Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #451  
Vechi 27.01.2015, 23:11:09
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai eu nu vad probleme in cazul acesta. Care parinte ortodox ( predarea avand caracter ortodox pe ei ii va interesa in principal) este interesat poate sa faca un minim efort sa completeze o cerere, banuiesc ca nu va fi o problema atat de mare. In rest optiunea este clara, exista posibilitatea sa nu participi, sau sa te retragi daca nu mai doresti, sau sa continui. Nu vad nici o incalcare a dreptului cuiva, sau a libertatii de constiinta.Mai mult, daca se opteaza in mod clar, si exista toate aceste posibilitati,nu vad nici o problema nici in existenta icoanelor la ora de religie, este un drept spiritual al celor care participa acolo, majoritatea ortodocsi cel mai probabil, in mod expres. Este dreptul lor constitutional ca in situatia in care statul le da in mod expres dreptul de a alege si de a beneficia de predarea religiei traditionale, in sistemul public, fie si optional predata, predarea sa se faca dupa toate cerintele credintei respective. Altfel este fie o forma mascata de discriminare fie transformarea credintei respective intr-un curs de istoria religiei.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 27.01.2015 at 23:14:23.
Reply With Quote
  #452  
Vechi 27.01.2015, 23:14:55
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Soro, dacă erai atee mai gândeai așa?
Si nu era bine ca pana mai ieri, ca ateii sa-si completeze frumos o cerere prin care sa solicite sustragerea de la ora de "tortura"?
Reply With Quote
  #453  
Vechi 27.01.2015, 23:19:28
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Eu cred ca principala preocupare ar trebui sa fie imbunatatirea cursului, sa ramana elevul cu ceva bun atat in cap cat mai ales in suflet.
Asta e problema mare, ca daca participa multi si fac avioane degeaba suntem noi multumiti ca avem cota mare de participare.
Intr-o tara normala decizia CCR ar fi chiar un lucru bun pentru ca ne-ar trezi din amorteala in care ne-am complacut. Intrebarea e : mai e Romania o tara normala ?
Reply With Quote
  #454  
Vechi 27.01.2015, 23:24:55
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Tu ia-o cum vrei. Pe mine ma deranjeaza ca o minoritate influenteaza in rau scopul majoritatii.
Pai asta incalca principiul cum ca toti romanii sunt egali. De ce ar fi niste romani cu o anumita religie mai presus decat alti romani cu alta religie?
Reply With Quote
  #455  
Vechi 27.01.2015, 23:34:40
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai asta incalca principiul cum ca toti romanii sunt egali. De ce ar fi niste romani cu o anumita religie mai presus decat alti romani cu alta religie?
Principialule, din cate vad, minoritatea ale carei drepturi le deplangi tu acum nu se multumeste cu putin ci vrea sa se impuna.
Reply With Quote
  #456  
Vechi 27.01.2015, 23:53:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Si nu era bine ca pana mai ieri, ca ateii sa-si completeze frumos o cerere prin care sa solicite sustragerea de la ora de "tortura"?
Ți se pare că nu aș fi pentru ora de religie? Dar tocmai pentru că suntem minoritari, real vorbind, nu poți să ai pretenții, ci doar să te rogi și să fii un model pentru majoritate. E singura cale. Eu îți înțeleg off-ul și ți-l împărtășesc.

Nu poți cere omului să facă ceva cu forța. Pe vremea comuniștilor era interzisă religia și iată că nu a pierit ortodoxia.

Interesante comunicatele de presă ale Patriarhiei Române: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=7489&page=19
Reply With Quote
  #457  
Vechi 27.01.2015, 23:59:42
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Principialule, din cate vad, minoritatea ale carei drepturi le deplangi tu acum nu se multumeste cu putin ci vrea sa se impuna.
Unde vezi tu acea impunere?
Reply With Quote
  #458  
Vechi 28.01.2015, 01:52:34
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu am auzit pe niciun ortodox (in deplinatatea facultatilor mintale) sa protesteze ca in scoli unde exista un numar semnificativ de copii de alta religie sa existe si simbolurile lor religioase. Copiii trebuie sa se simta la scoala ca acasa. Daca, acasa, il au pe Buddha in baie, atunci e normal sa il aiba si la scoala. Nu de alta, dar pentru ca expresia "ma duc la buda" sa capete sens...
Tare de tot asta cu buda :))).
Reply With Quote
  #459  
Vechi 28.01.2015, 01:59:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

”Nu dați cu pietre în cei ne spun că trebuie să scoatem religia din școală. Folosiți pietrele că să construiți școlile de care avem nevoie să predăm religie. E cea mai bună soluție. Nu pot să-i neg unui om dreptul de a-mi spune că nu mă comport cum se cuvine sau că nu sunt în regula morală pe care el o așteaptă de la mine. Eu nu pot decât să le mulțmesc pentru că ne-a atras atenția că biserica s-a implicat prea mult în politică, că ora de religie nu satisface nevoile copiilor...” - Pr. Conf. Univ. Constantin Necula
Reply With Quote
  #460  
Vechi 28.01.2015, 08:45:05
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
De ce ar fi niste romani cu o anumita religie mai presus decat alti romani cu alta religie?
Cine întreabă?
Și de ce?
Și cu ce scop?
Și ce dacă.
Reply With Quote
Răspunde