Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.10.2009, 10:11:31
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

N-am fost si n-am sa fiu niciodata de acord cu reunirea celor doua biserici decat in cazul in care s-ar face si ei peste noapte ortodocsi. Dar de aici si pana la a considera ca noi suntem singurii cu sanse la mantuire, e cale lunga.
Am locuit mult timp in Timisoara, inainte de "89. Indiferent ce cred unii sau altii despre IPS Nicolae, pentru mine a fost si va ramane un om cu totul si cu totul deosebit. Nu-l judec pe PF Daniel fiindca ii gasesc multe circumstante. In plus, ca si pe-aici, insistenta exagerata asupra dogmelor, ne determina sa scapam din vedere notiuni fundamentale in relatiile interumane si de unde suntem convinsi ca propavaduim dragostea Lui Dumnezeu si iubirea aproapelui, de fapt ne razvratim unii impotriva celorlalti, aratandu-ne pe noi mai presus de altii, iar pe altii mai lipsiti de Dumnezeu. Sa lasam pe Dumnezeu sa ne judece! Nu noua ne sta in putere sa facem asta, oricat am crede ca am citit si am invatat TOT ce ne-au lasat Sfintii Parinti, si ca am gasit si metoda de a pune invataturile in practica, fara de cusur!!
Citat:

Interesant ce putere au oamenii duhovnicesti, când pleaca dintre noi multi simt ca le-a plecat o ruda, cred ca unii au si plâns.
Da, aseara, auzindu-l cum vorbeste pe Trinitas, chiar am inceput sa plang.

Last edited by OmuBun; 30.10.2009 at 10:16:47.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.10.2009, 11:51:17
claudiutomsa claudiutomsa is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.01.2009
Locație: bistrita
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Dumnezeu sa il odihnesca pe parintele Teofil si sa fie mijlocitor cu rugaciunile dansului inainte bunului Dumnezeu Dumnezeu sa-l ierte
__________________
Doamne si de voiesc si de nu voiesc mantuiestema nu tine seama de vointa mea
Reply With Quote
  #53  
Vechi 30.10.2009, 12:45:46
gabibi gabibi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Mesaje: 1
Implicit sublim!

Parintele a reprezentat pentru mine deschiderea catre ceea ce inseamna 'a citi si a vedea cu mintea'.Regret ca nu am putut fi fata in fata cu dansul dar simt ca imi da aripi sa indraznesc sa iubesc tot ce este in jurul meu.Sa fie odihnit in cerurile Domnului!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 30.10.2009, 13:08:54
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Un om care si-a facut viata dar

Doamne-ajuta!

Scriam despre parintele Teofil ca a fost un om frumos. Dar frumosul este ceva care depaseste cuvantul. Este o treapta care te inalta spre Dumnezeu. Caci, frumosul este uniune in creatie cu Creatorul.

L-am intalnit ultima oara pe parintele Teofil la spitalul din Deva. Iesise impreuna cu parintele Dometie la o plimbare prin curtea spitalului. Era un mijloc de septembrie cald si bun. "Cum va simtiti parinte?" "Ei draga, cum sa ma simt? Ca un om sanatos care trebuie sa mai ramana ceva vreme la spital." Am mai vorbit cate ceva si apoi m-a imbratisat si ne-a binecuvantat. Cum sa vorbesti despre cineva drag si frumos? Cum sa scrii cand cuvintele nu cuprind frumosul. Taci si plangi. Si totusi, trebuie sa vorbim despre dansul. Gandurile bune scrise de voi sunt expresia iubirii si respectului fata de acest mare parinte.

Cu ceva timp inainte fusese internat la Spitalul Fundeni din Bucuresti. M-am dus la dansul dimineata, devreme. L-am gasit singur, pe scaun. Se ruga. Am vorbit putin si apoi m-a intrebat daca nu vreau sa ma spovedesc. Desi eram in post mi-am zis ca nu trebuie sa-l obosesc. Dar, inainte sa spun ceva, parintele mi-a zis: "Hai draga, ca nu am mai spovedit pe nimeni de (atatea) zile. Inainte de despartire, m-a intrebat: "Ce-ai citit?" Am vorbit pe marginea celor citite si in final, zice: "Cararea Imparatiei, ai citit?" I-am spus ca am cartea dar nu am citit-o. "Pai, s-o citesti!" Citind-o mi-am dat seama cat de oportun a fost indemnul sau. A fost cu adevarat un dar.

Parintele Teofil Paraianu a fost un dar frumos facut de un om deopotriva lui Dumnezeu si celor ce l-au primit in inima lor. Unde va si ramane, in veci vecilor. Amin

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #55  
Vechi 30.10.2009, 14:09:47
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
Imi place ce povesteste Claudiu Tarziu:http://c-tarziu.blogspot.com/2009/10...idicat-la.html

"În februarie, anul acesta, am avut o ultimă întîlnire cu părintele Teofil, în urma căreia am publicat un interviu în Formula As, în care mi-a spus, printre altele: "Eu sînt sigur că merg în Rai. Cineva poate să spună că sînt mîndru. Dar nu pentru faptele mele cred că merg în Rai, ci pentru bunătatea lui Dumnezeu. Nu se poate să fi făcut Dumnezeu Raiul ca să-l țină gol. Trebuie să ne potrivim cu Raiul, să ne placă în Rai și să ne silim să-l cîștigăm, și-l vom cîștiga. Căci Dumnezeu este Dumnezeul milei și al îndurărilor. La slujbe auzim mereu că Dumnezeu bun și iubitor de oameni este. Păi, de ce să nu credem că e bun și iubitor, și de ce să mă îndoiesc că mă va milui și mîntui și pe mine?".


Si asa cred ca este a ajuns in RAI si Dumnezeu cred ca il va ierta pe Parintele Teofil pentru micile lui greseli pentru ca:"MILA BIRUIESTE JUDECATA"
Sa nu ne miram de cuvintele Paritelui- pentru adevarati prieteni ai lui Dumnezeu raiul a fost pregustat inca din viata aceasta.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 30.10.2009, 14:58:04
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 30.10.2009, 20:17:20
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca! Mie mi-a marcat viata - in anii facultatii. Am mers la mai multe conferinte de-ale lui.
Un om de o bunatate exceptionala, trebuie sa fi fost dar de la Dumnezeu aceasta. Si pe cat era de orb, pe atat vedea el sufletele tinerilor.
Imi pare atat de rau ca nu am sa-l mai aud, decat din inregistrari! Plang pentru mine, nu pentru el. Sunt sigura ca Dumnezeu are grija de el.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 30.10.2009, 20:25:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte! Eu,ca o ignoranta ce sunt, marturisesc ca nu am citit nimic pana acum din acest parinte de care am auzit vorbindu-se atat de frumos. Dar toate aprecierile voastre m-au convins sa pun mana sa citesc. Va multumesc frumos .
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 30.10.2009, 20:54:40
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Părintele nu se temea de moarte! Era sigur că va merge în Rai acolo unde merg cei drepți.
Părinte Teofil Pârâian rogă-te la Dumnezeu pentru noi .
Reply With Quote
  #60  
Vechi 30.10.2009, 20:55:35
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

M-a impresionat cat de filocalic era. Optimismul duhovnicesc il simteai din cuvintele lui. Un om prin care inviai din robia patimilor.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
teofil paraian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele arhimandrit Teofil Paraian-un duhovnic iubit adorcrysti Mari Duhovnici si predicile lor 19 16.07.2012 23:42:39
Parintele Arsenie Papacioc a trecut la cele vesnice gabor florin Intrebari utilizatori 4 19.07.2011 21:13:02
Parintele Nicodim Bujor a trecut la cele vesnice antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 8 29.04.2011 15:51:00
Parintele Gheorghe Mihoc a trecut la cele vesnice printr-un accident rutier! florina_drossu Stiri, actualitati, anunturi 19 29.12.2010 12:47:14
A trecut la cele vesnice parintele Teofil Badoiu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 11 24.07.2010 09:09:18