Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 06.02.2014, 23:16:18
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Sa ne lamurim mai bine, in privinta "ecumenismului", urmariti va rog acest filmulet. Mi se pare mai mult decat edificator!
Vizionare placuta!
http://vimeo.com/5908561
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #132  
Vechi 06.02.2014, 23:48:41
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Avem în biserici un număr foarte mare de imagini eretice sau blasfemiatorii. Nu folosesc expresia "icoană eretică" fiindcă e o contradicție în termeni, așa cum ar fi și "sfânt eretic".
De exemplu, aberația vizuală de pe coperta aceea a fost dezavuată oficial de către Biserica Rusă la Marele Sinod de la Moscova care a avut loc în anul 1667. Sinodul respectiv a declarat drept "absurdă și necuviincioasă" tentativa artiștilor inspirați de duhul păgân al renașterii, de a-L reprezenta pe Dumnezeu Tatăl în formă omenească.
Cum a ajuns totuși să se multiplice pe scară largă modelul pseudotrinitar hiperantropomorfist de care vorbim, este întrucâtva explicabil prin prisma slabei a circulații a informației în spațiul intraortodox, dar și datorită gusturilor artistice alienate ale clerului și poporului din anumite epoci, inclusiv a noastră. Acceptând o astfel de imagine de inspirație catolică în spații liturgice și private în scopul închinării, vă dovediți mai ecumeniști în mod esențial decât ortodocșii care se roagă cu heterodocșii, și nu doar ecumeniști ci chiar idolatri.
"ne dovedim idolatri"?! adica matale ai biserica separata? nu stiu cat de "eretic" o fi sa-l reprezinti pe Dumnezeu-Tatal alaturi de Fiu ,din moment ce orice ierarh stie ca Acesta poate lua ORICE forma!! fiind Energie Necreata... incomprehensibila!

da' ce zici de "icoanele" astea:
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...irii-neamului/
Reply With Quote
  #133  
Vechi 07.02.2014, 00:04:08
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Sa ne lamurim mai bine, in privinta "ecumenismului", urmariti va rog acest filmulet. Mi se pare mai mult decat edificator!
Vizionare placuta!
http://vimeo.com/5908561
Cum te raportezi la o miscare care vrea unitatea cand tu esti in posesia unitatii, cand ai datele dogmatice ale acestei unitati?! Asta este marea dilema a Miscarii Ecumenice.
E ca si cum am negocia propriul nostru adevar!

Telul ultim al miscarii, de a se folosi de Ortodoxie, de Biserica lui Hristos impotriva lui Hristos pentru clipa in care se va savarsi Liturghia comuna! Din acea clipa, taina impartasirii nu va mai fi lucratoare. Asta se urmareste!!

zicea bine cineva: Daca noi vom tacea, pietrele vor striga!
Reply With Quote
  #134  
Vechi 07.02.2014, 00:20:12
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
nu stiu cat de "eretic" o fi sa-l reprezinti pe Dumnezeu-Tatal alaturi de Fiu ,din moment ce orice ierarh stie ca Acesta poate lua ORICE forma!! fiind Energie Necreata... incomprehensibila!
Deci tu zici că Dumnezeu Tatăl este energie necreată???????????
Păi dragă coniță, din câte tâmpenii ai scris pe forumul ăsta, cea de mai sus mi se pare cea mai grozavă.
Sfântul Grigorie Palama cred că e foarte întristat acum să constate că o ortodoxă din România anului 2014, foarte sfătoasă de altfel, i-a înțeles exact pe dos lămuririle dogmatice pentru care a pătimit atâta.
Poate se îndură cineva mai puțin oripilat decât mine, să-ți explice cum stă treaba cu energiile increate, că mata ești cu mult în afara învățăturii ortodoxe!

Așa, și dacă Dumnezeu Tatăl poate lua orice formă, urmează că-l putem zugrăvi oricum în icoane, nu? Chiar și sub forma unui vițel de aur. Cu inepția asta justifici orice închinare la idoli sub pretextul că Domnul poate împrumuta orice alcătuire morfologică din univers. Și chiar, unde și când s-a arătat Dumnezeu Tatăl sub înfățișarea unui moșneag ?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 07.02.2014 at 00:22:25.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 07.02.2014, 00:48:43
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Deci tu zici că Dumnezeu Tatăl este energie necreată???????????
Păi dragă coniță, din câte tâmpenii ai scris pe forumul ăsta, cea de mai sus mi se pare cea mai grozavă.
Sfântul Grigorie Palama cred că e foarte întristat acum să constate că o ortodoxă din România anului 2014, foarte sfătoasă de altfel, i-a înțeles exact pe dos lămuririle dogmatice pentru care a pătimit atâta.
Poate se îndură cineva mai puțin oripilat decât mine, să-ți explice cum stă treaba cu energiile increate, că mata ești cu mult în afara învățăturii ortodoxe!

Așa, și dacă Dumnezeu Tatăl poate lua orice formă, urmează că-l putem zugrăvi oricum în icoane, nu? Chiar și sub forma unui vițel de aur. Cu inepția asta justifici orice închinare la idoli sub pretextul că Domnul poate împrumuta orice alcătuire morfologică din univers. Și chiar, unde și când s-a arătat Dumnezeu Tatăl sub înfățișarea unui moșneag ?
Mihaile dragule, sunt convinsa ca exagerezi cu ideea asta oripilata!

Eu cred ca reprezentarea lui Dumnezeu-Tatal este conventionala si deci nu se greseste prin aceasta. De altfel, mi se pare ca este pictat Dumnezeu-Tatal in toate sau macar in majoritatea Bisericilor Ortodoxe. Au gresit oare inaintasii nostri ? Daca era asa cum spune in articolul postat de Ovidiu, oare i-ar mai fi inspirat Duhul Sfant pe Înalt Prea Sfințiti sa dea binecuvantare, si pe pictori sa picteze pe Dumnezeu-Tatal ? Dar si argumentul ca nu stim cum arata nu e prea potrivit. Cu adevarat, dupa Fiinta Lui nu stim cum arata si de fapt probabil ca nici nu ”arata” intr-un anumit fel (in sensul in care intelegem termenul). La Fiinta lui Dumnezeu se referea Duhul Sfant cand l-a inspirat pe Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan sa scrie: ”Pe Dumnezeu nimeni nu L-a văzut vreodata” ( Ioan 1, 18). Si prin Parintele Cleopa a spus Duhul Sfant: ”Fiinta lui Dumnezeu este inaccesibila mintilor rationale din cer si de pe pamant” dar asta nu inseamna ca pentru cele irationale – daca exista asa ceva – este accesibila. Numai Persoanele Preasfintei Treimi se cunosc deplin pe Ele Insele si Unele pe Altele. Dar tot in acel verset gasim si pe ce baza este pictat in Biserica Dumnezeu-Tatal: ”Fiul cel Unul-Născut, Care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut” ( Ioan 1, 18). Ce inseamna ”L-a facut cunoscut” ? Nu ca ne-ar fi aratat cum este concret sau poate fi si aceasta, dar in sens duhovnicesc. Ne-a facut cunoscute atributele Lui, care sunt comune pentru Persoanele Sfintei Treimi. Mi se pare ca intr-un sens duhovnicesc, Chipul lui Dumnezeu este format din atributele Lui; adica asa cum noi avem maini, picioare, față etc, așa Dumnezeu este format din iubire, intelepciune, blandete, rabdare, si celelalte virtuti.... si cum Fiul a spus: cel ce M-a vazut pe Mine pe Tatal a vazut, iconografii l-au reprezentat ca atare, dar cu infatisarea unui TATA!

mă incred in blandetea Sfantului Grigorie Palama de a nu ma condamna dacă ma inchin intr-o biserica ortodoxa unei icoane a Sfintei Treimi!! Doamne-ajută!

Last edited by eliza-georgiana; 07.02.2014 at 00:57:03.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 07.02.2014, 00:49:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Cred eu că s-au rezolvat problemele. Frate Cătălin, citește ultimele două posturi ale mele, și dacă ești de acord cu ele, îl liniștești și pe fratele Dalian. Se pune diferența între ecumenic și ecumenism. Deci terminația -ism și -ic, frate Cătălin, asta îl smintește pe Dalian și poate și pe Eliza sau alții. Deci să luăm aminte.
Si eu am scris cinci mesaje, inclusiv cu explicarea termenilor, probabil Dalian nu le-a vazut, dar Eliza a citit si tot degeaba.
Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Acum, vă rog, dacă cunoașteți cărți asemănătoare, cu cea prin care s-a lansat topicul, să mai recomandați cărți pentru sufletele pierdute ale neo-protestanților.
Vin și eu cu încă o carte, să o recomand călduros:
Arhimandrit Mina Prodan - Călăuza cunoașterii și combaterii sectelor. Se mai găsesc vreo două volume pe okazii.ro
De regula aceste carti sunt scrise pentru ortodocsi, ca sa cunoasca mai bine invatatura gresita a celorlalti. Un neoprotestant aproape sigur nu va citi o carte in care in titlu se spune de secte. Ei nici eretici nu spun ca sunt.
In al doilea rand ii putem explica unui neoprotestant sau ateu sau oricui care se afla in greseala zile intregi ca nu se intampla nimic. Doar cei ce deja sunt in cautare vor fi interesati, adica cei ce au deja pregatit solul pe care sa cada samanta. Iar acestia, daca sunt chemati, vor gasi pana la urma calea spre adevar.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 07.02.2014, 00:55:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
si cum Catalin bate apa-n piua cu esenta cuvantului, ocolind discret raspunsul, te intreb si pe tine: ce inseamna in fapt saptamana de rugaciune ecumenica ce are loc de cativa ani chiar la Mitropolie?
ca mie nu-mi pare a fi in spiritul si legea ecumenismului de origine greaca.. oikumena!!
Eu ti-am spus ca am scris si pe celalalt topic. Nu-ti mai explic pentru ca ti-am scris cinci mesaje, am vazut ca nu intelegi si nu am cu cine sa vorbesc, scriu degeaba. Doar cu Erethorn (un user catolic) mai aveam discutii din acestea fara sens, eu ii scriam de zece ori acelasi lucru si el nu intelegea sau se prefacea ca nu intelege.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 07.02.2014, 01:01:34
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu ti-am spus ca am scris si pe celalalt topic. Nu-ti mai explic pentru ca ti-am scris cinci mesaje, am vazut ca nu intelegi si nu am cu cine sa vorbesc, scriu degeaba. Doar cu Erethorn (un user catolic) mai aveam discutii din acestea fara sens, eu ii scriam de zece ori acelasi lucru si el nu intelegea sau se prefacea ca nu intelege.
care-i numele topicului?
sa nu bajbai de pomana...
eu inteleg si stiu sa vad minciuna acolo unde se strecoara. de ex. un argument justificativ a postat Mosh-neagu prin clipul acela unde vorbeste Parintele Iustinian Chira... l-am urmarit si e foarte evident si de inteles ce capcana ni se intinde...
unde sa caut raspunsul tau?
Reply With Quote
  #139  
Vechi 07.02.2014, 01:12:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Avem în biserici un număr foarte mare de imagini eretice sau blasfemiatorii. Nu folosesc expresia "icoană eretică" fiindcă e o contradicție în termeni, așa cum ar fi și "sfânt eretic".
De fapt nu este chiar asa, reprezentarea lui Dumnezeu Tatal sub chipul unui batran are acelasi temei ca reprezentarea cu Avraam. Adica este reprezentarea din viziunea Proorocului Daniil, VII, 9. La fel cum se reprezinta Dumnezeu Tatal si Sfanta Treime din scena din Valea Mamvri, cu Avraam. E acelasi lucru.
La catolici era altceva, de aceea apare aceasta problema, ei faceau icoanele la fel ca si tablourile.
Am gasit un articol care explica detaliat si istoria reprezentarii Sfintei Treimi in iconografie: http://www.crestinortodox.ro/religie...sti-69450.html
Scrie ca din secolul IX a inceput sa se picteze Dumnezeu Tatal si ca un batran venerabil, din viziunea Proorocului Daniil. Deci inainte de Schisma.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 07.02.2014, 01:19:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
care-i numele topicului?
sa nu bajbai de pomana...
eu inteleg si stiu sa vad minciuna acolo unde se strecoara. de ex. un argument justificativ a postat Mosh-neagu prin clipul acela unde vorbeste Parintele Iustinian Chira... l-am urmarit si e foarte evident si de inteles ce capcana ni se intinde...
unde sa caut raspunsul tau?
Nu era nevoie sa cauti topicul, as fi scris iar un raspuns daca vedeam ca am cu cine discuta, dar ti-am scris cinci mesaje cu aceleasi explicatii si am ajuns la concluzia ca scriu degeaba. De asemenea, am scris mii de mesaje pe forum, in multe din ele mi-am exprimat opiniile legate de ecumenism, daca ai fi citit un singur mesaj scris de mine pr forum ai fi vazut ce cred si nu ma mai intrebai acele lucruri.
O sa fii surprinsa, dar aproape sapte miliarde de oameni cred ca ei stiu adevarul si inteleg, chiar daca religia lor e complet gresita.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare