Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 14.11.2016, 22:58:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Hehe, zburatoareo, asa e cand te repezi sa zbori ca uliul si nu esti decat gaina..te infingi cu ciocul in gard.
Cazurile le cunosc personal, nu din ziare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #332  
Vechi 14.11.2016, 23:29:29
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Hehe, zburatoareo, asa e cand te repezi sa zbori ca uliul si nu esti decat gaina..te infingi cu ciocul in gard.
Cazurile le cunosc personal, nu din ziare.
...si ,iti inchipui,ca asta iti da dreptul sa smintesti pe altii mai slabi cu "adevarurile" pe care le cunosti personal ?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #333  
Vechi 14.11.2016, 23:39:17
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul

Propun sa scrii doar pe firul cu bucatarul neinstruit si sa lasi teologia.
Starea de manie devoaleaza ca esti intr-un loc...care nu te odihneste.
....:)))
P.S. Da, sunt pe forum!
Reply With Quote
  #334  
Vechi 14.11.2016, 23:48:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
...si ,iti inchipui,ca asta iti da dreptul sa smintesti pe altii mai slabi cu "adevarurile" pe care le cunosti personal ?
Se "smintesc" cei care s-au smintit deja prea-osandind de virtuosi ce se cred.

Treburile astea nu ne privesc pe noi, sunt in sarcina episcopului si poate imi arati si mie unde scrie ca e in datoria mireanului sa judece pe episcop.

Nu te obliga nimeni sa te duci la un preot pe care nu-l apreciezi, dintr-un motiv sau altul.

Sau sa-ti explic altfel: a spune "da, exista preoti divortati care slujesc" e fapt.

A spune ca "episcopul cutare e corupt" inainte sa existe un proces cu sentinta definitiva e subiectivism.

Daca la proces se va dovedi ca (poate) desi a semnat, a fost in necunostinta de cauza, indus in eroare fiind de anumite persoane? Sau orice altceva care cumva il va disculpa macar de vina morala.

Ce vor face acuzatorii? Vorbele o data aruncate, in pripa, nu le mai poti lua inapoi.

In cel mai fericit caz, vor mustaci sub patrafir "am vorbit de rau un episcop in inchipuita mea judecata virtutoasa" vor primi canon 10 matanii si constiinta curata, nu-i asa?

Pai da, pretul e mic, de ce sa facem altceva?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.11.2016 at 11:39:19.
Reply With Quote
  #335  
Vechi 15.11.2016, 09:16:24
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Dacă ar fi avut un consilier bun, artista ar fi aflat că astfel de experimente s-au făcut cu duiumul în anii 80 și că relevanța lor e cu totul alta...În rest, putem specula fără griji, că doar toți ne pricepem la fotbal, la teologie, la psihologie și la orice altceva.
Gurile rele spun ca la psihologie cei care se pricep cel mai putin sunt chiar psihologii.

http://www.nature.com/news/over-half...y-test-1.18248
Reply With Quote
  #336  
Vechi 15.11.2016, 09:50:46
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Așa e. Mai ales la noi, cel mai puțin se pricep la medicină medicii, la politică politicienii, la fotbal (evident, de-acum!) fotbaliștii, la șah șahiștii și la teologie teologii.
Numai forumiștii se pricep foarte bine la toate, așa e!
P.S. E firesc ca un psiholog să nu se priceapă la psihologie. El, cel puțin, are bunul simț (dezvoltat prin studiu sistematic, prin cercetarea de sine migăloasă și prin practică) să își dea seama de taina omului. Și să își recunoască, smerit, ignoranța deplină.

Last edited by ioan67; 15.11.2016 at 09:53:29.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 15.11.2016, 10:07:52
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai tocmai asta se sustine acolo in Nature. Ca asa zisa cercetare da rateuri mari de tot. :)
Eu nu zic ca nu exista o stiinta acolo, daca nu ma insel un mare fizician dadea exemplu de studiu bine facut exact un studiu din psihologie dar se pare ca sunt multi psihologi care cred ca stinta inseamna confirmarea ideilor lor cu orice pret, nu experimente care pot fi reproduse de catre altii.
Reply With Quote
  #338  
Vechi 15.11.2016, 10:57:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Așa e. Mai ales la noi, cel mai puțin se pricep la medicină medicii, la politică politicienii, la fotbal (evident, de-acum!) fotbaliștii, la șah șahiștii și la teologie teologii.
Numai forumiștii se pricep foarte bine la toate, așa e!
P.S. E firesc ca un psiholog să nu se priceapă la psihologie. El, cel puțin, are bunul simț (dezvoltat prin studiu sistematic, prin cercetarea de sine migăloasă și prin practică) să își dea seama de taina omului. Și să își recunoască, smerit, ignoranța deplină.
Nu Ioane, in articolul ala e vorba de rateu ori intelectual, ori din perversitate, da' la tine daca se confunda cu smerenia, ce pot sa zic, asta da smerenie
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #339  
Vechi 15.11.2016, 11:16:56
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
... se pare ca sunt multi psihologi care cred ca stinta inseamna confirmarea ideilor lor cu orice pret, nu experimente care pot fi reproduse de catre altii.
Sunt de acord. Valabil pentru mulți oameni de știință din multe domenii.
Nu e locul să spun aici cât am avut eu de furcă, prin universități, tocmai din pricina asta.
Însă să știți, Iuliu, că printre psihologi sunt destui cu dragoste pentru Adevăr și pentru oameni. Ei lucrează foarte curat, atât cât e posibil la nivelul lor omenesc... Și cred că le datorăm foarte mult, deși nu suntem, adeseori, conștienți de asta.
Iar faptul că unii le fură munca și le-o deturnează spre scopuri mârșave, asta deja nu mai e treaba lor. Ci a oamenilor care, primind până și lucruri sfinte (iar nu biete explicații psihologice), au ales de atâtea ori în istorie să "nu le mânânce, ci să se întoarcă și să sfâșie"....
Reply With Quote
  #340  
Vechi 15.11.2016, 12:54:50
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Am observat pe acest topic ca s-a acreditat ideea, de catre unii colegi de forum, ca ar fi gresit sau ar constitui un pacat, sa fie criticat un ierarh al Bisericii Ortodoxe!

Totusi, indiferent ce rang are in Biserica Ortodoxa (inclusiv mitropolit sau patriarh), pana la urma este tot om, si, ca toti oamenii, poate gresi! Numai la catolici exista dogma (evident gresita) ca papa nu ar putea gresi nicioadata!

Ori atunci când un om (indiferent de calitatea sa ca si preot sau ierarh, indiferent de etnia, nationalitatea, religia sa, indiferent de convingerile sale politice, sociale, filozofice, indiferent ca este barbat sau femeie, etc), comite o fapta imorala sau ilegala, ori exista o suspiciune rezonabila ca a comis o astfel de fapta, atunci este absolut normal ca acel om sa fie criticat sau blamat, iar daca fapta este si una ilegala, sa suporte consecintele legale.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare