Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2012, 15:10:58
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit Fericirea...

Cugetand acum cateva zile la cele sfinte si la om, am ajuns sa imi pun o intrebare: Este un pacat sa fii fericit (in sensul de vesel, spontan, saltaret, ca fel de a fi) ?

Eu de felul meu sunt o fire sociabila dar trista, ganditoare si foarte multi oameni imi zic mereu ”De ce esti mereu posomorat?”, ”Ce ai de esti suparat tot timpul?” ... exista oameni care au mereu un zambet pe buze si sunt mai mereu veseli ... este un pacat? Eu stau mai mereu posomorat pt ca socotesc ca nu prea am motive pt care sa fiu fericit ... la cate prostii am facut la viata mea, si daca uit pt o clipa de prostiile mele, imi aduc aminte de nefericitele gafe ale altor oameni din jurul meu, mai ales oameni dragi, si ma intristez iar pentru ei ... si apoi ma gandesc ... oare monahii care se roaga fara intrerupere sunt fericiti? Cel putin in viata asta nu par ... Cat despre mine eu aproape mi-am insusit tristetea asta ca parte din personalitatea mea... insa nu stiu daca e bine ...

Va cer asadar sfatul. Va multumesc dinainte.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2012, 15:17:24
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=BOrllRMif88
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2012, 15:40:07
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Este important sa nu ne lasam oarecum in voia lucrurilor spunand, firea e de vina. Am o fire vesela, am o fire posomorata. Uneori firea trebuie schimbata, trebuie indreptata. Un chip posomorat, la limita depresiei, cu siguranta, nu se intemeiaza doar pe vederea propriilor pacate sau pe binele inca nerealizat. La fel, o veselie debordanta, ce da in manifestari penibile, iarasi nu arata a veselie intru totul curata.

Sa nu uitam faptul ca aceste stari sunt molipsitoare (le imprimam in semeni sau le primim de la ei). Cunosc persoane care imi lumineaza chipul, si ma fac sa zambesc, fara a spune bancuri sau glume, fie ele si nevinovate, ci numai prin prezenta lor, prin cateva cuvinte ziditoare de suflet.

Mai mult, cred ca exista un timp pentru fiecare dintre aceste manifestari, dar niciuna din ele nu trebuie sa ne aduca vatamare sufleteasca nici noua, nici semenilor nostri.

Last edited by Marius22; 06.02.2012 at 15:44:50.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.02.2012, 15:56:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

"Stiti care-i cea dintai haina pe care o primeste cineva care se face calugar, la slujba calugariei? Unii dintre dvs. ati vazut desigur o slujba de calugarie si ati observat ca cel care se prezinta la calugarie se prezinta intr-o haina alba, care se numeste a veseliei: Fratele nostru (i sespune numele) se imbraca in haina veseliei. Ce inseamna asta? Ca fondul vietii calugaresti trebuie sa fie veselia,VESELIA CONSTIINTEI LEGATURII CU DUMNEZEU. SI ASTA NE-O PROCURA CREDINTA NOASTRA SI RANDUIELILE CREDINTEI.

FARA RANDUIELILE CREDINTEI NOASTRE NU EXISTA ORTODOXIE, IAR FARA ORTODOXIE NU EXISTA O BUCURIE DIN ORTODOXIE. Poate exista o bucurie din altceva, dar bucuria in ortodoxie neaparat este in legatura cu slujbele Bisericii noastre si cu temeiurile de gandire si de simitre pe care ni le dau randuielile de slujba ale Bisericii noastre....

Sfantul Isac Sirul spune ca rugaciunea este o bucurie care inalta multumire."

(Par. Paraian, "Ortodoxie si bucurie", in Ospatul credintei, 2006).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.02.2012, 15:56:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMandru Vezi mesajul
Un adevarat duhovnic al neamlui nostru - un stalp al BOR. Dumnezeu sa ne miluiasca pentru rugacinile acestor sfinti!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.02.2012, 16:56:53
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu sunt la fel dar nu cred ca e bine. Am observat ca, paradoxal, cugetarea autentica la nevrednicia noastra si la multa rabdare si iubire a lui Hristos, desi e o cugetare care implica un anumit chin, ofera un soi de liniste launtrica, un inceput de nadejde...chinul nu e desfigurant ci creator, ne creaza pe noi insine, incepe sa miste sufletele noastre care zac precum niste cadavre. De aceea, cred ca atunci cand vom ajunge cu adevarat la aceasta cugetare cei din jur vor putea observa daca nu veselie macar o anumita liniste pe chipurile noastre. Stiu ca cei din jur nu trebuie sa ghiceasca amaraciunea luptelor pe care le avem cu patimile si pacatele noastre.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.02.2012, 17:22:30
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Petru,depinde mult si de starea launtrica,nu numai de cea exterioara care o afiseaza fiecare om (fie ea vesela sau trista). Domnul nostru Iisus Hristos a zis: "Fericiti cei ce plang..."

Multi nu prea talcuiesc cum trebuie acest text.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2012, 23:03:23
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

De ce sa fii trist cand Hristos e cu tine? :-)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.02.2012, 00:04:00
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Nimeni nu poate spune ca emana fericire daca e ros de neputinta de a iubi. Nu suntem fericiti cat timp nu-L iubim pe Dumnezeu, iar fata de aproapele ne aratam indiferenti sau chiar dusmanosi.
Dar avem nadejdea unirii cu Hristos, Cel ce ne da puterea implinirii poruncii dragostei, nu pierdem speranta dobandirii fericirii adevarate.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.02.2012, 01:28:58
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit Multumesc

Dragilor, multumesc! De acum inainte voi incerca sa stau ceva mai mult cu zambetul pe buze.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
fericire viata

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fericirea cea adevarata ! cristiboss56 Pocainta 15 24.07.2013 23:50:04
Fericirea.....doar un mit aici pe pamant?? lumyclau Generalitati 12 20.09.2012 15:55:57
Paradoxul suferintei. Fericirea de a fi prigonit pentru dreptate Rodica50 Intrebari utilizatori 0 26.01.2011 13:01:34
fericirea iuda Generalitati 40 14.09.2007 23:11:23
FERICIREA sofiaiuga Generalitati 8 30.03.2007 18:24:11