Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #901  
Vechi 04.08.2010, 18:04:27
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dar cine vorbeste de ecumenism ?!

Eu v-am intrebat, foarte simplu, daca dati ascultare hotararilor Bisericii dumneavoastra, Biserica Ortodoxa !

De ce va invartiti atat in jurul cozii ? De ce e greu de dat un raspuns ?

Daca un sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, sau un sinod pan ortodox ar hotari schimbarea unui canon referitor la post, i-ati da ascultare ? Da sau nu ?
Domnule, nu ma invart in jurul cozii, si nu intelegeti nimic din ce am spus asa ca orice discutie este inutila! Eu sunt supusa Bisericii Ortodoxe si fac ascultare de Ea cat timp nu produce nicio schimbare in randuiala traditionala! A schimba randuielile mi se pare ruperea de Ortodoxia curata!

Va raspunsesem deja si in postarile anterioare, dar....

Last edited by gabriela8; 04.08.2010 at 18:12:34.
  #902  
Vechi 04.08.2010, 18:17:35
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Domnule, nu ma invart in jurul cozii, si nu intelegeti nimic din ce am spus asa ca orice discutie este inutila! Eu sunt supusa Bisericii Ortodoxe si fac ascultare de Ea cat timp nu produce nicio schimbare in randuiala traditionala! A schimba randuielile mi se pare ruperea de Ortodoxia curata!
Va multumesc, mi-ati raspuns in sfarsit la intrebare.

A, scuze, am uitat o chestiune - cum ramane cu problema calendarului ? A fost aceea o schimbare in randuiala traditionala, sau nu ?

Daca ati fi trait atunci, ati fi respectat schimbarea calendarului ?
  #903  
Vechi 04.08.2010, 18:18:32
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul

Si eu cunosc ortodocsi care se roaga Sf. Anton de Padova, oare de ce ?
Multi conunda Sfantul Antonie cel Mare cu Sf. Anton de Padova! Iar cei care nu il confunda cauta minuni peste noapte, ori nu au fost interesati sa cunoasca ajutorul si frumusetea Sfintilor din Biserica Ortodoxa!
  #904  
Vechi 04.08.2010, 18:22:44
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Va multumesc, mi-ati raspuns in sfarsit la intrebare.

A, scuze, am uitat o chestiune - cum ramane cu problema calendarului ? A fost aceea o schimbare in randuiala traditionala, sau nu ?

Daca ati fi trait atunci, ati fi respectat schimbarea calendarului ?
Este alta problema schimbarea calendarului, nu mai incercati marea cu degetul! Sunt doua chestiuni distincte, si stiti foarte bine ca sunt tari ortodoxe care au respectat vechiul calendar.
  #905  
Vechi 04.08.2010, 18:28:51
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Este alta problema schimbarea calendarului, nu mai incercati marea cu degetul! Sunt doua chestiuni distincte, si stiti foarte bine ca sunt tari ortodoxe care au respectat vechiul calendar.
De ce este o alta problema ? Este exact problema despre care discutam. Mai clar de atata nu se poate.

Biserica Ortodoxa Romana, printre altele, a hotarat o schimbare in randuiala traditionala.

Daca ati fi trait atunci, v-ati fi supus hotararii Bisericii dumneavoastra ?
  #906  
Vechi 04.08.2010, 18:31:21
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu este deloc acelasi lucru cu cel la care m-am referit, si nu mai discut inutil pentru ca tot ce am spus a fost degeaba, trebuie explicat ca la scoala si chiar nu are rost!
  #907  
Vechi 04.08.2010, 18:35:34
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Fata de aceasta situatie, imi permit sa interpretez eschivele dumneavoastra ca pe un nu.
  #908  
Vechi 04.08.2010, 18:47:48
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Fata de aceasta situatie, imi permit sa interpretez eschivele dumneavoastra ca pe un nu.
Nu iti permite nimic! Chiar ai tupeu! Schimbarea calendarului nu a schimbat cu nimic traditia ortodoxa! Si constat din nou ca nu vorbim aceeasi limba asa ca nu are rost sa mai discutam, de ce trageti concluzii depre altii, asa va invata pe voi BC?
  #909  
Vechi 04.08.2010, 19:01:34
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu iti permite nimic! Chiar ai tupeu! Schimbarea calendarului nu a schimbat cu nimic traditia ortodoxa! Si constat din nou ca nu vorbim aceeasi limba asa ca nu are rost sa mai discutam, de ce trageti concluzii depre altii, asa va invata pe voi BC?
Imi cer scuze daca v-am ofensat.

Totusi, multi ortodocsi par sa nu va fi impartasit punctul de vedere cu privire la schimbarea calendarului - stiti la cine ma refer.

Va felicit pentru ca, implicit, sugerati ca ati fi respectat hotararea Bisericii, dar nu pot sa nu remarc o problema:

a. Dumneavoastra ati fi acceptat, deoarece considerati ca aceasta schimbare nu afecteaza traditia;

in aceeasi ordine de idei,

b. stilisti nu au acceptat, pt. ca ei au judecat ca aceasta schimbare a afectat traditia -

dar este treaba credinciosului sa judece deciziile Bisericii ? Eu judec intr-un fel, accept si nu ma rup de Biserica; altul judeca in alt fel, nu accepta si devine schismatic.

Oare nu este normal sa acceptam pur si simplu, odata ce suntem incredintati ca:

1. Biserica este o institutie divino-umana, instituita de Mantuitor;
2. Biserica este ferita de greseala ("Portile iadului nu vor birui impotriva ei") ?
  #910  
Vechi 04.08.2010, 19:04:54
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Dumneata confunzi Biserica Ortodoxa ca institutie cu judecata unor oameni fie ei chiar si in functii inalte! Deja suntem in off-topic demult si daca va intereseaza neaparat aceasta chestiune deschideti un topic!

Biserica este infailibila dar nu omul fie el chiar si ierarh de seama!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Ce ziceti de calugarul care a trecut la penticostali? Raul Ortodox Secte si culte 120 28.05.2011 01:21:11
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50