Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.11.2008, 02:18:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[SIZE=2]"Pentru zidirea duhovniceasca a preaiubitilor nostri frati nu vom pas*tra tacere asupra urmatoarelor: metaniile batute de dragul numarului, neinsufletite de o dreapta lucrare a mintii si a inimii sunt mai degraba vatamatoare decat de folos. Nevoitorul novice, facandu-le, incepe sa se bucure zicandu-si in sinea lui, asemenea cunoscutului fariseu din Evanghelie: "Iata, Dumnezeu m-a ajutat si astazi sa bat (de ex.) trei sute de metanii. Slava Domnului! Nu-i lucru usor sa bati astazi trei sute de metanii! Cine isi mai ia asupra-si o asemenea pravila!" Si asa mai departe. Trebuie amintit ca metaniile incalzesc sangele, iar sangele infier*bantat ajuta mult la intetirea activitatii mentale; ajuns intr-o asemenea stare sarmanul novice-nevoitor, fiindca nu are cunostinta de adevarata lucrare duhovniceasca, se lasa prins intr-o activitate cerebrala nociva, ganduri si amagiri de slava desarta, bizuindu-se pe izbanda lui" inchipuindu-si ca prin ea va spori duhovniceste. Nevoitorul incepator, lasandu-se prins in mreaja unor asemenea iluzii, nu se multumeste cu ele; insusindu-si-le, sadeste in sine patima pierzatoare a trufie fi. Iar aceasta se va manifesta curand prin judecarea in taina a semenilor si prin dorinta fatisa de a le da lectii. In chip vadit o asemenea dispozitie este un semn de ingamfare si amagire de sine". [/SIZE][SIZE=2]Sfantul Ignatie Briancianinov[/SIZE]
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.12.2008, 10:19:28
alexandruco alexandruco is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2008
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CatalinM Vezi mesajul
Duminica si la sarbatori nu se fac metanii mari, deoarece este timp al bucuriei.
Nu stiu, insa, cum se procedeaza daca duhovnicul prescrie canon cu metanii zilnice.
Credeți că metania este o scârbă?
Dacă suntem plini până peste cap de păcate,ce bucurie poate fi chiar și în sf.duminică?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.12.2008, 10:40:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Alexandru, e bucuria ca poti scapa de pacate. Din nasterea, moartea, invierea si inaltarea lui Hristos, primim puterea de a omori toate pacatele care slabesc si aduc stricaciune firii noastre omenesti.

De ce suntem prezenti duminica sau la sarbatori in Biserica? Ca sa luam chipul dumnezeirii asupa noastra. Ca pacatele sa nu prinda radacina in noi. Ca sa avem putere sa iubim si sa ne daruim. Iata cate daruri sunt si de ce e bucurie. Daca vom merge la Biserica doar cu credinta ca avem pacate, dar nu vom face nimic, ne vom asemana unui om care moare de sete intr-un izvor de apa.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.12.2008, 10:50:42
alexandruco alexandruco is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2008
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nume Vezi mesajul
la slujbele mai lungi, in loc sa ma concentrez la slujba, imi tot misc picioarele ca incep sa-mi amorteasca si sa ma doara de la atata "pe loc repaus" nemiscat... si caut un punct de sprijin... oare nu mi-ar fi mai de folos sa ma pot concentra la slujba, chiar daca stau jos?
Sincer iti spun, cand eram mai mica nu ma duceam la slubjele mai lungi exact din cauza asta- ma dureau picioarele si incepea sa ma enerveze ca nu pot sa aud nimic din cauza forfotei (forfota creeata de alte persoane care la randul lor aveau dureri de picioare...).
Acum stau la slujbele astea mai lungi, dar mai mereu plec plina de nervi, de mai bine nici nu ma duceam, ca mai multe pacate mi-am facut ducandu-ma...apuc sa inteleg doar prima jumatate la slujbei, ca apoi incep sa ma doara picioarele, si incepe si forfota...
Daca as sta jos as fi chiar asa rau?
Cum se poate aduce lui Dumnezeu jertfa laudei ori să-i ceri ajutorul stând pe scaun?Mi se pare o mare obrăznicie să stai pe scaun în fața lui Dumnezeu. Numai în cazuri de neputință trupească,la părerea mea, se poate sta jos.
Însăși canoanele bisericești scrise de sf.sinoade ne spun, că sf. liturghie să se facă stând în piceoare.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.12.2008, 22:38:57
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit sezutul pe scaun in timpul slujbei..

ma indoiesc de faptul ca Dumnezeu se poate simti "lezat" de un credincios care ar sta jos in timpul unei slujbe, chiar daca aceasta slujba este Sfanta Liturghie.. s'ar simti lezat un om mandru, dornic de a i se sluji si de a fi marit.. nu si Dumnezeu, care nu are nevoie sa I se slujeasca.. slujirea lui Dumnezeu de catre noi este o nevoie a noastra si o dorinta a noastra, nu o fortare a inimii sau a mintii..

stam in picioare pentru ca noi avem nevoie de acest lucru.. avem nevoie sa fim treji.. si in picioare, suntem mai atenti.. pe scaun sau intr-o pozitie mai comoda, somnul poate veni mult mai usor.. parerea mea.. si, daca suntem sinceri cu noi.. cate ore petrecem pe zi stand in picioare, vorbind cu prietenii sau asteptand ceva?! daca mergem la un concert de muzica in aer liber, orele fug fara sa le simtim.. si nici nu cerem banci sau scaune.. de ce oare?!

problema statului jos, pe care multi o ridica, nu este o nevoie a trupului ci mai mult una a sufletului.. daca mintea ar intelege si inima ar simti ce inseamna o slujba, trupul s-ar supune fara probleme..

sezutul pe scaune sau banci in timpul slujbelor este pus in practica de catre catolici.. lucru ce noua, ortodocsilor ne da de gandit.. si anume, de ce oare nici o biserica ortodoxa nu are banci sau scaune de la un capat la altul, pentru asezarea credinciosilor?! exista si exceptii, locuri unde credinciosii sunt varstnici, si nevoia de scaune apare..

revin la problema cum ca l'am jigni pe Dumnezeu daca am sta jos.. si repet.. nu are Dumnezeu nevoie ca noi sa stam in picioare in fata Lui sau sa ne nevoim dupa puteri.. ci noi suntem cei care avem nevoie de aceste lucruri..

Dumnezeu este mai mult Iubire decat Dreptate..

deci..
daca nu puteti sta in picioare, stati in genunchi..
daca nu puteti sta in genunchi, stati pe scaun..
daca nu puteti sta pe scaun, stati in pat..

dar gandul si inima sa fie la Dumnezeu !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.12.2008, 22:51:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit metaniile..

cineva a intrebat odata.. "ce este Biserica?"
si un om duhovnicesc a raspuns.. "vino si vezi !"

ce sunt metaniile? cum spuneam si mai sus, nu are Dumnezeu nevoie de metaniile noastre sau de postul ce-l tinem.. ci noi suntem cei care avem nevoie de ele.. medicamentele ne sunt date de doctor, insa luam medicamente pentru noi, nu pentru doctor..

daca pentru trup luam medicamente cu toata increderea, cu toate ca nu stim si nu intelegem cum ne iau acelea durerile, de ce nu am face asta si pentru suflet?! doar pentru ca aceste medicamente se iau cu rabdare ?!

de ce avem nevoie de ele ? faceti metanii si veti vedea !

dar faceti'le cu rabdare si cu increderea ca rostul lor este unul mare, desi neinteles inca.. oare, daca nu ar avea rost, cei mai mari parinti ai Bisericii le'ar mai face sau le'ar mai recomanda ?!

avem nevoie de toate cele pastrate in Biserica..

seara cu pace.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.04.2009, 14:00:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu exista nici o diferenta intre metaniile calugarilor si cele ale mirenilor.
Toti vom da seama pentru lipsa lor, acolo unde acestea lipsesc cu desavarsire.

Gandindu-se la raspunsul pe care va trebui sa-l dea la Judecata, Sfantul Efrem Sirul spune, in [COLOR=darkred]Plansul de Vineri[/COLOR] seara: "Caci lucratorii si nevoitorii cei desavarsiti se bucura in ceasul despartirii, vazand inaintea ochilor osteneala cea mare a nevointei, a privegherilor, a ajunarilor, a metaniilor, a rugilor, a lacrimilor, a sacului lor." Abia atunci vom vedea roadele lor, desi ele se fac simtite inca de aici.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.04.2009, 12:20:40
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Daca metania mea tulbura pe fratele (din pricina putinului loc) acea metanie nu imi va fi spre zidire.

Cu nimic nu trebuie deranjat, incomodat sau tulburat cel de langa noi. Daca nu putem ingenunchia, la Evanghelie sau la Epicleza, din pricina multimii de credinciosi, sa stam cu pace, in picioare.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.10.2010, 09:32:25
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

mesaj șters
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)

Last edited by CarareaImparatiei; 12.01.2012 at 14:09:28.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.10.2010, 09:38:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CarareaImparatiei Vezi mesajul
Am vazut ca toata lumea (mireni, calugari, preoti) face mataniile ducand mana la pamant dupa ce se inchina. Eu personal, acasa le fac cu fruntea pana la pamant (pentru ca asa scrie in toate cartile ortodoxe pe care le-am citit, si pt ca am auzit ca cea cu mana la pamant este o schimonoseala), si consider ca numai cei care au o problema fizica ar putea sa o faca altfel. Recunosc ca si eu le-am facut cu mana la pamant, in biserica, din rusine fata de ceilalti. Daca cineva are o dovada clara ca matania nu trebuie sa se faca in acest fel, l-as ruga sa-mi raspunda.

PS: Nu vreau sa jignesc sau sa acuz pe cineva. Vreau doar sa intreb. Iertare pentru exprimarea greaoie.

Metania cu mâna la pământ este metania mică. Metania cu fruntea la pământ este metania mare. Există anumite prescripții, de exemplu, când intrăm într-o biserică de rit răsăritean, mergem mai întâi la icoana din dreapta și facem grup de trei metanii mici. La Sf. Epitaf facem grup de trei metanii mari sau măcar o metanie mare. Dar, în final, toate metaniile și devoțiunile în general sunt bineplăcute Regelui nostru, mai ales când sunt făcute cu inimi de fii și fiice.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casnicia - razboiul duhovnicesc al mirenilor? N.Priceputu Nunta 381 07.09.2013 21:42:29
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 12:22:01
Patericul mirenilor Laurentiu Generalitati 17 20.07.2009 10:49:11