Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #821  
Vechi 13.11.2014, 21:45:37
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Într-o rugăciune îi cerem lui Dumnezeu să ne păzească „și de războiul cel dintre noi”. Cum să ne apere, însă, dacă noi îl provocăm? Cu adevărat, bine zice Yasmina, că de aceea sunt românii atât de dezbinați în străinătate; pentru că cel mai mare dușman al românului este fratele său.

Dacă au plecat, cu siguranță le este și greu, și cu siguranță dor, căci altfel n-ar ține să păstreze legătura cu noi, cu țara și cu limba lor, cu credința lor, inclusiv prin intermediul acestui forum. Poate că nu sunt de invidiat. Eu nu mi-aș dori să fiu în locul lor, să trăiesc departe de neamul meu și de țara în care mă simt acasă.

Și nu cred că trebuie judecați pentru alegerea pe care au făcut-o, indiferent de motivele pentru care au plecat. Cei mai mulți dintre ei sunt oameni care luptă și muncesc din greu, având acolo o concurență mai serioasă decât aici.

De folos ne-ar fi și nouă, iar pentru ei o mângâiere, să le arătăm că le suntem frați/surori, iar nu dușmani. De prea multe ori am văzut pe acest forum creștin un spirit de excludere a „celuilalt” pe diverse motive: că-i ateu, că-i eretic, iar acum că a plecat din țară.

Suntem mai săraci cu fiecare om pe care îl îndepărtăm. Raiul este cu atât mai fericit, bucuria din el este cu atât mai mare cu cât în el vor fi mai mulți oameni.
Sa nu ii judecam, dar nu uitati ca nici ei nu trebuie sa judece. Cazurile sunt diverse, multi pleaca pentru ca intr-adevar nu gasesc nimic de lucru si au copii de crescut, datorii etc etc. sunt cazuri si cazuri. Dar altii pleaca pentru mai multi bani, sau din prea multe fite.
De exemplu, am o cunostiinta care a refuzat ani la randul sa lucreze in tara, pentru ca i se parea injositor sa fie vanzatoare. Acum sterge batranii la fund in Anglia. Spuneti si d-voastra ce e mai urat un job de vanzatoare, dar macar in tara ta, e mult mai curat si decent, fata de jobul pe care il are acum.
  #822  
Vechi 13.11.2014, 21:47:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Vă rog și pe voi - pe tine și pe Mirela - nu alimentați cearta, că-i păcat.
Adevarat graiesti frate :)
O sa-mi vin in fire si asa aceste rautati gratuite pe un forum virtual sunt ca monstrii din vise...nu te ating in mod real dar iti trezesc emotiile!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #823  
Vechi 13.11.2014, 21:48:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Poate vrei s-o rogi pe Mirela, de esti as™a de împăciuitor, să-ncerce nis™te scuze. As™a, măcar pentru smerenie...

/un nesimtit fără rusine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #824  
Vechi 13.11.2014, 21:49:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Acum avem riposta dinspre asa zisa stanga. :)

Chiar nu ne putem calma toti ? Uite va promit eu ca indiferent pe cine vom vota duminica, cei mai multi dintre noi vom regreta gestul in maximum 2 ani, asa ca nu are rost sa investim prea multa pasiune.
Si cei care vom sta acasa vom regreta, uite ma, daca ma duceam poate iesea celalalt si facea cine stie ce... nu facea dar asta e alta problema.
  #825  
Vechi 13.11.2014, 21:51:50
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Sa nu ii judecam, dar nu uitati ca nici ei nu trebuie sa judece. Cazurile sunt diverse, multi pleaca pentru ca intr-adevar nu gasesc nimic de lucru si au copii de crescut, datorii etc etc. sunt cazuri si cazuri. Dar altii pleaca pentru mai multi bani, sau din prea multe fite.
De exemplu, am o cunostiinta care a refuzat ani la randul sa lucreze in tara, pentru ca i se parea injositor sa fie vanzatoare. Acum sterge batranii la fund in Anglia. Spuneti si d-voastra ce e mai urat un job de vanzatoare, dar macar in tara ta, e mult mai curat si decent, fata de jobul pe care il are acum.
Înjositor nu este nici să fii vânzător, nici să ștergi bătrânii la fund. Poate fi doar mai neplăcut. Iar dacă a făcut-o ca să câștige mai bine nu cred că trebuie să judecăm noi. Poate eu m-aș mulțumi cu mai puțin, în timp ce fratele meu vrea să câștige mai mult. Trebuie să nu mă poticnesc de alegerea lui și să continui să-l iubesc. Sărăcia nu este întotdeauna o virtute, după cum bogăția nu este neapărat un păcat. Depinde cum le trăim.
  #826  
Vechi 13.11.2014, 21:54:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
.
Si cei care vom sta acasa vom regreta, uite ma, daca ma duceam poate iesea celalalt si facea cine stie ce... nu facea dar asta e alta problema.
Îți promit că eu n-o să regret. N-o să am de ce.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #827  
Vechi 13.11.2014, 21:58:49
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Era o glumita Dragos.
  #828  
Vechi 13.11.2014, 21:59:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Poate vrei s-o rogi pe Mirela, de esti as™a de împăciuitor, să-ncerce nis™te scuze. As™a, măcar pentru smerenie...

/un nesimtit fără rusine.
M-aș bucura să o facă, dar nu cred că am calitatea să i-o cer.
  #829  
Vechi 13.11.2014, 22:00:18
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Înjositor nu este nici să fii vânzător, nici să ștergi bătrânii la fund. Poate fi doar mai neplăcut. Iar dacă a făcut-o ca să câștige mai bine nu cred că trebuie să judecăm noi. Poate eu m-aș mulțumi cu mai puțin, în timp ce fratele meu vrea să câștige mai mult. Trebuie să nu mă poticnesc de alegerea lui și să continui să-l iubesc. Sărăcia nu este întotdeauna o virtute, după cum bogăția nu este neapărat un păcat. Depinde cum le trăim.
E adevarat ce spuneti dar ea ii judeca pe vanzatoarele si muncitorii din fabrici, si spunea ca nu se vede vanzatoare, ca e ceva injositor, si trebuie sa circule cu tramvaiul si sa intalneasca muncitori si asa vorbea despre ei ca si cum ar fi fost viermi. Acum e mai bine sa munceste servind batrani in Anglia, nu e mai injositor sa stergi batranii altora, in loc sa te ocupi de ai tai?
Cu astfel de romani fitosi am eu o problema, ei dispretuiesc pe ceilalti, apoi merg in strainatate si poi devin si mai fitosi pentru ca ei sunt acolo si noi nu suntem buni pentru ei si mai au si tupeul sa dea lectii de acolo.
  #830  
Vechi 13.11.2014, 22:03:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Era o glumita Dragos.
Știu frate. Am continuat pe același ton..
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis