Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.04.2011, 22:13:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Canonul Sf. Andrei Criteanul

Ne-a anuntat parintele ca va face maine aceasta slujba.
Din pacate nu pot merge si as vrea sa aflu macar de aici ce trebuie sa-mi imaginez.
Ce fel de slujba este aceasta si ce cuprinde? Cum decurge?
Strana are vreun rol in ea, sau numai preotul.
Este o vecernie? Sau se citeste numai acest canon? (L-am gasit pe internet doar pe el).
N-am auzit de asa ceva pana acum si merg de destui ani la biserica regulat si in tara).
Stiam de Sf.Andrei (apostolul), dar despre Sf. Andrei Criteanul si importanta lui in ortodoxie nu stiu.
Din nou trebuie sa regret ca nu avem de unde sa aflam si unde sa intebam (cateheza).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.04.2011, 22:23:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=pBHlOjU9dcg - sunt 6 parti.
Se slujeste in prima saptamana a Postului Mare (de luni pana joi) si maine. Canta si preotul si strana (si credinciosii, mai ales refrenul: "Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma!) Daca ai citit, ai vazut ca e o cantare de pocainta, pocainta de care avem atata nevoie, mai ales in Postul Mare.

Mie mi se pare sublima slujba aceasta, cere multa participare sufleteasca...

Uite un articol despre asta: http://www.ziuaveche.ro/cultura-reli...deo-28561.html

Mi se pare ca mai exista pe forum un topic despre asta, poate afli de acolo mai multe informatii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.04.2011, 22:45:13
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Da si noi mergem maine seara la biserica ,pentru a particpa la acesta slujba.E deosebit acest canon.Care puteti ,sa va duceti ca este foarte bun.Are o mare incarcatura spirituala.Doamne AJUTA.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.04.2011, 12:51:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ne-a anuntat parintele ca va face maine aceasta slujba.
Din pacate nu pot merge si as vrea sa aflu macar de aici ce trebuie sa-mi imaginez.
Ce fel de slujba este aceasta si ce cuprinde? Cum decurge?
Strana are vreun rol in ea, sau numai preotul.
Este o vecernie? Sau se citeste numai acest canon? (L-am gasit pe internet doar pe el).
N-am auzit de asa ceva pana acum si merg de destui ani la biserica regulat si in tara).
Stiam de Sf.Andrei (apostolul), dar despre Sf. Andrei Criteanul si importanta lui in ortodoxie nu stiu.
Din nou trebuie sa regret ca nu avem de unde sa aflam si unde sa intebam (cateheza).
Daca te-ai obosi sa dai o mica cautare pe google ai gasi suficiente informatii si n-ar mai trebui sa te plangi ca n-ai de unde afla.
Oricum, fara o participare personala, ratezi ce e mai important.

Last edited by AlinB; 06.04.2011 at 13:01:05.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.04.2011, 20:40:12
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ne-a anuntat parintele ca va face maine aceasta slujba.
Din pacate nu pot merge si as vrea sa aflu macar de aici ce trebuie sa-mi imaginez.
Ce fel de slujba este aceasta si ce cuprinde? Cum decurge?
Strana are vreun rol in ea, sau numai preotul.
Este o vecernie? Sau se citeste numai acest canon? (L-am gasit pe internet doar pe el).
N-am auzit de asa ceva pana acum si merg de destui ani la biserica regulat si in tara).
Stiam de Sf.Andrei (apostolul), dar despre Sf. Andrei Criteanul si importanta lui in ortodoxie nu stiu.
Din nou trebuie sa regret ca nu avem de unde sa aflam si unde sa intebam (cateheza).
Este o utrenie specială, foarte bogată teologic și liturgic. La origine este o slujbă de priveghere (denie), încă în Mutele Athos are acest caracter. Pe la noi s-a pierdut mult din semnificații din cauze pe care nu doresc să le amintesc aici (ca să rămân în duhul Canonului de la care m-am întors adineauri). Totuși trebuie să remarc că interesul credincioșilor pentru această denie este foarte scăzut, deși pe la parohii tipicul este masacrat fără milă datorită "enoriașilor care-și pierd răbdarea" (este un oficiu lung, de peste 3 ore). Tăind din slujbă, nu mai e Canonul cel Mare ci o suită de ziceri fără noimă. Culmea, de vină pentru această degradare a trăirii liturgice nu sunt nici masonii, nici catolicii&alte denominațiuni, nici comuniștii sau extratereștrii. De vină e o mare parte din populația pietistă semiortodoxă și păstorii ei grăbiți să-i facă orice pofte. Să ne ierte Domnul și Sfântul Andrei pentru nesocotința noastră!

Dar ca să ies din pasa pesimistă, vă rog pe toți să spuneți unde ați fost la Denia canonului, dacă s-a făcut slujba toată și dacă au fost credincioși la slujbă.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.04.2011, 21:13:07
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Este o utrenie specială, foarte bogată teologic și liturgic. La origine este o slujbă de priveghere (denie), încă în Mutele Athos are acest caracter. Pe la noi s-a pierdut mult din semnificații din cauze pe care nu doresc să le amintesc aici (ca să rămân în duhul Canonului de la care m-am întors adineauri). Totuși trebuie să remarc că interesul credincioșilor pentru această denie este foarte scăzut, deși pe la parohii tipicul este masacrat fără milă datorită "enoriașilor care-și pierd răbdarea" (este un oficiu lung, de peste 3 ore). Tăind din slujbă, nu mai e Canonul cel Mare ci o suită de ziceri fără noimă. Culmea, de vină pentru această degradare a trăirii liturgice nu sunt nici masonii, nici catolicii&alte denominațiuni, nici comuniștii sau extratereștrii. De vină e o mare parte din populația pietistă semiortodoxă și păstorii ei grăbiți să-i facă orice pofte. Să ne ierte Domnul și Sfântul Andrei pentru nesocotința noastră!

Dar ca să ies din pasa pesimistă, vă rog pe toți să spuneți unde ați fost la Denia canonului, dacă s-a făcut slujba toată și dacă au fost credincioși la slujbă.
Am fost aseara la Catedrala Mitropolitana din Craiova. Denia a durat aproximativ 3 ore si jumatate. Catedrala a fost aproape plina.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.04.2011, 22:35:42
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit de ce esti uracios?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca te-ai obosi sa dai o mica cautare pe google ai gasi suficiente informatii si n-ar mai trebui sa te plangi ca n-ai de unde afla.
Oricum, fara o participare personala, ratezi ce e mai important.
Vezi cum esti? Fata se simte singura, vrea sa vorbeasca cu cineva si in acelasi timp sa si invete... Daca toti cei care pun intrbari pe acest forum ar da o mica cautare pe Google forumul ar deveni pustiu, nu?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.04.2011, 19:54:40
PuiMicGeorgiana's Avatar
PuiMicGeorgiana PuiMicGeorgiana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.02.2008
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de solentina Vezi mesajul
Da si noi mergem maine seara la biserica ,pentru a particpa la acesta slujba.E deosebit acest canon.Care puteti ,sa va duceti ca este foarte bun.Are o mare incarcatura spirituala.Doamne AJUTA.
Asa este, este deosebit acest canon si eu am fost,este o mangaiere pt suflet.
__________________
Fericiti sunt cei nefericiti Pr Horia In curand cu ajorul Pr Horia voi avea o carte cu poeziile mele.:):)
Doua dintre blog-urile mele;
http://puiut.wordpress.com/ Poeziile mele,
http://georgiana-speranta.blogspot.com/ Cate odata sa putem invinge avem nevoie de ajutor
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canonul Sfantului Andrei Criteanul Marius22 Generalitati 15 20.03.2013 22:13:23
Mâine, Canonul Sf. Andrei Criteanul laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 2 20.03.2013 01:38:27
CANONUL SFANTULUI ANDREI CRITEANUL MarinaAlca Rugaciuni 7 02.03.2009 23:28:57
CANONUL SFANTULUI ANDREI CRITEANUL georgeval Generalitati 9 14.04.2008 09:36:17
Canonul Sfantului Andrei Criteanul alecsandru Resurse ortodoxe on-line 1 21.03.2007 15:58:48