Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.09.2016, 14:07:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ne-a părăsit Ioan Gyuri Pascu +

Decesul a survenit în urma unui stop cardiorespirator iresuscitabil.
Informația a fost confirmată, pentru AGERPRES, de coordonatorul SMURD București, medicul Bogdan Oprița.

"Două echipaje SMURD s-au deplasat la fața locului. Este vorba despre un stop cardiorespirator iresuscitabil", a declarat pentru AGERPRES coordonatorul SMURD București, medicul Bogdan Oprița.

Ioan Gyuri Pascu a murit acasă, în jurul orei 5,00 dimineața. Manevrele de resuscitare au durat aproximativ o oră.
Actorul și muzicianul Ioan Gyuri Pascu s-a născut la 31 august 1961, la Agnita, în județul Sibiu.

În 1987 a devenit membru în grupul 'Divertis', alături de care a încântat publicul timp de 20 de ani, participând la multe spectacole live, emisiuni de radio și televiziune.
Dumnezeu sa-l ierte !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.09.2016, 14:33:13
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.09.2016, 14:45:05
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Un suflet frumos, așa cum reiese și din interviul din 2015 de la Trinitas TV.
Dumnezeu să-l ierte!
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 26.09.2016 at 15:29:33.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.09.2016, 19:01:35
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Am urmarit astazi pret de 3-4 ore anumite aparitii ale lui Gyuri Pascu, inclusiv interviul de pe Trinitas, sau alaturi de... Oreste. Pe langa ca l-am indragit dintotdeuna, pentru ceea ce reusea sa transmita nu pot sa spun ca nu mi-a placut ceva din modul lui de gandire (cel putin cel pe care il sesizam la prima vedere). Totul pare frumos si de bun-simt. Si totusi undeva, ceva, s-a rupt si n-a mai reusit sa se inoade. Spun asta fiindca era inca tanar... Desi vesel, parea un suflet trist si neinteles. Parea sa evite orice compromis cu manipularile mass-media si tocmai de aceea se pozitiona prin proprie vointa in opozitie cu acestea, starnind antipatii si polite cu totul nefiresti, intrucat era unul dintre cei difuzati extrem de rar in ciuda „talantilor” incontestabili in muzica, poezie, arta teatrala... Ceva nu mergea... Dumnezeu ingaduia suferintei sa-si faca culcus in sufletul lui, desi el spune ca se putea detasa usor de nefericire. Mai intai divortul... E greu de inteles de ce ingaduie Dumnezeu divortul intre doi oameni buni... Spun Doamne fereste, dar jugul casniciei ar trebui dus dincolo de orgolii, pana la capat... Apoi inteleg ca, in ciuda unei convingeri extrem de minutios gandite pentru a placea lui Dumnezeu, nu stiu daca a constientizat cand s-a implicat in filosofia lui Dan Teodoresc, pledand impotriva Catedralei, nici daca avea un duhovnic, sau daca urma calea Adevarului, din moment ce il preocupa meditatia orientala... Repet, mi-a fost si mi-a ramas in suflet ca un om extrem de sensibil, si mi-as fi dorit sa-i ingaduie Dumnezeu mai multi ani printre noi... Sa se incadreze oare printre acei despre care se spune ca „pentru cei alesi, Dumnezeu scurteaza zilele”? Mi-a placut un banc spus de el cu o pereche de batrani ajunsi in rai, care se minunau de toate bunatatile aflate acolo, iar el reprosandu-i sotiei: „Vezi, ne-am fi putut bucura de toate astea de acum zece ani, dar tu nu mai conteneai cu hrana bio - hrana bio!...” Fie ca bunul Dumnezeu sa-i ofere si lui iertare de toate slabiciunile si greselile lui, si sa-i dea odihna intr-un loc curat, luminat, unde dreptii se odihnesc!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.09.2016, 21:23:14
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Dumnezeu să-l ierte și să îl ridice în lumină!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.09.2016, 21:49:25
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

"Viata e ca o ceapa. Vrei s-o cureti, musai sa lacrimezi". Ioan Gyuri Pascu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.09.2016, 21:56:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

M-a incantat ani de zile. Era, de departe, cel mai bun de la "Divertis". Imi amintesc de seri culturale universitare dinainte de Lovilutia din 1989, cand indraznea sa spuna, pe scena, ceea ce putini indrazneau. A sesizat si a folosit adevarata menire a umorului. Ne facea sa radem de pacatele noastre. Umorul sau era sfichiuitor uneori, spumos adesea, benefic mereu.
Sa-l aseze Dumnezeu acolo unde nu este intristare!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.09.2016, 00:06:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Interesanta personalitate, as zice ca a avut o unda de premonitie prin mai 2016 cand ne spunea ca Dumnezeu prefera lemnul si spatiile mici si asta la a -2-a strigare cand s-a facut remontarea piesei cu alte 35 de personalitati care cel mai probabil au vrut sa se inscrie din proprie initiativa in lista de celebritatilor.

http://www.mediafax.ro/cultura-media...video-15307711

Dumnezeu sa-l ierte, mai ales ca vine dintr-un judet Sibiu cu o vasta mostenire ortodoxa, probabil ca taximetristii si-au schimbat preferintele in astfel de momente.

Ca el a ajuns s-o coteasca dupa ce cu un an inainte a poposit pe la trustul patriarhal nu ar trebui mire pe nimeni cat timp concertul lui Dan Bittman a fost cap de afis la Cluj Napoca la Intalnirea Tinerilor Ortodocsi din Europa(probabil fiind recompensat pt asta) si asta nu l-a impiedicat sa bifeze si despre smerenie.

Sper doar ca din smerenie niciunul din lista de 67 sa nu mai apara pe la intrunirile cu tineret ale B.O.R. sau pe la trinitas pana nu clarifica anumite lucruri.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.09.2016, 00:34:41
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

L-am intalnit o singura data; fiind profesor, o conduceam adeseori pe fiica lui la metrou (era cea mai originala eleva din clasa, poate din liceu, si imi placea sa mergem impreuna la metrou, asa cum si eu eram invitat in studentie sa il insotesc pe profu care ma curta sa-i fiu asistent) si intr-o seara ne-am intalnit cu ..."Taaaata!". Nu banuisem ca eleva Pascu e fata Maestrului...:)
Am aflat in seara aceea o poveste trista, n-o banuisem...
Am aflat si ca Artistul era deschis catre "spiritualitate"... La indrazneala mea de a-i aminti ca Ortodoxia e plina de spiritualitate, artistul m-a privit cu ingaduinta, tacind...
Nu a acceptat sa imi platesc consumatia. Mai mult chiar, s-a ridicat sa ma conduca si, la despartire, mi-a multumit ca eram "profesorul preferat" al fiicei lui. Avea lacrimi in ochi.
L-am cunoscut ca pe un om trist, sfasiat si, poate, sfarsit.
Dumnezeu sa il ierte!
Daca ar fi dupa mine l-as pune in Rai sa ii veseleasca si pe altii, in veci!
Un om bun, traia in stare de jertfa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.09.2016, 03:22:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Se pare ca treaba cu spiritualitatea orientala i se trage de la sotie care e scriitoare si are o editura prin care promoveaza ciudatenii de genul chakre, energii, ufologie, iar la aceeasi editura si-a promovat si cartile pentru copii.
Din pacate venera un guru vietnamez de peste ocean la care a si cantat si se pare ca fosta sotie (al carei articol l-a promovat si pe blogul lui) spune la un moment dat despre Iisus ca era un avatar.
https://ioangyuripascu.wordpress.com...-maestre-dang/
Prin 2016 nu mai are astfel de articole, in schimb se vede ca a avut un program incarcat si poate asta i-a provocat infarctul, daca s-a cait intre timp dupa episodul cu Catedrala e posibil.
Dumnezeu sa-l ierte! daca a murit in astfel de rataciri i s-au tras si din atasamentul fata de fosta sotie careia i-a tolerat toate ideile de genul, el fiind un om sensibil.
Se pare ca a fost invitat si pe la Libraria Bizantina in 2015 unde printre cartile pentru copii a promovat si carti despre trezire si asazisa dezvoltare spirituala.
E bine ca s-au facut astfel de precizari tocmai pt ca ortodocsii sa stie despre ce fel de spiritualitate vorbea, nu e suficient ca a fost la Libraria Bizantina si la Trinitas ca punctul sau de vedere sa fie si ecclesiologic, nu m-ar mira ca unii din mass-media in pusee de penibilitate sa-l zugraveasca si ca pe un credincios, poate, poate se mai smulge o lacrima .
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare