Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 08.05.2009, 11:13:15
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

M-as fi bucurat daca as fi gasit pe aici vreun mesaj care sa sune: Haideti sa ne rugam pentru IPS TEODOSIE, sa-l lumineze Dumnezeu si sa se faca voia Sa...
  #132  
Vechi 08.05.2009, 11:22:33
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citeste Rugaciunile Diminetii (incepi acum sau incepi sa chiar intelegi ce citestesti) noi ne rugam pentru TOTI ierarhii , alatura-te noua si bucura-te!
  #133  
Vechi 08.05.2009, 11:58:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
M-as fi bucurat daca as fi gasit pe aici vreun mesaj care sa sune: Haideti sa ne rugam pentru IPS TEODOSIE, sa-l lumineze Dumnezeu si sa se faca voia Sa...
De cand a devenit episcop se tot roaga Biserica by default pentru el, tot timpul si toata ziua. Si ce, a schimbat asta cu ceva credinta si obiceiurile sale? Pot sa se roage toti Sfintii pentru un pacatos, ca acesta nu se va intoarce la calea dreapta decat numai si numai daca va vrea cu adevarat. Asteptam sa raspunda public pentru acuzatii si sa se pocaiasca tot public, daca va crede de cuviinta, pentru sminteala deja comisa.

Si sa aiba parte de judecata dreapta spre pilda altora care se simt cu musca pe caciula. Dupa aceea, sa ne vedem in Rai cu totii, ca nu condamnam noi pe nimeni aici, acum si niciodata. Amin.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #134  
Vechi 08.05.2009, 13:00:44
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Căutam un loc de muncă.Am mers la biserica unde mă spovedeam,la preotul care era pe vremea aceia inspector de religie rugându-l să mă ajute să predau religia ca suplinitor(pe atunci se putea să predai religia fără a avea studii de specialitate).Mi-a spus că trebuie să merg la episcop............Am replicat că nu pot să dau [COLOR=red]șpagă [/COLOR]căci nu am de unde.Eventual voi da după câteva luni când, având salariu voi putea să plătesc.
Am fost serios atenționată să nu mai rostesc cuvântul [COLOR=red]șpagă[/COLOR] în biserică.Oare de ce?
Dacă fac păcate cu postările mele vă rog să mă iertați și să mă ierte Dumnezeu dar eu scriu doar atunci când am ceva de scris și încerc să nu judec.Corupția este generalizată și a infestat totul.
Să ne rugăm bunului și milostivului Dumnezeu să nu mai dăm și să nu mai primim foloase necuvenite.
  #135  
Vechi 08.05.2009, 13:28:35
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
Pe mine ma deranjeaza ca, dupa toate astea, s-a ascuns la o manastire. De ce nu iese in fata? Sa dea o declaratie in care sa spuna: " da, am gresit, imi pare rau" sau " sunt nevinovat", nu? Sa limpezeasca lucrurile.
Si pe mine ma deranjeaza. Hristos a zis sa zicem "Da, da si nu, nu", iar nu sa ne ascundem dupa cires.

Se comporta ca un civil care isi ticluieste strategia de aparare/atac.

Dumnezeu sa-l ajute si sa-l lumineze. Si sa ne ajute si sa ne ierte si pe noi care ne smintim si scriem zeci de mesaje pentru un subiect care ar fi trebuit sa nu existe.

Iertati.
  #136  
Vechi 08.05.2009, 13:35:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Căutam un loc de muncă.Am mers la biserica unde mă spovedeam,la preotul care era pe vremea aceia inspector de religie rugându-l să mă ajute să predau religia ca suplinitor(pe atunci se putea să predai religia fără a avea studii de specialitate).Mi-a spus că trebuie să merg la episcop............Am replicat că nu pot să dau [COLOR=red]șpagă [/COLOR]căci nu am de unde.Eventual voi da după câteva luni când, având salariu voi putea să plătesc.
Am fost serios atenționată să nu mai rostesc cuvântul [COLOR=red]șpagă[/COLOR] în biserică.Oare de ce?
Dacă fac păcate cu postările mele vă rog să mă iertați și să mă ierte Dumnezeu dar eu scriu doar atunci când am ceva de scris și încerc să nu judec.Corupția este generalizată și a infestat totul.
Să ne rugăm bunului și milostivului Dumnezeu să nu mai dăm și să nu mai primim foloase necuvenite.
Pentru ca nu e frumos, mai ales sa vorbesti in felul asta.
Dar daca tie iti place sa crezi altceva..
  #137  
Vechi 08.05.2009, 13:37:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Si pe mine ma deranjeaza. Hristos a zis sa zicem "Da, da si nu, nu", iar nu sa ne ascundem dupa cires.

Se comporta ca un civil care isi ticluieste strategia de aparare/atac.

Dumnezeu sa-l ajute si sa-l lumineze. Si sa ne ajute si sa ne ierte si pe noi care ne smintim si scriem zeci de mesaje pentru un subiect care ar fi trebuit sa nu existe.

Iertati.
Pentru ca sunt destui care zic "cine se scuza se acuza".
Asa ca daca spui ca nu ai facut ce zic ei ca ai facut, nu e bine.
Doar daca recunosti neconditionat.

Asta vreti si voi pana la urma?

Ascultati si asta. Atentie, ASCULTATI, nu urmariti ce scrie pe ecran si sa-mi spuneti la ce concluzie ajungeti.

http://www.lacasuriortodoxe.com/article-31139849.html
  #138  
Vechi 08.05.2009, 13:39:35
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Stiu ca sunt pomeniti in rugaciunile de dimineata, dar eu spuneam altceva: sa spunem separat ,,Doamne ai mila si indurare ptr IPS Teodosie, care a gresit, om fiind si nu inger....sau cum simte omul..dar cred ca vreau prea mult...
  #139  
Vechi 08.05.2009, 13:41:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petry_19 Vezi mesajul
Este clar! Pacatul este foarte grav! Conform conoanelor BOR, IPS Teodosie ar trebui caterisit! Bineinteles ca exista si varianta iertarii, deoarece cu totii pacatuim, si poate mai mult decat IPS Teodosie, dar pentru iertare este nevoie de pocainta. Sf. Ap. Petru a plans cu amar pentru ca s-a lepadat de Hristos...

Ar fi regretabil daca Sf. Sinod va adopta iarasi o pozitie "de ochii presei" asemanatoare cu cea din binecunoscutul "caz Corneanu" cand mitropolitul Banatului a fost iertat pe motiv de "pocainta", in vreme ce declaratiile ulterioare ale "Inaltului Prelat" dovedeau contrariul...

Cu adevarat acestea sunt vremurile din urma, vremurile lepadarii de Hristos.

Greu...grea situatie...nu cu mult timp in urma IPS Teodosie primea ajutoare din partea unei organizatii masonice numite Rotary Club http://www.youtube.com/watch?v=8pwWaokmYqc ...acum apare aceasta problema de simonie...

Pr. Arsenie Boca spunea ca "numai putregaiul va cadea din Biserica Ortodoxa fie ei: arhierei, preoti de mir, calugari sau mireni, inapoi la Sfanta Traditie, la Dogmele si Canoanele Sfintilor Parinti ale celor sapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Fereasca Dumnezeu! "

Dumnezeu sa judece! Dar inainte, cred, va judeca Sf. Sinod.

DACA IPS TEODOSIE ISI VA CERE IERTARE IN MOD PUBLIC, IMI VOI CERE SI EU IERTARE PT CE AM SCRIS AICI DESPRE EL!!!

Insa, ma indoiesc ca o va face, asa ca IMI CER IERTARE inca de acum!!! Nadajduiesc ca ceea ce am scris sa fie spre slavirea Adevarului si a Dreptei Credinte!!!
Nu mai bateti campii si ii inveninati si pe altii, IPS Teodosie n-a primit nimic de la clubul Rotary.
Vezi ca spune clar alb pe negru cine a fost beneficiarul donatiilor de la Rotary Club, dar nici macar nu te-ai obosit sa asculti.

Ar fi bine sa incepi sa-ti ceri scuze, macar cu partea asta.
Daca esti in stare si ai un dram de verticalitate.
  #140  
Vechi 08.05.2009, 13:48:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Exact.

Un update despre preafericitul, aici.

Gura lumii adevar graieste.
Vorbesti ca cineva care apreciaza barfa.
Biserica si omul de buna credinta nu pleca urechea la ele.

[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2] "Nu lua aminte la toate vorbele pe care cineva le spune, ca nu cumva să auzi că sluga ta te grăiește de rău; [/SIZE] [SIZE=2][/SIZE] [SIZE=2]Căci inima ta singură știe de câte ori și tu ai defăimat pe alții."

Ecclesiastul cap. 7, 21-22


[/SIZE]
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A plecat la Dumnezeu Arhiepiscopul Buzaului si Vrancei maria-15 Generalitati 7 09.01.2013 14:38:47
Cum isi vinde cineva sufletul diavolului? elom Generalitati 40 18.07.2012 13:10:38
Daca vinde cineva unele carti sunsray Stiri, actualitati, anunturi 4 20.03.2012 22:34:34
IPS Teodosie padrevicentiu Generalitati 1 12.09.2009 21:08:35