Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2009, 22:57:08
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Egoismul

”eu”, ”mie”, ”îmi”, ”mi” sunt pronumele cel mai des întâlnite în frazele egoiștilor...
Auzim adesea ”dacă îți spun [COLOR="DarkRed"]eu[/COLOR]...”, ”nu-mi spune tu [COLOR="DarkRed"]mie[/COLOR] dintr-astea...”, ”la mine nu-[COLOR="DarkRed"]mi[/COLOR] vii cu de-astea...”, ”adică îmi spune el [COLOR="DarkRed"]mie[/COLOR] care ...” și multe altele care dezvăluie natura egoistului... Mai nou, diavolul egoismului a luat un nou chip, smerit, te salută respectuos și te sărută la despărțire...

Cum reacționați în fața evidenței? Eu mă simt neputincioasă... Tac și trec mai departe ...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2009, 23:16:13
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
”eu”, ”mie”, ”îmi”, ”mi” sunt pronumele cel mai des întâlnite în frazele egoiștilor...
Auzim adesea ”dacă îți spun [COLOR=darkred]eu[/COLOR]...”, ”nu-mi spune tu [COLOR=darkred]mie[/COLOR] dintr-astea...”, ”la mine nu-[COLOR=darkred]mi[/COLOR] vii cu de-astea...”, ”adică îmi spune el [COLOR=darkred]mie[/COLOR] care ...” și multe altele care dezvăluie natura egoistului... Mai nou, diavolul egoismului a luat un nou chip, smerit, te salută respectuos și te sărută la despărțire...

Cum reacționați în fața evidenței? Eu mă simt neputincioasă... Tac și trec mai departe ...
Toți suntem egoiști.Egoismul ne ține în viață.Este și bun și rău.
"Iubeșt-l pe aproapele tău ca pe tine însuți" Dumnezeu nu spune să nu ne iubim și pe noi ci doar să iubim și pe aproapele la fel.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.06.2009, 03:50:42
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Toți suntem egoiști.Egoismul ne ține în viață.
Egoismul este prima patimă împotriva căreia trebuie să luptăm, ea este la rădăcina tuturor celorlalte patimi și cauza multor caractere nefaste.
Ne împiedică să dobândim bucuriile pe care Domnul le-a pregătit pentru noi.

Domnul fie cu toți !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.06.2009, 09:58:52
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Toți suntem egoiști.Egoismul ne ține în viață.Este și bun și rău.
"Iubeșt-l pe aproapele tău ca pe tine însuți" Dumnezeu nu spune să nu ne iubim și pe noi ci doar să iubim și pe aproapele la fel.
E bine punctata aceasta "importanta" a egoismului. Insa ar fi bine sa nu confundam egoismul nativ, pe alocuri nevinovat, cu cel care se dobandeste in timp si pe care il vedem des in jurul nostru. Pentru acela, cred eu, nu exista justificare. Oamenii egoisti imi provoaca atata tristete.

Doamne-ajuta!
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.06.2009, 11:40:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
”eu”, ”mie”, ”îmi”, ”mi” sunt pronumele cel mai des întâlnite în frazele egoiștilor...
Auzim adesea ”dacă îți spun [COLOR=DarkRed]eu[/COLOR]...”, ”nu-mi spune tu [COLOR=DarkRed]mie[/COLOR] dintr-astea...”, ”la mine nu-[COLOR=DarkRed]mi[/COLOR] vii cu de-astea...”, ”adică îmi spune el [COLOR=DarkRed]mie[/COLOR] care ...” și multe altele care dezvăluie natura egoistului... Mai nou, diavolul egoismului a luat un nou chip, smerit, te salută respectuos și te sărută la despărțire...

Cum reacționați în fața evidenței? Eu mă simt neputincioasă... Tac și trec mai departe ...
Omul se imprieteneste cu cineva doar daca i se aseamana. Este angajat de multe ori doar daca este pe placul celui ce intervieveaza... Omul se cauta pe sine in ceilalti. Nu sta cu spatele la ceilalti, dar nu vede in celalalt decat aspectele care il definesc....

Exista salvare. Omul trebuie sa intre in Biserica. Aici nu se vorbeste decat de "noi".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2010, 14:28:10
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Egoismul si autosufiecienta sunt cele mai mari boli sufletesti ale lumii in care traim, fapt pentru care, nici noua nu ne sunt tocmai straine. E cert, nu ii diagnoticam doar pe altii ca le au, ci le vedem si in noi. Ele stau intotdeuana in spatele acelor fapte de care, mai tarziu, cand cantarim mai bine lucrurile, ajungem sa ne rusinam. Se intampla atunci sa constatam cat de perfizi, de farisei si de cata nimicnicie am dat dovada in acele situatii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2010, 14:39:02
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius
Ele stau intotdeuana in spatele acelor fapte de care, mai tarziu, cand cantarim mai bine lucrurile, ajungem sa ne rusinam. Se intampla atunci sa constatam cat de perfizi, de farisei si de cata nimicnicie am dat dovada in acele situatii.
Numai sa ne dea Dumnezeu timp si minte sa ajungem sa simtim rusinea pentru perfidia si fariseismul nostru, oho, de mi-ar da acum rusinea asta, sa ma bag sub birou de rusine si sa nu mai ies de-acolo.

Ca parca asta era inceputul indreptarii.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.02.2010, 14:44:38
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
”eu”, ”mie”, ”îmi”, ”mi” sunt pronumele cel mai des întâlnite în frazele egoiștilor...
Auzim adesea ”dacă îți spun [COLOR="DarkRed"]eu[/COLOR]...”, ”nu-mi spune tu [COLOR="DarkRed"]mie[/COLOR] dintr-astea...”, ”la mine nu-[COLOR="DarkRed"]mi[/COLOR] vii cu de-astea...”, ”adică îmi spune el [COLOR="DarkRed"]mie[/COLOR] care ...” și multe altele care dezvăluie natura egoistului... Mai nou, diavolul egoismului a luat un nou chip, smerit, te salută respectuos și te sărută la despărțire...

Cum reacționați în fața evidenței? Eu mă simt neputincioasă... Tac și trec mai departe ...
Au au au...cred ca si eu ma fac foarte vinovata de folosirea acestor pronume!!! Numai ca si fara ele...stiu si mi se si spune destul de des (de fapt nici nu ar mai fi nevoie)...ca sunt destul de egoista!

Mie poti sa imi atragi atentia....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2010, 23:04:03
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Egoismul nostru se vindeca prin deschiderea fata de ceilalti,prin a nu mai conta 'tu insuti' ci a conta mai mult ceilalti.
Iar egosimul celorlalti,cand il intalnim,e ca o reduta in care nu se poate intra. Trebuie mult har si iubire ca sa poti capta atentia acelui om,indreptat doar spre sine insusi.Dar dragostea de aceea e cea mai mare virtute,caci poate patrunde si in cazematele cele mai inchise.
Astfel,nu exista om suficient de egoist care sa nu se poata inmuia,ci dragostea noastra nu poate ajunge la atata desavarsire si curatenie .
Daca l-am iubi pe celalalt ca pe noi insine,cum bine zicea cineva,atunci am intelege si cum judeca un egoist(la fel ca noi) ,si am gasi cheia spre sufletul sau.
Nu intoarceti capul cand vedeti un om,evident,egoist.Ci ziceti:la fel sunt poate si eu pt el.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.02.2010, 23:10:52
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stai la rând să cumperi să zicem pâine.Când ajungi mai e o singură pâine.Ce faci?Îl poftești pe cel din spate să o ia? O dai în două sau o iei și pleci mulțumit că nu trebuie să aștepți să aducă altă pâine?
Eu o iau și plec mulțumită acasă.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Egoismul, cauza tuturor rautatilor EMANUELA Generalitati 14 14.12.2014 17:10:59