Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.06.2010, 22:53:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
e adevarat, dar ai omis esentialul. El statea la masa cu pacatosii cu un scop: de a-i converti, nu ca sa piarda timpul de pomana.
or nu cred ca ateii si neoprotestantii au venit aici ptr a se converti....
Si oare a reusit cu toti deopotriva ? Nu , nu cred , si pana la urma nu acesta este esentialul ! Pe atat de adevat este ca si rabdarea noastra s-a subtiat simtitor . . ." Cei credinciosi pentru cei chemati sa ne rugam ; Ca Domnul sa-i miluiasca pe dansii , sa-i invete pe dansii cuvantul adevarului , sa le descopere lor Evanghelia dreptatii . Sa-i impreune pe dansii cu sfanta Lui soborniceasca si apostoleasca biserica . . . Cati sunteti chemati IESITI , cei chemati IESITI , cati sunteti chemati IESITI . . . CATI SUNTEM CREDINCIOSI IARA SI IARA CU PACE DOMNULUI SA NE RUGAM ! " . . . In rest sa avem incredere si in Admin ca va INTERVENI cu mai multa fermitate pentru apararea dreptei credinte pe acest forum !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.06.2010, 22:55:07
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
[u]Propunerea consta in limitarea activitatii neortodocsilor doar la topicurile destinate bisericilor lor, si nu pe toate topicurile din forum.
Adica, catolicii sa aiba activitate numai aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/f...lay.php?f=5029, protestantii numai aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/f...lay.php?f=5030 , si asa mai departe.
eu merg putin chiar mai departe si intreb: de ce avem nevoie pe un forum crestin ortodox de o sectiune speciala dedicata celorlalte "religii"? daca am vrea sa invatam despre ce se intampla la catolici, protestanti, musulmani etc cred ca am putea sa mergem noi pe forumurile lor sa intrebam sa citim.

cata vreme insa ei au aici o sectiune speciala dedicata lor nu vad ce i-ar putea impiedica sa intre pe forum si sa tulbure apele.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.06.2010, 22:56:40
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
In rest sa avem incredere si in Admin ca va INTERVENI cu mai multa fermitate pentru apararea dreptei credinte pe acest forum ![/b]
Il asteptam sa intervina :)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.06.2010, 22:59:32
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
eu merg putin chiar mai departe si intreb: de ce avem nevoie pe un forum crestin ortodox de o sectiune speciala dedicata celorlalte "religii"? daca am vrea sa invatam despre ce se intampla la catolici, protestanti, musulmani etc cred ca am putea sa mergem noi pe forumurile lor sa intrebam sa citim.

cata vreme insa ei au aici o sectiune speciala dedicata lor nu vad ce i-ar putea impiedica sa intre pe forum si sa tulbure apele.
Mare dreptate ai maria. Practic noi le-am deschis usa. In afara de asta, prin ac. sectiune dedicata altor religii ne "murdarim" si noi. Poti sa umbli cu miere fara sa nu te manjesti?
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.06.2010, 23:05:16
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Daca nu ne-am certa cu protestantii,sunt sigur ca ne-am certa intre noi.Caci cine are in sange sindromul 'cearta' , acela ii da curs peste tot : in autobuz,in familie,cu protestantii sau cu ortodocsi.
Dumnezeu nu te va intreba la judecata cati protestanti ai banat ,ci cat bine ai facut pe acest pamant,si cat de mult ai reusit sa iti invingi propria patima.Fiecare va raspunde de faptele sale ,si de modul in care a folosit talantul ce i s-a dat.
Nici mie nu imi place invatatura protestanta ,sau atee,si chiar cea catolica (tot respectul insa pt Mihnea,putin ortodocsi vorbim ca el sau ca Scotianul) Mi se pare o invataura rece,injumatatita,rationalista ,din care s-a scos sufletul si trairea
Dar pot oricand sa ignor aceasta invatatura ,nu ma obliga nimeni sa o combat.La ce sa ma iau la intrecere cu protestantii care are mai multa credinta ! Credinta se traieste nu se argumenteaza
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.06.2010, 00:31:28
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Daca nu ne-am certa cu protestantii,sunt sigur ca ne-am certa intre noi.Caci cine are in sange sindromul 'cearta' , acela ii da curs peste tot : in autobuz,in familie,cu protestantii sau cu ortodocsi.
Dumnezeu nu te va intreba la judecata cati protestanti ai banat ,ci cat bine ai facut pe acest pamant,si cat de mult ai reusit sa iti invingi propria patima.Fiecare va raspunde de faptele sale ,si de modul in care a folosit talantul ce i s-a dat.
Nici mie nu imi place invatatura protestanta ,sau atee,si chiar cea catolica (tot respectul insa pt Mihnea,putin ortodocsi vorbim ca el sau ca Scotianul) Mi se pare o invataura rece,injumatatita,rationalista ,din care s-a scos sufletul si trairea
Dar pot oricand sa ignor aceasta invatatura ,nu ma obliga nimeni sa o combat.La ce sa ma iau la intrecere cu protestantii care are mai multa credinta ! Credinta se traieste nu se argumenteaza
Mare adevar spui ca cearta este in forum si intre noi pt.de multe ori se vede ca vine cineva si spune ceva sau aruca in batjocora o vorba la adresa noasta a ortodoxilor si noi zburam ca arsi dar ia sa lasam sa nu le raspunda nimeni sa verdti fratiile voastre ca se retrag singuri si se rusineaza cum spune la intelepciunea lui Isus Sirah cap.6vers 1--·9
Iar la cap25 intot capitulul arata cIt de mult se foloseste inteleptul de intelepciunea lui dobindita de la Domnul citez;cu trei lucruri mam Impodobt si-mam sculat ,frumoasa Inaintea Domnuluisi Inaintea oamenilor unirea fratilor,dragostea de prieteni,si barbatul cu femeia care se Inteleg bine unul cu altul. iar trei lucruri a urIt sufletul meu si foarte m-amscIrbit de viata lor;Saracul trufas,bogatul mincinos si barbatul desfrInat si lipsit de Intelepciune. In tineretile tale nu ai adunat si cum vei afla la batrInetile tale?; CIt de frumos lucru este caruntetelor judecata si celor batrIni a cunoaste sfatul . CIt de frumoasa este la cei batrIni Intelepciunea si la cei mari Intelegerea si sfatul!!Cununa batrInetiolr este cunoasterea multor lucruri si marirea lor, frica de Domnul. ---La versetul 12 spune citez;Freicit este cel care a aflat Intelepciunea si cel care o graieste la urechile celor care asculta .CIt de mare este cel care a flat Intelepciunea ??ca nu ete altul mai mare decit cel care se teme de domnul:Frica Domnului toate le covIrseste si cel care o tine pe ea, cui se va asemana; nu doresc sa SUPAR pe nimeni si nu doresc sa primesc raspun de la nimeni mai bine sa cautam si raspundem cu cuvintul bibliei si sa nu cautam cearta pt ca la vremea secerisilui Domnul va trimite pe slugile lui sa smulga neghina din GrIu si so arda In foc

Doamne si stapInul vetii mele Duhul MIndriei si al grairi desarte al doriri de stapInire al uri al desbinari nu mil da mie slugi tale si-l departeaza de mine si de toti copii tai si de SfInta ta biserica pe care ai cIstigato cu scum Singele Tau amin; Iara duhul dragostei de tine si de aproapele meu daruiestel mie robului tau amin amin amin +++ +++ +++ +++

Last edited by ioan_strainul; 26.06.2010 at 00:36:42.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.06.2010, 01:24:08
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_strainul Vezi mesajul
vine cineva si spune ceva sau aruca in batjocora o vorba la adresa noasta a ortodoxilor si noi zburam ca arsi dar ia sa lasam sa nu le raspunda nimeni sa verdti fratiile voastre ca se retrag singuri si se rusineaza cum spune la intelepciunea lui Isus Sirah cap.6vers 1--·9
Cel mandru nu se va rusina de ce-a spus pana nu va inchide ochii definitiv. Ca daca o spune, o spune convins fiind ca are dreptate. Si daca e mandru, nici macar nu-si va imagina vreodata ca a gresit cu ceva, deci nu-l va mustra constiinta cu nimic ( iar cel ce face strâmbătate, pe sine se binecuvintează). Si daca o va face, va gasi mereu scuze, de genul: "daca el nu spunea..." sau "daca nu facea asta sau aia..". Va crede deci ca are dreptate si va continua si alta data cu aceeasi atitudine smintindu-i si pe altii.
Daca eu sau alt crestin de pe acest forum intram in polemica cu vreun ateu/evolutionist etc. nu o facem din dorinta de a ne certa. De ce am face-o? Noi stim ca avem dreptate, dar tocmai de aceea incercam sa-l facem si pe celalalt sa vada acest lucru. Poate, poate reusesti sa-l aduci cumva pe calea cea dreapta. Dar cand incerci sa-l convingi de acest lucru si vede ca credinta lui se zdruncina mult mai usor decat credea el ca o va zdruncina pe-a noastra, incepe si striga: "INAPOIATILOR!! INDOCTRINATILOR!! STIINTA, dom'le, STIINTA!!"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.06.2010, 07:39:24
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
eu am o curiozitate. cum se poate realiza dpdv tehnic aceasta limitare a activitatii unor useri doar la anumite topicuri din forum? spui ca ai vazut asta pe alte forumuri? cum reusesc ei asta? cum ii fac sa nu posteze unde vor ei ci numai unde trebuie?
probabil au moderatori care doar asta stau si fac, sterg si/sau muta posturile la locul lor. dar aici pe acest forum nu exista moderatori.
Tehnic e mai greu de facut (nu o sa fie multi deacord), dar
-
se poate specifica asta in reguli
-sa fie un moderator (ca doar nu costa bani) care sa atraga atentia neortodoxului ce incalca regula (asta poate sa o faca si utilizatorii obisnuiti, iar neortodocsii sa iti modifice postul de la ,,edit" - sa il stearga), moderatorul sa atentioneze pe neortodocsi daca posteaza unde nu trebuie; sa mute posturile aiurea puse.
Dar in primul rand toata lumea sa poata sa atraga atentia neortodocsilor, ca in virtutea acestei reguli, sa nu posteze decat in topicurile respective; sa nu se bage in intrebari care vizeaza credinta ortodoxa, sau unde NU se specifica faptul ca se vrea un punct de vedere al altei religii.
Asadar cel mai important pas este trecerea in ,,Reguli" a acestei idei, dupa care nu strica un moderator, dar poat face treaba eficienta si utilizatorii obisnuiti prin a atrage atentia neortodoxului.
Fara sa fie scrisa aceasta regula nu se poate face mai nimic.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.06.2010, 09:47:27
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Tehnic e mai greu de facut (nu o sa fie multi deacord), dar
-
se poate specifica asta in reguli
-sa fie un moderator (ca doar nu costa bani) care sa atraga atentia neortodoxului ce incalca regula (asta poate sa o faca si utilizatorii obisnuiti, iar neortodocsii sa iti modifice postul de la ,,edit" - sa il stearga), moderatorul sa atentioneze pe neortodocsi daca posteaza unde nu trebuie; sa mute posturile aiurea puse.
Dar in primul rand toata lumea sa poata sa atraga atentia neortodocsilor, ca in virtutea acestei reguli, sa nu posteze decat in topicurile respective; sa nu se bage in intrebari care vizeaza credinta ortodoxa, sau unde NU se specifica faptul ca se vrea un punct de vedere al altei religii.
Asadar cel mai important pas este trecerea in ,,Reguli" a acestei idei, dupa care nu strica un moderator, dar poat face treaba eficienta si utilizatorii obisnuiti prin a atrage atentia neortodoxului.
Fara sa fie scrisa aceasta regula nu se poate face mai nimic.
Da e o idee care aduce disciplina.Adica incercuieste cu un tarc pe toti NP,si ateii,si cine are chef de combat ,dintre ortodocsi,poate sa coboare acolo in ring .Asa cum s-a facut cu indienii in america.Li s-a facut un tarc,o rezervatie.
Dar oricum ,as vrea sa spun ca ,in general ,mai ales NP,se limiteaza doar la anumite topicuri cum ar fi :sambata,viata de apoi etc.Ei nu se prea amesteca in celelalte topicuri.Mai mult ateii fac asta
Si mai apare o problema:chiar daca rolul de filtrare sau de judecare il are un moderator,sau restul forumistilor,dovediti 'cu acte' ortodocsi, nu apare pericolul de excese si de subiectivism?
Adica cine poate judeca atat de bine care om merita sa vorbeasca pe anumite topicuri si care nu.E drept ca sunt unele cazuri grosolane ,de negare totala,chiar de jignire,din partea ateilor .Dar acestora oricum nu li se raspunde,si orcum dau si ei ceva culoare acelui topic,macar arata ca la gazeta de perete ASA NU.
Pe mine nu ma deranjeaza prea mult aceasta diversitate de opinii,si afirm inca odata,ca nimeni nu te forteaza sa intri in dialog si contradictie cu cel cu care nu esti de acord.Cheia e la noi .Oare nu este si un pic de mandrie in dorinta noastra de a il contra pe celalalt?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.06.2010, 12:30:31
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Nici pe mine nu ma [mai] deranjeaza.
Dar daca vine de ex un user nou pe forumul ortodox si pune intrebari legate de credinta, traire, mantuire, mie mi se pare foarte important sa primeasca doar raspunsuri ortodoxe la intrebarile lui. Pentru ca daca l-ar fi interesat perspectiva neoprotestanta/catolica/hindusa, s-ar fi dus pe acele forumuri.
Cum vad ca sunt nelamuriri cu botezul, marturisirea, viata de dupa si alte chestii care din punctul meu de vedere, trebuia sa aiba lamuriri ortodoxe pe acest forum, fara interventii ale celor de alte culte, care bineinteles pot da raspunsuri si solutii pe forumurile lor si acelora care le solicita in mod clar ajutorul.

Doar nu ma duc pe un forum de autoturisme ca sa aflu informatii despre tractoare, sau si nuantand mai mult, pe forumul despre trandafiri ca sa aflu ce parere au cultivatorii de crinzateme despre subiectul acesta, ei care n-au crescut niciodata trandafiri sau daca i-au crescut, i-au tinut doar un sezon, nu i-au mai tuns si anul urmator au fost dezamagiti de roade si astfel au zis ca trandafirii sunt flori de nimic.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 16:24:26
"Acesta este canonul pentru voi, cei ce va aflati in lume" Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 1 10.10.2012 12:15:13
Fericirile veacului acesta Marius22 Generalitati 7 09.06.2011 12:44:01
Acesta este Dumnezeu si asa lucreaza El ! zaharia_2009 Intamplari adevarate 6 25.05.2011 10:35:02