Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2013, 14:37:15
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Gradinita Iasi-stie cineva?

Comentariu inital(fam.ortodoxa):
Citat:
Eu am doi copii (in februarie urmeaza sa vina si al treilea, cu Doamne ajuta!), dintre care primul are numai 3 ani jumatate si merge la gradinita. Sunt surprinsa pe zi ce trece de gesturile ce le aduce de-acolo. pur si simplu ma inspaimanta: se pune cu organul genital la fundul fratelui sau mai mic de un an jumatate. Si daca-l intreb de ce face asa si unde a vazut, spune ca asa fac copiii de la el din grupa. Sunt socata si incerc cu cel mai mare calm sa-i explic ca e rusinos gestul, insa ma gandesc cu stupoare la ce va fi la scoala, la liceu… Concluzia este ca sarmanii copii au niste parinti incompetenti care privesc imagini necuviincioase in prezenta copiilor mici, sau, mi-e si frica sa ma gandesc, ca poate chiar practica in casele lor tot felul de faradelegi in vazul copiilor. De multe ori ii zic sotului ca mi-e frica de momentul in care copiii mei vor merge la scoala si va aea colegi si colege pe care ii vad prin parcuri in timpul orelor band vin, felumand, vorbind tot felul de cuvinte si apropouri cu colegele lor care nu se sfiesc absolut de la conversatii, ba chiar le intretin cu nerusinare.. Dragi parinti, trebuie o schimbare, nu putem continua asa. De fapt nici nu stiu daca statul este interesat de apararea acestei inocente, atata timp cat pe multe canale de televiziune, toata ziua sse ruleaza numai funduri goale si se promoveaza numai si numai desfranare. Si acelasi DANSEZ PENTRU TINE, care cica are tenta sociala am renuntat sa-l privim din cauza ca se filmau mai mult picioarele si busturile dansatoarelor. Cred ca cel mai bine ar fi sa se infiinteze pe langa episcopii cate o gradinita, o scoala in care sa fie primiti doar copiii crestini, care urmeaza sfanta biserica. Asa vor creste cel mai sanatos, intr-un mediu placut. Sa fie angajat si cate un preot si sa faca de mici ore de religie, sa fie impartasiti la fiecare sarbtoare. Eu as lucra ca si educatoare voluntara intr-o astfel de gradinita sau scoala, deoarece am universitate si doua masterate, insa pun accentul mai mult pe educatia crestina a copiilor, decat pe o cariera stralucita. Daca este cineva cu “putere” de a demara niste proiecte, ma implic si ajut cat pot. La biserica unde mergem din Iasi, deasemenea sunt multe familii care isi doresc acest lucru. Astept noutatile in acest sens cu mare, mare nerabdare. Mi-am pus problema, chiar la un moment dat sa ne intoarcem inapoi in Rep. Moldova, ca de-acolo suntem de lor, aici am facut studiile si acum sotul aici are serviciu, deci, nu este usor de plecat undeva unde nu se stie daca vei avea ce munci si pe ce bani. Insa deseori vorbesc cu multe mamici moldovence care regreta enorm faptul ca trebuie sa duca copiii la gradinita in Romania. Aici nu se cultiva bunul simt, in primul rand! Educatoarele sunt plictisite, ca doar au salariul mic (in Moldova il au de 3, 4 ori mai mic, dar sa vedeti numai ce matinee, serbari si ce copii educati se cresc. De ce oare nu e posibil si in Romania sa gasim astfel de persoane care sa-si dedice intru totul sufletele copiilor?) Sotul de cate ori ajunge la gradinita se umple de neri cand vede ca toti copilasii stau cu mainile pe genunchi, cuminti (ca doamna le-a zis ca cine deschide gura…sta la colt) privesc televizorul, desene animate care mai de care, iar doamna citeste linistita o carte. Unde s-a mai azut asa ceva? Si vine copilul seara acasa pliiiiiin de energie, ca n-a reusit s-o consume la gradi si sare si alearga toata casa. Ma indigneaza foarte mult si faptul ca nu sunt scosi afara copiii nici toamna, nici primavara. Ce dom’le, sunt 35 de copii, cine sa-i supravegheze pe toti? Si stau sarmanii ca niste legume intre patru pereti toata ziua. Mamica mea a lucrat 30 de ani educatoare in Rep. Moldova si ramane uimita de ceeea ce ii povestesc eu despre gradinita noastra, dar cand aude ca platim si 250 Ron lunar pentru aceasta “educatie”, ramane fara cuvinte… Ma i9ertati ca am scris prea mult, sper ca nu v-am plictisit, dar imi fac griji evtrem de mult la acest capitol si-L rog pe Domnul sa ne ajute sa facem ceva in acest sens. DOAMNE AJUTA!
Mesaj de pe mailul meu.
Citat:
Buna ziua!

Va multumesc pentru aceste informatii care au fost o noutate pentru mine. Intr-adevar, cred ca fiecare parinte care urmeaza Sfanta Biserica ar dori sa-si dea copilasii la aceasta gradinita, apoi scoala Varlaam Mitropolitul. Dar de ude sa ne permitem sa achitam 800 Ron lunar pentru gradinita in conditiile in care traim dintr-un salariu de 1600 Ron + 800 Ron indemnizatia copilului mic + 42 Ron, a celui mai marisor. Este pur si simplu IMPOSIBIL, din pacate. Numai chiria achitam 900 Ron si servicii 500. Ar trebui sa flamanzeasca toata familia, pentru ca baiatul mare sa urmeze aceasta gradinita...

Dar stau totodata si ma gandesc, de ce oare sunt asa preturi exagerate la o gradinita sponsorizata de Mitropolie? Cum ar putea o familie cu 3-4 copii sa-i inscrie acolo? Am cautat, poate fac vreo reducere pentru familiile cu mai multi copii, insa nu am gasit nimic. Cred ca voi scrie un e-mail Preasfintitului Teofan :-) sa-i comunic ca-mi doresc din suflet sa-mi inscriu copilasul la aceasta gradinita, insa nu avem posibilitati... Voi deschide subiectul si cu Parintele Duhovnic, sa vedem ce ne indruma, pentru ca, cu fiecrae zi ce trece, comportamentul copilului nostru e mai agresiv, vocabularul mai murdar, ia gesturile criminale si desfranate.

Multumesc inca o data pentru e-mail! Va doresc o zi frumoasa in continuare!

Cu drag, Liliana.

Buna ziua!
Intrebarile sunt urmatoarele. Exista o gradinita ortodoxa in Iasi in afara de Gradinita Buna Vestire? Sau se ofera reduceri sau burse ptr. familiile ortodoxe nevoiase la gradinita de sub aripa mitropoliei? Este cineva pe acest forum care copii acolo?

Ii voi comunica informatiile voastre! Iar daca doriti sa o contactati direct, va pot da mail-ul dansei dupa ce primesc aprobare.

Multumesc!
Reply With Quote