Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.08.2014, 10:35:33
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Presedinte protestant ?!

Se apropie,nu peste multa vreme,alegerile pentru functia suprema in stat !
Daca in privinta partidului aflat la putere,lucrurile sunt clare,in privinta opozitiei,remarcam cum dupa multe ganduri,ezitari si cumpaniri strategice,muntele partidelor unite de dreapta au reusit sa nasca ...un soarece !

Candidatul opozitiei, numitul Klaus Werner Johannis, am putea spune la prima vedere ca este un personaj de o factura cu totul speciala. Si anume :
1). total opus vorbariei demagogistice dambovitene, sasul cel mutalau (cum i se mai zice ), tace si face !
Scump la vorba si zgarcit cu confesiunile,e drept ca nici nu prea-ti dai seama ce e in capul lui,insa te resemnezi rapid, imbarbatandu-te cu gandul ca o sa il apreciezi dupa fapte ! Bon !
2). e neamt ! adica e de alta etnie,decat cea majoritara,o etnie foarte apreciata de romani,pentru seriozitatea, munca, morala sociala si spiritul eficient si pragmatic de care a dat dovada de-a lungul secolelor (ca sa enumeram numai laturile pozitive !)
3). din punct de vedere religios e protestant ! O alta deosebire clara ,fata de majoritatea ortodoxa !

Deci, se pare,ca in aceasta campanie electorala,opozitia a mizat pe omul-altfel,atat in privinta colegilor sai politicieni,cat si in privinta marii majoritati romanesti si ortodoxe a tarii !

Se pune acum intrebarea fundamentala :

O sa se inghesuie romanii de confesiune ortodoxa sa voteze un neamt protestant ca pe cel mai reprezentativ si capabil cetatean al tarii sa-i conduca ???
  #2  
Vechi 16.08.2014, 11:40:36
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
O sa se inghesuie romanii de confesiune ortodoxa sa voteze un neamt protestant ca pe cel mai reprezentativ si capabil cetatean al tarii sa-i conduca ???
Pai nu prea conteaza ce voteaza romanii.Cand a contat vreodata ?
Conteaza ce hotarasc marile puteri.Atata tot.
In general, in societatile unde religia devine tema de campanie electorala, acelea sunt socitati imbecilizate.
(vezi republicile africane de lumea a 4-a).

Last edited by oaie_cugetatoare; 16.08.2014 at 11:46:07.
  #3  
Vechi 16.08.2014, 14:03:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Chiar vor românii un președinte ortodox?



Presa bucureșteană a publicat în urmă cu două săptămâni un sondaj de opinie interesant, în care românii erau întrebați cum și-ar dori să fie președintele lor. Între calitățile enumerate, cetățenii au precizat și că președintele lor ar trebui să fie ortodox. Nu se știe exact, sau mai precis eu nu știu exact, de ce a publicat presa centrală asemenea sondaj. Poate a fost luată prin surprindere de răspunsul dat de populație, poate a dorit să folosească această informație împotriva unui candidat anume. Poate a dorit să deschidă această discuție, pentru a tranșa o dată pentru totdeauna problema și a stabili dacă contează sau nu ce religie are un candidat la o funcție de reprezentare a națiunii române.
Indiferent de motivația apariției acestui sondaj, mai interesante sunt reacțiile la el. Odată ce poporul a făcut eroarea de a spune că își dorește un președinte ortodox, unii formatori de opinie s-au și grăbit să ajusteze această pretenție.


“Discriminarea”


Prima reacție a fost aceea că a-l întreba pe un candidat la președinție ce religie are înseamnă a-l discrimina, mai ales în situația în care religia sa nu este cea majoritară. Personal consider că afirmația este falsă, întrucât singurele forme de a-l discrimina pe un candidat la președinție pe criterii religioase ar fi 1. să-i interzici să participe în competiția electorală din pricina apartenenței la o religie anume; 2. să folosești apartenența sa la o altă religie pentru a-i îndemna deschis pe cetățeni să nu voteze cu el. Aceste lucruri nu se întâmplă. În plus, interzicerea discuției despre religia unui candidat la președinție ar putea să-i discrimineze și să-i prejudicieze pe alegători, care au dreptul să dorească să fie reprezentați de cineva care le împărtășește convingerile religioase. Există țări în care monarhul este obligat să aibă anumită confesiune religioasă (Marea Britanie, Danemarca, Suedia, chiar fostul Regat al României), fără ca cineva să considere acest lucru o discriminare. Nu cred că există motive să credem că cineva va fi discriminat pe criterii religioase în societatea românească.


“Religia este o chestiune privată”


Apropiată de ideea discrimării este afirmația că religia este o chestiune privată, care nu trebuie discutată în public. Chiar dacă ar fi așa, religia este o chestiune privată, însă nu poate fi, prin lege (art. 40, alin. 4 din Constituția României) o chestiune secretă. Și atunci, de ce nu poate fi discutată în public? De ce să nu știe votantul dacă cel ce îi va fi președinte este sau nu de aceeași religie cu el? Oare nu este o formă de fraudare a încrederii votantului ca acesta să afle la ani distanță că președintele său are o altă convingere religioasă decât a sa, poate una opusă, sau nu are nici o urmă de religiozitate?
Vor fi existând religii care sunt chestiuni private, însă Ortodoxia, religia majoritară de pe teritoriul României este o problemă comunitară. Credința ortodoxă în Dumnezeu creează și la nivel social Trupul lui Hristos care este Biserica. Biserica Ortodoxă nu este o abstracție, ci o prezență foarte concretă și foarte implicată în viața socială, pentru că ea suntem noi, ortodocșii care votăm din cinci în cinci ani președintele României. Știind acest lucru, Constituția din 1866 a României stipula, în art. 82, “Coborâtorii Măriei Sele vor fi crescuți in religiunea ortodoxă a resăritului”[1], precizare reluată textual în art. 77 al Constituției Regatului României din 1923[2].
În condițiile republicii democratice, putem cădea de acord ca religia ortodoxă să nu mai fie obligatorie pentru președintele statului, dar nu vedem de ce apartenența religioasă să nu mai fie discutată deloc, mai ales în condițiile în care poporul arată clar din acel sondaj că dorește un președinte de aceeași religie cu el. Or, nici măcar teoriile politice nu pot înfrânge voința populară, pentru că știm încă de la nenea Iancu că în democrație box populi, box Dei.


“Dumnezeu este Unu pentru toți”


S-a exprimat și ideea că Dumnezeu este unul pentru toți românii și că nu contează diferențele confesionale. Această viziune, curat ecumenistă, merită o abordare teologică, pentru că ea marșează pe o concepție falsă înrădăcinată și în mentalul multor creștini ortodocși din țara noastră. Este perfect adevărat că “Dumnezeu este Unu pentru toți oamenii”, însă nu este la fel de adevărat că “toate drumurile [religioase] duc la Dumnezeu”. Dimpotrivă, este perfect logic să credem că un singur drum religios duce la Dumnezeu, celelalte ducând cine știe unde. Distincția o fac clar cuvintele lui Iisus: “Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri” (Mt. 7,21). Din acest punct de vedere, nu e greu să îți dai seama că drumul care păstrează voia lui Dumnezeu neîntinată este Ortodoxia, chiar dacă mulți oameni, trăind după regulile lumii actuale, o consideră învechită sau perimată.


Concursul “cel mai ortodox candidat”


Campania electorală nu trebuie să degenereze într-un război religios, lucru pe care nu îl permite de altfel, în mod corect, nici Constituția, care spune că orice învrăjbire religioasă, în relațiile dintre culte, este interzisă (art. 29 [4] din Constituție). Dacă admitem însă că președintele se votează în funcție de personalitatea pe care o proiectează în spațiul public candidatul respectiv, iar aprecierea e strict subiectivă, la voia alegătorului, atunci pentru ca alegătorul să aleagă în cunoștință de cauză trebuie să știe ce religie are alesul său.


Dezavuez cu dispreț concursul, de proastă calitate, care s-a lansat imediat după publicarea acestui sondaj, între candidații prezidențiali, care se întrec să își manifeste “ortodoxia”. Apartenența religioasă nu trebuie să fie singurul criteriu de votare a președintelui și nu trebuie să devină o marfă de proastă calitate în bătălia electorală. Ca ortodox practicant și ca teolog pot să spun, fără să greșesc, că în această campanie nu există nici un candidat care să poată fi asimilat dorinței exprimate de popor în acel sondaj.
Până la urmă discuția se rezumă la întrebarea retorică: Chiar dorește poporul român un ortodox președinte al său? Și dacă da, este dispus să îl urmeze pe acesta?"
Autor: Mihai Silviu Chirila



http://mihaisilviuchirila.blogspot.r...e-ortodox.html
  #4  
Vechi 16.08.2014, 14:06:58
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Confesiunea

Eu o sa il votez. Adica ar fi singurul care face concurenta la Ponta. Nu imi place sa fac politica, eu votez ca asa mi se pare etic, de multe ori pun stampila pe cel mai necunoscut. Dar daca vine cineva si zice ca nu il voteaza din cauza confesiunii, acel om e un imbecil. Si mai rau, daca cineva voteaza un candidat pentru ca il vede in prim-plan la biserica ca un credincios adevarat...e un imbecil irecuperabil.

Oricum, si eu cred ca nu prea conteaza cu cine votezi, cred ca e numai o fatada tot tam-tam-ul asta. Cred ca din 91', sau cand s-au organizat primele alegeri, toate au fost fraudate.

Sper sa ne ajute Dumnezeu sa avem si noi putina prosperitate in tara asta sau poate cine stie, tot zbuciumul asta e pentru mantuirea noastra. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa luptam pentru schimbarea mult dorita.

Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
  #5  
Vechi 16.08.2014, 14:28:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu prosperitatea materială e importantă ci cea morală/spirituală. Să o avem întâi pe cea în Dumnezeu și va veni și cealaltă!
Și ca să răspund la întrebare: nu, dacă m-aș duce prin absurd la vot, nu l-aș vota. Printre altele ȘI pentru că nu-i ortodox.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #6  
Vechi 16.08.2014, 14:34:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fratilor, un presedinte ortodox cu vorba si cu fapta este exact ceea ce ne-ar trebui acum. Roamania se mai poate salva doar printr-o politica in care Dumnezeu este la loc de cinste. Politica Romaniei este sa faca voia lui Dumnezeu, ca doar de aceea e tara crestina si gradina Maicii Domnului. Daca ne dorim sa fim mereu ca altii in toate, vom ajunge sa ne indepartam de Dumnezeu. Cine ne va salva atunci? De-a lungul timpului, ne-au salvat domnitori crestini cu vorba si cu fapta precum Mihai Viteazul:

http://discerne.wordpress.com/2014/0...ihai-viteazul/

Eu cred ca avem mare nevoie de un presedinte ortodox si de o politica in acord cu voia lui Dumnezeu. Sfidarea legilor lui Dumnezeu atrage pedeapsa divina. Sa ne rugam sa ne daruiasca Dumnezeu ceea ce ne este de folos.

Sa lasam mandria la o parte, sa ne smerim si sa-L rugam pe Dumnezeu sa-i deschida calea unui astfel de om, oriunde s-ar afla. Iar daca noi, romanii, nu ne pocaim, vom primi ceea ce meritam: robie. Am increderea ca prin credinta dreapta vom reusi.
  #7  
Vechi 16.08.2014, 14:34:30
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Rasfoind pagini din istorie
  #8  
Vechi 16.08.2014, 15:05:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Părintele Elpidie - despre formele Celui de-al Treilea Război Mondial, Religia Unică și pregătirea duhovnicească

,,- “Dacă mă iubiți, dacă vreți să mă slăviți, credeți-mă că cea mai mare bucurie a mea este să-L iubiți pe Fiul meu. Oricine Îl va iubi pe Fiul meu va avea curaj să reziste, să lupte, să mărturisească și să vadă acest adevăr crunt al marelui război care se apropie, între Iisus Hristos și Lucifer”.
Iisus Hristos, ca Om și Dumnezeu, este marea problemă a conducătorilor luciferici ai acestei lumi. Iisus Hristos este Cel ce va îndura înca o dată o mare pătimire din partea diavolului. De ce diavolul Îl războiește pe Hristos? Deoarece dorește să-I ia locul… de aceea și vine cu acest nume în lume: Anti-Hristos, împotriva lui Hristos. Vrea să câștige locul lui Hristos iî inimile noastre. Dar ca să ne câștige inima trebuie să i-o dăm noi. Dacă nu i-o dăm noi, atunci acesta nu poate să intre, orișicât ar striga furios, orișicât s-ar zbate, nu poate intra în inima noastră dacă nu suntem noi de acord. Ca să fim de acord, trebuie să trăim după cum dorește Lucifer și după cum ne dictează noua ordine mondială. Prin această ordine mondială, Lucifer dorește să facă un Guvern mondial și o religie mondială, unind toate religiile într-una. Vrea să facă cea mai rea cu putință formă de religie. Va lua chipul unei biserici care chipurile Îl iubește pe Mesia și, în numele iubirii, va uni toate bisericile, și pe cele păgâne și pe cele pseudo-creștine și pe cei care nu cred în Dumnezeu.



Când veți vedea aceste lucruri să fie spuse din gura unor oameni chipurile duhovnicești, patriarhi, preoți să știți că venirea lui Lucifer este aproape și mai ales este aproape ultima confruntare dintre diavol și Hristos. Când veți vedea acestea, să știti că au început a doua oară prigoana, patimile Domnului nostru. Pentru ca să înceapă această prigoană diavolul a pregătit terenul înrobind conștiințele, națiunile, conducătorii statelor lumii, să înrobească însăși supraviețuirea oamenilor, care va fi în mâinile lui. Când un om nu are ce mânca, ar face orice ca să aibă puțină mâncare.


Ceea ce nu au înțeles conducătorii noștri este că acest război nu este în primul rând împotriva oamenilor și a statelor, este în principal împotriva lui Hristos. Veți vedea în curând că vor vrea să facă cât mai multe moschei și vor încerca să șteargă semnul crucii chiar și de pe steagul nostru. Tot ce va aminți de numele lui Hristos și de dragostea Lui va fi distrus și să știți că atunci va începe marea prigoană.


Veți vedea cum musulmanii, ateii, budiștii vor fi lăsați să facă ce vor dori. Ce fac musulmanii? Ce religie spune să omori oameni? Oare Dumnezeu cel milostiv vrea așa ceva? Vor fi lăsați să ne distrugă bisericile, să violeze femei creștine, vor distruge satele creștine. Veți vedea în curând că se vor întâmpla acestea. La început vor începe în altă parte și apoi vor ajunge și la noi. Și din păcate, conducătorii noștri pe care i-am votat vor spune că trebuie să se faca moschei ca să demonstrăm că suntem toleranți, chiar și-n Sfântul Munte se vor amesteca. Îi vor obliga pe aghioriți să lase să intre pe oricine. Veți vedea, vor cere să intre până și femei. Vor ajunge călugării să se gândească dacă să mai rămână sau nu în Muntele Athos.



Nu vă puteți imagina ce au pregătit acești conducători satanici: își vor bate joc de steagul nostru care va rămâne fără cruce, își vor bate joc de bisericile noastre, vor spune să nu mai bată clopotele ca să nu mai deranjeze lumea, să nu mai trezească lumea…"

http://www.ortodoxia.md/profetiile-t...-duhovniceasc-
  #9  
Vechi 16.08.2014, 15:20:27
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

În istoria României nu ducem lipsă de picanterii. Dacă e să ne referim doar la conducători, șirul ar consta din regi masoni, președinți atei și legionari discret (prea discret) mascați.
Poate spune poporul român că a avut vreun conducător ortodox cu adevărat? Sau măcar o conducere politică dispusă în mod real să asculte și cuvântul Bisericii? Sau măcar să arate respect/bunăcuviință față de Biserică?
Și care ar fi explicațiile?
Mai întâi, că Biserica are alte treburi rânduite de Conducătorul ei, altele decât deținerea puterii în stat sau reprezentarea în puterea politică. Iar oamenii ar trebui să știe și să țină cont de acest aspect.
În al doilea rând, faptul că unui așa popor ortodox i se cuvine un baci pe măsură. Când vom fi cu adevărat pătrunși de dorul după Dumnezeu, așa cum este el în Ortodoxie, și dispuși să avem o viață demnă de numele nostru de creștin, atunci poate că se vor ridica dintre noi și lideri politici ortodocși, pe care să-i voteze și de care să se bucure românii de pretutindeni.
Docamdată, notez faptul că ... progresăm. După mascaradele electorale din anii trecuți, am ajuns la nivelul cel mai înalt al trivialității: morfolirea sfintei credințe în noroiul pătimaș al intereselor politice.
Nu mai avem nimic sfânt, vai de copiii copiilor noștri...

P.S. Nu-mi pasă ce confesiune are președintele țării mele, îmi pasă în schimb ce fel de creștini suntem. Și, până la urma urmelor, ce fel de creștin sunt eu.
Dacă voi merge la vot voi face abstracție de orientarea religioasă a candidaților. Însă mai mult mă deranjează încropirea unei măști fariseice de ortodox, care exprimă oportunismul carieriștilor noștri de vocație și disprețul fără precedent față de popor și față de Biserică, decât declararea onestă, simplă, fără ostentație a confesiunii religioase, atunci când omul politic este solicitat expres să o precizeze.

România are nevoie de bărbați cinstiți, de oameni dintr-o bucată, că de curve și de trădători nu ducem lipsă.

Iar alegerea președintelui, sper să fiți de acord, nu e totuna cu numirea Patriarhului...
  #10  
Vechi 16.08.2014, 15:26:46
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Fratilor, un presedinte ortodox cu vorba si cu fapta este exact ceea ce ne-ar trebui acum.
O spui de parca ai trai singura pe continentului Europa. Hello daca nu
tii cont de marile puteri, tin ele cont de tine .

Citat:
Roamania se mai poate salva doar printr-o politica in care Dumnezeu este la loc de cinste. Politica Romaniei este sa faca voia lui Dumnezeu, ca doar de aceea e tara crestina si gradina Maicii Domnului
Mai poate Tara Fagarasului este gradina Maicii Domnului, insa nu toata
Romania.20 milioane de avorturi, vanzarea copiilor pt televizoare color
si casetofoane, nu sunt acte crestinesti, nu ?

Citat:
Eu cred ca avem mare nevoie de un presedinte ortodox si de o politica in acord cu voia lui Dumnezeu.
Mai degraba un domnitor, nu presedinte.

Citat:
robie. Am increderea ca prin credinta dreapta vom reusi.
Din 90 esti in robie, numai ca de abia acum ai vazut lantul.

Last edited by oaie_cugetatoare; 16.08.2014 at 15:33:05.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare