Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.05.2011, 03:06:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dupa multe peripetii, am reusit sa ajung vineri la Sfanta Parascheva si putin si sambata. Credeam ca nu mai ajung... am avut program incarcat si am depins si de altii. M-au ajutat Dumnezeu si Sfanta sa ma inchin la moaste si sa ii multumesc Sfintei pentru ajutorul dat familiei noastre si, in special, bunicii mele. Intr-un colt, este o cutie in care se strang marturii scrise despre minunile sale pe care le-a lucrat in viata oamenilor, in scopul culegerii lor intr-un volum. Atentie celor care va duceti, urna nu e chiar la vedere, ci langa peretele cu Sfanta Varvara. Tare m-am bucurat ca am putut da si eu o scurta marturie, in numele bunicii, care mereu povestea minunile care i s-au intamplat, prin mijlocirea Sfintei Parascheva. Am lasat si pomelnicele voastre pe 40 de zile, pana pe 9 iulie.

A fost extraordinar, extraordinar, desi am stat putin... se simte foarte tare smerenia si duhovnicia calugarilor - eu am prins unul intre doua varste, cu o fata atat de luminoasa si care inspira bucurie numai privindu-l - si credinta oamenilor. Sambata am ajuns tocmai cand se canta parastasul, cu niste glasuri atat de dulci si frumoase...

Am vizitat tot ieri, intr-un adevarat tur de forta, si manastirea Trei Ierarhi, biserica Nicolae Domnesc si Golia, la care am ajuns "din greseala", coborand la alta statie decat cea vizata. Imi pare rau ca nu am putut aloca decat cateva minute fiecareia si ca nu am putut participa la slujba, dar bucuria mea a fost mare chiar si asa, pentru ca scopul a fost sa o vad si sa-i aduc multumire Sfintei Parascheva. Iar in afara de acesta, calatoria mi-a adus si alte multe bucurii nesperate, de toate felurilerofesionale, culturale, sociale si sunt sigura ca bunica s-a bucurat foarte tare. Nu stiu daca mi se va mai ivi altadata o ocazie ca aceasta, dar va indemn pe cei care puteti sa ajungeti acolo, sa mergeti!

Maine voi posta si poze, pe unele le-am facut special cu gandul la voi.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.05.2011, 07:32:26
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Dumnezeu si Sf Paraschiva sa-ti raplateasca pentru stadania ta. Multumim
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.05.2011, 10:28:56
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Am marea bucurie sa va anunt ca, printr-o minune, voi merge la Sfanta Parascheva de la Iasi saptamana viitoare. Sunt niste imprejurari providentiale care mi-au permis sa fac aceasta calatorie in orasul in care se adapostesc moastele, pentru a-i multumi Sfintei pentru tot ajutorul sau fata de familia noastra si, mai ales, fata de bunicuta mea, care mereu s-a rugat la ea si care a tinut post negru-negru in fiecare vineri, timp de 45 de ani si pana in ultima clipa, in cinstea Sfintei. De altfel, in a treia zi de Pasti, am visat-o pe bunica si mi-a spus ca a ajuns in rai, datorita "comorilor" Sfintei Parascheva.

Urmez si eu traditia forumului si va invit sa lasati pomelnice pentru Liturghie (atat pentru vii cat si pentru adormiti), dar si pentru maslu (sanatate). Asa cum v-ati rugat pentru bunicuta mea Dochița, asa se vor ruga si parintii aceia de la catedrala pentru voi, luand pe Sfanta Parascheva ca mijlocitoare.

Deja am un prim nume de pe forum pentru liturghie: Cristian-Stefan si un prin nume pentru maslu: Augustin.

Edit - deadline marti seara, in jur de orele 21-22.
Buna ziua, va rog sa-l treceti la Sfantul maslu pe fiul meu Robert Stefan,are o boala grea dupa ce mananca i-si provoaca voma.Eu cred mult in Sfanta Parascheva,si cu ajutorul dvs. va fi pomenit.Multumesc din suflet,Doamne ajuta|
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.05.2011, 15:41:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona Vezi mesajul
Buna ziua, va rog sa-l treceti la Sfantul maslu pe fiul meu Robert Stefan,are o boala grea dupa ce mananca i-si provoaca voma.Eu cred mult in Sfanta Parascheva,si cu ajutorul dvs. va fi pomenit.Multumesc din suflet,Doamne ajuta|
Of, imi pare tare rau, dar eu am ajuns deja in Bucuresti. Rugati-va cu evlavie Sfintei! O sa il trec si eu pe pomelnic in Bucuresti.

Am incarcat si pozele.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.05.2011, 16:44:33
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Of, imi pare tare rau, dar eu am ajuns deja in Bucuresti. Rugati-va cu evlavie Sfintei! O sa il trec si eu pe pomelnic in Bucuresti.

Am incarcat si pozele.
Multumesc mult,noi locuim in Italia am vorbit si cu parintele de la biserica de aici,pentru fiul meu,cu voia lui Dumnezeu sper sa se insanatoseasca .Doamne ajuta!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.05.2011, 17:03:53
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona Vezi mesajul
Multumesc mult,noi locuim in Italia am vorbit si cu parintele de la biserica de aici,pentru fiul meu,cu voia lui Dumnezeu sper sa se insanatoseasca .Doamne ajuta!
Dumnezeu sa va ajute!:)
Maica Buna, acopera-l pe el cu preputernicul tau Acoperamant si fii lui puternica sprijinire!Amin.

Multa sanatate va dorim!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.05.2011, 18:57:07
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dupa multe peripetii, am reusit sa ajung vineri la Sfanta Parascheva si putin si sambata. Credeam ca nu mai ajung... am avut program incarcat si am depins si de altii. M-au ajutat Dumnezeu si Sfanta sa ma inchin la moaste si sa ii multumesc Sfintei pentru ajutorul dat familiei noastre si, in special, bunicii mele. Intr-un colt, este o cutie in care se strang marturii scrise despre minunile sale pe care le-a lucrat in viata oamenilor, in scopul culegerii lor intr-un volum. Atentie celor care va duceti, urna nu e chiar la vedere, ci langa peretele cu Sfanta Varvara. Tare m-am bucurat ca am putut da si eu o scurta marturie, in numele bunicii, care mereu povestea minunile care i s-au intamplat, prin mijlocirea Sfintei Parascheva. Am lasat si pomelnicele voastre pe 40 de zile, pana pe 9 iulie.

A fost extraordinar, extraordinar, desi am stat putin... se simte foarte tare smerenia si duhovnicia calugarilor - eu am prins unul intre doua varste, cu o fata atat de luminoasa si care inspira bucurie numai privindu-l - si credinta oamenilor. Sambata am ajuns tocmai cand se canta parastasul, cu niste glasuri atat de dulci si frumoase...

Am vizitat tot ieri, intr-un adevarat tur de forta, si manastirea Trei Ierarhi, biserica Nicolae Domnesc si Golia, la care am ajuns "din greseala", coborand la alta statie decat cea vizata. Imi pare rau ca nu am putut aloca decat cateva minute fiecareia si ca nu am putut participa la slujba, dar bucuria mea a fost mare chiar si asa, pentru ca scopul a fost sa o vad si sa-i aduc multumire Sfintei Parascheva. Iar in afara de acesta, calatoria mi-a adus si alte multe bucurii nesperate, de toate felurilerofesionale, culturale, sociale si sunt sigura ca bunica s-a bucurat foarte tare. Nu stiu daca mi se va mai ivi altadata o ocazie ca aceasta, dar va indemn pe cei care puteti sa ajungeti acolo, sa mergeti!

Maine voi posta si poze, pe unele le-am facut special cu gandul la voi.


Glykys, sa ti se intoarca inmiit !
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.05.2011, 23:10:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Glykys, sa ti se intoarca inmiit !
Multumesc si eu , din tot sufletul ! Chiar m-am gandit la Ana Maria zilele acestea , si asteptam cu nerabdare un semn de la ea ! Multe bucurii si impliniri pe masura sa ai , suflet bun !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.05.2011, 23:53:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Multumesc si eu , din tot sufletul ! Chiar m-am gandit la Ana Maria zilele acestea , si asteptam cu nerabdare un semn de la ea ! Multe bucurii si impliniri pe masura sa ai , suflet bun !
Va multumesc tuturor! M-a ajutat Sfanta sa ajung si la ea si m-a rasplatit pentru nevrednicie. Si eu m-am gandit la voi cand am facut pozele cu moastele.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.05.2011, 00:05:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Va multumesc tuturor! M-a ajutat Sfanta sa ajung si la ea si m-a rasplatit pentru nevrednicie. Si eu m-am gandit la voi cand am facut pozele cu moastele.
Multumim din suflet ca au calatorit si numele noastre in lacasul Sfintei!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Parascheva Marius22 Diverse Sarbatori 44 19.10.2013 23:52:18
Sfanta Parascheva anipopa65 Intrebari utilizatori 1 14.10.2011 23:30:50
Sfanta Cuvioasa Parascheva si Sfanta Mucenita Paraschevi VLAHOPOL Intrebari utilizatori 5 17.02.2011 20:02:09
Sfanta parascheva catalinabalhui Generalitati 11 28.10.2009 13:27:43
Cum ar trebui sa mergem la Sfanta Biserica! alecsandru Tinuta in Biserica 35 26.07.2009 02:57:02