Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #811  
Vechi 10.12.2009, 19:23:59
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Hulirea Adevarului este pacat impotriva Duhului Sfant.Acest pacat nu are iertare.

Erezia e pacat destul de mare, mai ales erezia protestanta si neo-protestanta.Nu exista mantuire in nici o secta din cea a protestantilor.Cu greu se va mantui un eretic.
Si totusi sunt oameni sfinti , smeriti si curati care nu sunt ortodocsi. Ei il cunosc pe Hristos si Hristos ii cunoaste. Iar viata vesnica e pentru cei ce-L cunosc.

Acum ai mutat mantuirea la ortodocsi? Nu spuneai ca mai sunt si altii in rai, chiar si atei?

Ana, ridicam mainile, ne rugam in genunchi, dar nu facem din asta o conditie pentru mantuire si cine nu face ca noi e eretic. Adica nu facem dogma din pozitia noastra de rugaciune.
  #812  
Vechi 10.12.2009, 19:26:09
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

"Sectarul: Nu trebuie să ne închinăm icoanelor, pentru că Dumnezeu este cu totul diferit de icoane, oricât de pretios ar fi materialul din care sunt fâcute si oricât de artistic ar fi executate. Apostolul Domnului grăieste lămurit: Dacâ suntem neamul lui Dumnezeu, nu trebuie să socotim că dumnezeirea este asemenea aurului sau argintului sau pietrei cioplite de mestesugul si de iscusinta omului (Fapte 17, 29).

Preotul: Aici nu cultul sfintelor icoane se înlătură, ci întelegerea gresită a păgânilor de a confunda pe Dumnezeu cu materia cioplită artistic a chipurilor de idoli, reprezentând pe zeii păgânilor atenieni. Apostolul Pavel tocmai vrea să le arate învătatilor atenieni în cuvântarea sa din Areopag, că dacă noi, oamenii, - după cum si ei însisi credeau - «suntem neam al lui Dumnezeu», adică avem suflet imaterial, care este chipul lui Dumnezeu în noi, de aici putem deduce că Dumnezeu este si El imaterial ca si sufletul nostru pe care îl avem de la El si după care suntem înruditi cu El; si deci Dumnezeu nu poate fi socotit identic sau confundat cu materia statuilor de zei din templele păgâne ale Atenei. Pe baza acestei deductii a mintii trebuie să spunem că Dumnezeu este eterogen (de altă natură) fată de materia statuilor, si de aceea este absurd a-L confunda cu o statuie oarecare, oricât de pretios este materialul din care este turnată si oricât de genială este creatia artistului care a executat-o.

Sectarul: Icoanele, ca si idolii, sunt simple obiecte mate- riale, neputincioase, iar Dumnezeu a osândit pe cei ce nădajdu- iesc vreun ajutor de la ele, căci zice psalmistul: Idolii neamuri- lor sunt argint si aur, lucruri fâcute de mâini omenesti. Gură au si nu vor grăi; ochi au si nu vor vedea; urechi au si nu vor auzi, că nu este duh în gura lor. Asemenea lor să fie toti cei ce-i fac pe dânsii si toti cei ce se încred în ei (Ps. 134, 15-18; 113, 12-16).

Preotul: Citatul acesta al Sfintei Scripturi se referă numai la idoli si în nici un caz la sfintele icoane. lar dacă sfintele icoane sunt idoli, atunci si cei doi heruvimi din Vechiul Testament, precum si chipurile de heruvimi, cusute pe catapeteasma de acolo, sunt idoli. Adevărul însă este că nici unele, nici altele nu sunt idoli. Dacă chipurile de heruvimi au fost poruncite să se facă chiar de Dumnezeu, nu este cu putintă ca sfintele icoane să fie oprite de El. Si dacă cei ce le-au cinstit si li s-au închinat în Testamentul Vechi, la porunca directă a lui Dumnezeu - în timp ce idolatria era foarte aspru interzisă -, n-au putut cădea nicidecum sub osândă, atunci nu pot fi osânditi nici cei ce cinstesc sfintele icoane. Idolii, într-adevăr, sunt neputinciosi, dar sfintele icoane adeseori au dat dovada că au în ele putere dumnezeiascâ de a face minuni, punând în uimire uneori o lume întreagă. Acest fapt este foarte grăitor în sine însusi privitor la atitudinea pe care trebuie să o avem fată de sfintele icoane"
http://www.sfaturiortodoxe.ro/
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #813  
Vechi 10.12.2009, 19:30:28
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si totusi sunt oameni sfinti , smeriti si curati care nu sunt ortodocsi. Ei il cunosc pe Hristos si Hristos ii cunoaste. Iar viata vesnica e pentru cei ce-L cunosc.

Acum ai mutat mantuirea la ortodocsi? Nu spuneai ca mai sunt si altii in rai, chiar si atei?

Ana, ridicam mainile, ne rugam in genunchi, dar nu facem din asta o conditie pentru mantuire si cine nu face ca noi e eretic. Adica nu facem dogma din pozitia noastra de rugaciune.
Exemplul tau arata exact contrariul din pacate draga?Alte exemple?

Ca se pot mantui si altii da, dar nu exista mantuire in afara ortodoxiei, probabil ca nu ai sa intelegi asta.Lucrurile spirituale si sensibile nu stii sa le vezi.De vreo cateva sute de posturi iti zic acelasi lucru dar nu intelegi.Of , of satanelu asta care vorbeste in limbi.
  #814  
Vechi 10.12.2009, 19:32:16
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

"Să stăm dar neclintiti în dreapta credintă si să ne bucurăm că suntem fii ai Bisericii lui Hristos de două mii de ani. Necredinciosii se leapădă si caută să vadă pe Dumnezeu cu ochi trupesti; îndoielnicii vor să pipăie rănile Domnului; cei slabi în credintă caută minuni; sectele părăsesc Biserica, răstălmăcesc dogmele credintei si vestesc altă Evanghelie; cei robiti de patimi amână pocăinta, iar noi, fiii învierii si fiii lui Dumnezeu după har, să-I rămânem credinciosi până la sfârsit, stiind că cel ce va răbda toate până la sfârsit, acela se va mântui. Amin."
Parintele Cleopa.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #815  
Vechi 10.12.2009, 19:39:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ca se pot mantui si altii da, dar nu exista mantuire in afara ortodoxiei, probabil ca nu ai sa intelegi asta..
E ceva de inteles in asta? ma rog...

Deci aceasta e pozitia mea la acest moment. Vad oameni duhovnicesti , care implinesc Scriptura si in ortodoxie si in afara ei, dar ortodocsii imi spun ca numai ei se vor mantui, desi unii contrazic Scriptura . E normal sa mi se para ceva ciudat, nu credeti?

Acestea fiind spuse, sper ca intelegeti de ce nu pot fi de acord cu propozitia "Mantuirea e doar la noi". Va cer iertare inca o data si va doresc "Noapte buna !"
  #816  
Vechi 10.12.2009, 19:46:22
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
E ceva de inteles in asta? ma rog...

Deci aceasta e pozitia mea la acest moment. Vad oameni duhovnicesti , care implinesc Scriptura si in ortodoxie si in afara ei, dar ortodocsii imi spun ca numai ei se vor mantui, desi unii contrazic Scriptura . E normal sa mi se para ceva ciudat, nu credeti?

Acestea fiind spuse, sper ca intelegeti de ce nu pot fi de acord cu propozitia "Mantuirea e doar la noi". Va cer iertare inca o data si va doresc "Noapte buna !"
Daca nu esti de acord cu noi si cu invatatura noastra pentru ce ai venit aici , ca sa fii samanta de scandal?Mai tii minte modul in care ai intervenit printre primele tale dati la forumul "Mantuirea doar la ortodocsi". Vrei sa spui ca ai venit aici cu ganduri pasnice, cu cele mai bune intentii, cu interes spre ortodoxie,si cu scopul de a invata?Nu ai venit cumva sa iti etalezi "marea" ta intelepciune si cunoastere, sa ne dai clasa si sa ne dovedesti?Poti sa fii sincera cu noi oamenii de pe forum?Daca ai fi sincera eu unul personal m-as purta cu o blandete mult mai mare fata de tine.Dar nu imi place viclenia si persoanele care se ascund.
  #817  
Vechi 10.12.2009, 20:15:11
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

"Cu adevărat mare este credinta în Dumnezeu, însotită de fapte bune! Dar cei ce zac în îndoială, cad din dreapta credintă apostolică în tot felul de secte si grupări religioase. Multi din cei îndoielnici se smintesc de Biserica întemeiată de Însusi Hristos; se smintesc de Maica Domnului, de Sfânta Cruce, de sfintele icoane si de preoti; se smintesc de sfinti si de cinstea dată lor. Se smintesc de Tainele întemeiate de Hristos, de învătăturile Sfintei Scripturi, pe care o răstălmăcesc după mintea lor, spre a lor osândă si amăgirea multora" Parintele Cleopa.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #818  
Vechi 10.12.2009, 20:16:14
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Daca nu esti de acord cu noi si cu invatatura noastra pentru ce ai venit aici , ca sa fii samanta de scandal?Mai tii minte modul in care ai intervenit printre primele tale dati la forumul "Mantuirea doar la ortodocsi". Vrei sa spui ca ai venit aici cu ganduri pasnice, cu cele mai bune intentii, cu interes spre ortodoxie,si cu scopul de a invata?Nu ai venit cumva sa iti etalezi "marea" ta intelepciune si cunoastere, sa ne dai clasa si sa ne dovedesti?Poti sa fii sincera cu noi oamenii de pe forum?Daca ai fi sincera eu unul personal m-as purta cu o blandete mult mai mare fata de tine.Dar nu imi place viclenia si persoanele care se ascund.
In sfarsit ai inteles
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #819  
Vechi 11.12.2009, 00:33:11
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
E ceva de inteles in asta? ma rog...

Deci aceasta e pozitia mea la acest moment. Vad oameni duhovnicesti , care implinesc Scriptura si in ortodoxie si in afara ei, dar ortodocsii imi spun ca numai ei se vor mantui, desi unii contrazic Scriptura . E normal sa mi se para ceva ciudat, nu credeti?

Acestea fiind spuse, sper ca intelegeti de ce nu pot fi de acord cu propozitia "Mantuirea e doar la noi". Va cer iertare inca o data si va doresc "Noapte buna !"
Da Doriana, de fapt aici nu vezi auzi altceva pentru ca asta e adevarul...mantuirea este doar in Credinta cea Dreapta, tu o refuzi si te incapatanezi sa te mantuiesti ca si cum nu ai fi cunoscut Credinta cea Adevarata vreodata, nu ai sti ce inseamna sau care e, de parca te-ai fi nascut in cultul penticostal...atat!

Oamenii de vor mantui in multe feluri, dar eu am pe undeva o indoiala in legatura cu cei care au preferat mantuirea unde au ales-o ei, contestand Credinta cea Adevarata!

Parerea mea este ca se vor mantui si oamenii care au respectat Cuvantul lui Dumnezeu si s-au straduit sa fie pe placul Lui, sa nu greseasca, au credinta si iubire fata de Hristos....dar aici eu cred ca ne referim la acei oameni care nu au cunoscut decat cultul lor si atat, nimic in afara de el...si s-au straduit cum au putut ei mai bine sa se mentina pe linia cea dreapta, aceea cunoscuta de ei...singura! Ne putem referi de asemenea si la ateii care au in structura lor sufleteasca ( codul genetic) inscrisa virtutea si repulsia pentru pacat si imoralitate, care au constiinta...dar din nou fara sa fi avut ocazia sa cunoasca Credinta cea Adevarata!

Tu ai fost ortodoxa, si ai afirmat ca nu te-a convins preotul din sat si nici Biserica Ortodoxa in general ( de altfel niciodata nu s-au schimbat lucrurile) si de aceea ai si cautat altceva, in alta parte...insa parerea mea este ca Ortodoxia este atat de bogata incat ai fi gasit si L-ai fi aflat pe Dumnezeu si aici, cu credinta, multa rugaciune, iubire de Hristos si de aproapele...insa tu ai facut o alegere, pe considerentul ca Ortodoxia nu are ce sa iti ofere...in timp ce cultul tau da!!

Cred ca este alegerea ta, insa nu ne poti cere noua sa fim de acord cu ea sau sa ne permitem sa afirmam simplu " Da te mantuiesti stai linistita, si noi si voi, si ceilalti, si ala...si ala, si celalalt se mantuieste!!" asta o stie numai Dumnezeu, insa noi stim ca tot El ne-a poruncit sa pastram Cuvantul lui Dumnezeu neschimbat la fel ca si Biserica lui Hristos si Uniunea ei! Nu noi am vrut schimbari, reforme, sau adaosuri...pentru noi Cuvantul lui Dumnezeu a fost destul...dar sectarii au gasit mereu portite pe unde sa isi infiltreze ereziile si nu cred ca pe Dumnezeu L-a bucurat acest lucru!

Sunt convinsa ca exista oameni duhovnicesti si plini de dragoste crestineasca peste tot, si probabil ca la cat de pacatoasa sunt nici macar nu ii recunosc intotdeauna, tocmai de aceea nu imi permit sa fac prozelitism sau sa le jignesc credinta, nestiind care e si cata...si cand eu insami am de slefuit mult la mine!! Aici sunt adventisti care probabil asa s-au nascut, dar asta nu inseamna ca ii privesc ca pe niste rataciti care nu se vor mantui...asta numai Dumnezeu stie si numai El le stie meritele si credinta!

Daca vorbim insa de cei care fac mereu o comparatie intre Ortodoxie si cultul lor, sau intre toate cele existente si primesc argumente...lucrurile se schimba, pentru ca nu se mai pot numi niste nestiutori, ci niste oameni care de fapt vor sa afle, cauta...dar primesc doar ceea ce vor ei de fapt, si nu Adevarul!
  #820  
Vechi 11.12.2009, 15:30:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Deci m-ai bagat in ceata. Pacatul ereziei e mai mare decat celelalte din moment ce ereticul este excomunicat, nu? Atunci cum pot oameni atat de curati cum am vazut eu sa fie eretici , adica mai pacatosi ca pacatosii de rand?
Imi pare rau ca te-am bagat in ceata, nu asta mi-a fost intentia!

Da, pacatul ereziei este cel mai mare, pentru ca el este singurul care a condus la separarea si varietatea Bisericii lui Hristos, impreuna cu mandria si autointitularea fondatorilor ca ar fi fost fiecare in parte trimis de la Dumnezeu, luminat de Dumnezeu, singurul caruia i-a revelat Dumnezeu DIN NOU Adevarul....cam asta e ideea!

Nu, Biserica lui Hristos nu s-a scindat din cauza unei competitii sau vreunui campionat in vederea stabilirii unui top al celor mai credinciosi, celor care fac mai multe fapte bune sau care are credinta mai multa si primeste mai multe daruri si profetii...asta nu e ceva ce caracterizeaza Biserica Ortodoxa si nicidecum realitatea!

Biserica ortodoxa nu se numeste Ortodoxa pentru ca se considera mai Sfanta, mai plina de credinta sau mai stiu eu ce alte atribute si daruri, ci exact pentru faptul ca s-a straduit sa nu lase sa fie corupt Cuvantul lui Dumnezeu prin interpreatri eretice si nu a putut fi de acord cu BC atunci cand ea a ales sa introduca Adaosul Filioque in Simbolul Credintei...si care initial nici macar nu a intentionat sa introduca aceasta modificare, dar a facut-o in final!

De aceea in opinia mea nu are rost sa disputam interpretarile Bibliei si Adevarul, cand el este numai Unul Singur...si nu impartit de Dumnezeu in bucati, re-revelat, retrimis, completat sau cazut din cer asupra tuturor fondatorilor!

Daca as vrea sa aflu interpretari ale Bibliei...m-as putea duce cu Biblia si ruga orice boschetar sau drogat sa imi spuna ce intelege el citind-o...si fii sigura ca mi-as imbogati viziunea ca nimeni alta, si apoi as putea veni aici pe forum sa reinterpretam Biblia la nesfarsit pe baza interpretarilor facute exact si numai pe Biblie si nu altfel, insa scopul Ortodoxiei nu este sa tot gaseasca interpretari, sau sa creada in profetii ciudate ci sa mearga pe calea cea Dreapta, sa nu se indeparteze de ea si sa pastreze nestirbit Cuvantul lui Dumnezeu!

De asta imi iubesc eu Religia mea Ortodoxa, pentru ca e atat de simpla dar si complexa in acelasi timp, si pentru ca stiu ca este Singurul Adevar lasat de Dumnezeu intregii omeniri...acelasi, unitar si stabil!

Doamne ajuta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50