Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.05.2013, 16:05:37
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit Iad sau rai?

Sa mergem pe urmatoarea logica:

1) E clar ca poate fi doar un cult crestin care detine adevarul (eu merg pe ortodoxie)
2) Inseamna ca celelalte culte/secte, cum vreti sa le ziceti, sustin minciuna (cu sau fara stiinta).
3) Si oricare ar fi cel ce detine adevarul, e minoritar.
4) Exista doua variante:

a) se mantuiesc doar cei din cultul respectiv.
b) se pot mantui si ceilalti.

Daca mergem pe varianta a), atunci majoritatea oamenilor ce s-au nascut sunt acum si se vor naste vor merge in iad, indiferent de ce viata vor avea, ei neputandu-se mantui. Cei mantuiti vor fi extremi de putini in raport cu numarul oamenilor de pe pamant din toate timpurile. Se poate asa ceva ?!?!

Daca mergem pe varianta b), atunci inseamna ca nu trebuie neaparat sa te inchini in "duh si adevar"/sa ai credinta adevarata ca sa ajungi in rai, deci n-ar trebui sa fii neaparat in cultul ce detine adevarul. Se poate asa ceva ?!?!

Voi ce parere aveti? Exista si alte variante? Astept parerile tuturor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.05.2013, 21:18:28
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Sa mergem pe urmatoarea logica:

1) E clar ca poate fi doar un cult crestin care detine adevarul (eu merg pe ortodoxie)
2) Inseamna ca celelalte culte/secte, cum vreti sa le ziceti, sustin minciuna (cu sau fara stiinta).
3) Si oricare ar fi cel ce detine adevarul, e minoritar.
4) Exista doua variante:

a) se mantuiesc doar cei din cultul respectiv.
b) se pot mantui si ceilalti.

Daca mergem pe varianta a), atunci majoritatea oamenilor ce s-au nascut sunt acum si se vor naste vor merge in iad, indiferent de ce viata vor avea, ei neputandu-se mantui. Cei mantuiti vor fi extremi de putini in raport cu numarul oamenilor de pe pamant din toate timpurile. Se poate asa ceva ?!?!

Daca mergem pe varianta b), atunci inseamna ca nu trebuie neaparat sa te inchini in "duh si adevar"/sa ai credinta adevarata ca sa ajungi in rai, deci n-ar trebui sa fii neaparat in cultul ce detine adevarul. Se poate asa ceva ?!?!

Voi ce parere aveti? Exista si alte variante? Astept parerile tuturor.
E bine sa intrebam ce marturiseste Biserica, nu ce parere au diverse persoane.
1. Apartenenta la dreapta credinta nu este suficienta pentru mantuire. Noi stim care este Calea, dar pentru a ajunge la destinatie trebuie sa o si urmam.
2. Judecata o face Dumnezeu si doar El stie si decide cine se va impartasi de El in vesnicie.
3. Biserica ne invata ca cei care au primit Evanghelia vor fi judecati dupa invataturile acesteia. Cei care au auzit cuvantul evangheliei, dar nu l-au si urmat sau cei care l-au respins, din diverse motive, vor fi de asemenea judecati dupa cuvantul ei. In cazul lor mantuirea, dupa logica umana, ar fi problematica. Dar dupa cum ziceam la punctul 2, judecata este la Dumnezeu.
4. Ne cramponam ca putini s-ar putea mantui daca ar fi ca doar cei care au dreapta credinta sa se poata mantui si ca marii majoritati mantuirea i-ar fi inaccesibila. Dar uitandu-ne la noi, la ortodocsi si la roadele pe care le dam, desi noi avem dreapta credinta ni se mai pare nedrept ca putini se vor mantui? Sf Ioan Gura de Aur spunea, la vremurile cand crestinismul dadea multi sfinti, ca unul dintr-o mie de preoti se va mantui. Dar oare care ar fi procentul de credinciosi? Dar astazi?

Oricum raspunsul ca aceste intrebari nu ne va mantui. Noi sa urmam Calea si sa ne ingrijim de mantuirea noastra si sa "tragem" cu noi cat mai multi din jurul nostru. Puterea exemplului si a rugaciunii ne sunt arme puternice.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.05.2013, 21:25:54
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Sa mergem pe urmatoarea logica:

1) E clar ca poate fi doar un cult crestin care detine adevarul (eu merg pe ortodoxie)
Nu e deloc "clar". Adevărul nu este ceva care poate fi "deținut".

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
2) Inseamna ca celelalte culte/secte, cum vreti sa le ziceti, sustin minciuna (cu sau fara stiinta).
Iarăși nu e clar, pentru că a susține minciuna "fără știință" este o contradicție în termeni.

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Daca mergem pe varianta a), atunci majoritatea oamenilor ce s-au nascut sunt acum si se vor naste vor merge in iad, indiferent de ce viata vor avea, ei neputandu-se mantui. Cei mantuiti vor fi extremi de putini in raport cu numarul oamenilor de pe pamant din toate timpurile. Se poate asa ceva ?!?!

Daca mergem pe varianta b), atunci inseamna ca nu trebuie neaparat sa te inchini in "duh si adevar"/sa ai credinta adevarata ca sa ajungi in rai, deci n-ar trebui sa fii neaparat in cultul ce detine adevarul. Se poate asa ceva ?!?!

Voi ce parere aveti? Exista si alte variante? Astept parerile tuturor.
Eu zic că există varianta în care lăsăm mântuirea pe seama lui Dumnezeu, iar noi ne preocupăm, așa cum ne învață El, de propriile vieți, încercând să ne căim de păcate și să cultivăm virtuțile, și ne ceilalți, ajutându-i și iubindu-i ca pe noi înșine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.05.2013, 21:41:14
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu e deloc "clar". Adevărul nu este ceva care poate fi "deținut".
Aici nu sunt de acord. Trebuie ca cineva sa detina adevarul revelat de Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Iarăși nu e clar, pentru că a susține minciuna "fără știință" este o contradicție în termeni.
Sunt sigur ca sunt destui crestini din diverse culte care "cred" ca ceea ce cred ei este adevarat, pe cand de fapt este minciuna. De aceea am zis ca ei "fara stiinta", fara sa isi dea seama, sustin neadevaruri. Sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic.


Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Eu zic că există varianta în care lăsăm mântuirea pe seama lui Dumnezeu, iar noi ne preocupăm, așa cum ne învață El, de propriile vieți, încercând să ne căim de păcate și să cultivăm virtuțile, și ne ceilalți, ajutându-i și iubindu-i ca pe noi înșine.
Multumesc de raspunsul tau! E binevenit.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.05.2013, 21:56:18
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Aici nu sunt de acord. Trebuie ca cineva sa detina adevarul revelat de Dumnezeu.
Și ce te face să crezi că acel "cineva" trebuie să fie neapărat un cult religios ?

Pe de altă parte, eu am obiectat împotriva noțiunii de "deținere" pe care ai folosit-o. Eu dețin un calculator (pe care scriu acum), o bicicletă etc...

În creștinism, Adevărul este Iisus Hristos. Pe El, care a creat, împreună cu Tatăl, Cerul și Pământul, nu prea pot să-l dețin.

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Sunt sigur ca sunt destui crestini din diverse culte care "cred" ca ceea ce cred ei este adevarat, pe cand de fapt este minciuna. De aceea am zis ca ei "fara stiinta", fara sa isi dea seama, sustin neadevaruri. Sper ca s-a inteles ce am vrut sa zic.

S-a înțeles, dar, de dragul rigurozității, trebuie accentuat că minciuna, care este un păcat, implică deplina știință despre faptul că informația este neadevărată. Dacă nea Vasile crede sincer că Sfântul Gheorghe a fost unul dintre Sfinții Apostoli și îi învață și pe copii lui așa, nu este nicidecum mincinos. Ba chiar s-ar putea să fie mai virtuos și să vadă Raiul mai repede decât domnul Vasile, doctorul în teologie.




Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Multumesc de raspunsul tau! E binevenit.
Cu mare plăcere.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.05.2013, 02:00:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Eu am raspuns pe topicul pe care ai intrebat: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=195

E corecta observatia ta de la punctul b), daca nu are importanta adevarul, Sfintele Taine, credinta, inseamna ca noi vorbim degaba de dreapta credinta si chiar de crestinism, nu cunostem criteriile dupa care ne mantuim si oricine are aceasta posibilitate, chiar daca e alta religie.
Cand ingerii cazuti au gresit toti s-au dus in Iad. La fel, cand Adam a cazut toti oamenii mergeau in Iad, indiferent daca erau credinciosi, daca faceau fapte bune, etc. Dar pentru oameni a mai fost o scapare, pentru ca se spune ca Adam a cazut la indemnul ingerului cazut, deci nu din rautatea lui a facut asta.
Iar portita de scapare pentru unii oameni este Biserica si Sfintele Taine. Mantuitorul a venit pentru toti oamenii, Sfintii Apostoli s-au dus in toata lumea de atunci ca sa ii aduca pe oameni in Biserica. Dar unii l-au respins si astfel si urmasii lor au ramas in afara mantuirii. Dar cunoastem ca prin rugaciunea unor sfinti doi pagani au fost mutati din Iad in Rai, e posbil sa mai fie astfel de cazuri exceptionale. In schimb si cei ce se nasc in tari care au alte religii pot afla adevarul, daca se invrednicesc sa primeasca lumina cunostintei, harul chemator. la fel ca in cazul Sutasului Corneliu.

Asadar, cum ne spun toti sfintii, nu exista mantuire in afara Bisericii, iar Biserica unica este Sfanta Biserica Ortodoxa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.05.2013, 07:08:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Sa mergem pe urmatoarea logica:

1) E clar ca poate fi doar un cult crestin care detine adevarul (eu merg pe ortodoxie)
2) Inseamna ca celelalte culte/secte, cum vreti sa le ziceti, sustin minciuna (cu sau fara stiinta).
3) Si oricare ar fi cel ce detine adevarul, e minoritar.
4) Exista doua variante:

a) se mantuiesc doar cei din cultul respectiv.
b) se pot mantui si ceilalti.

Daca mergem pe varianta a), atunci majoritatea oamenilor ce s-au nascut sunt acum si se vor naste vor merge in iad, indiferent de ce viata vor avea, ei neputandu-se mantui. Cei mantuiti vor fi extremi de putini in raport cu numarul oamenilor de pe pamant din toate timpurile. Se poate asa ceva ?!?!

Daca mergem pe varianta b), atunci inseamna ca nu trebuie neaparat sa te inchini in "duh si adevar"/sa ai credinta adevarata ca sa ajungi in rai, deci n-ar trebui sa fii neaparat in cultul ce detine adevarul. Se poate asa ceva ?!?!

Voi ce parere aveti? Exista si alte variante? Astept parerile tuturor.
Iadul și Raiul înseamnă o multitudine de stări de îndepărtare și de apropiere de Dumnezeu. Nu e negru versus alb.

Varianta a) este de-a dreptul sinistră și inacceptabilă pentru o minte rațională.

Dacă mergem pe varianta b), atunci să știi că ortodoxia ne invită la o înălțare mai presus de mîntuire. Pentru accesul la desăvîrșire sau la îndumnezeire, da, trebuie neapărat să fii ortodox.

Dar să mai știi că dacă te-ai născut pe tărîmul ortodoxiei și alegi o altă cale spre Cer, atunci șansele de a te mîntui scad dramatic. Cel ce a trăit o viață întreagă fără să aibă biserica ortodoxă aproape va fi judecat după alte criterii, dar tu nu ești în aceeași categorie cu el.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.05.2013, 09:08:36
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Și ce te face să crezi că acel "cineva" trebuie să fie neapărat un cult religios ?

Pe de altă parte, eu am obiectat împotriva noțiunii de "deținere" pe care ai folosit-o. Eu dețin un calculator (pe care scriu acum), o bicicletă etc...

În creștinism, Adevărul este Iisus Hristos. Pe El, care a creat, împreună cu Tatăl, Cerul și Pământul, nu prea pot să-l dețin.

Adevarul il detine doar Dumnezeu, dar el a fost revelat oamenilor. Asta nu poate sa conteste nimeni. Biserica intemeiata de Hristos detine adevarul pentru ca El i l-a incredintat.

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
S-a înțeles, dar, de dragul rigurozității, trebuie accentuat că minciuna, care este un păcat, implică deplina știință despre faptul că informația este neadevărată. Dacă nea Vasile crede sincer că Sfântul Gheorghe a fost unul dintre Sfinții Apostoli și îi învață și pe copii lui așa, nu este nicidecum mincinos. Ba chiar s-ar putea să fie mai virtuos și să vadă Raiul mai repede decât domnul Vasile, doctorul în teologie.
Da, nu fac mincinos cu intentie pe nimeni. Auzeam ca sunt 32.000 denominatiuni crestine astazi in lume. Asta inseamna ca, fie ca ne place sau nu, 31.999 dintre acestea sunt bazate pe neadevar, intrucat fiecare sustine altceva. Doar una singura (Biserica lui Hristos) are adevarul. Si cu siguranta in celelalte denominatiuni sunt destui credinciosi care nu isi dau seama ca nu sunt in adevar. Nu stiu cum vor fi judecati acestia pentru ca nu cred ca Dumnezeu poate accepta ca e bine oricum, numai sa crezi... Atunci nu mai avea rost sa-Si intemeieze Biserica.




Cu mare plăcere.[/quote]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.05.2013, 09:16:43
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am raspuns pe topicul pe care ai intrebat: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=195

E corecta observatia ta de la punctul b), daca nu are importanta adevarul, Sfintele Taine, credinta, inseamna ca noi vorbim degaba de dreapta credinta si chiar de crestinism, nu cunostem criteriile dupa care ne mantuim si oricine are aceasta posibilitate, chiar daca e alta religie.
Cand ingerii cazuti au gresit toti s-au dus in Iad. La fel, cand Adam a cazut toti oamenii mergeau in Iad, indiferent daca erau credinciosi, daca faceau fapte bune, etc. Dar pentru oameni a mai fost o scapare, pentru ca se spune ca Adam a cazut la indemnul ingerului cazut, deci nu din rautatea lui a facut asta.
Iar portita de scapare pentru unii oameni este Biserica si Sfintele Taine. Mantuitorul a venit pentru toti oamenii, Sfintii Apostoli s-au dus in toata lumea de atunci ca sa ii aduca pe oameni in Biserica. Dar unii l-au respins si astfel si urmasii lor au ramas in afara mantuirii. Dar cunoastem ca prin rugaciunea unor sfinti doi pagani au fost mutati din Iad in Rai, e posbil sa mai fie astfel de cazuri exceptionale. In schimb si cei ce se nasc in tari care au alte religii pot afla adevarul, daca se invrednicesc sa primeasca lumina cunostintei, harul chemator. la fel ca in cazul Sutasului Corneliu.

Asadar, cum ne spun toti sfintii, nu exista mantuire in afara Bisericii, iar Biserica unica este Sfanta Biserica Ortodoxa.
Exact asta e problema, gandeste-te cati oameni se nasc prin diverse tari in lumea asta (Africa, Asia, America de Sud) si traiesc intr-o saracie lucie (sa nu mai vorbim de paganii de dinainte de Hristos, care probabil nici n-au auzit nici de evrei, nici de El). Pai aia cum pot ajunge sa cunoasca Ortodoxia? Ca de abia au cu ce trai. Si cum poate sa ii acuze cineva ca n-au ajuns la adevar, si cum vor fi ei judecati? E ca si problema cu copii avortati. Ei n-au nici o vina pentru nimic. Eu care m-am nascut ortodox clar pot fi judecat, intrucat am cunoscut adevarul, dar pe ei?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.05.2013, 09:25:25
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Iadul și Raiul înseamnă o multitudine de stări de îndepărtare și de apropiere de Dumnezeu. Nu e negru versus alb.
Bine spus!

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Varianta a) este de-a dreptul sinistră și inacceptabilă pentru o minte rațională.
Exact la asta ma gandeam si eu.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă mergem pe varianta b), atunci să știi că ortodoxia ne invită la o înălțare mai presus de mîntuire. Pentru accesul la desăvîrșire sau la îndumnezeire, da, trebuie neapărat să fii ortodox.

Dar să mai știi că dacă te-ai născut pe tărîmul ortodoxiei și alegi o altă cale spre Cer, atunci șansele de a te mîntui scad dramatic. Cel ce a trăit o viață întreagă fără să aibă biserica ortodoxă aproape va fi judecat după alte criterii, dar tu nu ești în aceeași categorie cu el.
Cred ca ai drepate cu tot ce ai zis, mai ales ultima propozitie. Dar atunci cel ce nu a avut acces la ortodoxie e oare nedreptatit intrucat nu poate avea harul Sfantului Duh si sa se impartaseasca de Hristos? Daca da, atunci am zice ca e nedreptate la Dumnezezu. Daca nu, atunci ar insemna ca poti avea parte de Hristos si in afara ortodoxiei, ceea ce iar nu e bine.

Ma gandesc ca doar Dumnezeu stie asta, noi neavand acces la toate "datele".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare