Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.06.2009, 15:25:39
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Tatuarea lucrurilor ce au legatura cu Dreapta Credinta este ca si folosirea acestora in practica vrajitoarelor. Ele folosesc busuioc, cruci, icoane, si altele asemenea, si zic tuturor ca ele nu fac vraji "rele" (de parca ar exista vreunele bune), ci magie "alba".

Cred ca acestia vor da seama in fata cuvantului care zice: [COLOR=DarkRed]"Nu lua numele Domnului Dumnezeului tau in desert."[/COLOR]
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.06.2009, 17:09:30
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Dar cum e cu tatuajele care reprezinta cruci, ingeri, etc ??

Persoanele care au astfel de tatuaje, daca au recurs la aceasta chiar dintr-un vag sentiment religios si nu doar din teribilism, trebuie sa stie ca pasul facut de ele este unul amagitor. Daca am tatuat pe mine chipul lui Hristos, sunt unit intr-un anume fel cu El, insa nu in mod deplin. Chiar daca o sa-l port pana la moarte, tot tarana va ajunge deodata cu trupul.

Toate aceste persoane trebuie sa stie ca in Biserica, prin Sfintele Taine, ne unim cu Hristos in mod deplin. Hristos se imprima, in mod tainic, nu doar in trupul, ci si in sufletul nostru. Crucea, de asemenea o purtam in mod tainic. Tocmai de aceea, aceasta unire, ce depaseste pragul mortii, o arata pe prima inselatoare si neintemeiata.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.06.2009, 20:39:24
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Ce spune Biblia despre tatuaje și tăieuturi pentru inele agățate de corp?

Răspuns: Legea Vechiului Testament le-a poruncit evreilor astfel: “Să nu vă faceți tăieturi în carne pentru un mort, și să nu vă faceți slove săpate pe voi. Eu sunt Domnul” (Levitic 19:28). Astfel, deși credincioșii de astăzi nu se mai află sub autoritatea legii Vechiului Testament (Romani 10:4; Galateni 3:23-25; Efeseni 2:15), faptul că există o poruncă împotriva tatuajelor ar trebui să ne pună și pe noi pe întrebări. Noul Testament nu spune nimic în legătură cu posibilitatea ca un credincios să își facă sau nu un tatuaj.

În această privință, un bun test este de a vedea dacă în mod onest, de bună credință, Îi putem cere lui Dumnezeu să binecuvânteze și să utilizeze această activitate specifică pentru scopurile Sale bune. "Deci, fie că mâncați, fie că beți, fie că faceți altceva: să faceți totul pentru slava lui Dumnezeu" (I Corinteni 10:31). Noul Testament nu conține o poruncă împotriva tatuajelor sau a perforării/tăierii corpului, însă nici nu ne oferă vreun motiv să credem că Dumnezeu ar agrea cu acestea.

Un alt aspect ce trebuie luat în considerare este modestia. Biblia ne învață că trebuie să ne îmbrăcăm cu modestie (1 Timotei 2:9). Unul dintre aspectele îmbrăcării cu modestie este acela de a fi siguri că trupurile noastre sunt acoperite adecvat de către îmbrăcămintea noastră. Înțelesul de bază al modestiei stă în a nu atrage atenția celorlalți asupra persoanei tale. Persoanele care se îmbracă cu modestie o fac astfel încât nu atrag atenția celorlalți. Tatuajele și tăieturile sau obiectele agățate de corp atrag în mod sigur atenția. În acest sens, ele nu constituie lucruri care țin de modestie.

Un principiu Stripturistic important cu privire la problemele sau aspectele pe care Biblia nu le abordează în mod specific este că dacă avem îndoieli că acele lucruri Îi fac plăcere lui Dumnezeu, atunci este cel mai bine să nu ne angajăm în a le săvârși. "Tot ce nu vine din încredințare, e păcat" (Romani 14:23). Trebuie să ne amintim că trupurile noastre, ca și sufletele, au fost răscumpărate și aparțin lui Dumnezeu. Cu toate că 1 Corinteni 6:19-20 nu se referă direct la problema tatuajelor și a tăieturilor / perforării trupului, ne oferă un principiu în acest sens: "Nu știți că trupul vostru este Templul Duhului Sfânt, care locuiește în voi, și pe care L-ați primit de la Dumnezeu? Și că voi nu sunteți ai voștri? Căci ați fost cumpărați cu un preț. Proslăviți dar pe Dumnezeu în trupul și în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu". Acest adevăr suprem trebuie să se reflecte din plin în ceea ce noi facem și pentru ce ne folosim trupurile noastre. Dacă trupurile noastre aparțin lui Dumnezeu, trebuie să fim siguri că avem “permisiunea” clară din partea Lui înainte de a ne “marca” trupurile cu tatuaje sau tăieturi/perforări.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.06.2009, 20:59:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Dar cum e cu tatuajele care reprezinta cruci, ingeri, etc ??

Cred ca si pentru acestia este valabil raspunsul dat de Mantuitorul fariseilor si carturarilor: "Sunt pe buzele voastre" in cazul acesta "pe trupurile voastre" dar departe sunt de inimile voastre.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.06.2009, 22:59:14
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Dar cum e cu tatuajele care reprezinta cruci, ingeri, etc ??

kitch-uri ... falsa piosenie ... misticism bolnav (daca il pot numi asa) ... tatuajele o arta ... mai degraba niste cicatrici permanente
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.07.2009, 01:48:35
duke81ro duke81ro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2009
Mesaje: 2
Implicit oare?

eu vreau sa imi fac un tatuaj care sa Il reprezinte pe Dumnezeu, pentru ca pentru mine El este tot. nu sunt bisericos, dar tot ce am reusit in viata , absolut tot, este pentru ca El m-a ajutat, fara el eram nimic. sunt licentiat, am si un master, deci nu sunt chiar incult, dar cu toate astea vreau sa imi fac acest tatuaj. mi s-au intamplat multe in viata, dar tot astept un moment "important" ca sa fac acest pas. astept acest moment de multi ani, probabil ca nu o sa imi fac acest tatuaj niciodata, dar as vrea sa am ceva pe umar sau pe mana, care sa imi aminteasca (chiar daca nu este nevoie) ca Dumnezeu este intotdeauna alaturi de mine

pentru cei care isi dau cu parerea, mai ganditi-va
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.07.2009, 01:52:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de duke81ro Vezi mesajul
eu vreau sa imi fac un tatuaj care sa Il reprezinte pe Dumnezeu, pentru ca pentru mine El este tot. nu sunt bisericos, dar tot ce am reusit in viata , absolut tot, este pentru ca El m-a ajutat, fara el eram nimic. sunt licentiat, am si un master, deci nu sunt chiar incult, dar cu toate astea vreau sa imi fac acest tatuaj. mi s-au intamplat multe in viata, dar tot astept un moment "important" ca sa fac acest pas. astept acest moment de multi ani, probabil ca nu o sa imi fac acest tatuaj niciodata, dar as vrea sa am ceva pe umar sau pe mana, care sa imi aminteasca (chiar daca nu este nevoie) ca Dumnezeu este intotdeauna alaturi de mine

pentru cei care isi dau cu parerea, mai ganditi-va
"Ca de-ai fi voit jertfa, as fi dat: arderi de tot nu vei binevoi. Jertfa lui Dumnezeu, duhul zdrobit; inima infranta si smerita Dumnezeu nu va urgisi."
(Psalm 50)

Pe Dumnezeu il porti in inima si in gand.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.07.2009, 01:55:32
duke81ro duke81ro is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2009
Mesaje: 2
Implicit wake up

ioano, trezeste-te, fata, ca o iei razna!
tu esti impotriva la orice, cred
eu zic sa iti gasesti mai multe "date"-uri decat ai avut pana acum, si pe urma mai vorbim
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.07.2009, 02:10:44
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da a purta pe langa Sfanta cruce la gat icoana cu Maica Domnului si cu Dumnezeul nostru Iisus Hristos e gresit?
De acelea micute sfintite de purtat la gat.
Nicidecum.

Si tatuajele crestin ortodoxe sunt foarte bune de facut pe piept,pe mana dreapta,pe umarul drept.
Nu despre astea vorbeste Sfanta Scriptura ca nu e voie sa iti faci.
Daca porti cruciulita si iconita la gat se sfinteste trupul si din trup sufletul.

Tatuajele acelea prezentate in imagine:
Pai bine si-a facut pe spate tatuaj cum a luat numele Domnului in desert?


Este foarte bine ca cine are masina sa isi duca masina la preot sa i-o sfinteasca si sa puna la masina icoana cu Maica Domnului cu Dumnezeul nostru Iisus Hristos in brate.
E mai pazit de accidente asa.

Last edited by mihailt; 11.07.2009 at 02:16:53.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.07.2009, 08:56:01
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Da a purta pe langa Sfanta cruce la gat icoana cu Maica Domnului si cu Dumnezeul nostru Iisus Hristos e gresit?
De acelea micute sfintite de purtat la gat.
Nicidecum.

Si tatuajele crestin ortodoxe sunt foarte bune de facut pe piept,pe mana dreapta,pe umarul drept.
Nu despre astea vorbeste Sfanta Scriptura ca nu e voie sa iti faci.
Daca porti cruciulita si iconita la gat se sfinteste trupul si din trup sufletul.

Tatuajele acelea prezentate in imagine:
Pai bine si-a facut pe spate tatuaj cum a luat numele Domnului in desert?


Este foarte bine ca cine are masina sa isi duca masina la preot sa i-o sfinteasca si sa puna la masina icoana cu Maica Domnului cu Dumnezeul nostru Iisus Hristos in brate.
E mai pazit de accidente asa.
mihailt fii serios ) asa iti iubirea fata de Dumnezeu k iti tatuezi o icoana pe mana, spate, etc. si in rest nu faci nimic pt a-i placea Domnului?
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religia pe Marte UNNOOM Teologie si Stiinta 116 08.12.2012 20:33:23
Religia in scoli Maria_1 Generalitati 13 09.03.2012 15:08:56
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 11:59:23
Religia New-Age doctor_faustus Alte Religii 0 31.10.2010 10:43:02