Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.07.2012, 21:04:07
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-am adus minte de un parinte. Preotul Gherbacea, Moieciu. Este ruda mai indepartata a tatei. Pe vremea comunistilor, a fost parat la securitate de un alt preot, ptr. ca comunica cu cineva din afara tarii. Preotul paracios a murit impuscat in timpul revolutiei din Brasov. Parintele Gherbacea si-a reluat misiunea dupa 89. Acum este batran, dar tin minte cand eram mica si m-ai mergeam cu bunica si ai mei la Biserica din sat, ca avea o voce extrem de frumoasa, predica f.bine. Lumea ii spunea si inca ii spune Mihai Viteazu ptr. ca seamana cu domnitorul tarii. Nu este cazul de un preot f.cunoscut sau asa, insa mie mi-a ramas in minte amintirile cand predica si tinea slujbele.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.02.2013, 15:07:34
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aleg acest topic pentru a aminti că azi este ziua de naștere a părintelui Iustin Pârvu (din câte știu eu).
Dumnezeu să îi dăruiască mântuire, sănătate, bucurii!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.02.2013, 02:05:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Aleg acest topic pentru a aminti că azi este ziua de naștere a părintelui Iustin Pârvu (din câte știu eu).
Dumnezeu să îi dăruiască mântuire, sănătate, bucurii!
La Multi Ani cu sanatate si din partea mea parintelui Iustin Parvu, la implinirea varstei de 94 de ani !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.02.2013, 21:24:59
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

[quote=Annyta;459797]Cel mai drag îmi este părintele meu duhovnic, de la o biserică din București, însă nu mă simt în măsură de a descrie în cuvinte "relația" noastră. Este foarte important pentru mine că am găsit persoana (acum aproape 10 ani) căreia să îi pot spune problemele, frământările, păcatele mele... și de la care să primesc cuvântul ziditor. Are un stil mai lapidar și direct, dar mi-au rămas vii în memorie multe dintre "dialogurile" noastre (vorbite sau simțite). Este bucuria, întărirea și elementul meu de stabilitate...

/QUOTE]

Ma bucur pt tine ca aceasta "relatie" a putut sa dureze 10 ani. Nu ai avut momente de indoiala, de dezamagire, in care sa risti sa iti pierzi increderea?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.02.2013, 10:23:14
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=fallen;503379]
Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Cel mai drag îmi este părintele meu duhovnic, de la o biserică din București, însă nu mă simt în măsură de a descrie în cuvinte "relația" noastră. Este foarte important pentru mine că am găsit persoana (acum aproape 10 ani) căreia să îi pot spune problemele, frământările, păcatele mele... și de la care să primesc cuvântul ziditor. Are un stil mai lapidar și direct, dar mi-au rămas vii în memorie multe dintre "dialogurile" noastre (vorbite sau simțite). Este bucuria, întărirea și elementul meu de stabilitate...

/QUOTE]

Ma bucur pt tine ca aceasta "relatie" a putut sa dureze 10 ani. Nu ai avut momente de indoiala, de dezamagire, in care sa risti sa iti pierzi increderea?
Am mai avut momente de îndoială, poate și de dezamăgire... În unul din aceste momente am fost la mănăstirea Antim și am vorbit cu un părinte călugar, am mai scris despre asta. Acest părinte mi-a spus, printre altele, să-l ascult pe duhovnicul meu. Așa că am continuat să mă spovedesc și să-mi fac canonul primit de la părintele duhovnic. După un timp, starea mea generală proastă, de depresie, deznădejde... s-a risipit.
Pot spune că părintele duhovnic mi s-a părut potrivit pentru mine de când l-am cunoscut. La un momentat dat mi-am făgăduit mie că nu mă voi "despărți" de el și îi voi urma mereu sfatul. Starea cea proastă de deznădejde, îndoieli șamd venise după o boacănă pe o făcusem, neurmându-i cuvântul, într-o chestiune de altfel destul de clară. Adică nu aveam cum să învinuiesc pe altcineva pentru consecințele faptelor mele.
Slavă Domnului că lucrurile s-au liniștit și că această legătură cu părintele duhovnic nu s-a deteriorat!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.02.2013, 11:24:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stau destul de prost la capitolul ,,ascultare". De aceea, din cand in cand mai primesc si cate-o nuielusa duhovniceasca... In ciuda acestui fapt, Dumnezeu mi-a scos in cale duhovnici buni, de care nu am fost si nu sunt vrednica.

Actualul meu duhovnic este bland si smerit, cu o remarcabila cultura a duhului, exigent în acelasi timp si om al rugaciunii. Isi protejează cu multa grija tainele, ferindu-se de mandrie. Ii doresc multi ani cu sanatate, pentru a ma calauzi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.02.2013, 12:23:29
crissta crissta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit Duhovnicul meu

duhovnic bun, este acela care iti risipeste norii intr-ozi ploioasa!Am un duhovnic deosebit,bland,intelept,educat. Probabil il cunosc multi din Bucuresti.Desi e slab si cu o suferinta fiziologica cronica,e permanent cu zambetul pe buze,gata sa te inteleaga si sa te ierte,asa cum numai Mantuitorul o poate face.din pacate pentru noi bucurestenii si din fericire pentru sfintia sa(caci acum are mai multe liniste),acum vietuieste intr-o manastire in Prahova si e mai greu de ajuns acolo. Ma rog Lui Dumnezeu sa il tina in viata pentru ca mai avem nevoie de duhovnici,care se raresc pe zi ce trece.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.02.2013, 21:26:17
elyaelya elyaelya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2013
Mesaje: 2
Implicit Cateva cuvinte despre intalnirea cu parintele Cleopa

M-am intalnit cu parintele Cleopa, in anul 2006, cand am mers cu o colega , la manastirea Sihastria. Eu pe atunci aveam17 ani si nu stiam nimic despre credinta, decat Tatal Nostru. Am ramas profund impresionata de invataturile acestui mare duhovnic, ce imi parea ca un BATRAN SFANT, iesit dintr-o icoana. Invataturile lui erau in special, despre dogmele bisericii ortodoxe , despre canoanele sfintilor Parinti, pe care indemna duhovnicii, care veneau la sfintia sa, sa le respecte neaparat.La parintele Cleopa, la chilie, era plin de sute de oameni, care veneau in valuri si de autocare venite din toata tara si din strainatate. In sfintia sa, lucra din preaplin, harul lui Dumnezeu. Eu am simtit acest har, de cate ori ma duceam la Sihastria si ma podideau lacrimile pentru pacatele mele, desi nu citisem mai nimic, din religie.Prezenta sa, era inconjurata de Duhul Sfant si tot ce stiu, este ca citea gandurile oamenilor, care veneau cu necazuri, la dansul. Multi dintre tineri cereau binecuvantare pe ntru manastire, fiind cuceriti de sfintenia vietii sale. Parintele Cleopa a indrumat mii de oameni, pe calea credintei Ortodoxe si avea vorba sa, care mangaia pe tot omul- "sa ne vedem cu totii la Rai". El isi spunea siesi, in marea lui smerenie,"mos putregai" si te facea sa-ti simti nimicnicia de om pacatos, in fata lui Dumnezeu.
Ca sa ne mai mangaie , pe noi pelerinii veniti de departe, ne povestea despre viata lui din pustie, cand s-a intalnit cu dracii, care il necajeau necontenit- aceasta au fost luptele sfintiei sale in pustie, pe care noi, la nivelul nostru mic, nu putem decat sa ni le imaginam si sa ne minunam.
Parintele Cleopa, mi-a ramas pentru toata viata mea in suflet si m-a marcat foarte mult intalnirea pe care am avut-o , chiar daca a fost numai in grupul de pelerini. La manastirea Sihastria, am invatat sa ma rog si am invatat ca in viata nu e de pret mandria , ci smerenia, de care trebuie sa ne folosim mereu, pentru mantuirea noastra. Cum zicea un parinte de la manastire, Sihastria se mai poate numi si " smerenia' si asta o vezi dupa un pelerinaj , acolo, la manastire.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.02.2013, 21:30:14
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe undeva e o greșeală. Părintele Cleopa a trecut la Domnul în 1998.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.02.2013, 22:25:51
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

:)) -------------
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturii ale marilor noștri duhovnici + cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 8 23.06.2011 14:10:48
Mărturii ale marilor noștri duhovnici + cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 1 17.02.2010 10:27:05
despre 'parinti clarvazatori' si ghicitori boby1976 Generalitati 3 17.12.2009 16:40:48
Despre PARINTI MarinaAlca Generalitati 60 07.11.2009 06:22:23
Marturii despre moarte Iustin44 Generalitati 14 01.04.2009 00:59:56