Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2009, 15:46:12
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit lumea in care traim

Dragii mei, as vrea sa va intreb ceva. Eu lucrez cu publicul. Cu foooartee mult public. Ma ingrozeste ce vad. Ma ingrozeste ce vad si pe strada, si in trafic. Ma ingrozeste sa vad ca majoritatea celor din jurul meu nu mai sunt oameni, nu sunt nici animale, daca i-as numi animale as jigni necuvantatoarele.

Si vin si va intreb: cum sa-i iubim? cum sa reusim sa iubim astfel de specimene? cum sa-i iubim pe cei care injura, care se bat, care sunt extrem de nesimtiti, pe cei care sunt violenti, nespus de rai, care nu au nici un dram de bun simt.....

E mult prea plina lumea de astfel de indivizi... eu am de-a face cu ei mereu... sunt ingrozita. mi-e si frica uneori.

Cum sa ne purtam cu astfel de indivizi? ce na facem, dragii mei?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.06.2009, 16:54:18
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
Dragii mei, as vrea sa va intreb ceva. Eu lucrez cu publicul. Cu foooartee mult public. Ma ingrozeste ce vad. Ma ingrozeste ce vad si pe strada, si in trafic. Ma ingrozeste sa vad ca majoritatea celor din jurul meu nu mai sunt oameni, nu sunt nici animale, daca i-as numi animale as jigni necuvantatoarele.

Si vin si va intreb: cum sa-i iubim? cum sa reusim sa iubim astfel de specimene? cum sa-i iubim pe cei care injura, care se bat, care sunt extrem de nesimtiti, pe cei care sunt violenti, nespus de rai, care nu au nici un dram de bun simt.....

E mult prea plina lumea de astfel de indivizi... eu am de-a face cu ei mereu... sunt ingrozita. mi-e si frica uneori.

Cum sa ne purtam cu astfel de indivizi? ce na facem, dragii mei?
Cea mai buna idee este sa te rogi pentru ei, ca de acceptat si de tolerat nu prea se poate, iti spun din proprie experienta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.06.2009, 16:57:44
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

Dragii mei, nu imi spuneti teorie, ca stiu si eu CUM trebuie sa ne purtam cu ei, stiu si eu foarte bine ca trebuie sa ne rugam pentru ei....

eu va intreb CONCERT SI PRACTIC cum actionam CU NOI INSINE?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.06.2009, 17:27:40
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Asemenea oameni sunt de cand lumea: fara respect fata cele sfinte, fata de cei de langa ei, si, cu atat mai putin, fata de ei insisi. Toti ceilalti, sunt pentru ei simple obiecte, mijloace prin care isi pot atinge scopurile lor meschine.

Din pacate nu mai stim sa ne pretuim unii pe altii. Nu mai stim sa pretuim ceea ce Dumnezeu a pus in fiecare din noi si care ne face cu adevarat unici, irepetabili si de neinlocuit. Singura reactie crestina, la badarania si grosolania din noi, este rugaciunea. Iar la grosolania de langa noi, este luarea aminte la sine, adica sa facem tot posibilul, ca, prin modul in care ne manifestam sa nu zidim si mai mult grosolania din lume. Altfel spus, sa nu punem si noi, caramizi...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.06.2009, 17:34:44
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

credeti ca suntem capabili sa ajungem sa iubim specimenele care ne inconjoara astazi?

cum sa facem sa fim in stare sa avem o atitudine si un comportament crestinesc, ortodox, fata de astfel de "oameni"?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.06.2009, 17:43:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
credeti ca suntem capabili sa ajungem sa iubim specimenele care ne inconjoara astazi?

cum sa facem sa fim in stare sa avem o atitudine si un comportament crestinesc, ortodox, fata de astfel de "oameni"?
De nu poți să-i iubești, măcar să nu urăști . Câte odată și indiferența este bună.Atâta timp cât în mintea noastră ei apar ca "specimene", atitudine pur creștină nu va fi.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.06.2009, 17:49:06
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
credeti ca suntem capabili sa ajungem sa iubim specimenele care ne inconjoara astazi?

cum sa facem sa fim in stare sa avem o atitudine si un comportament crestinesc, ortodox, fata de astfel de "oameni"?
Trebuie vazuti din alta perspectiva. Din perspectiva lui Dumnezeu. In realitate, chiar si intr-o stare pacatoasa, de decadere morala, de fapt noi valoram infinit mai mult, decat ne percep cei de langa noi, prin prisma neputintelor noastre.

De aceea Biserica ne invata sa nu judecam pe cel cazut, sa uram patima iar nu pacatosul. Nu trebuie sa uitam ca "Dumnezeu trimite ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.06.2009, 17:53:59
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

de urat nu-i urasc, nu cred ca stiu ce inseamna asta. incerc sa-i ingadui, dar ma ingrozesc in asa masura, incat sfarsesc a fi mintea mea doar "specimene"... nu sunt capabila sa-i vad "oameni" ....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.06.2009, 18:00:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
de urat nu-i urasc, nu cred ca stiu ce inseamna asta. incerc sa-i ingadui, dar ma ingrozesc in asa masura, incat sfarsesc a fi mintea mea doar "specimene"... nu sunt capabila sa-i vad "oameni" ....
Giovaninnaa, tu iubesti animalutele nu?
Atunci incearca sa-i iubesti ca pe animale ca pe specimene, incepe cu acest pas dupa care poate treptat vei incepe sa-i vezi ca persoane, iar mai tirziu, ca pe copilasii lui Dumnezeu

Nu sari direct la a te forta sa-i iubesti ca oameni, este ok, iubeste-i ca fiare salbatice, admirindu-i de la distanta, admiratie in care exista si un dram de curiozitate, de atasament intelegi, samd
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.06.2009, 18:11:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
de urat nu-i urasc, nu cred ca stiu ce inseamna asta. incerc sa-i ingadui, dar ma ingrozesc in asa masura, incat sfarsesc a fi mintea mea doar "specimene"... nu sunt capabila sa-i vad "oameni" ....
Pentru început, folosește-ți mintea, energia și credința cu discernământ, luciditate, echilibru, în direcții ce-ți aduc liniștea sufletească si un echilibru ce te va face să înțelegi și să accepți mai târziu, ce azi nu înțelegi și accepți din prim, ca să spun astfel. Cozia a vrut să arate ceva, dar uită că de multe ori ne luăm peste picior chiar noi, "mari creștini". Exemplu , chiar acest nevinovat forum. Pace și înțelepciune !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Ce ati schimba,daca ati putea,la lumea in care traim? tigerAvalo9 Generalitati 41 26.05.2011 22:00:24
Ce putem face pentru ca societatea in care traim sa devina mai buna? Andu30 Generalitati 38 24.03.2011 22:03:30
Legile dupa care va judeca Dumnezeu lumea phradmon Alte Religii 8 11.10.2010 19:26:13
Rugativa pentru noi caci grele si dureroase sunt vremurile care le traim emiliulia Umanitare 82 28.07.2010 12:49:27