Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 05.06.2011, 09:30:22
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

" E usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune..."
Vad ca ne-am facut o natiune de " pareristi "....nimic altceva !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #202  
Vechi 05.06.2011, 13:07:02
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Ma tem ca te inseli!
In primul rand nu ai inteles ce am vrut sa spun.
I
Iarasi nu ai inteles :))
Eu nu am spus nicaieri nici ca am studiat dogmatica nici ca nu(am zis intr-un post mai vechi ca am citit destule din multe domenii fara a preciza exact), tocmai de aici si presupunerea ta fara sa ai dovezi.
Tare ma gandesc ca nici tu nu prea stii ce vrei si o tegiversezi mereu la rece. Cat despre dovezi si argumente ti-am dat deja, post si rugaciune, problema este ca tu probrabil nu vrei sa le accepti si asta-i cu totul altceva.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #203  
Vechi 05.06.2011, 15:12:23
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
...Dar un lucru este cert, niciodata nu voi inceta sa privesc lucrurile rational, si intotdeauna voi pune intrebari...
Asta nu-i bine. La Dumnezeu nu se ajunge niciodată prin rațiune. Vezi că cineva și-a mai pus întrebări înaintea ta...înaintea tuturor...și a căzut în neascultare. Omul poate să apropie de Dumnezeu numai cu inima, prin simțire nu prin rațiune...E bine să pui întrebări, dar cu măsură...Nu-i bine să trăiești într-un continuu dubiu. Unde-i iubirea de frați, dacă pui la îndoiala orice și pe oricine. Trebuie să înveți inima să iubească necondiționat, nu mintea să lucreze neîncetat...
Reply With Quote
  #204  
Vechi 05.06.2011, 22:40:56
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Tare ma gandesc ca nici tu nu prea stii ce vrei si o tegiversezi mereu la rece. Cat despre dovezi si argumente ti-am dat deja, post si rugaciune, problema este ca tu probrabil nu vrei sa le accepti si asta-i cu totul altceva.
Of,of, mai, mai, ne certam degeaba, argumentele le vroiam la intrebarea aia: daca sunt erori sau nu in biblie? cu existenta lui Dumnezeu este mai complicat...nu mai intru in detalii
Reply With Quote
  #205  
Vechi 05.06.2011, 22:42:13
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Asta nu-i bine. La Dumnezeu nu se ajunge niciodată prin rațiune. Vezi că cineva și-a mai pus întrebări înaintea ta...înaintea tuturor...și a căzut în neascultare. Omul poate să apropie de Dumnezeu numai cu inima, prin simțire nu prin rațiune...E bine să pui întrebări, dar cu măsură...Nu-i bine să trăiești într-un continuu dubiu. Unde-i iubirea de frați, dacă pui la îndoiala orice și pe oricine. Trebuie să înveți inima să iubească necondiționat, nu mintea să lucreze neîncetat...
Si de ce nu s-ar ajunge rational la Dumnezeu?
Reply With Quote
  #206  
Vechi 05.06.2011, 23:18:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Si de ce nu s-ar ajunge rational la Dumnezeu?
Dumnezeu nu este o idee, este o persoana. Ratiunea duce de regula la multa teorie si la lipsa de relatie. Cu Dumnezeu trebuie sa stai de vorba, sa te rogi. Altfel, speculezi si iti ramane necunoscut.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 06.06.2011, 09:30:28
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Si de ce nu s-ar ajunge rational la Dumnezeu?
Îți recomand să citești doar o fărâmă din scrierile părintelui Arsenie Boca și ale cuviosului Paisie Aghioritul, în legătură cu rolul rațiunii și logicii umane în viața duhovnicească.
http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...duhovniceasca/
http://vlad-mihai.blogspot.com/2010/...nea-multi.html
http://www.pantocrator.ro/rationalis...ne-si-nebunie/
Reply With Quote
  #208  
Vechi 18.06.2011, 22:30:06
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu am gasit articolul si l-am postat pur si simplu, fara sa ma intreb cu ce intentie a fost scris. In general, suntem tentati sa-i imitam pe americani. De ce nu s-ar face si la noi niste slujbe de exorcizare speciale in perioada in care au loc parade ale homosexualilor?

Ideea este, asadar, ca si in bisericile noastre sa se savarseasca mai des Taina Sfantului Maslu pentru ca oamenii sa fie ajutati la timp sa lupte cu duhurile rele de orice fel.
Taina Sf Maslu se savirseste,cel putin ,o data pe saptamina,in fiecare Biserica.Asadar,fiecare dintre noi,putem alege o Biserica,si ziua ,in care putem merge,la Maslu.Maslu se savirseste cu scopul tamaduirii.ORICE PROBLEMA,inclusiv cea a homosexualitatii,poate fi pusa inintea lui Dumnezeu,la Sf Maslu.Dumnezeu vede straduinta,cainta,si va interveni.
Nu stiu daca homosexualitatea poate fi catalogata drept boala.As zice ,mai degraba,ca,la majoritatea, e o deviatie...si mai nou,este o MODA...Nu am reusit sa-mi dau seama,desi timp de 4 ani ,am avut un angajat ,homosexual.Nu am stiut,dar am descoperit ,cind i-am permis accesul la computerul firmei...Apoi am inceput a "lucra" la propria-mi intelepciune,si intelegere,si am tot incercat ,prin cuvint ,si fapte,sa-i arat ca nu e pe CALE...
Faptul ca l-am "descoperit",l-a inrait asupra mea,desi ,eu, m-am purtat cu blindete si bunatate,cu suficienta intelegere,in pofida multora care ma "sfatuiau" sa-l exclud,si chiar in pofida unor prejudicii de ordin moral si financiar aduse firmei mele(dom.religios)Dar ...nimic i-a folosit.Dimpotriva.In final A TREBUIT sa-l concediez ....
Mintuirea e de sine,mi-am zis,intr-un final(ce se contura a fi dramatic pt firma...).Si l-am lasat de izbeliste,sa se scalde in mocirla in care s-a afundat,dar careia el ii daduse alta definitie...
Reply With Quote
  #209  
Vechi 18.06.2011, 23:02:38
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Imi place cum gandesti, frumos ar fi ca toti crestinii sa gandeasca asa, dar din pacate nu este.Probabil voi afla raspunsul intr-o zi sau poate nu, dar este clar ca la intrebarea asta eu sunt singurul in masura sa-l dau(ca se vorbea mai sus de experientele personale/subiective in legatura cu divinitatea).Dar un lucru este cert, niciodata nu voi inceta sa privesc lucrurile rational, si intotdeauna voi pune intrebari, chiar daca multe vor fi adresate propriei persoane.
Numai bine!
Buna Raziel! Fii cerbicos,daca tii negresit,dar e bine de stiut ca RATIUNEA(ta) nu te va ajuta prea mult,oricite intrebari vei pune altora sau tie insuti,deoarece,"daca nu cunosti revelat..."
Putem citi toate cartile din lume,daca nu citim Biblia,sintem mai prejos de cei care nu stiu sa citeasca.Sf Ap Pavel a spus:"cercetati toate lucrurile si luati ceea ce este bun".Daca vei citi si apoi vei aprofunda Biblia,te asigur de reusita,in a intelege lucrurile lui Dumnezeu,si vei gasi raspuns si la problemele existentiale-marea noastra problema!!! Ideea e sa nu te dai batut.Nu te lega de neconcordante cronologige,ci nadajduieste ca Dumnezeu ti se va descoperi.
Sa ai LUMINA-n suflet!Antonia R.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 18.06.2011, 23:16:17
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Of,of, mai, mai, ne certam degeaba, argumentele le vroiam la intrebarea aia: daca sunt erori sau nu in biblie? cu existenta lui Dumnezeu este mai complicat...nu mai intru in detalii
DA,omule,sint niste neconcordante cronologige,in Biblie,dar...nu fi necredincios lui Dumnezeu ,din pricina asta.Oricum ,eu, sint bucuroasa ca-ti pui si ca pui intrebari.Asta inseamna ca :ITI PASA!Si atita timp cit iti pasa:ESTI PE CALE!INDRAZNESTE!;si vei birui scepticismul care iti da tircoale.
Sa ai LUMINA-n suflet!Antonia R
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 06:24:19
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 07:33:02
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18