Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.12.2009, 19:03:13
alexya89's Avatar
alexya89 alexya89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit conteaza meseria ca sa fii un bun crestin?

de exemplu eu o sa fiu o politista...credeti k.mi va afecta mult asta?...mai ales k voi intalni mai mult lume rea,infractoare voi trai printre lumea pacatoasa si stiu k posibil sa ma afecteze asta cum voi face sa fac bine?sa ii indrum crestineste...stiu k am o cruce grea k toti de altfel,dar nu stiu cum sa ma pregatesc k sa o duc spre binele tuturor?...cum tb sa procedez k sa nu.mi pierd si eu credinta pt k sunt multe ispite...e un mediu stresant si complikt,dar eu vreau sa fiu o politista kre apara intradevar drepturile omului si apara integritatea lui:D...
__________________
DOAMNE IISUSE HRISTOASE,FIUL LUI DUMNEZEU,MILUIESTE.MA PE MINE PACATOASA!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2009, 19:07:20
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Cred ca intai si intai trebuie sa te obisnuiesti sa scrii corect romaneste. Nu de alta, dar sa nu isi bata joc de tine infractorii cand ai sa scrii un raport cu "kre, k.mi, k "
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2009, 19:10:15
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cred ca intai si intai trebuie sa te obisnuiesti sa scrii corect romaneste. Nu de alta, dar sa nu isi bata joc de tine infractorii cand ai sa scrii un raport cu "kre, k.mi, k "
Noesisaa ce esti atat de rea cu ea?
alexya incearca sa faca un lucru bun.

Si clar ca conteaza meseria. nu poti fi de meserie animatoare in club ca sa nu zic maseoza pe Stan Furntuna si sa te chemi buna crestina.

Ce fel de politista vrei sa devii? in ce va consta munca ta? Circulatie, narcotice?

Last edited by bmadalin; 12.12.2009 at 19:18:22.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.12.2009, 19:19:51
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Noesisaa ce esti atat de rea cu ea?
alexya incearca sa faca un lucru bun.

Ce fel de politista vrei sa devii? in ce va consta munca ta? Circulatie, narcotice?
Pai nu sunt "asa" de rea. Nu m-am exprimat eu bine, dar ideea este ca nu vad nimic rau in meseria pe care si-a ales-o, nu vad de ce sa isi faca griji, si cel mai bine ar fi sa se concentreze pe lucruri care chiar sunt problematice, cum ar fi scrierea corecta.

Bineinteles, nu e nimic rau in meseria pe care si-a ales-o atata timp cat sta departe de mita, trafic de influenta si in general necinste. Aici totul depinde de ea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2009, 19:26:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Vei avea sansa sa fii o politista cinstita, care sa nu primeasca spaga, care sa ii ajute pe oameni, sa stabileasca ordinea, sa ii protejeze de hoti, sa actioneze la timp....
Stiu ca unora nu le plac citatele, dar eu sper sa iti foloseasca: de la par. Cleopa citire:
De aceea va spun : ii bine ca omul sa invete carte multa, sa fie si inginer, sa fie si doctor, sa fie si profesor si profesor universitar; sa fie si militar, sa fie si general, ce-a randuit Dumnezeu pentru fiecare. Dar in toate treptele lui sa nu uite frica de Dumnezeu. Ca, daca a uitat de Dumnezeu, mai bine nu mai venea in lumea aceasta si mai bine nu se nastea sa vada atata bunatate a lui Dumnezeu. Cum ne-a dat El noua viata, mintea, aerul, lumina, caldura, ploile la vreme, hrana, belsug,sanatate, vedere, auz, intelepciune si, dupa atatea binefaceri ale lui Dumnezeu, sa inchida ochii ca paserile cele de noapte, care nu vad decat numai la intuneric si sa nu vada pe Dumnezeu, Care este lumina cea neapropiata si locuieste in lumina cea neapropiata.

Mult succes in viitoarea ta cariera!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.12.2009, 19:35:16
alexya89's Avatar
alexya89 alexya89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit ms de sfat

aveti dreptate...ms de aceste vorbe ale parintelui...va da.ti seama ca nu scriu asa intr.un raport pe net e alta treaba...scriu mai repede dar vad ca sunt persoane care stiu sa critice si asta...eu nu m.am gandit la scris knd am zis astea ci la sens la suflet...pe acela tb sa punem pret nu?nu pe exteriorul de care de multe ori ne lasam atrasi....mai intai voi lucra la un post si voi cunoaste tot felul de femei batute barbati scandalagii,accidente,e o munk complexa dar si periculoasa,dar sper k bunul Dumnezeu sa ma intareasca sa le trec cu bine pe toate...
__________________
DOAMNE IISUSE HRISTOASE,FIUL LUI DUMNEZEU,MILUIESTE.MA PE MINE PACATOASA!

Last edited by alexya89; 12.12.2009 at 19:40:06.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.12.2009, 19:46:58
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Noesisaa ce esti atat de rea cu ea?
alexya incearca sa faca un lucru bun.

Si clar ca conteaza meseria. nu poti fi de meserie animatoare in club ca sa nu zic maseoza pe Stan Furntuna si sa te chemi buna crestina.

Ce fel de politista vrei sa devii? in ce va consta munca ta? Circulatie, narcotice?
Are dreptate Noesisiaa!
Scrierea incorectă sau prescurtările denotă lipsă de respect pentru acei care citesc.
Există și un buton edite care ne permite să ne corectăm.
Nu te supăra bmadalin dar nici tu nu prea ai respect pentru cuvântul scris.Să nu uităm că"vorba zboară ,scrisul rămâne."Cacofoniile pot fi evitate.

În ceea ce privește întrebarea Dumnezeu "nu se bucură de nedreptate ci se bucură de adevăr".
Este foarte bine ca acei care aplică legea să fie și oameni credincioși.

Să nu te superi dacă ți s-au făcut observații în privința scrisului.Eu cred că te-ai grăbit!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.12.2009, 19:49:15
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nu te supăra bmadalin dar nici tu nu prea ai respect pentru cuvântul scris.Să nu uităm că"vorba zboară ,scrisul rămâne."Cacofoniile pot fi evitate.
Mea culpa, le mai evit si eu cat pot. Acu ce sa fac...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.12.2009, 19:56:35
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexya89 Vezi mesajul
aveti dreptate...ms de aceste vorbe ale parintelui...va da.ti seama ca nu scriu asa intr.un raport pe net e alta treaba...scriu mai repede dar vad ca sunt persoane care stiu sa critice si asta...eu nu m.am gandit la scris knd am zis astea ci la sens la suflet...pe acela tb sa punem pret nu?nu pe exteriorul de care de multe ori ne lasam atrasi....mai intai voi lucra la un post si voi cunoaste tot felul de femei batute barbati scandalagii,accidente,e o munk complexa dar si periculoasa,dar sper k bunul Dumnezeu sa ma intareasca sa le trec cu bine pe toate...
Munca pe care o vei face pe lângă faptul că îți va da posibilitatea să fii un om drept te va ajuta să cunoști cazuri sociale deosebite care au nevoie de ajutor iar tu ca o creștină adevărată, în taină ,prin biserică și cu ajutorul organelor în drept vei putea face mult bine.
De asemenea te vei putea ruga la Dumnezeu pentru oamenii certați cu legea sau pentru acei pentru care nu se roagă nimeni .
Toate acestea sunt plăcute lui Dumnezeu.Cunosc persoane care fac această muncă și sunt creștini-ortodoxi practicanți.Lumea îi respectă foarte mult.
Îți doresc să devii o polițistă desăvârșită.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.12.2009, 19:58:04
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Mea culpa, le mai evit si eu cat pot. Acu ce sa fac...
Îmi pare bine că nu te-ai supărat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie un crestin? Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 80 11.08.2011 18:30:32
Ce conteaza la rugaciune?Calitatea sau cantitatea? tigerAvalo9 Generalitati 34 20.09.2010 22:41:21
informatii despre meseria de profesor... tigerAvalo9 Generalitati 3 23.08.2009 19:44:21
Ce conteaza cu adevarat in viata? Andreea_Oana Generalitati 23 03.08.2009 18:17:20
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58