Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.10.2010, 13:38:13
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
vino te rog cu un exemplu de sfant care le reneaga.. De unde culegeti astfel de informatii fratilor? Ba mai mult, cine a zis ca sinoadele le le reneaga? Insusi sf ap pavel spune ca "sa nu afle vina in noi vrajmasul in ziua aceea".. Si mai sunt o gramada.. Da uite, citeste pe parintele larchet! Are dreptate!
nu incerca sa convingi sectantii,slujitorii dracilor ca nu o sa reusesti.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.10.2010, 13:59:08
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate nu se interpreteaza asa cu aceste "vami",legalist.
Vezi ca zice parintele Cleopa ca la moartea omului cate pacate are atatia draci vin.
Referitor la cei care nu cred in Dumnezeu,pai mai frate parintele Savatie Bastovoi pe cand era mirean ateist si il chema Stefan Bastovoi a cazut in coma alcoolica si era sa moara si s-a intalnit cu Dumnezeu Iisus Hristos,netrecand prin vreo vama.
Asa a ajuns parintele Savatie Bastovoi calugar si apoi ieromonah.
Nu intelegem noi judecatile lui Dumnezeu si cele ce sunt dupa despartirea sufletului de trup.
Care e mai frate tronul Preasfintei Treimi si unde e,ca doar zice Sfantul Ioan Damaschinul la Dogmatica ca Dumnezeu e pretutindeni?
Asta apropos de teoria fratiei tale.
Cum se face ca in teoria fratiei tale nu e deloc scris despre Dumnezeu Iisus Hristos?
Tronul Preasfintei Treimi - acela e Dumnezeu Iisus Hristos care dupa inaltare nu mai e numai intr-un singur loc.
da mai, daca ai cerceta si ai citi in domeniu ai afla ca acele morti clinice, sunt nimic mai mult decat incercari de trezire ale sufletului de asta nu a fost judecat parintele Savatie si ceilalti care au trait astfel de experiente.. caci nu au murit, ca o data murim nu de doua ori mai.. intelegi tu? sa facem diferenta, totusi.. insesi vamile vazduhului sunt marturia lui Grigore care in moarte clinica se intalneste pe acel taram cu sufletul Teodorei si aceasta ii povesteste cum si pe unde a trecut ea la moarte, insa Grigore care era cum era si Parintele Bastovoi, nu a trecut prin vami.. cat despre prestolul Sfintei Treimi, cum poti sa spui ca nu exista mai? acestea sunt taine care se inteleg duhovniceste , cum invata si Maica Siluana acest "in afara" omul induhovnicit descopera ca de fapt este "inlauntru" totodata.. intelegi tu? astea sunt taine care ne depasescacum intunecati fiind, ele nu se pricep, este aroganta sa zici ca le-ai priceput, iar cine le traieste cade in uimire, acea contemplatie de care vorbesc Sfintii Parinti, ca Dumnezeu cel Necuprins este deodata Una cu mine si de neanteles si de Necuprins in acelasi timp.. mare Taina..
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.10.2010, 14:22:29
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
da mai, daca ai cerceta si ai citi in domeniu ai afla ca acele morti clinice, sunt nimic mai mult decat incercari de trezire ale sufletului de asta nu a fost judecat parintele Savatie si ceilalti care au trait astfel de experiente.. caci nu au murit, ca o data murim nu de doua ori mai.. intelegi tu? sa facem diferenta, totusi.. insesi vamile vazduhului sunt marturia lui Grigore care in moarte clinica se intalneste pe acel taram cu sufletul Teodorei si aceasta ii povesteste cum si pe unde a trecut ea la moarte, insa Grigore care era cum era si Parintele Bastovoi, nu a trecut prin vami.. cat despre prestolul Sfintei Treimi, cum poti sa spui ca nu exista mai? acestea sunt taine care se inteleg duhovniceste , cum invata si Maica Siluana acest "in afara" omul induhovnicit descopera ca de fapt este "inlauntru" totodata.. intelegi tu? astea sunt taine care ne depasescacum intunecati fiind, ele nu se pricep, este aroganta sa zici ca le-ai priceput, iar cine le traieste cade in uimire, acea contemplatie de care vorbesc Sfintii Parinti, ca Dumnezeu cel Necuprins este deodata Una cu mine si de neanteles si de Necuprins in acelasi timp.. mare Taina..
Ce prestol al Sfintei Treimi mai frate?
Dumnezeu Iisus Hristos e tronul Preasfintei Treimi mai frate,ia vezi Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...zeu-80029.html
"Prin urmare, este evident ca exista Dumnezeu. Fiinta si natura Lui, insa, este cu totul incomprehensibila si incognoscibila. Este evident ca Dumnezeu este necorporal......Prin urmare, Dumnezeirea este infinita si incomprehensibila. Si numai aceasta putem intelege cu privire la fiinta sa, anume nemarginirea si incomprehensibilitatea Sa...."
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ime-80033.html
"Prin urmare, noi credem intr-un singur Dumnezeu, intr-un singur principiu, fara de inceput, necreat, nenascut, nepieritor si nemuritor, vesnic, infinit, necircumscris, nemarginit, infinit de puternic, simplu, necompus, necorporal, nestricacios, impasibil, imuabil, neprefacut, nevazut, izvorul bunatatii si al dreptatii, lumina spirituala, inaccesibil; putere, care nu se poate cunoaste cu nici o masura, ci se masoara numai cu propria ei vointa."
Mai incolo despre "locul" lui Dumnezeu:
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...zeu-80038.html
Capitolul se numeste "despre locul lui Dumnezeu si cum ca numai Dumnezeirea e necircumscrisa":
"....
Asadar Dumnezeu, fiind imaterial si necircumscris, nu este in vreun loc. El este insusi locul Lui, caci umple toate, este mai presus de toate si tine toate. Se spune, insa, ca se afla intr-un loc si se vorbeste de loc al lui Dumnezeu, acolo unde se face cunoscuta energia Lui. El strabate prin toate fara sa se amestece si impartaseste tuturor energia Lui, potivit capacitatii fiecaruia si puterii de receptivitate, adica potrivit curateniei naturale si volitionale. Caci sunt mai curate cele imateriale decat cele materiale si cele virtuoase decat cele intovarasite de viciu. Se numeste asadar loc al lui Dumnezeu acela care participa mai mult la energia si la harul Lui. Pentru aceasta cerul este tronul Lui (Isaia LVI, 1; Fapte VII, 49.), in cer sunt ingerii, care fac voia Lui si care il slavesc pururea, in cer este locul Lui de odihna, iar pamantul este asternut picioarelor Lui (Isaia LVI, 1; Fapte VII, 49.), caci pe pamant a petrecut, in trup, cu oamenii (Baruh III, 38.). Sfantul Lui trup este numit picior al lui Dumnezeu. Si biserica se numeste loc al lui Dumnezeu, caci am afierosit acest loc spre slavirea Lui ca pe un loc sfintit, in care ne facem rugaciunile noastre catre El. De asemenea, se numesc locuri ale lui Dumnezeu si locurile in care ni s-a facut cunoscuta energia Lui fie prin corp, fie fara corp."
(se intelege ca Sfintele Moaste ale Sfintilor se numesc tronuri ale Preasfintei Treimi;acolo se lucreaza Sfinte minuni.
Dar Sfanta Impartasanie care e trupul si sangele lui Dumnezeu Iisus Hristos?).


Iar Dumnezeu Iisus Hristos e fara sfarsit,a se vedea ce zice Sfanta Biserica:
"O, Pastile cele mari si prea sfintite, Hristoase; O, Intelepciunea si Cuvantul lui Dumnezeu si Puterea. Da-ne noua sa ne impartasim cu Tine, mai cu adevarat in ziua cea neinserata a Imparatiei Tale."
E clar ca vorbeste de Dumnezeu Iisus Hristos?
Mie mi se pare ca este.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 02.10.2010 at 14:30:25.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.10.2010, 14:35:06
un.simplu.gand's Avatar
un.simplu.gand un.simplu.gand is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
deci vreau sa va zic ca am pus-o! pana aici mi-a fost.. deci am citit vamile vazduhului dar astazi chiar LE-AM CITIT asa adancit.. of, of of.. deci imediat atunci in pragul mortii mai intai vin dracii si abia apoi ingerii.. dracii vin inainte.. apoi iesi din trup si incepi sa urci.. da cine trece de prima vama macar? a convorbirilor si a rasurilor pacatoase? daca nu biruiesti balanta cobori direct in iad, cica cei care nu cred in Dumnezeu nu apuca nici aici sa ajunga ci coboara din prima direct in fundul iadului in muncile nesfarsite! GROAZNIC! vai, vai vai si eu dorm ca un porc incaltat, de parca n-as muri.. toti ,zice ca toti sunt surprinsi atunci.. chiar si sfinti care au avut darul lacrimilor au avut de suferit la vami si sunt 20 de vami!! abia apoi ajungi in fata Sfintei Tremi, daca ajungi! apoi cobori in iad 30 de zile si apoi iar vii in fata Sfintei Treimi dar ijn iad doar privesti ce-ai fi patit si ce vor suferi pacatosii.. apoi 10 zile prin Rai ,apoi se hotaraste unde vei sta pana la marea judecata ca sa mostenesti Ierusalimul cel Ceresc.. oh Doamne.. tre sa ma pocaiesc tare de tot.. sa nu ma judec mai ales.. iertare! iertare si indurare tturor celor ce le-am provocat intristari ii rog sa aiba indurare si sa ma ierte ca suntem in aceiasi oala cu toti..( ce ne vom face la vami fratilor, ce ne vom face???
Tu chiar crezi ca Dumnezeu ne-a creiat sa ne piarda?Mi se pare cea mai mare blasfemie,De ce te-ar crea cineva din iubire ca apoi sa te piarda?
__________________
Fie sa renasca numai cel ce har are de a renaste,cutatit prin foc,din cenus-ai propirie ,din propi-us scrum,astazi ca si maine,pururi si acum!

http://ltcorastie.wordpress.com/
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.10.2010, 14:38:22
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
si inca ceva.. Maica Siluana ne spunea sa luam aminte cand vorbim cu cineva ca daca respectivul e genul care incepe si te ia cu corinteni 1 cu 9 ieremia 4 cu 8 si alte abuzuri, intelegi tu idea, apoi omul ala din pacate nu e sincer, este legat si incuiat in ingustimea Parelniciei(parerea de sine) si a suficientei de sine(autosuficienta)..
Se pare ca Maica Siluana avea ceva impotriva profetilor si Sfintilopr Apostoli ai Domnului Iisus Hristos. Daca te deranjeaza faptul ca sunt date si referinte exacte la citatele din Sfanta Scriptura, se poate renunta la asa ceva. Pot sa spun doar ca anumite versete apartin cutarui Apostol sau cutarui profet.

P.S. Tu in ce crezi mai mult: in invataturile profetilor, ale Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli (care se gasesc in "corinteni 1 cu 9, ieremia 4 cu 8 si alte abuzuri) sau in invataturile Maicii Siluana, parintelui Cleopa, Bostovoi, Macarie, etc). Intreb aceasta deoarece una ne invata Sfanta Scriptura (profetii, Mantuitorul si apostolii) si alta de invata parintii mai sus enumerati si altii ca ei.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.10.2010, 18:35:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Eu stiu ca invatatura despre vamile vazduhului este ortodoxa.
Si ca alte religi nu o cunosc sau o neaga.. nici nu este de mirare. Stim ca doar ortodoxia este in adevar.

Cat priveste cazurile de moarte clinica sau experiente apropiate de moarte, se stie ca dracii duc o lupta teribila pentru ca sa ne pierdem mantuirea si chiar in momentul mortii se straduiesc sa ne insele, sa nu ne scape din mana.
De aceea in cazuri de moarte clinica, multi vad "raiul" (desi unii au trait departe de biserica!) sau sunt aruncati in disperare cu aparitii demonice, sau vad un univers rece si neutru in care se intalnesc cu "rudele" decedate. Acestea sunt inselari!
Pentru ca apoi traiesc mai departe si spun.. ce au vazut.. crezand ca acesta este adevarul, ducand pe altii in inselare, facand treaba dracilor.


Dar cum bine a spus cineva intai apar demonii.. ingerii lui Dumnezeu vin mai tarziu, daca intr-adevar omul moare!
Abia mai tarziu va vedea omul vamile.. nu in cinci minute de la deces.

Va recomand sa cititi "Sufletul dupa moarte" a par. Serafim Rose. Acolo se explica inselarea demonica din experientele apropiate de moarte, se arata asemanarea acestora cu experientele spiritistilor etc..

(Daca voi avea timp voi da eu citate, dar nu stiu cat timp am azi)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.10.2010, 19:28:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Poi care sinod a proclamat dogma vamilor vazduhului? sau rugaciunule pentru cei adormiti spun ceva despre vami?, sau mai degraba ideea e centrata pe milostivirea lui Dumnezeu la judecata, de cand ne judeca pe noi satana? Dumnezeu ce face?
Teoria vamilor este doar o parere a unor sfinti parinti, dupa parerea mea fara un suport solid biblic si dogmatic ortodox
cred ca exista foarte multe trugaciuni care fac referire la vamile vazduhului.
Din cartea de rugaciuni, rugaciuni de seara, rugaciune catre Nascatoarea de Dumnezeu (a lui Pavel monahul): dau doar un citat " Si la vremea iesirii mele, neputinciosul meu suflet pazindu-l si intunecatele chipuri ale viclenilor diavoli departe de dansul izgonindu-le"

Din "Canonul de rugaciune catre Maica Domnului mai inainte de ceasul mortii":
"Iata, m-a cuprins frica negraita si cutremur nespus si se sfarseste intru mine duhul meu, vazand ca ceasul meu se apropie si sufletul meu se va desparti de trup si voi merge gol, parasit de toti, prin mijlocul ostilor cumplitilor draci si voi fi oprit la vamile lor si nu va fi nimeni sa-mi ajute."

Continut similar in "Canonul de rugaciune la Maica Domnului pentru izbavirea din moarte"


Din cartea Sufletul dupa moarte la care am facut referire in alta postare:
"Biserica Ortodoxa considera invatatura vamilor de o asemenea insemnatate ca a pus cuvinte despre acestea in multe dintre slujbele sale liturgice (vezi cateva dintre acestea in capitolul despre vami). Mai ales, Biserica face cunoscuta aceasta invatatura fiecaruia dintre fiii sai care se apropie de moarte. In "Canonul de rugaciune la iesirea sufletului", pe care il citeste preotul la patul de moarte al fiecarui credincios, se afla urmatoarele tropare:

"Cand voi pleca din aceasta lume, invredniceste-ma sa pot trece neimpiedicat de stapanitorul vazduhului, de tiran, de chinuitor, de cel care sade pe cararile infricosate si atine calea cu intrebari ispititoare" (Cantarea 4).

"Trece-ma, o, Preacurata Stapana, in mainile sfinte si scumpe ale sfintilor ingeri, ca acoperit fiind cu aripile lor, sa nu vad chipurile fara de rusine si intunecate ale dracilor" (Cantarea 6).

"O, tu, cea care pe Domnul nostru Cel Preainalt L-ai nascut, alunga-l si indeparteaza-l de la mine pe stapanitorul cel cumplit al vamilor, pe ocarmuitorul lumii, cand ma voi afla si eu in pragul mortii, ca astfel sa te pot slavi si eu in veci, pe Tine, o, Preasfanta Maica a lui Dumnezeu" (Cantarea 8)."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.10.2010, 19:29:59
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
Dumnezeu ne judeca prin ingeri! ingerii la porunca Sa despart oile de capre! mai, spui tampenii! cum sa negi vamile si sa te mai crezi ortodox? pai tu renegi pe Sfantul Macarie cel Mare? pe Sfantul Antonie cel Mare , pe Cuvioasa Teodora? pe Sfantul Ioan gura de aur? pe Vasile cel mare? pe Vasile cel nou? pe Serafim Rose si multi, multi altii.. cine sta impotriva lor? de ce lansezi vorbe neadevarate cum ca parerile ar f impartite.. da sunt impartite dar pe alt criteriu.. cei care nu cred, adica cei care nu vor sa se caiasca si cei care cred si se caiesc.. asa da.. dar nu ca o parte din Biserica..a nu siu ce au negat sinoadele sau ca nu au aprobat..

Ortodoxia cuiva nu consta in a crede sau nu in vamile vazduhului,
Parintii bisericesti nu au fost infailibili, criteriul ortodox pentru acceptarea unei dogme este sa se fi crezut in ea tot timpul, de catre toti si in toate locurile
Nu cred ca ortodoxia mea este afectata prin respingerea unor pareri personale pe care nu le gasesc temeinice
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.10.2010, 19:32:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Si ca alte religi nu o cunosc sau o neaga.. nici nu este de mirare. Stim ca doar ortodoxia este in adevar.
erata: religii

(am o tastatura groaznica.. probabil ca am sarit multe litere si in alte postari.. scuze)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.10.2010, 19:33:39
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
cred ca exista foarte multe trugaciuni care fac referire la vamile vazduhului.
Din cartea de rugaciuni, rugaciuni de seara, rugaciune catre Nascatoarea de Dumnezeu (a lui Pavel monahul): dau doar un citat " Si la vremea iesirii mele, neputinciosul meu suflet pazindu-l si intunecatele chipuri ale viclenilor diavoli departe de dansul izgonindu-le"

Din "Canonul de rugaciune catre Maica Domnului mai inainte de ceasul mortii":
"Iata, m-a cuprins frica negraita si cutremur nespus si se sfarseste intru mine duhul meu, vazand ca ceasul meu se apropie si sufletul meu se va desparti de trup si voi merge gol, parasit de toti, prin mijlocul ostilor cumplitilor draci si voi fi oprit la vamile lor si nu va fi nimeni sa-mi ajute."

Continut similar in "Canonul de rugaciune la Maica Domnului pentru izbavirea din moarte"


Din cartea Sufletul dupa moarte la care am facut referire in alta postare:
"Biserica Ortodoxa considera invatatura vamilor de o asemenea insemnatate ca a pus cuvinte despre acestea in multe dintre slujbele sale liturgice (vezi cateva dintre acestea in capitolul despre vami). Mai ales, Biserica face cunoscuta aceasta invatatura fiecaruia dintre fiii sai care se apropie de moarte. In "Canonul de rugaciune la iesirea sufletului", pe care il citeste preotul la patul de moarte al fiecarui credincios, se afla urmatoarele tropare:

"Cand voi pleca din aceasta lume, invredniceste-ma sa pot trece neimpiedicat de stapanitorul vazduhului, de tiran, de chinuitor, de cel care sade pe cararile infricosate si atine calea cu intrebari ispititoare" (Cantarea 4).

"Trece-ma, o, Preacurata Stapana, in mainile sfinte si scumpe ale sfintilor ingeri, ca acoperit fiind cu aripile lor, sa nu vad chipurile fara de rusine si intunecate ale dracilor" (Cantarea 6).

"O, tu, cea care pe Domnul nostru Cel Preainalt L-ai nascut, alunga-l si indeparteaza-l de la mine pe stapanitorul cel cumplit al vamilor, pe ocarmuitorul lumii, cand ma voi afla si eu in pragul mortii, ca astfel sa te pot slavi si eu in veci, pe Tine, o, Preasfanta Maica a lui Dumnezeu" (Cantarea 8)."
Ma refeream la slujbele bisericesti,
rugaciunile date de tine nu fac parte din cultul public din slujba inmormantarii sau a parastasului
probabil sunt compuse de parinti care credeau in aceste vami si au fost aprobate tacit de catre Biserica

Nu cred ca la facultatea de teologie se ocupa cineva cu studiul vamilor vazduhului
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 02.10.2010 at 19:37:02.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din 24 de Vami idealist Pocainta 5 14.03.2010 21:44:22
Sunt vamile vazduhului o invatatura gnostica? scrabble Slujba inmormantarii 47 18.08.2009 17:33:20
Vamile vazduhului NiCcoleta Generalitati 35 21.02.2008 17:52:26
Vamile vazduhului BogdanF Generalitati 17 25.07.2007 17:57:58