Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.09.2023, 17:21:31
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Din ce ne-ai spus pana acum despre acest subiect eu nu am inteles ca amatorii de Noua Gandire ar fi promotorii unui nou tip de "creatie instantanee materiala", ci adeptii unei piste ezoterice care vaneaza ce am spus mai inainte, asemenea cu (Mt11,24).
Eu am scris ce am scris si tu ai inteles ce-ai vrut. Nu cred c-am zis nicaieri eu de ceva "creatie instantanee" sau alte inventii pe care ti le-ai imaginat tu mai sus. Ba mai mult, ma condamni pe mine ca vai Doamne umblu cu pacatosi. Dragul meu, fata aia poate sa zica Crezul de la cap la coada spre deosebire de tine, judecatorule dintre credinciosi si "pseudo-credinciosi". Sa fii sanatos, sa-ti bagi mintile in cap, si sa ai o duminica binecuvantata iti doresc!
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 17.09.2023 at 19:01:31.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.09.2023, 01:44:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit Edit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu am scris ce am scris si tu ai inteles ce-ai vrut. Nu cred c-am zis nicaieri eu de ceva "creatie instantanee" sau alte inventii pe care ti le-ai imaginat tu mai sus.
Tu ai scris in postul nr 6:
Citat:
noi nu cauzam lucruri materiale prin gand ca mentalistii si vrajitorii. Noi deschidem o cale de comunicare cu Dumnezeu prin *rugaciune* iar Dumnezeu decide mai departe.
Citat:
Sa fii sanatos, sa-ti bagi mintile in cap, si sa ai o duminica binecuvantata iti doresc!
Multumesc, si tie asemenea!
Doamne ajuta!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 18.09.2023 at 06:55:42.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.09.2023, 11:00:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Insa am impresia ca e vorba de frica de lume combinata cu griile ei si frica-grija asta de lume e groaznica si terifianta caci omul in furia lui oarba acuzand o arunca pe Dumnezeu si devine foarte coolrajos cand se ravolta impotriva Lui si necrutator cand se razabuna pripit si smintit autoindreptatindu-se in unitate de bolunzi ca si cum si-ar salva viata si ar fugi de stress. E vorba ca se lasa mituit cu bani murdari si cu minciuna maririi de sine pentru a scapa de ”rau” se invoieste, se lasa amagit, devine tradator si in loc sa vrea sa asculte de Dumnezeu ca sa fie smerit, nepacatuitor, negresitor si sfant, asa cum il face Domnul Iisus Hristos-Cuvantul, el ca fraierul nu vrea sa asculte si vrea sa nu asculte ca sa stranga bani murdari pentru mandra pacatuire si cu scopul asta in el aflandu-se pe calea spre indeplinire a diverselor pacate si faradelegi libere e foarte deranjat de tot ce tine de crestin-ortodoxie incat inventeaza alte religii si solutii de mantuire pana ajunge la egalitatea dintre munca si somn-odihna primind legea faradelegii la scara larga prin care se va lucra 3 zile si jumate si se vor odihni in weekend largit 3 zile si jumate, 12 ore somn, 12 ore treaz, 6 ore lucru, 6 ore liber, si astfel adoptandu-se cu mare entuziasm saptamana de tip black friday adica se va adopta, cum dealtfel s-a si inceput deja adoptarea idealului din pofta vinereticilor care vor sa-si ia liber de joi seara pana luni ca sa-si petreaca timpul ”sanatos” ca omul pacatos si astfel prin revolutia eticii si echitatii omului muncii fara niciun Dumnezeu se va implementa formula echilibrului 600 + 60 + 6 = 666 adica muncind cu stiinta si dreptate de om ”intelept”-”competent” o sa aduni cu lacomie tot, prin afaceri, mult + mediu + putin (chiar si banutii si firmiturile) si astfel o sa ai dreptul prin lege dupa munca egala la odihna si pace egala, dreptul la satanatate, adica o sa ai dreptul sa te odihnesti 3 zile si jumate legate si iata pacea si odihna omului ”intelept” si iata viata lui echilibrata, visul sau popolar-social lumesc la care o sa adere toti fraierii profitori cu mare entuziasm si euforie, semnand toti pentru antihrist si pentru implementarea acestei ”dreptati” si egalitati viclene si astfel treptat toti vor lepda sfanta Duminica ortodoxa, Calea si pacea Lui Dumnezeu. Daca la solutia asta ispititoare se aduga alocatia pentru copii si diferitele pensiiinclusiv cele speciale atunci omul va fi tinut legat prin invatatura, munca-odihna si bani murdari curatiti de ”lege”, toata viata, in sclavia lumii sateiste condusa de antihristii din marele babilon, computerizat si plin de inteligenta... artificiala. Vor studia de mici stintele in scoli si vor invata si se vor perfectiona toata viata pentru acest mod de viata bazat pe mintea omului sateu si atat, mintea si intelepciunea cea blestemata a mandriei si semetiei lumii care nu mantuie pe nimeni si care te duce sigur in iad caci dupa o astfel de viata, dupa ce ai murit intalnindu-te cu Dumnezeu, abea atunci realizezi ca nimic nu ai facut pentru sufletul tau si pentru apropierea ta de Dumnezeu, pentru fericirea vesnica a sufletului tau, pentru sfintenie, ci doar pentru materialisme, pacatuiri, pofte si vremelnicii asa ca in vesnicie vei fi departe de pacea si comuniunea cu El, adica vei merge asa ca toata lumea ”buna” in intunericool de afara, acolo unde este frigul, scrasnirea, pacatul ce-ti face ”legea” si ”programul” si ”mantuirea” prin faradelegi la liber urmate de chinuri groaznice.
Bun comentariu...

(Hiii... era vorba de mine... ... aurita cale de mijloc a inimii, a vietii fara Dumnezeu insa imbracat pana peste cap si inarmat pana in dinti in Isus, secte si erezii papistasesti si sateice, pai aia e formula lacomiei banilor murdari si de aia e atat de exacta in minciuniuneE. Nimic nu se pierde ci totul se transforma exact fara nicio minune in plus sau in minus. E vorba ca de frica lumii, ca nu stii destul, pacatuiesti ca sa afli cum e E si apoi de frica lumii te razbuni cu pacat, cu pact, cu faradelegi, cu pacte, cu pacateE, cu gresala fatalabanalitica, pe, pe,..., pe nevinovatii cei mai mici si nevinovati, pe ”pacatosii” Domnului care cred. De frica lumii, de frica pacatului pacatuiesti! Formulalulabacevsky mancand!... cu nasul, ochii si urechile inclusiv.)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.09.2023 at 14:18:29.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.09.2023, 10:12:50
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Pe langa multe sisteme neoprotestante, America continua sa ofere lumii tot felul de bazaconii. Una dintr-aceastea este asa-numita "Miscarea Gandirii Noi" (New Thought Movement), inceputa candva in veacul al XIX-lea, odata cu influentele est-asiatice devenind mai puternice in vest (l-am avut si noi putin mai tarziu pe Eliade furat de aceste influente asiatice, desi Eliade tindea catre sisteme mai sofisticate). Fondatorul "Gandirii Noi" este considerat Phineas Parkhurst Quimby, un american interesat de ocultisme esoterice.

"Dogmele" lor nu prea exista, caci, la fel ca toate sistemele "esoterice", ei prefera sa-si schimbe in ce cred regular, depinzand de ce e la moda si de ce critici vor sa pacaleasca. Ei au o anumita organizatie numita International New Thought Alliance (INTA) care raspandeste "invatatura" lor. Ea consta in afirmatii precum:

- Dumnezeu sau "inteligenta infinita" este atotputernica si atotprezenta (pana acum toate bune in afara de terminologia neoplatonica)
- Realitatea adevarata este spirit (aici deja s-a ajuns in multe erezii incluzand tente docetiste si monofizite si e ferm necrestin)
- Omul in adevarat este divin (aici se vad deja tentele narcisiste, luciferice, de auto-indumnezeire, care chinuiesc vestul)
- Toate bolile vin din mental (la fel ca al 2-lea punct, tagaduirea lumii materiale desi insusi Dumnezeu s-a facut om)
- Gandurile bune atrag lucruri bune si vindeca boli (aici se vede imprumutarea directa de karma din Hinduism probabil prin Budism)

In sfarist, cea mai populara prezenta a acestui sistem, ajuns din pacate si pe la crestini din Romania, este conceptul de "manifestare". Adica, gandeste-te la ceva bun ("manifestand") si se va intampla. Caci, dupa cum zic ei, totul este mental deci materia va urma ce provoaca gandul. Acest lucru evident este magie: elimina rolul Lui Dumnezeu, inlocuieste rugaciunea catre Dumnezeu, si, bazandu-se pe auto-indumnezire, omul incearca sa faca taumaturgie magica. Tot la fel, evita gandurile rele si raul nu se va intampla. Aceste lucruri sunt cu totul contrare si paradoxale! Daca te gandesti sa ti se intample ceva bun fara sa te rogi la Dumnezeu si bazandu-te pe tine numai, deja faci ceva rau! Asa ca, pana si conform gandirii lor, n-are ce sa se intample bun. Drept urmare, nu exista niciun fel de compatibilitate intre crestinism si aceasta "Gandire Noua", si orice crestin trebuie sa evite aceste lucruri.

Fac acest post pentru ca deja am intalnit prea multi prieteni care strecoara ganduri dintr-acestea fara sa-si dea seama in credinta lor. Am auzit, de exemplu, ca daca te stresezi pentru lucruri rele, e ca si cand te-ai ruga pentru ele si or sa se intample. Gresit! Inima ta este intr-un stadiu foarte diferit intre rugaciune si stres, si negresit Dumnezeu stie cand te rogi si cand nu. Ceea ce e corect este faptul ca nu trebuie sa te stresezi pentru lucruri rele, dar nu fiindca s-ar "manifesta" ci pentru ca trebuie sa ai incredere puternica in Dumnezeu ca te va proteja de orice rele si va avea grija de tine mereu!
E o intreaga cultura care a luat avant, un nou concept de "dezvoltare personala". In traducere crestina ar putea fi numita vanzare de iluzii (chestiile astea nu sunt gratis...). Cunosc si eu persoane care "practica" genul asta activitati. Cauta sanatate, cariera, viata sociala, implinire materiala etc. In mod normal cand doresti ceva material si te mobilizezi sa ai acel ceva e foarte posibil si logic sa il dobandesti, prin actiune, munca, economie, etc. Insa dupa ce il ai sa crezi ca il ai numai asa ca te-ai gandit la asta mi se pare o tampenie. De chestia asta se folosesc "invatatorii" si au un oarecare succes, reinterpreteaza cu mare "talent" niste banalitati, mai imprumuta din Biblie niste versete care le convin lor, denaturand sensul real, etc. Omului ii place ideea, de a dobandi ceva cat mai facil si astia vin rapid in intampinarea dorintelor si livreaza imediat "know-how-ul". Chestiile astea merg la pachet cu horoscoape, astrograme, meditatii si alte tampenii. In general publicul feminin e amator de senzatiii din astea dar si barbatii vin puternic din urma sa "recupereze".

PS
Mi-am adus aminte de cum descrie Caragiale cu mult umor o chestie din asta, dar nu la bine ci la ganduri de rau (Conu Leonida fata cu Reatiunea):
"Ei! domnule, câte d-astea n-am citit eu, n-am păr în cap! Glumești cu omul! Se-ntâmplă... (cu tonul unei teorii sigure) că fiincă de ce? o să mă-ntrebi... Omul, bunioară, de par egzamplu, dintr-un nu-știu-ce ori ceva, cum e nevricos, de curiozitate, intră la o idee; a intrat la o idee? fandacsia e gata; ei! și după aia din fandacsie cade în ipohondrie. Pe urmă, firește, și nimica mișcă."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.09.2023, 11:15:52
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
E o intreaga cultura care a luat avant, un nou concept de "dezvoltare personala". In traducere crestina ar putea fi numita vanzare de iluzii (chestiile astea nu sunt gratis...). Cunosc si eu persoane care "practica" genul asta activitati. Cauta sanatate, cariera, viata sociala, implinire materiala etc. In mod normal cand doresti ceva material si te mobilizezi sa ai acel ceva e foarte posibil si logic sa il dobandesti, prin actiune, munca, economie, etc. Insa dupa ce il ai sa crezi ca il ai numai asa ca te-ai gandit la asta mi se pare o tampenie. De chestia asta se folosesc "invatatorii" si au un oarecare succes, reinterpreteaza cu mare "talent" niste banalitati, mai imprumuta din Biblie niste versete care le convin lor, denaturand sensul real, etc. Omului ii place ideea, de a dobandi ceva cat mai facil si astia vin rapid in intampinarea dorintelor si livreaza imediat "know-how-ul". Chestiile astea merg la pachet cu horoscoape, astrograme, meditatii si alte tampenii. In general publicul feminin e amator de senzatiii din astea dar si barbatii vin puternic din urma sa "recupereze".

PS
Mi-am adus aminte de cum descrie Caragiale cu mult umor o chestie din asta, dar nu la bine ci la ganduri de rau (Conu Leonida fata cu Reatiunea):
"Ei! domnule, câte d-astea n-am citit eu, n-am păr în cap! Glumești cu omul! Se-ntâmplă... (cu tonul unei teorii sigure) că fiincă de ce? o să mă-ntrebi... Omul, bunioară, de par egzamplu, dintr-un nu-știu-ce ori ceva, cum e nevricos, de curiozitate, intră la o idee; a intrat la o idee? fandacsia e gata; ei! și după aia din fandacsie cade în ipohondrie. Pe urmă, firește, și nimica mișcă."
Sincer eu nici nu ma bag sa zic daca functioneaza sau nu. N-am incercat, deci n-am de unde sa stiu. Si in plus nu mi se pare imposibil sa functioneaze, de ce n-ar implini Satana dorintele lor pentru a-i departa de Dumnezeu? Exista din pacate un curent tot atat de nociv venit din directia laica numit stiintism (scientism): adica totul poate fi explicat stiintific inclusiv fundamentul existentei. Ei or sa zica despre Gandirea Noua ca e "pseudostiinta" dar despre meditatia budista ca functioneaza, si asa despart ei raul de bine. Dar ei nu tin cont de faptul ca ambele sunt necrestine si deci la fel de periculoase. Cu alte cuvinte, ce mi se pare mai important este daca ceva e rau sau bun nu daca functioneaza sau nu functioneaza, a doua dihotomie devenind uneori o laicizare a moralitatii raspandita de utilitarianismul anglo-american.

Frumos citat din Caragiale!
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 19.09.2023 at 11:46:48.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.09.2023, 14:50:21
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Dar ei nu tin cont de faptul ca ambele sunt necrestine si deci la fel de periculoase.
Asa e, daca in lumea noastra se pare ca sunt o multitudine de oferte spirituale care mai de care, crestinul stie ca in realitate sunt decat doua si cale de mijloc nu e. Una reala si adevarata si alta fabricata special intr-o multitudine de fatete care sa te indeparteze de prima.
Ce m-a surpins legat de astea cu gandirea "pozitiva" e ca au aderat la conceptul asta oameni cu studii, din clasa de mijloc, care teoretic sunt formati sa aiba un soi de gandire critica, nu asa sa inghita totul pe nemestecate.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.09.2023, 16:19:25
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Ce m-a surpins legat de astea cu gandirea "pozitiva" e ca au aderat la conceptul asta oameni cu studii, din clasa de mijloc, care teoretic sunt formati sa aiba un soi de gandire critica, nu asa sa inghita totul pe nemestecate.
Din pacate gandirea critica este o arma failibila si inselatoare la fel ca toate armele de care dispune mintea omeneasca. Clasa educata este supusa unei avalanse de propagande, exista ceva pentru fiecare. Biserica ne-a fost data sa ne apere: cum plecam din ea, cum ratacim. Oamenii cu studii mereu au avut o mare slabiciune pentru slava desarata: multi se mandresc cu inteligenta sau educatia lor si tin la un statut social. Cu alte cuvinte, danseaza dupa cum li se canta, si cantecul se schimba mereu. Iar aia care se cred sceptici si imuni la propaganda... Satana este aici dinaintea noastra, mandria ii deschide larg portile sa-si faca de cap. Cum ai zis si tu, o multitudine de fatete, orice om o sa cada cand nu-L are pe Dumnezeu.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.09.2023, 09:06:16
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Din pacate gandirea critica este o arma failibila si inselatoare la fel ca toate armele de care dispune mintea omeneasca. Clasa educata este supusa unei avalanse de propagande, exista ceva pentru fiecare. din ea, Biserica ne-a fost data sa ne apere: cum plecam cum ratacim. Oamenii cu studii mereu au avut o mare slabiciune pentru slava desarata: multi se mandresc cu inteligenta sau educatia lor si tin la un statut social. Cu alte cuvinte, danseaza dupa cum li se canta, si cantecul se schimba mereu. Iar aia care se cred sceptici si imuni la propaganda... Satana este aici dinaintea noastra, mandria ii deschide larg portile sa-si faca de cap. Cum ai zis si tu, o multitudine de fatete, orice om o sa cada cand nu-L are pe Dumnezeu.
Are si gandirea rolul ei, sigur te referi atunci cand omul se bazeaza exclusiv pe propia-i gandire ignorand experienta milenara a Bisericii.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.09.2023, 11:07:10
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Are si gandirea rolul ei, sigur te referi atunci cand omul se bazeaza exclusiv pe propia-i gandire ignorand experienta milenara a Bisericii.
Gandirea este esentiala si trebuie folosita neaparat ca ne-a dat-o Dumnezeu cu un rost, dar da, nu e suficienta. Educatia in zilele astea pe asta insista: pe dezvoltarea gandirii critice, mizand pe faptul ca asta te protejeaza de tot. Sau cel putin educatia din zilele trecute, acum educatia insista pe un profil psihologic de om obedient. Si gandirea si ascultarea sunt bune, dar fara Dumnezeu omul nu este pregatit pentru viata ce-l asteapta aici si dupa.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.09.2023, 21:36:54
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
... Satana este aici dinaintea noastra...
Gandeste critic sau necritic, cum vrei tu, ca sa realizezi ca omul este satana deoarece daca n-ar exista om ar fi pace vesnica. Deci n-are cum sa fie dinainte.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
erezie, manifestare, pagan, satanic