Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2008, 22:22:10
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit



MANASTIREA PRISLOP



Asezata intr-o poiana, inconjurata de un peisaj mirific, Manastirea Prislop se afla la 13 km de Hateg. De aproape sapte secole, ea reprezinta unul din cele mai importante asezaminte religioase ortodoxe din Transilvania. A fost ridicata in a doua jumatate a secolului al XIV-lea de Parintele Nicodim, ulterior anctificat, considerat astazi drept reorganizatorul si indrumatorul monahismului romanesc la inceputul Evului Mediu. El a venit din Tara Romaneasca, unde titorise manastirile Tismana si Vodita.
Manastirea Prislop a fost construita in acelasi stil TRICONC ca si ele si este singura de acest fel din Transilvania. Al doilea ctitor al manastirii a fost Domnita Zamfira, fiica domnitorului muntean Moise Basarab, refugiata in Transilvania dupa moartea tatalui sau. Se spune ca Domnita Zamfira era foarte bolnava cand a venit la Prislop si s-a vindecat band apa din izvorul cu puteri tamaduitoare din curtea manastirii. Mormantul ei se afla in pronaosul bisericii.
Avutul cel mai de pret al manastirii este icoana Maicii Domnului facatoare de
minuni, daruita tot de domnita Zamfira in 1580, cand s-a incheiat reconstruirea bisericii.
Unul din staretii manastirii, Ioan de la Prislop, a fost timp de 20 de ani (1585 -1605) Mitropolit al Transilvaniei. Manastirea a avut o existenta zbuciumata. A fost incendiata in 1762 din ordinul generalului Bukow, iar calugarii ortodocsi au fost alungati.
Aproape doua secole a apartinut Bisericii Romane Unita cu Roma (greco-catolica). A revenit la cultul initial in octombrie 1948. O luna mai tarziu a fost adus la Prislop Parintele Arsenie Boca. Licentiat in teologie si absolvent al Academiei de Arte Frumoase din Bucuresti, el este considerat al treilea ctitor al manastirii pentru ca, timp de 41 de ani cat a fost staret si, apoi, duhovnic al manastirii, a reorganizat-o, a reconstruit-o si a pictat-o, dandu-i stralucirea de astazi.
Din 1976, Prislopul este manastire de maici. In 1991 a fost infiintat in incinta ei Seminarul Teologic Monahal Sfanta Ecaterina, cu o durata de scolarizare de cinci ani.
Unele maici si eleve isi desavarsesc talentul artistic continuand vechiul mestesug romanesc al pictarii de icoane pe sticla. Scolilor seculare de iconari de la Nicula, Arpas sau Laz li se alatura acum cea de data mai recenta, de la Prislop

[image=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/thumb/c/cb/Manastirea_Prislop.jpg/300px-Manastirea_Prislop.jpg]
[image=http://www.adevarul.ro/usr/imagini/2337-133739-clipboard10.jpg]
[image=null][image=http://www.oron.ro/news_images/478_20060906111758_629.jpg]



Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2008, 23:07:01
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Ce frumoase imagini! Multumesc frumos pentru ele!
Am fost la manastirea Prislop si-mi doresc sa mai ajung.
Am avut trairi minunate la mormantul parintelui Arsenie Boca.
DOAMNE AJUTA! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.03.2008, 18:12:08
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

de la localitatea BRAZI ,intrind pe ril mare se afla int0un peisaj SPLENDID SCHITUL PAR EPISCOP DANIIL DE VIRSET CU HRAMUL SCHIMBAREA LA FATA ,cu un izvor cu o apa minunata la gust si cu doua pietre semnificative : una dusa de la lacul BUCURA cu o cruce naturala sculptata pe ea de natura ,adica de Dumnezeu ,si alta gasita pe RIUL MAR E care are in forma de X pe ea ,adica tot in mod natural crucea sfintului AP. ANDREI.Merita vazuta.Schitul nu e departe de bis COLT.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.06.2008, 23:04:58
floryyn floryyn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2008
Mesaje: 15
Implicit

Cativa prieteni de-ai mei au fost recent la Manastirea Prislop. De la ei am aceasta poza facuta la mormantul parintelui Arsenie Boca:



O intrebare pentru cei care au fost la Prislop: din Hateg exista vreun mijloc de transport in comun spre manastire: maxi-taxi, autobuz...?
Amicii mei au fost cu autoturismul pana la manastire si din ce-am inteles de la ei, drumul din Hateg spre Prislop ar fi destul de prost pe anumite portiuni. Mai este alta cale de acces spre manastire, alta decat cea prin Sivasu de Sus?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.06.2008, 20:13:58
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
MANASTIREA PRISLOP



Asezata intr-o poiana, inconjurata de un peisaj mirific, Manastirea Prislop se afla la 13 km de Hateg. De aproape sapte secole, ea reprezinta unul din cele mai importante asezaminte religioase ortodoxe din Transilvania. A fost ridicata in a doua jumatate a secolului al XIV-lea de Parintele Nicodim, ulterior anctificat, considerat astazi drept reorganizatorul si indrumatorul monahismului romanesc la inceputul Evului Mediu. El a venit din Tara Romaneasca, unde titorise manastirile Tismana si Vodita.
Manastirea Prislop a fost construita in acelasi stil TRICONC ca si ele si este singura de acest fel din Transilvania. Al doilea ctitor al manastirii a fost Domnita Zamfira, fiica domnitorului muntean Moise Basarab, refugiata in Transilvania dupa moartea tatalui sau. Se spune ca Domnita Zamfira era foarte bolnava cand a venit la Prislop si s-a vindecat band apa din izvorul cu puteri tamaduitoare din curtea manastirii. Mormantul ei se afla in pronaosul bisericii.
Avutul cel mai de pret al manastirii este icoana Maicii Domnului facatoare de
minuni, daruita tot de domnita Zamfira in 1580, cand s-a incheiat reconstruirea bisericii.
Unul din staretii manastirii, Ioan de la Prislop, a fost timp de 20 de ani (1585 -1605) Mitropolit al Transilvaniei. Manastirea a avut o existenta zbuciumata. A fost incendiata in 1762 din ordinul generalului Bukow, iar calugarii ortodocsi au fost alungati.
Aproape doua secole a apartinut Bisericii Romane Unita cu Roma (greco-catolica). A revenit la cultul initial in octombrie 1948. O luna mai tarziu a fost adus la Prislop Parintele Arsenie Boca. Licentiat in teologie si absolvent al Academiei de Arte Frumoase din Bucuresti, el este considerat al treilea ctitor al manastirii pentru ca, timp de 41 de ani cat a fost staret si, apoi, duhovnic al manastirii, a reorganizat-o, a reconstruit-o si a pictat-o, dandu-i stralucirea de astazi.
Din 1976, Prislopul este manastire de maici. In 1991 a fost infiintat in incinta ei Seminarul Teologic Monahal Sfanta Ecaterina, cu o durata de scolarizare de cinci ani.
Unele maici si eleve isi desavarsesc talentul artistic continuand vechiul mestesug romanesc al pictarii de icoane pe sticla. Scolilor seculare de iconari de la Nicula, Arpas sau Laz li se alatura acum cea de data mai recenta, de la Prislop

[image=http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/thumb/c/cb/Manastirea_Prislop.jpg/300px-Manastirea_Prislop.jpg]
[image=http://www.adevarul.ro/usr/imagini/2337-133739-clipboard10.jpg]
[image=null][image=http://www.oron.ro/news_images/478_20060906111758_629.jpg]


Multumesc Lau
Chiar miine Iunie 17 plec spre Romania si abia astept sa la ajung la Prislop.Sper sa ma tine genunchiul sa urc la mormintul parintelui.
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.06.2008, 02:43:11
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Cum a fost la Prislop?

:)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.06.2008, 03:07:47
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floryyn
Cativa prieteni de-ai mei au fost recent la Manastirea Prislop. De la ei am aceasta poza facuta la mormantul parintelui Arsenie Boca:



O intrebare pentru cei care au fost la Prislop: din Hateg exista vreun mijloc de transport in comun spre manastire: maxi-taxi, autobuz...?
Amicii mei au fost cu autoturismul pana la manastire si din ce-am inteles de la ei, drumul din Hateg spre Prislop ar fi destul de prost pe anumite portiuni. Mai este alta cale de acces spre manastire, alta decat cea prin Sivasu de Sus?
Parca este autobuz si din Hateg, dar dimineata, doar pana in Silvasul de sus sau de jos nu mai stiu exact oricum localitate cea mai apropiata de Manastirea Prislop dar pana la Manastire mai sunt inca 3 km pe care pot sa-i faci cu masina personala ori ei un taxiu din Hateg, ori mergi din Sivas pe jos cei 3 km ,este un peisaj frumos:)

Am fost cu trenul pana in Hunedoara de acolo am intrebat daca mai este vreun maxi- taxi ...Pana in Silvasul de Sus...Mi s-a spus ca a fost la 5 dimineata Eu cum ajunsesem mai tarziu am luat un mazi-taxi pana in Hateg pentru ca mi s-a spus ca este mai aproape de Prislop si ajung mai usor de acolo...De acolo din Hateg am facut semn la masinile care treceau si cineva m-a dus pana in Silvasul de jos si de acolo altcineva m-a dus pana ;a manastire...fara bani Very Happy Pentru ca oamenii nu au vrut sa ia nici un ban...S-a vazut ca-s de treaba ardelenii nu ca la noi prin Oltenia Very Happy

Dar nu numai asta, cred eu ca a fost si ajutorul Parintelui pentru ca totul a decurs simplu cum nici eu nu ma asteptam...


Am inteles ca in Deva sunt mai multe maxi-taxiuri dar nu stiu daca ajunge vreo unul la Silvas de Sus

Vreau sa specific urmatoul lucru:

Toate mijloacele de transport care fac curse regulate pe anumite rute in afara de taxiuri nu au traseu pana la manastire, ci doar pana in Slvasul de Sus care este la 3 km de M-rea Prislop ...De acolo cine nu are masina poate lua direct taxiul din Hateg sau Hunedoara, sau poate merge pe jos,parerea mea este foarte frumos peisajul...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.06.2008, 03:09:04
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Si drumul mi s-a parut acceptabil:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.06.2008, 23:06:59
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

ai fost la PRISLOP??Si eu ajung duminica dupa masa ,de sfintii apostoli ,la intoarcere de la man TISMANA.:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.09.2008, 12:01:44
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Acum in 14 septembrie este slujba mare la Prislop. Va fi multa lume, sper sa ajung si eu la slujba. Sa ma ajute Dumnezeu sa ajung. Daca veniti in Hateg, langa liceu este un microbuz care merge pana in Silvasu de Sus si pleaca la ora 16.Sau puteti lua un taxi, deoarece parcarea de taxiuri este tot acolo.Daca mergeti cu microbuzul, din Silvas trebiue sa mergeti pe jos 3 km pana la manastire,cam 30-45min. de mers lejer.Drumul este in totalitate asfaltat,peisajul este sublim, deci merita sa mergeti si pe jos. Sa ne ajute Dumnezeu pe toti sa ajungem la Sfanta Slujba
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelerinaj la Ierusalim Simply_me Pelerinaje la locuri Sfinte 0 14.09.2012 21:09:46
Pelerinaj in Grecia sunriseturism_pelerinaje Stiri, actualitati, anunturi 0 10.02.2012 17:37:11
pelerinaj la Ierusalim giana3 Pelerinaje la locuri Sfinte 0 27.03.2010 00:23:17
Pelerinaj si Rugaciune montana Stiri, actualitati, anunturi 12 10.10.2008 14:40:24
Pelerinaj In Bucovina io_conss Pelerinaje la locuri Sfinte 0 25.03.2008 18:46:30