Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.12.2008, 14:12:13
petrut-angel's Avatar
petrut-angel petrut-angel is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2008
Locație: Taroviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Exclamation Un mod ciudat de rugaciune la penticostali !!!

Acum cativa ani,la insistentele unui prieten penticostal am asistat la niste predici d-ale lor...ce a urmat dupa predica,m-a socat....si anume modul lor de rugaciune....
Atunci cand se roaga,fiecare isi spune rugaciunea proprie cu voce tare creindu-se un vacarm de nedescris....M-am speriat asa de tare ca am vrut sa ies afara dar nu puteam pentru ca ii deranjam si pe ceilalti.Eu unul nu as putea niciodata sa ma concentrez intr-o astfel de atmosfera si sa am o minte limpede in timp ce spun rugaciunea ! Stiu ca in NT se spune ca "D-zeu este un D-zeu al ordinii,si nu al dezordinii".
As dori sa stiu si parerea voastra cu privire la acest mod de rugaciune.
  #2  
Vechi 13.12.2008, 22:19:57
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrut-angel Vezi mesajul
Acum cativa ani,la insistentele unui prieten penticostal am asistat la niste predici d-ale lor...ce a urmat dupa predica,m-a socat....si anume modul lor de rugaciune....
Atunci cand se roaga,fiecare isi spune rugaciunea proprie cu voce tare creindu-se un vacarm de nedescris....M-am speriat asa de tare ca am vrut sa ies afara dar nu puteam pentru ca ii deranjam si pe ceilalti.Eu unul nu as putea niciodata sa ma concentrez intr-o astfel de atmosfera si sa am o minte limpede in timp ce spun rugaciunea ! Stiu ca in NT se spune ca "D-zeu este un D-zeu al ordinii,si nu al dezordinii".
As dori sa stiu si parerea voastra cu privire la acest mod de rugaciune.
Penticostalii sunt eretici, as indrazni sa spun chiar mai eretici decat catolici. Mergi la un duhovnic ortodox (dintr-o manastire sau mirean) si te va invata sa te rogi.

Roaga-te cu sinceritate lui Dumnezeu si iti va da un duhovnic bun. Nimeni nu este parasit si uitat inaintera lui Dumnezeu.

Bogdan.
  #3  
Vechi 17.12.2008, 08:45:32
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Da, asa e felul lor de a se ruga. Chestia e ca ei se pot concentra. Si eu am patit la fel, mai ales cand un barbat mai in spatele meu a zis un "aleluia" si un "amin" asa tare ca au mai tresarit si altii, nu numai eu.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
  #4  
Vechi 17.12.2008, 10:22:55
petrut-angel's Avatar
petrut-angel petrut-angel is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2008
Locație: Taroviste
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Da, asa e felul lor de a se ruga. Chestia e ca ei se pot concentra. Si eu am patit la fel, mai ales cand un barbat mai in spatele meu a zis un "aleluia" si un "amin" asa tare ca au mai tresarit si altii, nu numai eu.
Ai dreptate....
Eu totusi cred ca nu acesta a fost modul de rugaciune al primilor crestini....
  #5  
Vechi 17.12.2008, 11:05:06
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu ma leg de teologia penticostala, insa acest cult a aparut intr-o cultura diferita de a noastra. Si mereu cand doua culturi se intalnesc, obiceiurile unora sunt ciudate pentru ceilalti si invers. Banuiesc ca si pentru ei anumite ritualuri ortodoxe ar fi ciudate, mai ales ca la ortodocsi se pune atat de mult accent pe obiecte de cult si ritual.
  #6  
Vechi 30.03.2009, 21:25:18
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Oare?

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Penticostalii sunt eretici, as indrazni sa spun chiar mai eretici decat catolici. Mergi la un duhovnic ortodox (dintr-o manastire sau mirean) si te va invata sa te rogi.

Roaga-te cu sinceritate lui Dumnezeu si iti va da un duhovnic bun. Nimeni nu este parasit si uitat inaintera lui Dumnezeu.

Bogdan.
Sunt catolicii eretici?eu cred ca nu sunt si ca sunt la limita.
Grecii sustin acest lucru dar din ce am inteles eu, avem 17 puncte comune cu ei...
  #7  
Vechi 10.05.2009, 20:00:57
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Sunt catolicii eretici?eu cred ca nu sunt si ca sunt la limita.
Grecii sustin acest lucru dar din ce am inteles eu, avem 17 puncte comune cu ei...
Imi pare rau sa o spun, dar catolicii chiar sunte eretici, pentru ca si-au modificat credinta (chiar si Crezul - parintii de la Niceea si Constantinopol anatemizand pe toti cei ce vor face modificari in el).

Problema e ca ei cred in multe bazaconii, cum ar fi credinta ca Duhul Sfant purcede si de la Fiul (Filioque) - adaos pe care l-au introdus si in Crez, si care face ca conceptia lor despre Sfanta Treime sa fie subordinationista - admitand o ierarhie in interiorul Sfintei Tremi. Aceasta erezie este veche si a fost condamnata de mult.

Alte credinte dubioase si eretice: cultul "Sfintei inimi a lui Iisus", imaculata conceptie a Fecioarei Maria, purgatoriul, primatul papal, canonizarea si indulgentele (Papa poate "face sfinti" in mod literal, transmitandu-le fapte bune ale Sfintilor, fapte care ar fi prisosit - ce gandire incredibil de proasta!!!).

Sunt multe multe credinte eretice ale lor, care din pacate s-au adancit si inmultit dupa schisma, ceea ce arata ca ei sunt cei care sunt pe drumul gresit. Credinta noastra a ramas neschimbata si statornica.

Erezia nu iarta, daca o imbratisezi.
  #8  
Vechi 11.05.2009, 12:46:33
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adinutzz
Nu cred k rugaciunea la penticostali este ceva de speriat. Prin rugaciune poti obtine raspuns de la Dumnezeu. Noi cand ne rugam ne spunem tot greul ce ne apasa , ne cerem iertare de la Dumnezeu, cerem indurarea Lui peste noi, binecuvantarea Lui, vindecarea fratilor bolnavi, etc. Nu trebuie sa va speriati dak cineva se roaga asa de tare pentru k noi ne rugam din toata inima si cu credinta pentru ca stiim ca suntem ascultati. Dak ti se pare ca rugaciunea celor pocaiti este iesita din comun, atunci cand tu vei fi in incercare oare nu vei striga tot asa?????????????eu cred k DA!!!!
Un poet scrie: RUGACIUNEA E ASCULTATA CAND CU LACRIMI E UDATA
Lacrimile sunt reale atunci cand izvorăsc din inimă, nu atunci când sunt programate o dată-de doua ori pe saptamană, cand va adunati la "Adunare". Emotia care e autoprovocată nu mai e emoție, e fie teatru fie posesiune demonică, așa cum se intamplă in cazul spiritiștilor sau a șamanilor. Pe crestini biblia îi învață:
Matei 6. 7-8 "Când vă rugați, nu spuneți multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate. 8.Deci nu vă asemănați lor, că știe Tatăl vostru de cele ce aveți trebuință mai înainte ca să cereți voi de la El."
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #10  
Vechi 10.05.2009, 19:30:18
adinutzz adinutzz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2009
Mesaje: 3
Implicit un salut din partea la o sora

DOMNUL SA VA BINECUVINTEZE PE TOTI(cei care vb de rau de pocaiti).......
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50