Zisis- Manastirea Adamclisi (jud. Constanta), 30 mai 2013, partea 3 din 3
http://www.youtube.com/watch?v=5YtTLhpokNs
Citat:
Despre indepartarea poporului de clerul ecumenist, in semn de protest. Marturisirea ca necesitate. Cine nu marturiseste adera la al treilea tip de ateism, dupa cei care neaga existenta lui Dumnezeu si dupa eretici, cf. Sf Grigorie Palama. Din scrierile teologilor contemporani renumiti (Staniloae, Andrutsos s.a.) trebuie retinut numai ceea ce este in acord cu Traditia. IPS Serafim de Pireu este o nadejde pentru ortodoxie si un exemplu pentru ceilalti episcopi. Necanonicitatea "icoanelor" Sfintei Treimi. Faptul ca Duhul Sfant sufla unde voieste nu inseamna ca se pot mantui ereticii. Rara impartasire este un obicei antipatristic si antitraditional, pe care l-au combatut Sfintii Colivazi. Traditionala in Biserica este deasa impartasire, fara spovedanie inainte de fiecare impartasire, dar cu deasa marturisire a gandurilor, catre duhovnic. Despre patrunderea clericalismului in ortodoxie, dinspre romano-catolicism. Masoneria si ecumenismul. Masoneria este sub anatema, clericii masoni trebuie caterisiti, iar mirenii masoni afurisiti. Revenirea lor la ortodoxie trebuie facuta prin spovedanie si mirungere. In incheiere: parintele Theodoros si o parte din auditoriu, cantand troparul Sfintilor Mucenici, inaintea raclelor Sfintilor Mucenici necunoscuti de la Adamclisi.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 11.06.2013, 13:54:14
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul

Mă limitez la o singură apreciere: după opinia mea, nici unul dintre cei care au fost considerați aici pe forum ca fiind ecumeniști și iubiriști (și dau ca exemplu pe laurastifter, pe N.Priceputu, pe Maris_, uneori pe Mihailc și mă adaug și pe mine la listă în virtutea deselor dispute cu antiecumeniștii înverșunați) nu au nici în clin nici în mânecă cu ecumenismul. Nu promovează învățături greșite, nu atacă dogmele Bisericii, nu relativizează adevărul de credință, nu răstălmăcesc Crezul, nu interpretează în duh eretic Evanghelia, nu contestă autoritatea Părinților, nu minimalizează conținutul și valoarea slujbelor, nu strâmbă învățătura Bisericii privind Sfintele Taine etc. Atunci de unde conflictul de idei și acuza de ecumenism?
-in primul rand este indiferenta de a fii informat,ignoranta poate,asta nu te face ecumenist ci indiferent fata de o problema grava la ora actuala in Biserica:ecumenismul satanic
-deci oamenii trebuie informati sii trebuie sa se informeze singuri despre erezia ecumenista
-de ex N.Priceputu zice ce tot trambitam atat pe aici (cand eu unul cel putin am dat citate din sfinti si duhovnici si am postat linkuri catre conferinte antiecumeniste tocmai ca oamenii sa se informeze) si mai a afirmat ca el s-ar ruga si cu eterodocsii daca ar fi credinciosi,cu fapte...

Canonul 10 al Sfintilor Apostoli – „Daca cineva s-ar ruga, chiar si in casa cu cel afurisit (scos din comuniune) acela sa se afuriseasca.’”

-si el zice ca nu conteaza rugaciunile in comun cu ereticii...l-am intrebat daca s-ar ruga cu protestantii-care nu cred in Maica Domnului,icoane,sfinti..-si nu a raspuns.

-părintele Theodoros Zisis, este unul dintre cei mai buni profesori, recunoscuți la nivel internațional, care excelează încă din tinerețe în domeniul Sfintei Scripturi și al Literaturii Patristice, o personalitate proeminentă și o prezență contemporană a Teologiei Patristice, un eminent autor al unei mulțimi de scrieri cu conținut teologic și duhovnicesc, un simbol al rezistenței clerului și poporului împotriva decadenței morale și a abaterilor de la credința ortodoxă, un preot păstrător al Tradiției, cu o foarte mare și importantă slujre și contribuție în Biserica Ortodoxă, prin participarea sa ca reprezentant atât al Patriarhiei Ecumenice, cât și al Bisericii Eladei la dialogurile teologice ale Bisericii Ortodoxe cu ereticii romano-catolici (papistași) și protestanți.

Zice părintele Theodoros Zisis in conferinta: Pr.Theodor Zissis-''Edictul de la Mediolan si Conceptul de Toleranta Religioasa''Partea 2/4-CTA-2013:
http://www.youtube.com/watch?feature...=-Yp3FgeOKow#!

“Daca credinta este batjocorita de erezia ecumenista nu numai clericii si monahii trebuie sa vorbeasca impotriva ecumenismului dar si mirenii,credinciosii.”


Sfantul Teodor Studitul (+826) „Atunci cand Credinta e primejduita, porunca Domnului este de a nu pastra tacere. Daca e vorba de Credinta, nimeni nu are dreptul sa zica: „Dar cine sunt eu? Preot, oare? N-am nimic de-a face cu acestea. Sau un carmuitor? Nici acesta nu doreste sa aiba vreun amestec. Sau un sarac care de-abia isi castiga existenta? … Nu am nici cadere, nici vreun interes in chestiunea asta. Daca voi veti tacea si veti ramane nepasatori, atunci pietrele vor striga, iar tu ramai tacut si dezinteresat?


-deci trebuie in primul rand o respingere a ecumenismului si a ereziilor si dupa aceea chiar marturisirea ortodoxiei si afirmarea adevarului si combaterea ecumenismului.

-deci noi -antiecumenistii-cred ca asteptam ca toti sa fie informati asupra ereziei ecumeniste,si dupa aceea sa o respinga prin cuvant,din suflet pt ca au inteles ca este erezie; trebuie sa fiim sfinti ca sa marturisim ca ecumenismul este erezie si produsul masoneriei ?

Last edited by antiecumenism; 11.06.2013 at 13:59:36.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 11.06.2013, 14:28:00
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prin urmare actele electronice nu contin semnul lui antihrist.Teribila veste,cand vor auzi asta niste baieti si fete autohtoni isi vor face harakiri,cand ma gandesc cata pasiune si energie,ca sa fiu politicos,au investit in fenomen.Parintele Boca si pictura sa fac parte din erezia ecumenista si sincretista?Adica Boca era ecumenist? :) Din scrierile par.Staniloaie trebuie retinut doar ce este in acord cu Traditia.Are si scrieri ce nu sunt in acord cu Traditia de s-a facut aceasta precizare?Poporul,mirenii adica,trebuie sa auda ,,rugaciunile tainice"de la Liturghie precum si impartasirea fara spovedanie,patristic are fi deasa impartasanie regula.Asta este chiar foarte interesant.Clericul ecumenist,adica,ca sa-l citez pe par.Boca,coada de topor a BO si erezia tuturor ereziilor,parca zicea ceva si de putregai,este totusi purtator de har cat timp nu este caterisit.Fascinant,trebuie sa inteleg mai bine acest aspect,mie mi-se pare ca are o tenta monergista cumva,dar aici s-ar putea sa fie un alt context.Domnul preot grec Zisis are conferinte si prin Bucuresti?

Am o intrebare:daca un cleric este mason dar nu este caterist el mai poate fi purtator de har din moment ce,in ascuns sa spunem,a aderat la o miscare de sorginte,in opinia ortodoxa,antihristica?Da da va rog sa argumentati cu surse,ca sa inteleg mai bine.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 11.06.2013 at 14:43:17.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 11.06.2013, 14:39:30
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Mă limitez la o singură apreciere: după opinia mea, nici unul dintre cei care au fost considerați aici pe forum ca fiind ecumeniști și iubiriști (și dau ca exemplu pe laurastifter, pe N.Priceputu, pe Maris_, uneori pe Mihailc și mă adaug și pe mine la listă în virtutea deselor dispute cu antiecumeniștii înverșunați) nu au nici în clin nici în mânecă cu ecumenismul. Nu promovează învățături greșite, nu atacă dogmele Bisericii, nu relativizează adevărul de credință, nu răstălmăcesc Crezul, nu interpretează în duh eretic Evanghelia, nu contestă autoritatea Părinților, nu minimalizează conținutul și valoarea slujbelor, nu strâmbă învățătura Bisericii privind Sfintele Taine etc. [...]"
Sa ma "smeresc" nitzel frate Cezar_Ioan si sa ma adaug si eu la lista dumitale

In ceea ce priveste ecumenismul, consider ca pozitia inechivoca a Sfantul Siluan Athonitul ar trebuie sa fie considerata de referinta.

Din nefericire fariseismul este boala grea si multi dintre noi ortdocsii crestini suntem cuprinsi de ea...

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #135  
Vechi 11.06.2013, 14:51:21
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Prin urmare actele electronice nu contin semnul lui antihrist.Teribila veste,cand vor auzi asta niste baieti si fete autohtoni isi vor face harakiri,cand ma gandesc cata pasiune si energie,ca sa fiu politicos,au investit in fenomen.Parintele Boca si pictura sa fac parte din erezia ecumenista si sincretista?Adica Boca era ecumenist? :) Din scrierile par.Staniloaie trebuie retinut doar ce este in acord cu Traditia.Are si scrieri ce nu sunt in acord cu Traditia de s-a facut aceasta precizare?Poporul,mirenii adica,trebuie sa auda ,,rugaciunile tainice"de la Liturghie precum si impartasirea fara spovedanie,patristic are fi deasa impartasanie regula.Asta este chiar foarte interesant.Clericul ecumenist,adica,ca sa-l citez pe par.Boca,coada de topor a BO si erezia tuturor ereziilor,parca zicea ceva si de putregai,este totusi purtator de har cat timp nu este caterisit.Fascinant,trebuie sa inteleg mai bine acest aspect,mie mi-se pare ca are o tenta monergista cumva,dar aici s-ar putea sa fie un alt context.Domnul preot grec Zisis are conferinte si prin Bucuresti?
Desigur ca trebuie sa se implineasca profetiile... inclusiv cele legate de incercarea satanei de a robi pe toti oamenii (cu ajutorul tehnologiei) si de a-i constrange pe toti oamenii (de va fi cu putinta) sa renute la viata fireasca, naturala... implicit la vointa fireasca naturala (inclusiv aceea de a cunoaste pe Dumnezeu si a trai in iubirea lui prin conlucrarea cu harul Duhului Sfant... mai ales in Sfanta Biserica prin Sfintele Taine).

Bineinteles ca tehnologia in sine nu e nici buna nici rea ci modul in care este folosita poate fi bun sau rau.

Sa "aprindem" in noi harul Duhului Sfant... altfel suntem pamant si nimic mai mult.
Precum o bucata de fier este calcata in picioare dar cand este inrosita in foc nimeni nu se mai atinge de ea, din pricina focului care este unit cu fierul... asa si omul, fara harul Duhului Sfant nu este decat pamant, insa patruns de deplinatatea harului Duhului Sfant in Sfanta Biserica prin Sfintele Taine, cunoaste pe Dumnezeu si raspunde cu iubire la iubirea lui Dumnezeu... fata de oameni si fata de toata creatia.

Consitienti fiind inca din viata aceasta de conlucrarea cu harul Duhului Sfant vom fi fericiti sa cunoastem pe Dumnezeu (si implicit Sfanta Sa Biserica).

Sfanta Traditie inseamna trairea in harul Duhului Sfant si nicidecum o insiruire stearpa de canoane si carti... caci "litera ucide iar Duhul face viu".
"Si dracii cred si se cutremura..." si ei stiu Evanghelia si toate cartile sfinte... insa nu (mai) cunoasc pe Dumnezeu prin harul Sfantului Duh...

Ferice de sfintii care Il cunosc pe Dumnezeu (amintesc doar cativa: Sfantul Luca al Crimeii, Sfantul Siluan Athonitul, Sfantul Gheron Iosif Isihasul, Sfantul Serafim de Sarov, Sfantul Ioan Damaschin, Sfantul Grigorie Palama, Sfantul Spiridon... Sfantul Isaia Proorocul, Sfantul Ilie Tesviteanul...)

Domane ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 11.06.2013 at 14:55:17.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 11.06.2013, 15:33:27
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Tocmai aici este problema, că ecumenismul, sau cel puțin un anumit ecumenism, este în esența lui un atentat la ortodoxia autentică, la creștinismul autentic. Cine este ecumenist, în sensul în care se înțelege în general fenomenul, ăla nu prea mai este ori nu prea mai rămâne ortodox; cu timpul ortodoxia lui se corupe sub influența "Zeului toleranței". Azi tolerezi una, mâine tolerezi alta și te poți trezi poimâine că nu te va mai tolera pe tine Dumnezeu! Nu întâmplător a apărut la noi acea carte "Zeul toleranței și descreștinarea creștinismului"; acesta este sensul autentic al acelui tip de ecumenism: descreștinarea creștinismului. Din nefericire această carte este pur și simplu trecută cu vederea la nivel public și oficial, nu am auzit să se discute mai nimic din ea decât pe vreo câteva situri internet, în rest o tăcere aproape conspirativă. Iar acea carte chiar pune niște probleme adevărate și grele, dând exemplu de cum ar trebui să se manifeste profetic și responsabil o Biserică ce se consideră pe sine ca Biserică, neîngropând adevărul sub tăcerea nedreptății.

Iar pe de altă parte, nu înțeleg cine i-ar reține pe ortodocși de la a fi ortodocși adevărați. Cumva eu sau dumneata îi ținem pe pravoslavnici așa cu o legătură nevăzută să nu cumva să fie ortodocși? Ți se pare cumva că niște postări pe un forum, pe care le citesc poate câțiva zeci de inși (sau poate nici nu le citesc), ar fi de natură să împiedice milioane sau zeci de milioane de pravosvlavnici să fie cu adevărat pravoslavnici?
un atac la ortodoxismul autentic.
dar nu am trecut de sincretismul religios roman, gnostici si incercarile politicii de unificare cu monofizitii bizantini, ca sa enumar doar cateva?
Dar desigur, ca la orice razboi de paranoia, fara noi si masurile noastre, "the terrorists win".

Mi se pare mie, sau antiecumenismul forumist a devenit un fel de sedevacantism intra-ortodox, cu notiunea ecumentisma in loc de Vatican II, sau stilism anti-calendaristic?
Nu mai ascultati de Biserica, au decazut, episcopii fac asta si aia, la fel de sedeisti/stilistii, doar ca se puna bine cu protestantii/catolici gregorieni.

Dar o sa aud, da dar si atunci au fost oameni din cler si popor care au luptat impotriva ......
Da, cand a fost cazul.
Cand s-a pus problema, hai sa ne unim cu x sau y, s-a luptat impotriva.
Cand s-a savarsit Liturghia cu preoti non-ortodocsi(cum ar fi recent), ne-am revoltat.

In rest, e doar risipa de bandwith.
Dar stiu, noi nu spamam, noi "educam oamenii", si "raise awareness", pt binele lor, desigur.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 11.06.2013, 15:51:37
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sfanta Traditie inseamna trairea in harul Duhului Sfant si nicidecum o insiruire stearpa de canoane si carti... caci "litera ucide iar Duhul face viu".
"Si dracii cred si se cutremura..." si ei stiu Evanghelia si toate cartile sfinte... insa nu (mai) cunosc pe Dumnezeu prin harul Sfantului Duh...

Ferice de sfintii care Il cunosc pe Dumnezeu (amintesc doar cativa: Sfantul Luca al Crimeii, Sfantul Siluan Athonitul, Sfantul Gheron Iosif Isihasul, Sfantul Serafim de Sarov, Sfantul Ioan Damaschin, Sfantul Grigorie Palama, Sfantul Spiridon... Sfantul Isaia Proorocul, Sfantul Ilie Tesviteanul...)

Doamne ajuta.
Subscriu cu bucurie acestei poziții. Sfinții enumerați, împreună cu toți sfinții, să ne ajute cu rugăciunile lor către Măicuța Domnului nostru și a noastră, așa încât să nu ne pierdem cu mânia, cu deznădejdile, cu lipsurile, nedreptățirile și necazurile toate, ci să ne păstrăm radicali în refuzarea radicalismului, oricât de îmbietor ar fi el, oricât de fals-liniștitor.
Să trăim mai întâi, cum spunea undeva Pelerinul, ca oameni între oameni. Lucru creștinesc este acesta, lucru de căpătâi pe care poporul nostru l-a cunoscut bine în istorie dar pe care de la o vreme începe să-l uite, se pare. De când cu împrumuturile acestea fără discernământ ale modelor și duhurilor străine de neamul și de credința noastră strămoșească.
Și să nădăjduim că Duhul ne va arăta Calea în Hristos, la fiecare pas, în fiecare ceas.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 11.06.2013, 16:05:43
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-in primul rand este indiferenta de a fii informat,ignoranta poate,asta nu te face ecumenist ci indiferent fata de o problema grava la ora actuala in Biserica:ecumenismul satanic
-deci oamenii trebuie informati sii trebuie sa se informeze singuri despre erezia ecumenista
-de ex N.Priceputu zice ce tot trambitam atat pe aici (cand eu unul cel putin am dat citate din sfinti si duhovnici si am postat linkuri catre conferinte antiecumeniste tocmai ca oamenii sa se informeze) si mai a afirmat ca el s-ar ruga si cu eterodocsii daca ar fi credinciosi,cu fapte...

Canonul 10 al Sfintilor Apostoli – „Daca cineva s-ar ruga, chiar si in casa cu cel afurisit (scos din comuniune) acela sa se afuriseasca.’”

-si el zice ca nu conteaza rugaciunile in comun cu ereticii...l-am intrebat daca s-ar ruga cu protestantii-care nu cred in Maica Domnului,icoane,sfinti..-si nu a raspuns.

-părintele Theodoros Zisis, este unul dintre cei mai buni profesori, recunoscuți la nivel internațional, care excelează încă din tinerețe în domeniul Sfintei Scripturi și al Literaturii Patristice, o personalitate proeminentă și o prezență contemporană a Teologiei Patristice, un eminent autor al unei mulțimi de scrieri cu conținut teologic și duhovnicesc, un simbol al rezistenței clerului și poporului împotriva decadenței morale și a abaterilor de la credința ortodoxă, un preot păstrător al Tradiției, cu o foarte mare și importantă slujre și contribuție în Biserica Ortodoxă, prin participarea sa ca reprezentant atât al Patriarhiei Ecumenice, cât și al Bisericii Eladei la dialogurile teologice ale Bisericii Ortodoxe cu ereticii romano-catolici (papistași) și protestanți.

Zice părintele Theodoros Zisis in conferinta: Pr.Theodor Zissis-''Edictul de la Mediolan si Conceptul de Toleranta Religioasa''Partea 2/4-CTA-2013:
http://www.youtube.com/watch?feature...=-Yp3FgeOKow#!

“Daca credinta este batjocorita de erezia ecumenista nu numai clericii si monahii trebuie sa vorbeasca impotriva ecumenismului dar si mirenii,credinciosii.”


Sfantul Teodor Studitul (+826) „Atunci cand Credinta e primejduita, porunca Domnului este de a nu pastra tacere. Daca e vorba de Credinta, nimeni nu are dreptul sa zica: „Dar cine sunt eu? Preot, oare? N-am nimic de-a face cu acestea. Sau un carmuitor? Nici acesta nu doreste sa aiba vreun amestec. Sau un sarac care de-abia isi castiga existenta? … Nu am nici cadere, nici vreun interes in chestiunea asta. Daca voi veti tacea si veti ramane nepasatori, atunci pietrele vor striga, iar tu ramai tacut si dezinteresat?


-deci trebuie in primul rand o respingere a ecumenismului si a ereziilor si dupa aceea chiar marturisirea ortodoxiei si afirmarea adevarului si combaterea ecumenismului.

-deci noi -antiecumenistii-cred ca asteptam ca toti sa fie informati asupra ereziei ecumeniste,si dupa aceea sa o respinga prin cuvant,din suflet pt ca au inteles ca este erezie; trebuie sa fiim sfinti ca sa marturisim ca ecumenismul este erezie si produsul masoneriei ?
Nu știu de ce nu ți-a răspuns N.Priceputu. (o variantă ar fi că l-ai prins: e mason, în secret!...:))
Dar, așa cum îl cunosc eu, a făcut-o probabil ca să nu iște noi dispute și revărsări de neînțelesuri. A făcut-o grijuliu față de atmosfera de pe forum, ca să nu alimenteze noi valuri de intoleranță.
A tăcut, cred eu, din prudență și înțelepciune, sacrificînd temporar satisfacerea unei curiozități sau nevoi, pentru păstrarea unei atmosfere de calm și reflecție.
Știu sigur că nu a trecut peste cuvântul tău, nu a neglijat intervenția ta. Știu că a cugetat și cugetă cum să-ți răspundă mai bine astfel încât să fie folositor și ție și lui și tuturor.
N.Priceputu a răspuns deja la multe, foarte multe probleme delicate puse pe topic, așa încât întrebările tale au deja un răspuns, fie și diseminat printre altele pe teme conexe.

Nu cred că e cazul să aștepți vreo răsturnare de la cele ortodoxe din partea lui N.Priceputu. În cel mai rău caz, de nu cumva acesta e chiar cazul cel mai bun, va tăcea așteptînd să aibă oarecare temei clar că vorba lui nu se abate de la Calea Dreaptă. Va prefera să tacă atâta vreme cât nu va căpăta convingerea că scrie un lucru adevărat, bun, folositor.
Sunt multe feluri de a-ți arăta iubirea compătimitoare... Uneori tăcerea tocmai asta înseamnă... Nu ai văzut că mângâierea este mută deseori? Și cât de multe "vorbește"...:)
Reply With Quote
  #139  
Vechi 11.06.2013, 16:27:01
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulțumesc, Cezar, pentru cuvântul (prea) bun. Este adevărat, n-am vrut să stârnesc un scandal mai mare. Mulți, între care și Cătălin, știu confesiunea părinților mei și faptul că locuiesc, acum, cu ei. Stau, prin urmare, la masă cu ei, și-I mulțumim lui Dumnezeu împreună pentru darurile de fiecare zi.
Alții n-ar face asta, probabil. Nu mă tem că voi fi numit ecumenist pentru asta; deja m-am obișnuit. Însă am explicat pe topicul pe care tocmai l-am deschis ce anume e supărător în cuvântul ăsta.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 11.06.2013, 16:34:06
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un alt motiv pentru care n-am răspuns este faptul că nu reușesc să am un dialog veritabil cu antiecumenism. Avem discursuri paralele. Nu este atent sau nu-l interesează ceea ce scriu, dându-mi ca răspuns sumedenie de citate, când eu aștept o raportare personală. Îmi face impresia că anumite cuvinte-cheie din mesajele mele îi declanșează o reacție de apărare sau/și de contraatac, ascunzându-se de fiecare dată sub blindajele infailibile confecționate din predicile sau scrierile unor călugări prestigioși.
Nu reușesc, prin urmare, să ajung la inima lui.

Last edited by N.Priceputu; 11.06.2013 at 16:36:15.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 22:26:13
ORTODOXIA SI ECUMENISMUL cristir Despre Biserica Ortodoxa in general 563 08.07.2013 04:58:38
Ortodoxia și ecumenismul monoteist doctor_faustus Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.10.2010 23:48:14
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 18:46:17