Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.05.2021, 22:15:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Conjectură despre vaccinare

Presupun că majoritatea creștinilor refuză vaccinul anti-covid. Voi vă vaccinați?

Am văzut că nu pot corela gradul de inteligență al oamenilor cu acceptarea su respingerea ideii de vaccinare anti-covid. Am făcut sondaje printre cunoscuții care au IQ de la foarte mare în sus, unii se vaccinează și alții nu.

Nici doctorii sau asistenții nu se grăbesc toți să facă injecția. Dar cred că e irelevant, din moment ce puțini au urmat specializarea în imunologie sau virologie.

Nu știu ce alte criterii ar putea fi, dar încerc să-mi dau seama dacă putem să ne dăm seama ce îi determină pe oameni să facă alegerea asta. Presiunea socială, frica de a pierde locul de muncă, frica de moarte, influența celor din jur?...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.05.2021, 22:52:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Presupun că majoritatea creștinilor refuză vaccinul anti-covid. Voi vă vaccinați?
O să încerc pe cât posibil să amân vaccinul, vreo 3 ani rămâne un produs experimental, sunt riscuri nu știu cât procentual, dar sunt, de boli autoimune.

În orice caz dacă cineva se vaccinează ar trebui să-și facă un minim de teste la inimă, la stomac, la ficat, analize de sânge etc, dacă are complicații post vaccinare și nu avea ceva anterior cu o lună să aibă probele că nu o să-l creadă nimeni.

Dacă iau o boală pe viață de la vaccin o împart ei cu mine ?

Am fost la vot în plină pandemie de 2 ori, dacă nu am luat dintr-o clădire pe unde s-au perindat cel puțin 100 de oameni, ar mai fi doar un an doi în care există risc să fac boala, dacă vor începe iarăși cu expresiile lor valurile, cocoașele cămilei, dinții de fierăstrău, intrăm în platou etc.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu știu ce alte criterii ar putea fi, dar încerc să-mi dau seama dacă putem să ne dăm seama ce îi determină pe oameni să facă alegerea asta. Presiunea socială, frica de a pierde locul de muncă, frica de moarte, influența celor din jur?...
Cred că apartheidul social e principala chestie că nu mai poți pleca în vacanțe, am văzut o știre că prin Elveția nu te mai lasă în unele lanțuri de magazine, cine știe ai nevoie de un aparat de sudură și nu mai poți să intri nici măcar într-un magazin de bricolaj, ne mai rămân piețele dacă nu le limitează și netul unde poți lua țeapă să ți se vândă produse cu defecte ascunse.

Nici să te tunzi nu mai poți făr de înțepătură prin Danemarca, iar testul are preț prohibitiv 300 de lei în Ro cu expirare în 48 de ore ca să te oblige să alegi cealaltă opțiune.

Poate nici la nunți unde suntem invitați n-o să mai putem merge fără adeverința aia.

Am văzut că poliția a tocat niște oameni în diferite orașe din România că nu și-au pus o banală mască, cine știe și ce brutalități se vor face împotriva nevaccinaților.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.05.2021 at 09:27:17.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2021, 04:05:28
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Presupun că majoritatea creștinilor refuză vaccinul anti-covid. ...
De ce lansezi "conjecturi"? Pe ce te bazezi cand presupui astfel?

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am văzut că nu pot corela gradul de inteligență al oamenilor cu acceptarea su respingerea ideii de vaccinare anti-covid. Am făcut sondaje printre cunoscuții care au IQ de la foarte mare în sus, unii se vaccinează și alții nu.
Daca sunt cunoscuti, nu i-ai intrebat despre motivarea privind alegerea lor?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 17.05.2021 at 04:38:25.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.05.2021, 08:57:21
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Mi se pare foarte exagerata treaba asta cu vaccinul.

Dpmdv este un vaccin similar cu orice vaccin pentru pneumonie si nu ar trebui sa fie mai complicat ca reactii adverse decat unul din asta. Ca tipologie de vaccin intra in zona asta legata de pneumonie si boli pentru plamani, nu este o inventie de pe marte.

Pentru vaccinari masive evident se vad mai usor complicatiile pt ca sunt multi cei vaccinati si este o atentie mare a media.

Complicatiile nu sunt neaparat de la vaccin cat de la conditia medicala a destinatarilor. Daca sunt intr-o conditie proasta si isi fac vaccinul sau daca sunt mai sensibil, mai apar chestii.

Este un lucru util, care ne ajuta, nu ne incurca.

Acum fiecare sa decida pentru el cat de sensibil este daca poate tolera si reactii adverse si daca beneficiile si riscurile (moartea) sunt mai mari decat eventuale reactii. Este o decizie pe cont propriu.

Nu as demoniza un act medical care face parte de fapt dintr-o tipologie de vindecare cunoscuta. Vaccinurile sunt ceva standard nu sunt o inventie de acum.

Succes la vaccinare si sa lasam demonizare deoparte.

Last edited by gpalama; 17.05.2021 at 08:59:47.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.05.2021, 09:25:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

Acum fiecare sa decida pentru el cat de sensibil este daca poate tolera si reactii adverse si daca beneficiile si riscurile (moartea) sunt mai mari decat eventuale reactii. Este o decizie pe cont propriu.
0,3% mortalitatea pe glob ? singurele probe în caz de complicație sunt analizele anterioare cu o lună maxim, altfel n-o să creadă nimeni că te-ai îmbolnăvit de la ser și așa semnezi la vaccinare o hârtie prin care statul e absolvit de orice răspundere.

În SUA se dau despăgubiri celor care au complicații de la vaccinurile copilăriei de pildă, aici nu vezi nimic, vine un purtător de cuvânt și spune cinic că nu e de la ser e situatie coincidentă.

Nu mai spun că IPS Teodosie care a făcut slujbe cu public mare și cei care au stat prin mulțimi la proteste erau deja terminați în caz de ceva, de doi ani umblă unii prin mulțimi și n-au făcut nici măcar o pneumonie care se poate face și în condiții sanitare normale.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.05.2021, 10:23:28
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
0,3% mortalitatea pe glob ? singurele probe în caz de complicație sunt analizele anterioare cu o lună maxim, altfel n-o să creadă nimeni că te-ai îmbolnăvit de la ser și așa semnezi la vaccinare o hârtie prin care statul e absolvit de orice răspundere.

În SUA se dau despăgubiri celor care au complicații de la vaccinurile copilăriei de pildă, aici nu vezi nimic, vine un purtător de cuvânt și spune cinic că nu e de la ser e situatie coincidentă.

Nu mai spun că IPS Teodosie care a făcut slujbe cu public mare și cei care au stat prin mulțimi la proteste erau deja terminați în caz de ceva, de doi ani umblă unii prin mulțimi și n-au făcut nici măcar o pneumonie care se poate face și în condiții sanitare normale.
De acord, exista complicatii. Si totusi nu mori de la o boala grea.

Fa tu calculele.

La nivel de individ, da, statistica este importanta pentru fiecare individ in parte.

La nivel de grup, daca o boala este redusa de la 20% la 0.001% atunci ... calculele astea conteaza.

Si aici conteaza daca 9X% din indivizi dupa vaccin sunt bine.

Adica aici conteaza mult si discutia despre statistica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.05.2021, 11:42:51
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
De ce lansezi "conjecturi"? Pe ce te bazezi cand presupui astfel?
Creștinii teoretic se tem mai puțin de moarte decît ceilalți. Decît ateii spre exemplu.

Așa-numitele vaccinuri conțin linii celulare provenite de la fetuși avortați, informație oficială, deci apare o problemă suplimentară de bio-etică. Un creștin nu și-ar injecta așa ceva dacă ar fi conștient de asta - zic eu.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca sunt cunoscuti, nu i-ai intrebat despre motivarea privind alegerea lor?
E o chestiune de informare. Unii au încredere în vaccinuri în general, nu au timp sau chef mai exact să caute opinii pro dar și contra. Le acceptă sperînd că totul va fi bine. Citesc doar presa main stream unde lucrurile sînt prezentate la modul optimist.

Celălalt este mai sceptic, se documentează și se informează temeinic, este sincer cu el însuși. Nu comite erori de logică de tipul ”apelul la autoritate”, ”apelul la majoritate”. Face față unei polemici publice cu succes, deși oponenții sînt și ei de la foarte deștepți în sus.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.05.2021, 11:51:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Mi se pare foarte exagerata treaba asta cu vaccinul.
Într-adevăr, este. :)

Citat:
Dpmdv este un vaccin similar cu orice vaccin pentru pneumonie si nu ar trebui sa fie mai complicat ca reactii adverse decat unul din asta. Ca tipologie de vaccin intra in zona asta legata de pneumonie si boli pentru plamani, nu este o inventie de pe marte.
Sînt doar presupuneri: că e similar cu orice vaccin clasic, că nu ar trebui să...

Citat:
Pentru vaccinari masive evident se vad mai usor complicatiile pt ca sunt multi cei vaccinati si este o atentie mare a media.
Dacă mass media ar revela adevărul mulțimii, ar avea și atenția mea.

Citat:
Complicatiile nu sunt neaparat de la vaccin cat de la conditia medicala a destinatarilor. Daca sunt intr-o conditie proasta si isi fac vaccinul sau daca sunt mai sensibil, mai apar chestii.
De acord.

Citat:
Este un lucru util, care ne ajuta, nu ne incurca.
Iarăși e o presupunere.

Citat:
Acum fiecare sa decida pentru el cat de sensibil este daca poate tolera si reactii adverse si daca beneficiile si riscurile (moartea) sunt mai mari decat eventuale reactii. Este o decizie pe cont propriu.
Eu sînt polialergic, cu astm bronșic din copilărie. Deocamdată decid că nu mă risc...

Citat:
Nu as demoniza un act medical care face parte de fapt dintr-o tipologie de vindecare cunoscuta. Vaccinurile sunt ceva standard nu sunt o inventie de acum.

Succes la vaccinare si sa lasam demonizare deoparte.
...dar pe viitor se pare că autoritățile se arată dornice în a-mi limita libertatea din cauză că nu sînt vaccinat (și nu doar la noi în țară). Asta e problema mea de fapt, nu că tu te vaccinezi. Că și eu voi fi obligat să o fac.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.05.2021, 14:01:58
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Voi vă vaccinați?
Eu m-am vaccinat cu Pfizer, nu am avut reacții adverse.
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.05.2021, 14:11:59
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sînt doar presupuneri: că e similar cu orice vaccin clasic, că nu ar trebui sa
Nu chiar. E o tulpina cunoscuta, o cayegorie clara de virusi. Afirmatia de mai sus nu era o analogie nepotrivita era o analogie precisa.

Se lucreaza pe o tulpina de virusi intr-o zona cunoscuta medical pe care exista solutii si analize.

Vad ca in posturile tale apare des constestarea premiselor a constructiei logice de argumentare a tipologiei de argument folosita :). Ce pregatire ai in partea asta? Sunt curios pt ca pe forum nu e nimeni care sa mai aiba notiuni de debate si argumentare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare