Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.03.2008, 20:11:31
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emy2001
NU ESTE ADEVARAT MAMAMEA MA BLESTEAMA MEREU MA DA CELUI RAU SI NUMAI LUCRURI RELE IMIDORESTE.VREA SA PIERD CE AM AMIDRAG PE ACEST PAMAINT ASTA INSEMNAND FIUL MEU SI MAI ZICE CA SE DUCE LA BISERICA SI FACE POMENI VREA SA PIERD SI CASA si tot dar DOMNUL ESTE DEASUPRA
aia nu e mama. doar donatoare de ovul si incubator.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.04.2008, 13:47:23
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Sa ne straduim sa ne iubim parintii indiferent de cum sunt -buni ori rai. Si insistand astfel cu tarie dupa un timp vom aduna si roadele, caci iubirea orientata catre ei se va intoarce inapoi inchizand cercul. Din momentul asta va fi bucurie de ambele parti si vom putea spune: - Hristos a biruit!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.04.2008, 14:09:21
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

bineinteles ca ne iubim parintii si crede-ma ca nu pot sta prea mult fara ei dar se intampla ca unii sa nu ne inteleaga dragostea pentru Hristos sau sa ne interpreteze gresit.de aici se nasc discutii,ne maniem,pacatuim,de-asta trebuie sa ne intarim in credinta si sa ne amintim ca toate sunt de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.05.2008, 13:10:39
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

vad ca nu suint singura care are probleme cu parintii in acets sens....de la o vreme incoace, le este teama ca voi pleca la calugarie, asa cum a facut si fratele meu....au inceput sa planga, sa imi spuna ca ii trimit la azilul de batrani, ca nu are cine sa le dea o cana de apa la batranete si ca ii las singuri dupa cate au facut pentru mine. Parintii mei nu merg niciodata la biserica deci nu inteleg de ce eu as pleca, sau de ce fratele meu a plecat. Mama , printre lacrimi, a spus ca daca plec, vine dupa mine la manasire si ma omoara, apoi se omoara si ea. Aceste cuvinte imi vor ramane mereu in inima, atunci chiar a vorbit diavolul din gura ei. Problema acum este ca ei cred ca fratele meu ma influenteaza, desi nu este asa, este alegerea mea, si vorbm la telefon pe ascuns, ne ferim. Nu credeam ca o sa ajungem sa ne ferim de proprii parinti.
Acum, am decis sa merg maine impreuna cu alte 3 fete la Manastirea Crasna, Jud Prahova, eu fiind din Pliesti e aproape. Si mama, m-a auzit spunandu-i fratelui meu ca vreau sa merg. A inteles total gresit, a inteles ca ma trimite el pe la manastri si vrea sa vorbeasca cu el, sa il certe. Mai avem si o vecina "mareata" care i-a spus mamei ca solutia este sa nu ma mai lase la biserica, ca nu vede cat de ciudata e fiica ei?
Intrebarea mea este, cum pot sa ii ajut? Prin rugaciune evident....dar ce sa le spun,, sa ii conving sa vina macar o singura data la biserica? ma simt atat de neputincioasa ca nu imi pot ajuta parintii...ma doare foarte tare cand spun ca am luat-ope un drum gresit, tare as vrea sa le iau valul de pe ochi

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.05.2008, 22:36:09
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

aceste judecati lumesti ale parintilor creaza suferinta copiilpr ,dar Dumnezeu a zis:Indrazniti ,eu am biruit lumea"Adica indrazniti sa ma urmati ,sau lasa mortii sa-si ingroape mortiilor"Dar totul sa fie facut cu ascultarea de duhovnicul vostru ,caci fara ascultare mersul la calugarie nu ajuta la mintire!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.05.2008, 22:36:56
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

nu ajuta la nimica ,am vrut sa scriu
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.05.2008, 22:44:29
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

ai mei parinti is crestini! ei mi vor binele! binele tot timpul..:) multumesc lui Dumnezeu ca mi a dat asemnea parinti!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.05.2008, 17:55:31
Ionescu42 Ionescu42 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2008
Mesaje: 12
Implicit

Antonia , chiar iti inchipuiai ca diavolul va sta cu mainile in san in timp ce tu incepeai sa iti scoti sufletul din ghearele lui . Cum nu a gasit alta cale de a te opri a recurs in cele din urma si la acest siretlic , intorcand parintii impotriva gandurilor tale . Din punctul meu de vedere parintii tai nu au mare vina . Poate ca Dumnezeu a decis sa te testeze in acest mod , altfel nu cred ca ar fi permis acest lucru .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Binele cel facut in ascuns alex989 Intrebari utilizatori 1 31.07.2011 22:18:01
Cand binele nu mai e bine si raul nu mai e rau dobrin7m Generalitati 19 29.11.2010 12:16:22
Parintii eduardd Pocainta 15 13.11.2008 23:05:05
ANI MULTI SI SANATOSI SPRE BINELE TUTUROR,PARINTE aez Generalitati 4 08.08.2008 05:55:06