Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.10.2011, 13:42:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Daca tot s-a deschis un topic despre cultul baptist, nu vreti sa discutam despre el, despre principiile sale fundamentale (dogmatica), mai ales ca nu exista un topic similar? (sau nu l-am descoperit eu). Eu sunt printre cei care nu stiu foarte multe despre cultul baptist, insa mi-ar place sa cunosc, pentru cultura generala si intelegerea mentalitatii lor, doar sunt semenii nostri.

Tot ce stiu despre baptisti se poate rezuma la o fraza, daca gresesc ma corectati: recunosc invatatura crezului niceano-calcedonian, sunt inconoclasiti (resping cultul icoanelor si al moastelor), nu recunosc preotia sacramentala (de hirotonie), cred doar in preotia imparateasca (universala) a tuturor crestinilor, n-au Sfinte Taine (botez,mirungere, euharistie, maslu) ci “randuieli” cu valoare simbolica: Botezul- practicat la adulti si Cina Domnului, cu caracter comemorativ. De asemenea, tin Ziua Domnului Duminica.

In rest, nu mai stiu nimic :) Nu-mi dau seama care e pozitia lor exacta fata de predestinarea calvina, fata de mantuire, viata de dupa moarte si multe altele.

Last edited by ioanna; 26.10.2011 at 13:45:50.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.10.2011, 13:52:01
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

BAptistii cred din cauza iunselarii ca copiii si cei bolnavi ce nu au discernamant nu se pot boteza deci mantui Ioan 3:3. sa treci la ei insemna sa-i pui pe copii in grava primejdie si la fel pe cei bolnavi.

Pana in 1700+ toti CRESTINII din toata lumea s-au botezat, 1700 de ani de la IIsus. In 1700+ intr-o tara unii s-au botezat tarziu ca sa nu plateasca taxele ce erau datorate de cei botezati si asa a aparut aceasta idee cu botezul tarziu. Fara nici o legatura cu religia ci cu taxele. Si apoi unele versuri au fost scoase din context si asa am ajuns la baptisti. Trecerea de la ortodoxie la baptisti insemna departarea de Dumnezeu si poate fi considerata pacat si pentru ca baptistii au renuntat la spovedire ce sterge pacatele ce te facik? Ortoidocsii au o sansa sa ajunga in iad pentru trecerea la baptisti. Nevand sfanta Liturghie pentru viata vesnica, baptistii ce nu au luat sfanta Impartasanie probabil nu au viata vesnica fiind ca mortii ce-si ingroapa mortii. Sa ramanem ortodcsi sa se poata boteza si copii, sa se poata mantui si cei bolnavi si sa ,luam in continuare viata vesnica prin sfanta Impartasanie Ioan 6:53-54.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.10.2011, 15:15:09
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Baptistii, cred din cauza inselarii ,ca copiii si cei bolnavi ce nu au discernamant nu se pot boteza ,deci mantui Ioan 3:3. sa treci la ei insemna sa-i pui pe copii in grava primejdie si la fel pe cei bolnavi.
Nu cunoastem sigur soarta copiilor nebotezati , stim doar ca mila Lui Dumnezeu este mare :
Lăuda-Te-voi între popoare, Doamne, cânta-voi ție între neamuri,
Că mai mare decât cerurile este mila Ta și până la nori adevărul Tău. (Psalm 107:3,4)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.10.2011, 15:44:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sebislider Vezi mesajul
Cred ca am explicat mai inainte cu cateva post-uri de ce. Lucrurile merg in aceasta ordine deoarece au fost cazuri cand unii copii au fost botezati la gramada impreuna cu parintii lor fara acordul lor, al copiilor. Si cand zic copii ma refer la 12-13 ani cand incepi sa gandesti un pic mai mult decat jucarii si desene animate. Si de asemenea s-au intamplat cazuri cand oamenii au avut motive ascunse pentru a face aceste lucruri. Vroiau sa se boteze pt ca sa devina membri intr-o biserica sau alta unde cautau anumite avantaje sau ca sa se poata apropia de nu stiu ce fata de care-i placea lui. In concluzie: Lucrurile merg asa pt a afla motivatia cu care se face botezul. Ce sta in spatele acestei decizii de a te boteza? Nu te gandi ca este un fel de interogatoriu - dimpotriva lucrurile merg destul de frumos. Nimeni nu face acest pas decat dupa o perioada dupa ce a mers la o biserica sau alta si s-a imprietenit cu oamenii de acolo, inclusiv cu cei mai mari de pe acolo; a inteles cum stau lucrurile sau cum credem noi, iar acest lucru s-a vazut cat de cat in viata lui. Nu o sa fim pusi niciodata sau aproape niciodata in situatia in care o sa vina o persoana de pe strada pe care nu o cunoastem si nu ne cunoaste si sa ceara sa fie botezata iar noi sa fim pusi in situatia de a spune ca nu se poate. Sper ca am fost destul de explicit. Toata stima.
Din păcate pentru mine nu sunteți destul explicit. O dată afirmați citez "persoana trebuie sa treaca inainte de botez prin niste intalniri cu unul din liderii bisericii iar apoi printr-o intalnire cu cei din comitet" iar apoi primesc un răspuns citez "Nu te gandi ca este un fel de interogatoriu - dimpotriva lucrurile merg destul de frumos". Nimic concret, dar observ că totul este frumos.

Repet întrebările cu rugămintea de veni cu răspunsuri concrete și la subiect (dacă nu puteți susține un răspuns nu este problemă - accept și lipsa unui răspuns concret).

1.De ce trebuie să treacă acea persoană prin mai multe întâlniri cu liderii bisericii? Unde avem vreo dovadă în istoria creștinismului de aceste relatări?
2.Pe ce se bazează această idee că înainte de botez o persoană trebuie treacă prin analiza unui comitet? (cu ce argumente susțineți această idee - argumente biblice sau din istoria creștinismului)

Last edited by ovidiu b.; 26.10.2011 at 15:54:56.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.10.2011, 16:57:03
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Din ce a spus domnul Sebislider se deduce ca etapa premergatoare botezului, acea “testare” facuta de liderii bisericii, e o randuiala stabilita in sanul comunitatilor religioase baptiste, tine de traditia lor. Bisericile in cadrul carora se face botezul copiilor de mici, considera ca parintii si nasii au obligatia morala fata de copil de a-l initia in Crestinism, prima etapa fiind botezul, la fel cum era taierea imprejur in Vechiul Testament, un legamant intre om si Dumnezeu. Botezul e un ritual de initiere, „deschiderea cugetului bun către Dumnezeu, prin invierea lui Iisus Hristos”. Un copil , ce are cugetul curat (bun) , va simti imensa forta a iubirii divine , care patrunde in spatiul constiintei sale. Botezul se face la o varsta frageda, tocmai pentru ca se are in vedere responsabilitate parintilor fata de copilul lor, caci nu poate sa exista o iubire mare fara o responsabilitate corespunzatoare.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.10.2011, 16:57:30
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu stiu din ce zona sunteti, insa chiar am sa-i intreb pe adventistii din orasul meu, ca tot incepe “festivalul de tineret” saptamana viitoare, care e pozitia lor fata de “prozelitismul online”, daca vi se impune in mod expres sau e optiunea fiecaruia si de ce tendinta de a denigra cultul crestin-ortodox, in schimb ce relatiile sunt cordiale cu ceilalti. Imi veti servi ca exemplu.
Intrarea mea pe acest forum este o inițiativă personală, nu se impune niciun fel de "prozelitism online" de sus. Imaginați-vă ce s-ar întâmpla dacă s-ar da o astfel de "directivă", să posteze zilnic în loc de 2-3 adventiști 2.000-3.000 de tineri adventiști (că tot ați amintit de Festivalul de Tineret. Nu sunt din București)...
Iar dacă doriți exemple de "prozelitism online" și încă prozelitism violent, vă pot da 2-3 linkuri ortodoxe (chiar recente) în care nu sunt implicați mireni ca mine, ci preoți și călugări, deci Biserica prin reprezentanții ei.

Nu înțeleg de ce postarea unor adevăruri e receptată ca "denigrarea cultului creștin-ortodox", în schimb etichetarea în toate felurile a neoprotestanților e ptivită ca un lucru normal.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.10.2011, 17:23:31
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu înțeleg de ce postarea unor adevăruri e receptată ca "denigrarea cultului creștin-ortodox", în schimb etichetarea în toate felurile a neoprotestanților e ptivită ca un lucru normal.
Tocmai acest lucru ii voi intreba (festivalul e la Cluj), daca etichetarile de genul “hulitori de Duh Sfant” si multe altele, pe care le-ati adus ortodocsilor, fac parte din dogmatica adventista. Ne-ati catalogat in fel si chip, in sute de postari , pline de persiflari la adresa Ortodoxiei, ironizari ale practicilor confesionale. Daca un ortodox aminteste de eresurile doctrinei advente, sariti 15m in sus, pentru ca a folosit cuvantul “eres”, dar acesta este un ADEVAR, e marturisirea noastra de credinta, nu putem crede in ceea ce interpretati dmv., sunt conceptii false dpdv ortodox. Insa noi trebuie sa acceptam tacit toate ironiile dmv, nu? Dmv. nu puteti sa va prezentati crezul, fara sa aruncati cu "sageti otravite" in noi, de genul celei amintite la inceputul postarii. La aspectul acesta m-am referit cand am spus "denigrarea credintei crestin-ortodoxe". Nu intamplator ati fost banat de o multime de ori, dar se pare ca n-ati invatat nimic, ati revenit de fiecare data, pastrand aceeasi atitudine provocatoare.

Last edited by ioanna; 26.10.2011 at 17:32:02.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 26.10.2011, 17:52:12
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Tocmai acest lucru ii voi intreba (festivalul e la Cluj), daca etichetarile de genul “hulitori de Duh Sfant” si multe altele, pe care le-ati adus ortodocsilor, fac parte din dogmatica adventista.
Puteți s-o faceți, dar să dați și linkurile respective pentru ca mărturia dumneavoastră să nu fie catalogată drept mincinoasă.
Și pentru că s-a lămurit acest aspect spre liniștea dumneavoastră, puteți reveni la topic.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.10.2011, 18:07:41
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Stati linistit, ati oferit atata material, incat o sa mi se termine cartusul la imprimanta. Daca n-ati fi adus din nou pe tapet acest subiect, nu se devia de la topic. Inchei off topicul aici.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.10.2011, 18:17:09
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Stati linistit, ati oferit atata material, incat o sa mi se termine cartusul la imprimanta. Daca n-ati fi adus din nou pe tapet acest subiect, nu se devia de la topic. Inchei off topicul aici.
Vă fac cadou un refill de cartuș.
Și acum revenind la problema baptismală: considerați că baptiștii (împreună cu ceilalți neoprotestanți) greșesc administrând botezul după comandamentul hristic "cine va crede[1] și se va boteza[2]"?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
eu ortodoxa,el baptist anamnaz Alte Religii 62 25.04.2016 22:56:31
Cultul penticostal rafael12345 Intrebari utilizatori 46 23.01.2014 10:07:13
Toaca in cultul crestin costel Generalitati 8 05.07.2012 17:01:05
Cum intelegeti cultul ortodox ? STEPHAN Spiritualitatea ortodoxa 10 11.06.2012 17:13:39
Muzica in cultul Bisericii Alexandru Muzica Bisericeasca 14 28.02.2007 18:13:44