Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 29.02.2012, 17:12:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O nouă emisiune despre Părintele Arsenie Boca: Radio Trinitas Sibiu - Despre Pr Arsenie Boca IV

În emisiune Pr Colțea dă un răspuns la întrebarea (sau nelamurirea) celor care înclină spre ideea "de a nu se umbla la mormântul părintelui ..."

Pe prima pagină a site-ului cenaclulluminalina.com secțiunea Galerie Audio găsiți cele 4 emisiuni Radio Trinitas - legate de campania canonizării Părintelui Arsenie Boca.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 16.04.2012, 16:05:30
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Documentarul prezentat la In Premiera, in seara zilei de Pasti, despre parintele Arsenie Boca.
Asa cum spunea Ovidiu, nimic nou din punctul nostru de vedere, dar foarte binevenita emisiunea, facerea cunoscuta catre multa lume a parintelui.

http://inregistrari.antena3.ro/view-..._Avram-41.html

De la minutul 21 al inregistrarii se vorbeste despre parintele Arsenie.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 16.04.2012, 19:29:46
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
In incinta manastirii, in afara de pangagrul maicutelore nu am vazut alt punct de vanzare.
Ovidiu b,e pangarul manastirii ,nu pangarul maicutelor..."personalul" de la Mrea Prislop(si de oriunde),aduce "marfa" la micul pangar,din N surse,nicidecum sa iasa ceva din propriile lor miini...
..dar nu asta-i problema,caci stiut este ca ,pretutindeni in lume,inclusiv Jerusalem,sau Lavrele de pe intreg teritoriul Rusiei si de oriunde vreti voi,exista locuri amenajate (pangare) precum si comercianti ambulanti ,de unde pelerinii isi cumpara mici suveniruri.Suvenirurile nu reprezinta sfintenie ci doar amintiri din locurile prin care ai trecut sau mici daruri pentru cei de-acasa.Asa ca fie de la Prislop,fie de la Deveevo(la Sf Serafim de Sarov),Athos si/sau Jerusalem,credinciosii vor sa achizitioneze un mic obiect:o cruciulita,o metanie,o iconita ,etc.La Prislop nu poti pleca de la Mormint nici macar cu o biata pietricica de marmura ,caci e tare bine pazita de vietuitoarele care stau de staja la Mormint ,mai ceva ca la Kremlin.La Kremlin,la mumia lui Lenin stateau soldatii cu kalasnicovu',insa crede-ma,ingrijitoarele mormintului,pr Arsenie Boca au ceva mult mai "puternic" decit kalasnicovu' rusilor,au "bogatia" cuvintelor,si daca cumva ai facut greseala sa le rogi sa te lase sa iei 2 pietricele pt cineva de-acas,bolnav,iti trage o salva de artilerie grea de-ti piere orice speranta...si ,doar pietricele sint aduse cu camionu' de un crestin care detine in apropiere o ditai cariera de marmura...
..personal,nu ma omor dupa suveniruri,insa mi se pare nefiresc sa fii 'admonestat" doar pt simplul fapt ca vrei o ..pietricica...femeia pe care am vazut-o lacrimind la Mormint a plecat tare mihnita,nu pentru ca nu-si insusise pietricelele care-i puteau aduce (sau nu) alinarea,ci pentru modul cum fusese tratata durerea ei(13 sept 2010),si asta unde? Intr-o Manastire!Unde? la Prslop!..si parintele ,sfintul nostru parinte Arsenie ,tace!Si..nu-i in firea lui...sa taca.Din cite stiu.
...Si exemplele pot continua...de pe la ..Prislop ,sau de aiurea.E absurd ca dimineata sa cazi in genunchi si sa spui smerit(poate) :Tatal nostru,sau o alta rugaciune,ca mai apoi,pe parcursul intregii zile ,sa te porti ca un salbatic!..
...si inca ceva,nu devenim sfinti daca achizitionam ceva de la pangarul unei Manastiri si/sau Biserici,asa cum nu devenim salbatici daca traversam padurea......
Reply With Quote
  #74  
Vechi 16.04.2012, 22:22:37
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
O nouă emisiune despre Părintele Arsenie Boca: Radio Trinitas Sibiu - Despre Pr Arsenie Boca IV

În emisiune Pr Colțea dă un răspuns la întrebarea (sau nelamurirea) celor care înclină spre ideea "de a nu se umbla la mormântul părintelui ..."

Pe prima pagină a site-ului cenaclulluminalina.com secțiunea Galerie Audio găsiți cele 4 emisiuni Radio Trinitas - legate de campania canonizării Părintelui Arsenie Boca.
La minutul 5:10 se vorbeste...
Un om realist, spune parintele, si bine zice..
...cum ar fi fost sa zica parintele Arsenie Boca: ia vedeti ca eu devin sfant, sa ma impartiti colo, colo, dincolo...... ar fi putut spune? categoric nu!
Gaseste Dumnezeu calea si ne-o arata atunci cand vine vremea, nu trebuie sa ne punem noi creierii pe bigudiuri si sa mai scoatem si tot felul de ineptii pe gura!

Si sa mai lasam criticile aiurea, care numai ziditoare nu sunt! Ochii mari, urechile deschise, dar la lucruri bune, iar gura.... vorba unui unchi de-al meu: taca-i buna! cand e de tacut!

Last edited by Adriana Cluj; 16.04.2012 at 22:25:40.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 16.04.2012, 22:26:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
Ovidiu b,e pangarul manastirii ,nu pangarul maicutelor..."personalul" de la Mrea Prislop(si de oriunde),aduce "marfa" la micul pangar,din N surse,nicidecum sa iasa ceva din propriile lor miini...
Așa este ... a fost doar un mod de a spune.

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
La Prislop nu poti pleca de la Mormint nici macar cu o biata pietricica de marmura ,caci e tare bine pazita de vietuitoarele care stau de staja la Mormint ,mai ceva ca la Kremlin.La Kremlin,la mumia lui Lenin stateau soldatii cu kalasnicovu',insa crede-ma,ingrijitoarele mormintului,pr Arsenie Boca au ceva mult mai "puternic" decit kalasnicovu' rusilor,au "bogatia" cuvintelor,si daca cumva ai facut greseala sa le rogi sa te lase sa iei 2 pietricele pt cineva de-acas,bolnav,iti trage o salva de artilerie grea de-ti piere orice speranta...si ,doar pietricele sint aduse cu camionu' de un crestin care detine in apropiere o ditai cariera de marmura...
Și dacă cineva deține o carieră de piatră nouă ni se cuvine să prădăm mormântul? Dacă toți care trec pe la mormânt (zeci, sute de oameni pe zi) și iau 2-3 pietricele ar rămâne mormântul fără, iar cel cu cariera de piatră ar trebui să fie la dispoziția nostră. Bună logica numai că eu unul nu sunt de acord cu ea.

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
..personal,nu ma omor dupa suveniruri....
Ar fi fost mult mai bine să te omori după suveniruri, decât să te omori după neplăcerile și judecățile astea nefondate. Orice exemplu mi-ai aduce nu stă în picioare atâta timp cât tu vrei să te declari o creștină ortodoxă practicantă. Sper că am fost destul de clar.

Am o întrebare - în afară de partea asta a neplăcerilor de la mănpstire pe care văd că o scoți în evidență (făcând concuenșă chiar și televiziunilor) ... ceva frumos de acolo nu ne poți mărturisi? Sau ai doar cu asta ai rămas în urma perelinajului de la Prislop?

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
..personal,nu ma omor dupa suveniruri,insa mi se pare nefiresc sa fii 'admonestat" doar pt simplul fapt ca vrei o ..pietricica...femeia pe care am vazut-o lacrimind la Mormint a plecat tare mihnita,nu pentru ca nu-si insusise pietricelele care-i puteau aduce (sau nu) alinarea,ci pentru modul cum fusese tratata durerea ei(13 sept 2010),si asta unde? Intr-o Manastire!Unde? la Prslop!..si parintele ,sfintul nostru parinte Arsenie ,tace!Si..nu-i in firea lui...sa taca.Din cite stiu....
Si exemplele pot continua...de pe la ..Prislop ,sau de aiurea.E absurd ca dimineata sa cazi in genunchi si sa spui smerit(poate) :Tatal nostru,sau o alta rugaciune,ca mai apoi,pe parcursul intregii zile ,sa te porti ca un salbatic!..
Măi, cât se mai pot văita oamenii de cum sunt primiți pe la mănăstiri - de parcă ar trebui să li se pună covor roșu cînd intră în mănăstire...păi dacă asta e regula acolo, gata nu mai comentăm - tu când mergi în vizită la cineva faci ce vrei sau ce ți se permite să faci? Ce s-ar întâmpla dacă la mănăstiri sau în biserici s-ar permite lucrurile după placul oamenilor? Îți dai seama ce haos ar fi? Ia oprește-te un minut din judecățile astea lumești. Ia pune-te tu în locul maicuțelor... ai stat să te gândești că ele fac ascultare?...ai stat să te gândești că nu sunt niște sfinte (sau cine știe poate sunt și de asta nu le înțelegem la fel cum și părintele nu a fost înțeles de mulți, chiar și din rândul bisericii)? Chiar părintele spunea: "Iisus nu a avut nici un păcat și, cu toate acestea, ce puțini l-au ascultat!"...ai stat să te gândești oare prin ce trec ele acolo zilnic cu sute de oameni care deobicei își văd doar interesul propiu și nimic mai mult...ai stat să de gândești că poate asta a meritat doamna căreia nu i s-a îndeplinit dorința?...ai stat să te gâdești că poate a fost încercare pe care din păcate ea nu a trecut-o plecând de acolo mâhnită.

Vai cât de ușor ne vătămăm. Suntem atât de sensibili și atât de "drepți" încât nouă ni se cuvine totul. Aș putea să continui, dar mă opresc. Noi oamenii suntem orbiți de interesul nostru - și dacă ni se atrage atenția că nu avem voie să facem un lucru - strâmbăm imediat din nas. Vai nouă cică "credicioșilor". Păi asta înseamnă să fii creștin? Să te superi la cea mai mică adiere de vânt? Asta ne-a lăsat ca pildă Mântuitorul și sfinții părinți?

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
...si inca ceva,nu devenim sfinti daca achizitionam ceva de la pangarul unei Manastiri si/sau Biserici,asa cum nu devenim salbatici daca traversam padurea......
Îmsă putem deveni sălbatici din mândria care nu ne slăbește nici măcar când intrăm într-o mănăstire sau biserică. Mândrie și lipsă de smerenie...dar nouă ni se cuvine totul și ce cele mai multe ori ne vedem doar propiul interes și nimic mai mult.

Last edited by ovidiu b.; 17.04.2012 at 12:43:51.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 17.04.2012, 00:15:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoradoi Vezi mesajul
..personal,nu ma omor dupa suveniruri,insa mi se pare nefiresc sa fii 'admonestat" doar pt simplul fapt ca vrei o ..pietricica
Am rugămintea să cugetați la cuvintele Sfântului Nicodim Aghioritul:

"De ți se întâmplă a fi insultat pe neșteptate, când te ocărește cineva, te lovește, ori, în fine, îți face altă necinste, oprește-te o clipă, adună-ți toate gândurile în inimă, dă toată atenția și vigilența minții tale de a se feri de tulburare. Inima să nu ți se tulbure nicidecum de patima mândriei. Dar dacă n-ai putut-o opri la vreme și s-a tulburat, oricum nu lasă patima să iasă afară și să te facă a răspunde cu ocări și insulte. Apoi sârguiește a-ți înălța minte la Dumnezeu, gândindu-te la nemărginita lui dragoste ce are pentru tine, fiindcă ți-a trimis această ispită neașteptată, nu să te piardă, ci să te curețe mai bine și să te unească cu El mai repede." - "Războiul Nevăzut" - Sf Nicodim Aghioritul

Sau la ceea ce ne spune părintele Arsenie:

"Când cel ce vede nu mai judecă pe cel ce nu vede, ci-l iubește și cu iubirea lui îl scoate din orbire, face dovada celeilalte lumi, dovada lui Dumnezeu".

"Pentru cel care te ocărăște roagă-te ca pentru un binefăcător, întoarce-te cu bunătate spre el, și-Și va întoarce și Dumnezeu fața cea luminoasă spre tine. Biruiți răul cu binele, căci de partea binelui este Dumnezeu. De aceea: „Binecuvântați pe cei care vă blesteamă, faceți bine celor care vă urăsc pe voi, și rugați-vă pentru cei care vă supără și vă prigonesc pe voi”.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 17.04.2012, 06:26:16
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mormantul Sfintei Xenia este similar cu mormantul Parintelui Arsenie Boca. In Rusia, ai voie sa iei putin pamant de pe mormantul Sfintei si sa il duci acasa sau cuiva care are nevoie. De ce n-am putea sa facem la fel si la mormantul Parintelui Arsenie Boca? Cu siguranta pamantul nu s-ar termina, in comparatie cu pietricelele. Intr-un fel inteleg nevoia oamenilor de a lua o pietricica sau putin pamant de la mormantul Pr.Arsenie Boca. Este chiar foarte usor de inteles de unde vine acea nevoie, nevoie care nu are nimic in comun cu dorinta de a pangari mormantul.

Punem etichite si sa aratam cu degetul "vai ce se vaicareste",insa femeia care a plecat de la mormant plangand, n-ar trebui sa fie judecata ptr.ca nu stim noi exact de ce a plans, ce a deranjat-o si ce era in sufletul ei, nu o cunoastem, nu stim situatia; poate face parte din acei oameni care sunt mai sensibili sau poate a plans din alt motiv; daca a plans nu inseamna ca nu are credinta sau ca are credinta putina, poate are mai multa decat noi toti la un loc. (nu acuz maicuta care a certat-o sau mai stiu eu ce se poate intelege, vorbeam strict de femeia de la mormant si cum vad eu situatia ei.)

Nu stiu de maicutele de la Man.Prislop, caci n-am fost acolo, insa in general, unii oameni se pot sminti sau indeparta de la credinta din cauza unor preoti sau monahi. Asa cum sunt si preoti si monahi foarte buni, sunt si cei care smintesc oamenii. Nu este un lucru necunoscut ca unele manastiri si biserici s-au transformat in afaceri si ca unii oameni se fac preoti ptr.bani, unii fiind chiar atei-am cunoscut personaje. Nu trebuie sa ne miram sau sa negam mereu cand auzim de astfel de cazuri, caci asta e realitatea veacului al VIII-lea, unele cazuri sunt exagerate sau false, insa altele nu.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 17.04.2012, 13:06:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Mormantul Sfintei Xenia este similar cu mormantul Parintelui Arsenie Boca. In Rusia, ai voie sa iei putin pamant de pe mormantul Sfintei si sa il duci acasa sau cuiva care are nevoie. De ce n-am putea sa facem la fel si la mormantul Parintelui Arsenie Boca? Cu siguranta pamantul nu s-ar termina, in comparatie cu pietricelele. Intr-un fel inteleg nevoia oamenilor de a lua o pietricica sau putin pamant de la mormantul Pr.Arsenie Boca. Este chiar foarte usor de inteles de unde vine acea nevoie, nevoie care nu are nimic in comun cu dorinta de a pangari mormantul.
Scopul scuză mijloacele.

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Punem etichite si sa aratam cu degetul "vai ce se vaicareste",insa femeia care a plecat de la mormant plangand, n-ar trebui sa fie judecata ptr.ca nu stim noi exact de ce a plans, ce a deranjat-o si ce era in sufletul ei, nu o cunoastem, nu stim situatia; poate face parte din acei oameni care sunt mai sensibili sau poate a plans din alt motiv; daca a plans nu inseamna ca nu are credinta sau ca are credinta putina, poate are mai multa decat noi toti la un loc. (nu acuz maicuta care a certat-o sau mai stiu eu ce se poate intelege, vorbeam strict de femeia de la mormant si cum vad eu situatia ei.)
Se pare că nu ai înțeles nimic din mesajul meu. Tocmai măicuțele sunt judecate de unul și altul care are nevoie de o nouă regulă.

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Nu stiu de maicutele de la Man.Prislop, caci n-am fost acolo
Aici spui totul...orice comentariu ar fi de prisos.

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
insa in general, unii oameni se pot sminti sau indeparta de la credinta din cauza unor preoti sau monahi. Asa cum sunt si preoti si monahi foarte buni, sunt si cei care smintesc oamenii. Nu este un lucru necunoscut ca unele manastiri si biserici s-au transformat in afaceri si ca unii oameni se fac preoti ptr.bani, unii fiind chiar atei-am cunoscut personaje. Nu trebuie sa ne miram sau sa negam mereu cand auzim de astfel de cazuri, caci asta e realitatea veacului al VIII-lea, unele cazuri sunt exagerate sau false, insa altele nu.
Se smintesc cei smintiți! Și când se întorc de acolo rămân doar cu acele neplăceri făcând astfel jocul celui viclean.

Așa ca contrargument, actualul duhovnic al Mănăstirii Prislop părintele Nifon de acolo este un dar de lumină duhovnicească, la care de fiecare am întâlnit privirea lui atât de luminoasă, bucuria aceea care se citește pe fața lui, zâmbetul lui...un om primitor și tare bun.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 17.04.2012, 13:29:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

....editat

Last edited by ovidiu b.; 20.04.2012 at 20:26:49.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 17.04.2012, 13:35:33
mbarboi mbarboi is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.09.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

Bietul pr Arsenie Boca ... acuma a ajuns si Sfant .... saracu de el...

Daca pr Arsenie Papaciuc zice despre pr Arsenie Boca ca fara indoiala credea in reincarnare si ca cine-stie-ce "des**au" a facut cu **** Ve***** ....
poate ar trebui sa-i dati pace si sa-l lasati pe bietul om sa se odihneasca in pace sau sa va rugati ca Dumnezeu sa-l ierte!

Hristos a inviat !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
100 de ani de la nasterea parintelui Arsenie Boca laurschepsis Generalitati 14 29.09.2010 14:51:03
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
cuvinte alese ale Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Generalitati 4 03.05.2010 12:08:12
Profetia pictata a parintelui Arsenie Boca eodor nastasa Generalitati 1 06.04.2010 14:35:50