Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #831  
Vechi 13.11.2014, 23:04:26
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

N-ar trebui să ne tulbure orgoliile și disprețul altora, chiar dacă ne-ar fi adresat. Le aparține și îi nefericește. Iar dacă cineva are aceste scăderi, nu trebuie să le atribuim tuturor celor care au plecat.
  #832  
Vechi 13.11.2014, 23:06:12
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
M-aș bucura să o facă, dar nu cred că am calitatea să i-o cer.
Fratilor din diaspora, sa votati cum credeti voi ca este bine. Noi suntem obijnuiti cu greutatile.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
  #833  
Vechi 13.11.2014, 23:08:27
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Într-o rugăciune îi cerem lui Dumnezeu să ne păzească „și de războiul cel dintre noi”. Cum să ne apere, însă, dacă noi îl provocăm? Cu adevărat, bine zice Yasmina, că de aceea sunt românii atât de dezbinați în străinătate; pentru că cel mai mare dușman al românului este fratele său.

Dacă au plecat, cu siguranță le este și greu, și cu siguranță dor, căci altfel n-ar ține să păstreze legătura cu noi, cu țara și cu limba lor, cu credința lor, inclusiv prin intermediul acestui forum. Poate că nu sunt de invidiat. Eu nu mi-aș dori să fiu în locul lor, să trăiesc departe de neamul meu și de țara în care mă simt acasă.

Și nu cred că trebuie judecați pentru alegerea pe care au făcut-o, indiferent de motivele pentru care au plecat. Cei mai mulți dintre ei sunt oameni care luptă și muncesc din greu, având acolo o concurență mai serioasă decât aici.

De folos ne-ar fi și nouă, iar pentru ei o mângâiere, să le arătăm că le suntem frați/surori, iar nu dușmani. De prea multe ori am văzut pe acest forum creștin un spirit de excludere a „celuilalt” pe diverse motive: că-i ateu, că-i eretic, iar acum că a plecat din țară.

Suntem mai săraci cu fiecare om pe care îl îndepărtăm. Raiul este cu atât mai fericit, bucuria din el este cu atât mai mare cu cât în el vor fi mai mulți oameni.
Imi cer scuze pentru mesajele mele plicticoase. Dar daca o singura persoana il citeste fara sa caste de plictiseala eu voi fi multumita.

Cu adevarat, noi provocam razboiul. Nici mie nu-mi place, dar provocarile astea sunt greu de rabdat. Nu am un spirit razboinic si nu-mi doresc razboi.
In afara de cele 2-3 postari mai acide nu am jignit pe nimeni niciodata. Se poate verifica.

Pana acum eu nu am vazut pe forum spiritul acesta de excludere. Chiar am avut ceva remuscari ca sunt prima care atinge acest subiect sensibil. "M-am riscat" dar nu mi-e frica si nici rusine de ce am spus.
Daca Admin-ul considera ca trebuie sa fiu banata nu comentez.

Oricum e loc destul loc sub soarele raiului. Incapem cu totii. Raiul ne asteapta pe toti.
  #834  
Vechi 13.11.2014, 23:09:52
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Eu sunt de acord cu Catalin, l-as fi votat pe Antonescu si inteleg de ce acum nu-l sustine pe nici unul dintre cei doi. Din acelasi motiv nu vreau nici eu sa ma duc la vot.

Dar accept ca exista persoane care si-au pus sperantele intr-un candidat sau in celalalt, total dezinteresati dpdv material, oameni care sunt preocupati de soarta acestei tari.
Nu o sa blamez niciodata categorii intregi de oameni si nu imi place atunci cand vad ca altii o fac. Sunt si destui oameni interesati dpdv material, dar nu-i poti invinovati pe toti cei care au o alta opinie.
  #835  
Vechi 13.11.2014, 23:11:19
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Imi cer scuze pentru mesajele mele plicticoase. Dar daca o singura persoana il citeste fara sa caste de plictiseala eu voi fi multumita.

Cu adevarat, noi provocam razboiul. Nici mie nu-mi place, dar provocarile astea sunt greu de rabdat. Nu am un spirit razboinic si nu-mi doresc razboi.
In afara de cele 2-3 postari mai acide nu am jignit pe nimeni niciodata. Se poate verifica.

Pana acum eu nu am vazut pe forum spiritul acesta de excludere. Chiar am avut ceva remuscari ca sunt prima care atinge acest subiect sensibil. "M-am riscat" dar nu mi-e frica si nici rusine de ce am spus.
Daca Admin-ul considera ca trebuie sa fiu banata nu comentez.

Oricum e loc destul loc sub soarele raiului. Incapem cu totii. Raiul ne asteapta pe toti.
Adevarul doare intotdeauna. Mie imi plac mesajele d-voastra si nu ma plictisiti. E adevarat ca ati avut doar 2 postari acide, confirm.
  #836  
Vechi 13.11.2014, 23:12:21
negruta negruta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Cu asta eu una am încheiat postările pe topicul ăsta. Eu zic să luăm o pauză să lăsăm lucrurile să se aseze până duminică, să votăm cu mintea limpede si netulburată. Doamne ajută!
Ce usurare!
Acum, respirati caaalm.. si daca criza revine, luati o pastila :)
  #837  
Vechi 13.11.2014, 23:14:18
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
N-ar trebui să ne tulbure orgoliile și disprețul altora, chiar dacă ne-ar fi adresat. Le aparține și îi nefericește. Iar dacă cineva are aceste scăderi, nu trebuie să le atribuim tuturor celor care au plecat.
Asa este. Cateodata ne iesim din pepeni si ne tulburam pentru te miri ce si ies la iveala lucruri vechi pe care am crezut ca le-am uitat.
  #838  
Vechi 13.11.2014, 23:25:59
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Imi cer scuze pentru mesajele mele plicticoase. Dar daca o singura persoana il citeste fara sa caste de plictiseala eu voi fi multumita.
N-aș putea spune că m-am plictisit cu ultimele mesaje pe care le-ați scris, deși aș fi preferat.
Nu mă simt prea confortabil băgându-mă la mijloc, însă animozitățile mă mâhnesc și le găsesc fără temei. Să ne cercetăm, mai bine, fiecare pe noi înșine, să vedem ce anume ne face să-l suspectăm pe celălalt mai curând de rele decât de bune. Adesea omul ne confirmă tocmai imaginea pe care noi o proiectăm asupra lui: dacă-l vedem rău se va simți dator să ne confirme că așa este, iar dacă îl vom vedea bun, de asemenea.
  #839  
Vechi 13.11.2014, 23:35:52
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Adevarul doare intotdeauna. Mie imi plac mesajele d-voastra si nu ma plictisiti. E adevarat ca ati avut doar 2 postari acide, confirm.
Iti multumesc, Aubergine!
Ma bucura mult cuvintele tale bune!

Sti, cand esti singur si strain intr-un loc, (fie si un forum de discutii),un loc cu oameni ce se cunosc intre ei, o vorba buna, nu neaparat o lauda sau un elogiu, ci o vorba adresata tie face foarte mult.
Acest lucru il stiu foarte bine cei din diaspora. Ei au suferit la inceput din pricina indiferentei reci a "bastinasilor". Indiferenta celui de langa tine doare cumplit si te inraieste. Mi-e teama ca cei din diaspora sufera de acest sindrom si de aceea sunt rautaciosi cu cei care ajung la randul lor in postura de "strain"(fie chiar si pe un taram virtual cum e forumul de discutii)
Eu va zic tuturor noapte buna. Pana dupa Craciun si Anul Nou voi incerca sa ma abtin de la discutiile de pe forum. Sper sa pot tine postul asa cum trebuie si va urez tuturor sa aveti un post cu folos si ziditor!
Cer iertare tuturor celor pe care i-am suparat. In special Yasminei si Mirelei.t.
Le-as spune "personal", cum s-ar zice, dar mi-e teama sa nu-mi intelega gresit mesajul.
Aubergine, iti multumesc inca odata si fii binecuvantata!
Aveam nevoie de cuvintele tale...
  #840  
Vechi 13.11.2014, 23:41:14
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
N-aș putea spune că m-am plictisit cu ultimele mesaje pe care le-ați scris, deși aș fi preferat.
Nu mă simt prea confortabil băgându-mă la mijloc, însă animozitățile mă mâhnesc și le găsesc fără temei. Să ne cercetăm, mai bine, fiecare pe noi înșine, să vedem ce anume ne face să-l suspectăm pe celălalt mai curând de rele decât de bune. Adesea omul ne confirmă tocmai imaginea pe care noi o proiectăm asupra lui: dacă-l vedem rău se va simți dator să ne confirme că așa este, iar dacă îl vom vedea bun, de asemenea.
Ai dreptate, si tu sti asta. Tocmai de aceea, te rog sa-mi ierti "iesirile". Eu nu sunt o persoana rautaciosa, dimpotriva, sunt foarte prietenoasa si vesela. Am o multime de prieteni in lumea reala si parca tot nu-mi ajung caci uite va vroiam si pe voi. Dar, no, nu e usor sa te faci placut numai cu scrisul.
Nu-s foarte desteapta si nici inteleapta... O mai pecesc si eu.
Ne mai auzim dupa Craciun, daca suntem sanatosi.
Post cu folos!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare