Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2010, 02:10:17
Sekhmet
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Bisexualitatea poate fi considerat un pacat?

Bisexualitatea (a se indragosti si de femei si de barbati) este un pacat?
  #2  
Vechi 07.07.2010, 11:50:48
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sekhmet Vezi mesajul
Bisexualitatea (a se indragosti si de femei si de barbati) este un pacat?
Banuiesc ca vorbesti de dragoste in sens erotic (eros in greaca) care presupune evident activitate sexuala, si nu vorbesti de dragostea frateasca (agape in greaca).

Iata ce spune Dumnezeu (nu omul)?

"SĂ NU TE CULCI CU BĂRBAT, CA ȘI CU FEMEIE; ACEASTA ESTE SPURCĂCIUNE. CU NICI UN DOBITOC SĂ NU TE CULCI, CA SĂ-ȚI VERȘI SĂMÂNȚA ȘI SĂ TE SPURCI CU EL; NICI FEMEIA SĂ NU STEA LA DOBITOC, CA SĂ SE SPURCE CU EL; ACEASTA E URÂCIUNE.... CĂ TOT CEL CE VA FACE TICĂLOȘIILE ACESTEA, SUFLETUL CARE VA FACE ACESTEA SE VA STÂRPI DIN POPORUL SĂU. " LEVITIC 18,22-23,29

iata ce spune Sfanta Scriptura (si bineinteles Credinta Ortodoxa):
"Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții, Nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu." I Corinteni 6,9-10

" De aceea Dumnezeu i-a dat necurăției, după poftele inimilor lor, ca să-și pângărească trupurile lor între ei,
Ca unii care au schimbat adevărul lui Dumnezeu în minciună și s-au închinat și au slujit făpturii, în locul Făcătorului, Care este binecuvântat în veci, amin!
Pentru aceea, Dumnezeu i-a dat unor patimi de ocară, căci și femeile lor au schimbat fireasca rânduială cu cea împotriva firii;
Asemenea și bărbații lăsând rânduiala cea după fire a părții femeiești, s-au aprins în pofta lor unii pentru alții, bărbați cu bărbați, săvârșind rușinea și luând cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor. ...
Aceștia, deși au cunoscut dreapta orânduire a lui Dumnezeu, că cei ce fac unele ca acestea sunt vrednici de moarte, nu numai că fac ei acestea, ci le și încuviințează celor care le fac. " Romani 1,24-32


si iata ce inseamna sodomie (explicit relatii sexuale cu persoane de acelasi sex, sex in grup...):
" Dar mai înainte de a Se culca Ei, sodomenii, locuitorii cetății Sodoma, tot poporul din toate marginile; de la tânăr până la bătrân, au înconjurat casa,
Și au chemat afară pe Lot și au zis către el: "Unde sunt Oamenii, Care au intrat să mâie la tine? Scoate-I ca să-I cunoaștem!"
Și a ieșit Lot la ei dinaintea ușii și, închizând ușa după dânsul,
A zis către ei: "Nu, frații mei, să nu faceți nici un rău.
Am eu două fete, care n-au cunoscut încă bărbat; mai degrabă vi le scot pe acelea, să faceți cu ele ce veți vrea, numai Oamenilor acelora să nu le faceți nimic, de vreme ce au intrat Ei sub acoperișul casei mele!" " Facerea 19,4-8.

"A cunoaste" in sensul limbajului biblic: a avea legaturi trupesti ("După aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, și ea, zămislind, a născut... " Facerea 4,1). Pacatul impotriva naturii practicat de locuitorii Sodomei si relatat in acest episod a dat nastere termenilor de "sodomie" si "sodomit"; viciul este aspru condamnat de morala crestina.


vai de oamenii care aleg sa fie asemenea animalelor (si sa aiba un comportament sexual asemenea animalelor).
"Și omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor. " Psalmul 48,12,21
  #3  
Vechi 07.07.2010, 12:25:12
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sekhmet Vezi mesajul
Bisexualitatea (a se indragosti si de femei si de barbati) este un pacat?
Pacat , mare pacat....
  #4  
Vechi 07.07.2010, 16:06:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bisexualitatea este o forma de homosexualitate - condamnata dupa cum se stie de Biserica.
  #5  
Vechi 08.07.2010, 00:54:44
Sekhmet
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

exista vreo religie care acceapta bisexualitatea?
  #6  
Vechi 08.07.2010, 03:35:40
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sekhmet Vezi mesajul
exista vreo religie care acceapta bisexualitatea?
Foarte probabil ca în tabara celui viclean sa existe si "religii" care sa accepte, ba chiar sa incurajeze bisexualitatea si alte deviatii ...
Totusi, intrebarea este daca Dumnezeu, Care a creat omul dupa chipul si asemanarea Sa, ar fi de acord cu asa ceva, iar raspunsul este NU !
  #7  
Vechi 08.07.2010, 17:09:00
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sekhmet Vezi mesajul
exista vreo religie care acceapta bisexualitatea?
De ce cauti o religie care sa accepte ce nu este corect si placut inaintea lui Dumnezeu? De ce nu incerci sa intemeiezi o familie cu ajutorul lui Dumnezeu?

De ce omul trebuie sa fie si animal uneori? Niciodata nu am putut sa inteleg si nici nu voi intelege vreodata cred; ultima intrebare era generala, nu am facut nicio aluzie!
  #8  
Vechi 08.07.2010, 18:05:02
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
De ce cauti o religie care sa accepte ce nu este corect si placut inaintea lui Dumnezeu? De ce nu incerci sa intemeiezi o familie cu ajutorul lui Dumnezeu?

De ce omul trebuie sa fie si animal uneori? Niciodata nu am putut sa inteleg si nici nu voi intelege vreodata cred; ultima intrebare era generala, nu am facut nicio aluzie!
Sunt eu de mai inainte.
Nu pot schimba firea mea. Omosexualitatea/bisexualitatea nu este o boala si nu o pot sa o neg, daca voi sta numai cu barbati voi fi nefericita toata viata. Deci de ce sa ma schimb, cand pot alege o alta religie?

Cealalta intrebare: omul este un animal, nu stiai? Tu esti un animal, omosexualul este un animal, suntem toti foarte bine clasificati.

Last edited by Bast-et; 08.07.2010 at 18:07:15.
  #9  
Vechi 08.07.2010, 18:35:09
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sekhmet Vezi mesajul
Bisexualitatea (a se indragosti si de femei si de barbati) este un pacat?
TROLL


Nu vede nimeni ca toate mesajele acestui user sunt asa? Se arunca mingea si se asteapta sa intram in joc?
  #10  
Vechi 08.07.2010, 20:48:09
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Sunt eu de mai inainte.
Nu pot schimba firea mea. Omosexualitatea/bisexualitatea nu este o boala si nu o pot sa o neg, daca voi sta numai cu barbati voi fi nefericita toata viata. Deci de ce sa ma schimb, cand pot alege o alta religie?

Cealalta intrebare: omul este un animal, nu stiai? Tu esti un animal, omosexualul este un animal, suntem toti foarte bine clasificati.
Da, sigur , de ce sa te schimbi cand poti sa iti pierzi mantuirea? Ce mai conteaza?
Voi ganditi numai trupeste? Observ o generalizare in raspunsurile celor care se regasec in aceasta stare...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se poate ierta un astfel de pacat ? marianmarian Generalitati 22 05.10.2013 10:45:59
Poate fi considerat pentru ea un pacat sau o fapta buna? miti29 Botezul 4 17.12.2011 00:50:40
Poate un crestin ma poate ajuta? andrei1994 Umanitare 6 16.10.2011 17:02:01
Divortul- poate fi considerat pedeapsa a lui Dumnezeu?! leonard78 Generalitati 37 24.05.2011 22:19:44
Antena1 vede in 666 doar o superstitie,(considerat de unii ca fiind numarul satanei) tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 11 03.02.2009 09:57:00