Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.03.2012, 21:53:54
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Ratacirile parintelui Arsenia boca,dezvaluite de mari duhovnici !!!

Persoanele interesate de subiect pot accesa linkul de mai jos !
Nu stiu ce comentarii vor fi,sau se vor aduna !

Eu unul,dand absolut din intamplare,peste aceasta inregistrare audio,recunoscand vocile,si ascultand convorbirea,mai ales in prima parte, ...am ramas putin socat !

Acuze grave i se aduc parintelui Arsenie Boca,in acest dialog intre mari parinti ai ortodoxiei noastre !!!

cine va dori sa asculte,sa se tina bine !!!


http://www.youtube.com/watch?v=UL7l9...eature=related
  #2  
Vechi 24.03.2012, 22:17:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Inainte de a intra pe forum asta ascultam și eu...interesant ca nu avem imagine ci doar voce...de ce nu a apărut această înregistrare în timpul vieții celui sau celor care sunt în înregistrare?

Cât despre sfințenia parintelui Arsenie Boca nici nu poate fi pusă în discuție...este un sfânt și va rămâne un sfânt al poporului nostru, ori câte clevetiri împotriva dânsului ar mai apărea. A fost fost un om a lui Dumnezau pe pâmânt și din acest motiv el nu a fost și nu este înțeles de mulți clerici și mireni...

ps: interesant ca această înregistrare a apărut chiar în perioada declanșării oficiale a canonizării părintelui...oare este întâmplător?
  #3  
Vechi 24.03.2012, 22:25:13
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Inainte de a intra pe forum asta ascultam și eu...interesant ca nu avem imagine ci doar voce...de ce nu a apărut această înregistrare în timpul vieții celui sau celor care sunt în înregistrare?

Cât despre sfințenia parintelui Arsenie Boca nici nu poate fi pusă în discuție...este un sfânt și va rămâne un sfânt al poporului nostru, ori câte clevetiri împotriva dânsului ar mai apărea. A fost fost un om a lui Dumnezau pe pâmânt și din acest motiv el nu a fost și nu este înțeles de mulți clerici și mireni...

ps: interesant ca această înregistrare a apărut chiar în perioada declanșării oficiale a canonizării părintelui...oare este întâmplător?
Autenticitatea inregistrarilor nu poate fi pusa la indoiala ! Si,in alta ordine de idei,acolo,totusi,nu vorbesc niste simpli clerici si mireni,ci niste oameni,niste monahi cu o anumita greutate,daca pot spune asa,in biserica Ortodoxa !!!
Cum mai poate fi monahul Arsenie boca, considerat "sfant" , daca gravele acuze,sau hai sa le zicem mai bine,insinuari, ar fi fost adevarate ???
  #4  
Vechi 24.03.2012, 22:30:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Oricine greseste.
Important este ca omul sa fie in dreapta credinta.
Eu nu am ascultat decat vreo 10 minute pt ca aduce a barfa si nu am rabdare sa ascult asa ceva.
Ma intereseaza daca este acuzat de invataturi gresite (in afara de afirmatia ca credea in metempsihoza - aberant, zic eu, nu pot crede asa ceva, e prea grosolan).
  #5  
Vechi 24.03.2012, 22:41:57
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Discutia se purta intre parintele Arsenie Papacioc si Ioanichie Balan , in Min. Sihastria.
Este pt. prima data cind aud o voce autorizata, demna de incredere totala , precum este parintele Arsenie Papacioc ca spune despre credinta in metempsihoza a parintelui Arsenie Boca. Alte clevetiri legate despre subiect am mai auzit dar nimic fondat si demn de incredere.
Daca se va adeveri in mod oficial aceasta cadere de la credinta vom mai vedea . Greseli au facut si sfintii.
Chiar parintele Arsenie Papacioc , intr-un interviu video si tot pe youtube, a fost intrebat daca atunci cind este programata cununia religioasa a unui cuplu mireasa este in perioada de necuratie, ce se face ? Iar el a raspuns : pai ce sa-i faci , a facut atita cheltuiala, a mobilizat atita lume , este ditamai evenimentul, de , o cununi si gata ! Desi cununia este sfinta taina ca si sfinta Liturghie !

Deci greseli facem toti . Conteaza sa raminem in Biserica , sa nu parasim noi biserica sau sa fim excomunicati .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
  #6  
Vechi 24.03.2012, 22:45:24
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am vazut si eu acel film postat pe youtube dar nu l-am vizionat decat foarte putin, mi s-a parut ca as comite o indecenta atat fata de parintele Arsenie Boca cat si fata de ceilati parinti ale caror voci se aud (daca or fi ale lor acolo unde vorbesc de parintele ..... azi orice-i posibil..).

Last edited by Adriana Cluj; 24.03.2012 at 22:49:34.
  #7  
Vechi 24.03.2012, 22:47:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Autenticitatea inregistrarilor nu poate fi pusa la indoiala !
Și cum îmi demonstrezi că sunt autentice?


Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Si,in alta ordine de idei,acolo,totusi,nu vorbesc niste simpli clerici si mireni,ci niste oameni,niste monahi cu o anumita greutate,daca pot spune asa,in biserica Ortodoxa !!!
Cum mai poate fi monahul Arsenie boca, considerat "sfant" , daca gravele acuze,sau hai sa le zicem mai bine,insinuari, ar fi fost adevarate ???
Nu sunt primele și probabil nici ultimele acuze...eu mai scris despre acest aspect...însă mulți nu pot să înțeleagă:

Un mare duhovnic (nu dau nume pentru a da curs altor dezbinări și dispute) la o cuvântare în fața unei mulțimi a spus "Eu nu contest sfințenia părintelui Arsenie Boca, însă nu trebuia să smitească pe unii oamenii, facandu-i să creadă că traiește cu maica Zamfira". Un ucenic de al părintelui a spus din mulțime "S-au smintit cei smintiți"! Atunci duhovnicul a răspuns: "Bine, bine nu mă îndoiesc de curația părintelui, dar nu trebuia să smintească lumea".

Apoi când ucenicul s-a întors la Părintele Arsenie acesta i-a spus fară ca ucenicul să-i spună cele întamplate: "Mă, m-ai apărat în fața lui .....?. Nu trebuia mă, că, ce să faci. Eu îl înțeleg și pe el, ei nu mă pot înțelege pe mine. Pentru că, fiecare dintre noi cât i-a dat har Dumezeu, atâta are. El săracu este un duhovnic mare așa, dar el săracu nu a ajuns și nu s-a prins nici de degetul cel mic, nu ajuns nici aici (adică la degetul mic) cât mi-a dat mie Dumnezeu. Da ei nu mă pot înțelege pe mine, nici episcopi, nici preoți, nici ierarhi. Pentru mine mai bine a fost să mă vorbescă de rău oamenii decât de bine."

Last edited by ovidiu b.; 24.03.2012 at 22:50:47.
  #8  
Vechi 24.03.2012, 23:01:28
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Apoi când ucenicul s-a întors la Părintele Arsenie acesta i-a spus fară ca ucenicul să-i spună cele întamplate: "Mă, m-ai apărat în fața lui .....?. Nu trebuia mă, că, ce să faci. Eu îl înțeleg și pe el, ei nu mă pot înțelege pe mine. Pentru că, fiecare dintre noi cât i-a dat har Dumezeu, atâta are. El săracu este un duhovnic mare așa, dar el săracu nu a ajuns și nu s-a prins nici de degetul cel mic, nu ajuns nici aici (adică la degetul mic) cât mi-a dat mie Dumnezeu. Da ei nu mă pot înțelege pe mine, nici episcopi, nici preoți, nici ierarhi. Pentru mine mai bine a fost să mă vorbescă de rău oamenii decât de bine."
imi amintesc ca am citit acestea...
  #9  
Vechi 24.03.2012, 23:49:15
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
imi amintesc ca am citit acestea...
Cine poate înțelege acestea ... poate înțelege și restul ... cine nu înțelege acum, o dată va ajunge să le înțeleagă ...
  #10  
Vechi 24.03.2012, 23:53:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Personalitatea Părintelui Arsenie este uriașă. Moștenirea Sfinției sale este pă măsură. Influența pozitivă, spirituală, duhovnicească a Părintelui Arsenie este unică. Să nu mă socotească cineva că exagerez, dar repet ceea ce am spus în urmă cu aproximativ 21 de ani, la înmormântarea Sfinției sale: "Nu cred că, de la Sfântul Apostol Andrei, cel întâi chemat, Apostolul românilor, care a adus cel dintâi Evanghelia lui Hristos pe pământ românesc, să mai fi fost cineva ca Părintele Arsenie, de o asemenea statură și anvergură spirituală. Îl văd un sfânt între sfinți, înaintea lui Iisus Hristos, Sfântul Sfinților, cum este numit în cartea proorocului Daniel. Îl văd pe Părintele Arsenie ca fiind astăzi mâna lui Hristos întinsă neamului românesc ca alt Petru care se scufundă în valuri." - Daniil, Episcop Locțiitor al Daciei Felix

Last edited by ovidiu b.; 24.03.2012 at 23:58:32. Motiv: Daniil, Episcop Locțiitor al Daciei Felix
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27