Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2007, 11:42:44
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Ridicarea casatoriei la inaltimea de taina. Editura Agaton.

Iată acum o descriere sumară a greselilor de convietuire si legat de ele, urmările lor inevitabile, care te asteaptă în fată si ti se asează în brate. Iar dacă asa stau lucrurile si practica pe teren asa confirmă, atunci măsura preventivă e cea mai bună, e singură ratiune posibilă si la îndemâna tuturor.
În convietuirea căsătoritilor nu-i bun nici abuzul, nici refuzul. Abuzul atinge pe sot, refuzul pe sotie, dar si pe sot. Cum aceasta? Asa-i făcut omul de Dumnezeu: bărbat și femeie într-un singur trup. Cu cunostintele contemporane de biologie, de endocrinologie si de neurologie putem întelege clar acest lucru.

Sistemul nostru nervos, ca să servească solicitările vietii în bune conditii, are nevoie de o bună si corectă functionare a glandelor noastre endocrine. Glandele acestea sunt însirate în număr de 7–8, pe toată verticala staturii noastre. Două glande sunt în cap, responsabile de comenzile si cu modul de functionare al tuturor celorlalte. Acestea din cap sunt sensibile, adică lucrează în consonantă cu conceptia ta de viată, în care te integrezi trup si suflet. Pentru o clarificare pe scurt a rosturilor acestor două glande din cap, ca să functioneze într-un fel sau altul, e destul să dau un exemplu a două conceptii de viată diametral opuse: într-un fel vor lucra aceste glande de comandă asupra tuturor celorlalte glande din subordine când te integrezi în turma lui Epicur [n. ed.: Epicur spunea că fericirea se dobândeste prin cultivarea plăcerii] si altfel vor conduce iconomia endocrină când te integrezi în turma lui Hristos.

Sărim peste aceste glande de pe verticala omenească si ne oprim putin la cele sexuale. Aici-i aici! Aici au fost lăsati oamenii fără nici o cunostintă exactă. Ba li s-au spus multe minciuni si fiecare a fost lăsat în voia lui, cu greselile si ereziile sale. S-o luăm fugitiv cu putină biochimie endocrină. Sexele (bărbat si femeie) se caută la maturizare unul pe celălalt, trecând peste orice bariere, ale oricui. Totusi e bună (foarte bună chiar) si putină minte si cât de cât cunostinta pozitivă a faptului acesta, a continuitătii vietii [prin naștere de prunci].

Constitutional, natura bărbatului are o glandă în plus fată de femeie: prostata. Această glandă spune foarte multe si importante lucruri în iconomia vietii si în interpretarea corectă a foarte multe necazuri ivite în familie (pentru clarificare, trebuie spus si numele produsilor de biosinteză ale glandelor: hormonii. Acestia sunt substante de biosinteză, produse de glande si vărsate în circuitul intern al sângelui, cu ajutorul căruia circulă prin tot organismul, ei având rol în activitatea si activarea sistemului nervos, deci a tuturor organelor, în scopul de a mentine organismul întreg si în bune conditii de viață internă si externă). Iată din tainele prostatei: aceasta sintetizează săruri ale acidului glutamic, substante absolut necesare sistemului nervos, atât al bărbatului cât si al femeii.

Dar nu le prepară decât bărbatul! Aici este explicatia, fundamental biologică, în temeiul căreia femeia este atârnătoare de bărbat. Fără substantele lui endocrine, ea se degenerează nervos, mintal, etc. Aici începe să se înțeleagă de ce au urmări nefaste și abuzul si refuzul.

Dacă aceste substante extrem de valoroase pentru iconomia vietii în bune conditii a sistemului nervos sunt risipite pe plăcerea de care nu te mai saturi – atunci încep să apară urmările. Abuzul păgubeste pe bărbat de necesarul de substanțe glutamice a sistemului nervos (15 miliarde de neuroni) si încep fenomenele de carentă nervoasă, care pot ajunge până la slăbirea totală a functiei mintale. S-au văzut atari cazuri de tâmpenie a mintii si a pierderii totale a memoriei, fără să fie si alte boli în organism. Respectivul era suprasolicitat, iar el s-a predat. Urmările sociale se înteleg.

Refuzul păgubeste pe femei. Unul din refuzurile obisnuite este acela „întemeiat” pe stăvilirea numărului de copii. Modalitatea aceasta este viciul „onaniei” cu femeie. Păgubesc amândoi – pagubă biologică ce se resimte în sănătatea amândurora.

Mintirea, trisarea, ferirea (sunt unul si acelasi viciu), duce în mod normal la o nervozitate si la o nemultumire fată de altul, pe care natura în nevinovătia ei caută să o remedieze. Si cum o remediază? Căutând fiecare din părinti alt partener, ca să nu falsifice convietuirea. În fond e o rezolvare gresită, vinovată fată de unitatea de dragoste a Tainei Cununiei. Deci, dacă o femeie greseste cu altcineva, de vină (de trisarea lor) e „ferirea” sotului, care o împinge la gestul căutării altuia care să fie corect cu natura. În majoritatea cazurilor de necredintă a femeii e de vină sotul, că nu si-a umplut casa de copii. Deci, cine fuge de copii, fuge de responsabilitate. Si unde fuge? În iresponsabilitate. Când însă îti iei răspunderea de a rodi copii, Stăpânul vietii iti va ajuta să ai si ce le da mâncare si-ti va asigura si cinstea căsătoriei.

Deci, nici abuzul nici refuzul, ci o dreaptă socoteală si o convietuire corectă si cinstită.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.08.2007, 04:52:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Deci, nici abuzul nici refuzul,
:) ar mai fi de punctat initiativa, ca fara ea nu se pune problema nici a celorlalte...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.09.2007, 06:10:56
drosida drosida is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Mesaje: 28
Implicit

adevarat,dar faza cu a umple casa cu copii ca Dumnezeu le va da...hai totusi sa fim realisti nu am vazut fam numeroasa cu de toate-n casa
:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.09.2007, 00:32:47
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Citat:
În prealabil postat de drosida
adevarat,dar faza cu a umple casa cu copii ca Dumnezeu le va da...hai totusi sa fim realisti nu am vazut fam numeroasa cu de toate-n casa
:)
Eu am vazut familie numeroasa cu tot ce le trebuie in casa, nu stiu ce inseamna "cu de toate". Si am vazut familii cu 1-2 copii traind in lipsuri. Avutia/ inavutirea tine sau depinde de cati copii facem? Eu cred ca tocmai acesti copii sunt averea omului, ei sunt adevarata realizare care ramane in urma cuiva dupa ce moare, restul...fum si cenusa! Stiu multe familii cu peste 4 copii care au si avere, banii se fac tot de oameni, si se fac tocmai pt a fi cheltuiti cu familia si semenii in viata asta, ca in cea viitoare...nu ne intreaba Domnul cati bani am facut sau daca am avut "de toate-n casa", ci cati copii ne-am invrednicit sa facem si cati dintre ei sunt buni crestini.
Eu asa consider.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.09.2007, 20:15:32
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Laurentiu, sunt mai multe pareri. Poate abuzul e nociv si prin problemele de constiinta pe care le creeaza, si prin timpul si energia fizica pe care le consuma, nu strict prin pierderea formarii de subst chimice!
Placerea, daca o cauti in mod special, devine patima. Nu te apropie de Dumnezeu, nu te face mai bun.Te stapaneste.
Cata activare a sistemului nervos poate sa produca o rugaciune spusa din inima!
Refuzul! Depinde cu ce inlocuiesti. Poate unii au chemare catre viata monahala. Frustrarea pagubeste, cred. Cand ai anumite asteptari. E de dorit potrivirea cu sotul/sotia si in acest aspect, cred.


Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.09.2007, 14:57:29
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Laurentiu, sunt mai multe pareri. Poate abuzul e nociv si prin problemele de constiinta pe care le creeaza, si prin timpul si energia fizica pe care le consuma, nu strict prin pierderea formarii de subst chimice!
Placerea, daca o cauti in mod special, devine patima. Nu te apropie de Dumnezeu, nu te face mai bun.Te stapaneste.
Cata activare a sistemului nervos poate sa produca o rugaciune spusa din inima!
Refuzul! Depinde cu ce inlocuiesti. Poate unii au chemare catre viata monahala. Frustrarea pagubeste, cred. Cand ai anumite asteptari. E de dorit potrivirea cu sotul/sotia si in acest aspect, cred.

ok poate unii au chemarea pentru viata monahala..dar aici era vorba de tinerii cununati su de familia crestin-ortodoxca in general
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.09.2007, 15:28:14
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Odata ce te-ai casatorit devii responsabil atunci traiesti precum cel casatorit ..daca vrei sa fii calugar traiesti precum calugarul..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.09.2007, 18:40:40
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Stii aici putem aduce in discutie si pe cei care se plang ca nu pot avea copii
Cea mai mare parte dintre ei nu au vrut sa aiba copii ..si pe este un timp sau trezit ca vor sa aiba si ei copii ...Si acest fapt la pus in dezbartere Parintele Boca in Cararea Imparatiei
DAr tocmai din cauza asta raman femeile sterile ca tunci cand au copii ii omoara si apoi cand vor sa aiba copii isi dau seamna ca nu ii mai pot avea..si asta se intampla la cea mai mare parte dintre ele..mai sunt si exceptii dar putine
Exemplu Sfanta Ana mama dupa trup a Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.09.2007, 18:44:02
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

care datorita rugaciunilor sale puternice nu a ramas stearpa si Dumnezeu pentru rabdarea ei i-a daruit-o pe cea Preafericita Fecioara Si Maica Dumnezeului Nostru.. Amin
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.07.2009, 11:59:56
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Discernamantul este esential in toate, iar cu atat mai mult in viata de familie !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ea ortodoxa - el nebotezat in nici un fel tinutza Nunta 13 26.09.2011 23:19:57
nu este bine si nici util... victortiti89 Generalitati 2 10.06.2011 14:49:36
Cine nici nu știe, nici nu poate... NECTARIE Generalitati 0 26.01.2011 13:39:16
Cand nu te regasesti in nici un topic... ClaudiuT Intamplari adevarate 35 10.03.2010 22:52:20
Nici casatorie,nici monahism florinna01 Generalitati 13 31.07.2009 14:56:42