Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #891  
Vechi 04.08.2010, 15:04:22
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Logica sectara 100%.

Prin urmare, nu autoritatea Bisericii, reprezentata prin ierarhia eclesiala, stabileste cine, cum si cat respecta Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie, si credinciosul kesarion_breb stabileste daca autoritatea eclesiala respecta Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie.
Domnule, am impresia că dumneata nu prea înțelegi niște lucruri elementare și văd că, pe lângă complexele pe care le ai față de sectari, mai ești complexat și în fața ierarhiei Bisericii. Problema este însă că au existat ierarhi care de-a lungul istoriei Bisericii au avut abateri de la dreapta credință, iar în ceea ce privește respectivele abateri sau chiar erezii un creștin ortodox nu poate să îi facă ascultare, asta neînsemnând că vreodată aș vrea să mă rup de Sfânta Bisericâ, ba dimpotrivă !!
  #892  
Vechi 04.08.2010, 15:07:07
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu inteleg de ce nu va convine postarea lui Kesarion, pentru ca s-a exprimat corect sau ne acuzati pe noi de nesupunere daca de exemplu ierarhia ar hotari tinerea postului cu dezlegare la produse lactate si noi am refuza?
Pe scurt, da. Ceea ce hotareste Biserica, in chestiuni de disciplina, asa cum e postul, trebuie respectat.

Sigur, exemplul dumneavoastra nu presupune ca ati fi obligati sa mancati lapte in post, pentru ca e absurd; dar ati fi obligati sa credeti ca un credincios care tine postul cu lapte nu savarseste nici o abatere.

Dogmele sunt acelea care nu pot fi schimbate, nu canoanele.
  #893  
Vechi 04.08.2010, 16:31:09
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Domnule, am impresia că dumneata nu prea înțelegi niște lucruri elementare și văd că, pe lângă complexele pe care le ai față de sectari, mai ești complexat și în fața ierarhiei Bisericii. Problema este însă că au existat ierarhi care de-a lungul istoriei Bisericii au avut abateri de la dreapta credință, iar în ceea ce privește respectivele abateri sau chiar erezii un creștin ortodox nu poate să îi facă ascultare, asta neînsemnând că vreodată aș vrea să mă rup de Sfânta Bisericâ, ba dimpotrivă !!
crezi ca mai poti spune ceva ca nu prea asculta,daca ar asculta ar fi,ok,dar trebuie sa se stie toate sectaria ca nu cu instrumente se canta in biserica si nu, ci cu gurele noastre cele intinate Lui Dumnezeu ca prin voce aduci evlavie lui Dumnezeu http://www.youtube.com/watch?v=BK1k4ipyqQs nu cu instrumente ca alea sunt stricatoare de suflet,dar nu mai poti face nimic ca sufletul lor sunt ca o panza de paiajen ce a putrezit.Sufletul lor sunt intunecate si nu vor sa iasa la lumina asa ca nu ami are rost sa te enervezi ca prea avem sa le facem la acesti pastori care poarta imbracamintr de lupi sub haina de pastori,asa ca nu prea mai are rost sa te manii ca nu vor sa accepte o lumina ce poate sa vada mai bine ceea ce au facut ei.Prietene kesarion mai poti face ceva ca tot nu va asculta.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
  #894  
Vechi 04.08.2010, 16:48:19
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Pe scurt, da. Ceea ce hotareste Biserica, in chestiuni de disciplina, asa cum e postul, trebuie respectat.

Sigur, exemplul dumneavoastra nu presupune ca ati fi obligati sa mancati lapte in post, pentru ca e absurd; dar ati fi obligati sa credeti ca un credincios care tine postul cu lapte nu savarseste nici o abatere.

Dogmele sunt acelea care nu pot fi schimbate, nu canoanele.
Imi pare rau, dar nu cred ca vorbim aceeasi limba Doar daca este bolnav... si are dezlegare!
  #895  
Vechi 04.08.2010, 17:01:18
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Haideti sa o luam metodic.

Canoanele pot fi schimbate in Biserica Ortodoxa ? Si daca da, de catre cine ?
  #896  
Vechi 04.08.2010, 17:33:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Haideti sa o luam metodic.

Canoanele pot fi schimbate in Biserica Ortodoxa ? Si daca da, de catre cine ?
Lasa metodica. Aici era vorba de post care la voi are alta randuiala si am precizat mai sus ca exemplu de eventuala nesupunere in cazul schimbarii randuielii ortodoxe(post, calendar, sarbatori etc). Deci pe mine nu ma poate oblliga nimeni, asa cum ai precizat mai sus, sa cred ca este identic ca valoare postul cu produse lactate cu postul obisnuit, si nici nu ma poate obliga sa practic un asemenea post!

Am mai spus in caz de boala este altceva!
  #897  
Vechi 04.08.2010, 17:41:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul

Dogmele sunt acelea care nu pot fi schimbate, nu canoanele.

Si cu ce scop ar fi schimbate canoanele? Ca sa lipseasca jertfa si omului sa ii fie mai comod? Oricum cine vrea posteste si cine nu, nu posteste indiferent de practica. Eu cunosc catolici care tin postul ca la noi, oare de ce?
  #898  
Vechi 04.08.2010, 17:42:17
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Eu nu mai inteleg nimic.

Care mai este atunci utilitatea ierarhiei bisericesti ? De ce avem nevoie de patriarh, de sinoade ?

Daca un sinod ecumenic sau local al Bisericii dumneavoastra va hotari schimbarea unui canon cu privire la post, dumneavoastra va simtiti libera sa nu va supuneti hotararii sinodului, si in acelasi timp sa va considerati in supunere fata de Biserica ?

Eu cunosc catolici care tin postul ca la noi, oare de ce?

Si eu cunosc ortodocsi care se roaga Sf. Anton de Padova, oare de ce ?
  #899  
Vechi 04.08.2010, 17:48:04
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Eu nu mai inteleg nimic.

Care mai este atunci utilitatea ierarhiei bisericesti ? De ce avem nevoie de patriarh, de sinoade ?

Daca un sinod ecumenic sau local al Bisericii dumneavoastra va hotari schimbarea unui canon cu privire la post, dumneavoastra va simtiti libera sa nu va supuneti hotararii sinodului, si in acelasi timp sa va considerati in supunere fata de Biserica ?
Pe scurt, nu sunt de acord cu ecumenismul! Inteleg ce vreti sa spuneti insa oricat am discuta tot nu ajungem pe aceeasi linie pentru ca nu intelegeti la ce ma refer dar sa stiti: nu imi judec Conducatorii Bisericii!
  #900  
Vechi 04.08.2010, 17:56:52
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Dar cine vorbeste de ecumenism ?!

Eu v-am intrebat, foarte simplu, daca dati ascultare hotararilor Bisericii dumneavoastra, Biserica Ortodoxa !

De ce va invartiti atat in jurul cozii ? De ce e greu de dat un raspuns ?

Daca un sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, sau un sinod pan ortodox ar hotari schimbarea unui canon referitor la post, i-ati da ascultare ? Da sau nu ?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50